Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Xigmatek Achilles - Chladící masakr!
Xigmatek Achilles - Chladící masakr!
autor: Michal Částka , publikováno 25.2.2009
Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Uběhl už nějaký ten pátek od poslední recenze chladičů. Dnes Vám přinášíme opravdovou bombu. Nový Xigmatek se čtyřmi heat-pipes a technologií H.D.T. Překoná tenhle krasavec kralující Thermalright IFX-14 nebo se bude jednat o další průměrný chladič v našem testu? Odpověď najdete uvnitř recenze...


Před několika měsíci jsme na PCtuning.cz recenzovali chladič, který nesl jméno Xigmatek HDT-S1283. Jednalo se o předchůdce, dnes recenzovaného Xigmateku, který nese jméno Achilles. Přesně řečeno Achilles S1284C, kde první dvojice číslic znamená rozměry použitého ventilátoru (120mm). Třetí číslo je vnější průměr použitých heat-pipes a poslední číslo jejich celkový počet. Odhaduji, že poslední písmeno "C" značí color - barevný ventilátor.

Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Při zakoupení dostanete výrobek v průhledném plastovém výlisku, přičemž vybalení je velice jednoduché. Pokud se ovšem z jakéhokoliv důvodu rozhodnete, že chladič složíte zpět do krabičky, tak přeji velkou dávku trpělivosti. Ten, kdo celé balení vymýšlel, musel být asi hodně "nadaný".

Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Heatsink chladiče je kus opravdového masivu. S ventilátorem váží něco přes 660g a jeho rozměry jsou 120x 60x 159 mm  (šířka x hloubka x výška). Na první pohled jsou žebra velice dobře tvarovaná tak, aby při náporu vzduchu z ventilátoru vytvářela malý aerodynamický odpor a tím nízký hluk. Hliníková žebra jsou tvořena z plechu o tloušťce 0,3mm. Počet je kolem 55 kusů s roztečí 2,0mm.

Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Jak je u všech Xigmateků zvykem i tento využívá technologii H.D.T. (Heat-pipe direct touch) nebo-li přímý dotyk heat-pipes s IHS procesoru. Z obrázků si můžete všimnout, že Xigmatek Achilles je tvořen 8 heat-pipes (2x4) o vnějším průměru 8mm.

Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Na okrajích jsou "zářezy" pro antivibrační kolíčky, které se zasunou do těchto předem připravených otvorů (můžete vidět na dalších obrázcích) a upevní tak ventilátor k pasivní části heatsinku.

Xigmatek Achilles - Chladící masakr!

Dosedací plocha je velice dobře vybroušena. Ovšem moc nechápu, proč výrobce použil mezi jednotlivými heat-pipes hliníkový plech. Účinnější by rozhodně byl plech z mědi (aspoň uprostřed dosedací plochy). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
144 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 71.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.