Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu
Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 17.1.2011
Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu

Přinášíme vám druhou recenzi 120mm ventilátorů, tentokrát s modely od společnosti Enermax. Otestovali jsme hned tři větráky této značky - Apollish Vegas, Cluster a Magma. Od minule jsme rozšířili metodiku a přidali další měření, takže vám nabídneme ucelené a maximálně podrobné testy.


Náš testovací tunel byl spolurealizován se společností Liquid Technology a je kompatibilní s ventilátory o velikostech 80, 92, 120 a 140mm, což určitě vyhoví všem ventilátorům, které na dnešním trhu jsou, a které se do běžných počítačových sestav dají osadit. V recenzích se zaměříme na měření průtoku vzduchu, měření vyprodukovaného tlaku při maximálních otáčkách a hluku. Krom toho si změříme i jejich spotřebu.

Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu

K měření nám firma Conrad zapůjčila měřící přístroje mezi nimiž lze nalézt kvalitní anemometr EXTECH Instruments s modelovým číslem AN100. Tento přístroj slouží k měření rychlosti průtoku vzduchu a jeho druhou funkcí je měření teploty. Díky kuličkovým ložiskům a průměru vrtule 72mm je velice citlivý (výrobcem udávaný rozsah 0,4 až 30 m/s), a tak dokáže zaznamenat průtok i při těch nejnižších otáčkách ventilátoru. Dokáže měřit v několika jednotkách: m/s, km/h, uzly, míle/h, ft/min a nakonec CMM a CFM. My však budeme měřit v CFM (Cubic feet per minute), což je jednotka nejvíce používaná mezi výrobci ventilátorů.

Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu

Druhým přístrojem je manometr Greisinger GDH 200-07, který je speciálně určen pro měření velmi malého tlaku, konkrétně 20,0 - 199,9 mbar s přesností až 0,2%. Díky ventilu lze tunel uzavřít a následně měřit tlak.

Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu

Spotřeba se měří přes dva multimetry UNIT-T UT33C, z nichž odečítáme napětí a proud, následně vypočítáme spotřebu přes jednoduchý vzorec.

Trojice 120mm ventilátorů značky Enermax v testu

Posledním přístrojem je hlukoměr od firmy VOLTCRAFT s označením SL-100, který disponuje rozsahem 30-130 dB a přesností ±2 dB. Jeho další výhodou je schopnost měřit v dBA i dBC. Regulace otáček probíhá přes kvalitní regulátor Zalman ZM-MFC2 a hluk se měří v odhlučněném boxu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
62 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 28.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.