Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny
Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny
autor: Jan Štěpánek , publikováno 9.8.2012
Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Jakmile se řekne Fractal Design, každý si hned vybaví modely Define R2/R3, které byly v době svého představení v podstatě revoluční. Fractal ale neusnul na vavřínech a svoje portfolio dále rozšiřuje. Příkladem může být i dnes testovaný model Arc Midi, který kombinuje luxusní vzhled a funkčnost v rozumně drahém celku.


Jak je patrné už z názvu, tak modelová řada Arc je především o vzhledu. Není však tolik obsáhlá, jako neznámější série této značky – Define. Nabízí celkem dva modely, které se liší pouze svojí velikostí a výrobce je označuje jako Arc Mini a Arc Midi. My jsme k testu dostali většího zástupce, který je ale na dnešní poměry ale stále ještě drobnější skříní. Třeba se ale v budoucnu dočkáme i full-toweru v tomto designu.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Švédskou společnost Fractal Design asi opravdu představovat nemusím. Se svojí prvotinou Define R2 se totiž do povědomí zákazníků dostala velmi rychle a to především díky výbornému zpracování, decentnímu vzhledu a rozumné ceně. Takových case je stále na trhu nedostatek a tento výrobce se rozhodně snaží rozšiřovat svoje portfolio ve stejném duchu. Proto jsem byl velmi zvědavý, jestli i modely Arc nabídnout takovou kvalitu za tak zajímavé peníze.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Co se týká vzhledu, tak je Arc opravdu poměrně příjemně inovativní. Prozatím totiž všechny modely tohoto výrobce vycházely z původního zákazníky vyzkoušeného vzhledu rovného předního krytu, respektive dvířek. U série Arc už dvířka nejsou a design je o něco odvážnější. Troufám si ale tvrdit, že se velmi povedl.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Základem je už jen povrchová úprava, která má navozovat dojem luxusu – jedná se o imitaci kartáčovaného hliníku. U promo fotek jsem si původně říkal, že se snad jedná opravdu o hliník a při zjištění ceny case jsem byl proto velmi příjemně překvapen. Posléze jsem ale objevil informaci o použití imitace, což je škoda. Čelní panel je tedy opravdu pouze plastový a kartáčování je uměle vyfrézováno v plastu. V reálu to navíc nevypadá tak efektně, jako na obrázku, nicméně rozhodně takový plast vypadá elegantněji, než obyčejný plast.

Specifikace

Abych ale nepředbíhal, určitě se musíme nejdříve podívat na specifikaci. Ta je dle mého názoru na middle-tower velmi zajímavá. I když rozměry nejsou kdovíjak atypické, překvapí především větší šířka celé case, které je v tomto segmentu spíše nadstandardem. Díky tomuto údaji se dá předpokládat podpora i těch největších CPU chladičů, ale také dostatek prostoru pro kabeláž.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Pokud víme, že case má ocelovou konstrukci, ale čelní i horní panel jsou plastové, jistě se zarazíme u informace o hmotnosti, kde výrobce uvádí rovných 10kg. Důvodem takto vysoké hmotnosti je především použitý materiál, jelikož Fractal Design nešetřil a na konstrukci, ale i bočnice použil 1mm plech.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Co se týká speciální výbavy, tak zde ovšem Arc příliš nezapůsobil. Mimo prachovým filtrů, které se dnes už staly spíše standardem, totiž nenabízí takřka nic atypického či inovativního. Snad jen plnou podporu vodního chlazení, tedy včetně možnosti namontovat výměník přímo do útrob case – pod horní kryt. Díky tomu je možné i do „menší“ case kompletně vměstnat vodní chlazení a nebránit si tak možnosti přesunu case.

Fractal Design Arc Midi – elegán z královské rodiny

Ještě informace o balení, které je pro Fractal Design také velmi typické – tmavý obal, který zvýrazňuje jen bílo-modré logo výrobce a nenápadný obrázek case. V rámci příslušenství pak najdeme typický regulátor otáček do zadní záslepky (pro 3 ventilátory) a redukci z 5,25“ na 3,5“ pozici. Nechybí ale samozřejmě ani běžná sada montážního materiálu, včetně plastových stahovacích pásek. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
25 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.