Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu
Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu
autor: Jan Štěpánek , publikováno 2.3.2011
Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu

Společnost Enermax jsme tu ještě neměli a přitom je v jejím sortimentu řada velmi zajímavých počítačových skříní. Pro tento a příští týden jsme si připravili dvě recenze na horké novinky v nabídce Enermaxu. Obě case jsou v cenové hranici 1000 až 2000 Kč a obě jsou velmi zajímavé. Tak se pojďme podívat na první z nich!


Jako obvykle, když začínáme recenzi skříně, u které jsme si výrobce zatím nepředstavovali, zahájím první stranu věnovanou právě historii značky – pro dnešek je touto značkou věhlasný Enermax.

Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu

Tato společnost se rozhodně neproslavila výrobou počítačových skříní, ale spíše jejími součástmi, tedy hlavně počítačovými zdroji. Ty patří k naprosté špičce, o čemž svědčí i jedna z posledních anket zde na PCtuningu, kdy se Enermax držel mezi první pěticí nejoblíbenějších výrobců. Byly i doby, kdy byl bezkonkurenčně na špici, i když třeba s omezením v podobě vyšší ceny – rozhodně ale nikdo nemohl koupit nic lepšího, než zdroje od Enermaxu.

V posledních letech se začal tento výrobce zaměřovat i na nižší třídu, tedy nejenom high-endové PSU, ale i ty pro obyčejné smrtelníky a jejich průměrné sestavy. I přesto má ale Enermax pořád svůj specifický styl, který se postupem času promítal i do dalších výrobků. Počínaje přídavnými ventilátory a konče velmi zajímavými počítačovými skříněmi.

Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu

U Enermaxu se mi navíc líbí, že „jde s dobou“ a nabízí case v zajímavém designu. Především ale nepoužívá jen jedno šasi, jako ostatní výrobci v levnějším segmentu. Každý model je prostě jiný a to musím ocenit. Stejně tak své produkty nabízí za zajímavou cenu. Potvrzují to i obě dnes testované case. O tom ale až za chvíli.

Historie

Společnost Enermax byla založena v roce 1990 na Taiwanu a již od začátku bylo prvotním posláním vyrábět tzv. high-tech napájecí zdroje. U zrodu společnosti stálo několik odborníků, kteří měli vizi nabídnout zákazníkům opravdu to nejlepší, co je možné vyrobit. Všichni již měli mnohaletou praxi v podobném oboru, takže vytvoření společnosti bylo pouhým nasměrováním na společnou cestu.

Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenuEnermax Revolution 85+ 1250W - v podstatě vrchol aktuální nabídky Enermaxu

První výrobek této společnosti, tedy AT napájecí zdroj, byl na trh nabídnut až v roce 1991 a jednalo se vlastně o první tzv. komerčně nabízený zdroj. Dříve totiž platilo, že jste si kupovali sestavu jako celek a zdroj byl součástí skříně. Enermax byla první společnost, která na trh uvedla zdroj samostatně.

Pak poměrně dlouhou dobru nedošlo k žádnému výraznému inovátorství, až do roku 1995, kdy se změnila specifikace z AT na ATX a Enermax samozřejmě reagoval novými produkty. Po roce 2000 pak začal expandovat do světa a rozšiřovat svoje portfolio produktů. Dnes je možné najít pobočky mimo Asii třeba v USA, Francii, Velké Británii, Itálii, anebo i v Německu, odkud nám do redakce byly expedovány testované kusy.

Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu

Kompletní řada skříní značky Enermax ve velikosti middle-tower

Každopádně Enermax si stále drží přední příčky především v segmentu počítačových zdrojů, které jsou dnes certifikovány i jako tzv. zelené. Šíře sortimentu je opravdu velká. Co se týče počítačových skříní, tak mimo desktopové Laguny a bigtoweru Chakra má Enermax v nabídce devět middle-towerů, pokud budu počítat i naše novinky. Každý z těchto modelů je jiný a každý je tak trochu směrovaný na jiné zákazníky. Oba dnešní modely jsou dle mého názoru spíše pro mladší generaci a především pro jedince zasvěcené do problematiky hardware. To ale vysvětlím až později. 

Enermax Clipeus – solidní skříň za přijatelnou cenu

Dnes testovaný krasavec - Enermax Clipeus ve verzi "M"

Teď si konečně pojďme představit dnešního šampiona, kterým je Enermax Clipeus. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.