Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Stixion I-300 - český vodní král!
Stixion I-300 - český vodní král!
autor: Michal Částka , publikováno 7.4.2009
Stixion I-300 - český vodní král!

Že by nastaly lepší časy? Ano, dnes Vám představíme první český vodní blok, který hravým způsobem překonává kralující D-Tek FuZion a jiné skvělé výrobky. Zlaté české ručičky opět ukázaly, že dokážeme konkurovat celému světu a nejsme jen další malá zemička, která je zapadlá v centru Evropy.


Stixion I-300 je čtvrtým vodním CPU blokem mistra Gorelorda. Vývoj těchto bloků jde stále kupředu a i tento autor zdatně vyvíjí stále nové koncepce, které neustále vylepšuje k naprosté dokonalosti.

Stixion I-300 - český vodní král!

Prototyp, který jsem obdržel je určený pouze pro socket LGA 775. Samozřejmě se vyrábí s celou řadou spon (vršků), které jsou vhodné i pro jiné sockety. Autor Vám zdatně dokáže vyrobit jakoukoliv sponu přímo na přání. Vstupní a výstupní otvory jsou standardní a to pro fitinky se závitem G1/4".

Vrchní část, do které jsou namontované fitinky, je vyrobena ze známého polykarbonátu = vysoce odolný, až nezničitelný materiál. Pokud jste neviděli, co tento "plast" dokáže, tak se podívejte na tohle krátké video.

Oproti předchozímu Stixionu I-113 jsou zde použity mikro drážky o šířce 0,3mm. Celkový počet drážek je 49. Vstupní (uprostřed) a výstupní otvor je od sebe vzdálen 20,5 mm. Díky této rozteči není problémem namontovat fitinky, které mají větší průměr šestihranu.

Stixion I-300 - český vodní král!

 Polykarbonát má tloušťku 10mm a uprostřed vršku je vyfrézovaná "plocha", kam se snadno vloží samotná tryska.

Stixion I-300 - český vodní král! Stixion I-300 - český vodní král!
Na levé straně je vršek bez trysky a na pravé straně je s vloženou tryskou.
Klikněte pro zvětšení.

Spodní strana je ručně lapovaná (mnou). Fotografie jsem tvořil až po testech a opakované nasazování bloku na procesor styčnou plochu jednoduše poškrábalo.

Stixion I-300 - český vodní král!

 Rozměry měděné základny jsou klasických 50x50x5mm, přičemž nejtenčí část dna může být kolem 0,5mm. V rozích jsou vyvrtané otvory pro šrouby se závitem M4.

Stixion I-300 - český vodní král! Stixion I-300 - český vodní král!
Klikněte pro zvětšení obrázku.

Vodní blok v rozložení

Poslední fotografie zachycuje celý blok v rozložení. O těsnost se stará jeden gumový o-kroužek tak, jak můžete znát z jiných verzí Stixionu.

Stixion I-300 - český vodní král!

Červená tryska, která je vidět na obrázku je z obyčejného plastu - barevné plexi. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
135 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 65.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.