Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče 2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita
2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 13.3.2012
2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

V dnešním testu se podíváme na zoubek populárnímu chladiči od společnosti Noctua a dvěma modelům od CoolerMasteru. Díky výběru zrovna těchto chladičů jsme vůbec poprvé narazili na problém, jestli zvolit kvalitní, ale obyčejný chladič, nebo neméně solidní, zato designově vychytaný dražší model. Vyhrálo srdce, i když jen o fous.


Rakouskou společnost Noctua snad ani není třeba dlouze představovat. Zaměřuje se jen a pouze na výrobu chladičů, ventilátorů a teplovodivých past a opravdu se jim daří. Někdo řekne, že jsou její produkty drahé, ale za kvalitu se platit musí.

2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

Chladič nám do redakce dorazil v již známém hnědomodrém balení, nesoucí snad všechny potřebné informace. Hned na první straně se dozvídáme, že balení obsahuje dva ventilátory, konkrétně se jedná o modely Noctua NF-P12 pracující v rozmezí 900 až 1300 ot./min. Když si tyto ventilátory půjdete koupit samostatně, tak za ně vysolíte přes 800 Kč. Přiložená je i prémiová pasta Noctua NT-H1, kterou používáme i my na měření (ta přiložená byla ale značně tužší a nedala se vůbec rozetřít). Suma sumárum, samotný chladič má tedy hodnotu přibližně 400 Kč z celkové částky 1300 Kč.

2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

Uvnitř balení tedy nalézáme dva zmiňované ventilátory a luxusně vypadající heatsink. Montážní materiál je také řádně zabalen a rozdělen na AMD a Intel kit. V největším pytlíčku se skrývá teplovodivá pasta a L.N.A a U.L.N.A adaptéry pro každý z ventilátorů. L.N.A nebo-li Low-Noise Adaptor snižuje rychlost ze 1300 ot./min na 1100 ot./min. Pokud by vám i to bylo moc, tak lze použít U.L.N.A (Ultra-Low-Noise Adaptor), který ventilátor zpomalí na 900 ot./min.

2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

Heatsink o rozměrech 126 × 158 × 71 mm (Š × V × H) a hmotnosti 600 gramů je velmi precizně zpracován, což se potvrdilo i na rovnosti styčné plochy, která je jako zrcadlo! Ze základny vychází celkem čtyři 6mm heatpipes trubice, které odvádí teplo do 36 hliníkových žeber se vzájemnou roztečí 2,4 mm a tloušťkou 0,5 mm. Kompatibilní je snad se všemi myslitelnými sockety. Počínaje AM2 až AM3 a konče LGA 775 až 1366. Pro podporu socketu LGA2011 je zapotřebí zakoupit montážní kit v hodnotě asi 150 Kč, ale v případě, že máte od chladiče doklad, lze si ho nechat zaslat zcela zdarma z těchto stránek.

2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

V případě obsahu balení a kvalitě zpracování mě tento chladič doopravdy potěšil. Uvidíme jak na tom bude v dalších kapitolách.

2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita 2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita2× CoolerMaster vs. Noctua – design vs. kvalita

Pro zvětšení klikněte 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
35 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.