Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design
Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design
autor: Jan Štěpánek , publikováno 17.2.2011
Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Společnost Fractal Design ještě před několika měsíci nikdo neznal, dnes o ni můžeme mluvit jako o producentovi jedné z nejpovedenějších počítačových skříní poslední doby. Fractal ale neusnul na vavřínech a svůj skvostný model Define R2 ještě doladil. My se dnes tedy podíváme na „facelift“ verzi označenou Define R3 v černém provedení.


Před časem jsem tak listoval archivem testovaných skříní zde na PCtuning.cz a s překvapením jsem zjistil, že vlastně nikdo z mých kolegů neotestoval jednu z nejzářivějších hvězd poslední doby v tomto segmentu trhu – ano, je jí, nebo lépe řečeno spíše byla jí, skříň Define R2 od Fractal Design. Proto jsem se rozhodl, že nemůžeme zůstat v takovéto nevýhodě a snažil se domluvit zápůjčku jednoho kousku.

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Jak už si mnozí asi všimli, před časem ale Fractal tento model ještě inovoval a dnes už v katalogu e-shopů pořídíte výhradně model R3, který je takovým jemným faceliftem té předchozí verze. I když si nejsem jistý, jestli právě označení „facelift“ je to pravé, protože co se vzhledu týče, tak k přílišným změnám nedošlo, ty jsou spíše funkčního rázu.

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Nakonec se poštěstilo a ani jsem si case nemusel půjčovat, protože se u mě objevila v rámci jedné nepatrné úpravy. Zákazník totiž chtěl už od výroby odhlučněnou skříň ještě „doladit“, a tak se přidávaly další dvě vrstvy zvukové izolace. Díky tomu tu dnes můžeme mít i tuto recenzi.

Fractal Design

Teď už ale rychle přejdeme k výrobci. Jak už jsem naznačoval v perexu, tak společnost Fractal Design opravdu před časem ještě vůbec nikdo neznal, tedy hlavně v ČR. A jen málokdy se nějakému výrobci povede přijít na trh s něčím, co ihned osloví masu lidí. I když to má své pochopitelné důvody, ke kterým se ještě dostaneme.

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Společnost Fractal Design byla založena někdy v průběhu roku 2007 ve Švédsku. Jejich politika již od začátku velí, že chtějí nabízet především kvalitní produkty, které zaujmou nejen propracovaností a funkčností, ale také designem. Ten je však naprosto specifický, často označovaný jako skandinávský. Jeho hlavním aspektem je jednoduchost a přesto výraznost – prostě hezky česky – „méně je více“.

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

A to je podle mého názoru slogan, který by si do vínku mělo dát více výrobců počítačových skříní. Když totiž vidím tento design, připadá mi to tak trošku, jako když nakupuji nábytek v IKEA a porovnávám jej s ostatními výrobci nábytku. Švédská IKEA je prostě taky tak nějak odlišná a podle mého názoru přesně jako Fractal Design kráčí ve stejném stylu.

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Fractal však dokáže ještě o něco víc. Nabízí totiž naprosto nadprůměrnou výbavu a kvalitu zpracování za cenu, za kterou pořídíte třeba již testovaný TT ElementS nebo CoolerMaster Dominator690. Ani jeden z těchto kousků ale na kvalitu a především promyšlenost Define prostě nemají. 

Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design

Omlouvám se za to, že pěji oslavné ódy na tuto case již na úvodní stránce, ale opravdu dlouho se mi nestalo, že bych ihned od rozbalení byl z nějaké case natolik uchvácen. Od prvního okamžiku mi letělo hlavou „ano, tohle bych si koupil“. V průběhu testu se tyto předpoklady jen potvrdily a navíc s vědomím ceny této skříně to prostě ani jinak nejde. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
69 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.