Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče 120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu
120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 28.2.2011
120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu

V dnešním srovnávacím testu se můžete těšit na výsledky tří 120mm ventilátorů od renomovaných výrobců. Tentokrát jsme se zaměřili spíše na propracovanější modely a ve výběru proto najdete produkty Cooler Master a Scythe. Na přání čtenářů jsme pak vybrali i jeden model od pověstné firmy Noctua. Vítěz to tedy neměl vůbec lehké!


Pro test jsme si vybrali modely Scythe S-FLEX SFF21E, Cooler Master Excalibur a Noctua NF-S12B FLX. Všechny tři prošly námi sestavenou testovací metodikou, kterou si ještě před představením samotných ventilátorů podrobně rozebereme.

Náš testovací tunel byl spolurealizován se společností Liquid Technology a je kompatibilní s ventilátory o velikostech 80, 92, 120 a 140mm. To určitě vyhoví všem ventilátorům, které na dnešním trhu jsou a které se do běžných počítačových sestav dají osadit. V recenzích se zaměříme na měření průtoku vzduchu, měření vyprodukovaného tlaku při maximálních otáčkách a hluku. Krom toho si změříme i jejich spotřebu.

120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu

K měření nám firma Conrad zapůjčila měřící přístroje, mezi nimiž lze nalézt kvalitní anemometr EXTECH Instruments s modelovým číslem AN100. Tento přístroj slouží k měření rychlosti průtoku vzduchu a jeho druhou funkcí je měření teploty. Díky kuličkovým ložiskům a průměru vrtule 72 mm je velice citlivý (výrobcem udávaný rozsah 0,4 až 30 m/s), a tak dokáže zaznamenat průtok i při těch nejnižších otáčkách ventilátoru. Dokáže měřit v několika jednotkách: m/s, km/h, uzly, míle/h, ft/min a nakonec CMM a CFM. My budeme měřit právě v CFM (Cubic feet per minute), což je jednotka nejvíce používaná mezi výrobci ventilátorů.

120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu

Druhým přístrojem je manometr Greisinger GDH 200-07, který je speciálně určen pro měření velmi malého tlaku, konkrétně 20,0 - 199,9 mbar s přesností až 0,2 %. Díky ventilu lze tunel uzavřít a následně měřit tlak. Výsledné hodnoty nám napovídají, jak si ventilátor povede třeba při sání vzduchu přes prachový filtr.

120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu

Spotřeba se měří přes dva multimetry UNIT-T UT33C, z nichž odečítáme napětí a proud, následně vypočítáme spotřebu přes jednoduchý vzorec.

120mm ventilátory Cooler Master, Scythe a Noctua v trojtestu

Posledním přístrojem je hlukoměr od firmy VOLTCRAFT s označením SL-100, který disponuje rozsahem 30 až 130 dB a přesností ±2 dB. Jeho další výhodou je schopnost měřit v dBA i dBC. Regulace otáček probíhá přes kvalitní regulátor Zalman ZM-MFC2 a hluk se měří v odhlučněném boxu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
44 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.