Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?
Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 25.4.2012
Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?

Chladiče dodávané společně s procesorem, tedy boxované verze, se netěší velké oblibě a mnoho uživatelů je nahrazuje raději levnými modely. Doufají v lepší výsledky, větší ticho a delší životnost. My si v dnešním srovnání ukážeme, že ne vždy si tím pomůžete a někdy to mohou být dokonce zbytečně vyhozené peníze!


Jeden z levných chladičů, který nám přišel do dnešního testu, je výrobek věhlasné společnosti Arctic. Konkrétně se jedná o model Freezer 7 LP. Chladič je balen do plastikového obalu, který zaručuje bezpečnost při přepravě a informuje o všech parametrech.

Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?

Chladič je vysoký pouhých 53 mm, tudíž podobně jako dodávaný BOX. Jedná se tedy o chladič nízkoprofilový, avšak o proti BOXu využívá měděné základny s heatpipe trubicemi. Teplo od základny je tedy přenášeno za pomoci dvou 5mm heatpipes do celkem 40 hliníkových žeber s tloušťkou 0,25 mm a vzájemnou roztečí 1,7 mm.

Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?

Ventilátor o velikosti 80 mm dosahuje rychlosti až 2000 ot./min s průtokem 28 CFM a je vybaven technologií PWM. Udávaná životnost je 400 000 h při 40 °C. Zde si myslím, že výrobce trochu přehání, ale budiž. I tak mě ale mrzí, že ventilátor není možné vyměnit, protože při provozu produkuje poměrně vysoký aerodynamický hluk.

Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?

Stejně tak se mi nelíbí uchycení k základní desce, které ohýbá základní desku. Dílenské zpracování, až na místo, kde jsou heatpipes spájeny k základně, je dobré.

Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší? Levné chladiče vs. základní box – jsou opravdu lepší?

Pro zvětšení klikněte

Kompatibilní je jen a pouze se socketem 775. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
57 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.