Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT
Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT
autor: Filip Eckstein , publikováno 15.1.2009
Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT

Další pokračování testu VGA chladičů je tady a s ním i nový duel. V hlavních rolích tentokrát vystupuje luxusní Thermalright HR-03GT s neúprosným, mnohokrát osvědčeným a finančně také velmi příjemným Accelerem z dílen společnosti Arctic Cooling. Jak si tyto dva, cenově velmi odlišné, kousky poradí s věčně pečící HD4850?


V hlavních rolích: Accelero vs. HR-03GT

V minulém duelu jsme měli možnost porovnat chladící výkon dvou cenově srovnatelných chladičů z dílen renovovaných výrobců Zalman a Thermaltake. Co si budeme namlouvat, s naplno rozžhavenou HD4850 měl problém i DuOrb osazený dvěma 80mm ventilátory (paradoxně se však nestal vítězem duelu). O něco lépe si pak vedl Zalman VF1000LED s jedním 80mm ventilátorem a masivním měděným žebrováním. Nevyvratitelným faktem je však skutečnost, že za oba kousky výrobci inkasují něco málo pod 1 tisíc Kč. V případě T-Radu 2, který jsme zde testovali před nedávnem, se cena dokonce dotýkala hranice 1300Kč, a to bez aktivního chlazení, které si uživatel bohužel musí obstarat sám na své vlastní náklady. V diskuzích pak mnoho čtenářů bědovalo nad cenou v kontrastu s chabým chladícím výkonem. Někteří z vás dokonce výkonnostně srovnávali stařičký a levný AC Accelero S1 s luxusním, v recenzích velmi chváleným a finančně samozřejmě také velice náročným - již zmíněným - T-Radem 2. Určitě mnoho z vás v té chvíli muselo nesmírně zajímat, jak si taková "živoucí legenda" za pakatel (cirka 400 Kč) vede v porovnání s nejžhavějšími a samozřejmě také nejdražšími novinkami na trhu. Zajímalo to i nás. Den D právě nastal a tímto duelem uvádíme nelítostný boj Davida s Goliášem. Povede si skutečně legendární Accelero lépe, než luxusní Thermalright HR-03GT v cenové relaci převyšující 1 tisíc Kč?

Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT
Accelero vs. HR-03GT.... kdo vyhraje dnešní duel?

Měl bych měnit?

Je pravda, že většinou má právě náhrada původního továrního chladiče za model alternativní a patřičně kompatibilní pozitivní efekt. Zejména pak v případě, že jsme jím osadili grafický čip nějaké velmi výkonné karty (nebo alespoň opravdu žhavého monstra; viz. HD4850 nebo 8800GTS), které se mnohdy spíš něž jako akcelerátor chovají jako ústřední topení. To nelze samozřejmě vyvrátit.

Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT

Před koupí chladiče samotného je tedy zapotřebí si položit hned několik otázek. Proč; jaký a za kolik. První otázka bývá většinou kladně zodpovězena třemi nejčastějšími důvody - tišší chod, přetaktování a přehřívání. Pokud trpíte alespoň jedním takovým problémem, stačí už jen zvolit ten správný kousek, nesmíme se ale hned unáhlovat - pokud výrobce na svých webových stránkách tvrdí, že je s vaší grafickou kartou vámi vyhlédnutý chladič kompatibilní, ještě nutně neznamená, že je tím nejvhodnějším kouskem na trhu. Není všechno zlato, co se třpytí. O tom se koneckonců přesvědčíme i v dnešní recenzi. Abych nezapomněl - důležitým faktorem při výběru nového chladiče je i jeho cena. Nemá smysl brát zbytečně předražené kusy, příliš šetřit se ovšem také nevyplácí. Člověk musí být při vybírání pečlivý, nekupujeme přece žádnou redukci nebo obyčejný kabel, ale chladič, který se cenově už zase pohybuje někde úplně jinde.

Kdy měnit

  • když výměnou zajistím tišší chod počítačové sestavy
  • když mám v plánu taktovat
  • když jsou naměřené teploty čipu a napěťových regulátorů příliš vysoké a mohly by tak ohrozit životnost grafické karty

Kdy neměnit

  • když má grafická karta netrpí ani jedním z výše zmíněných bodů
  • nejsem zručný nebo si alespoň někde nepřečtu souhrn pravidel, které musím před, během a po montáži dodržovat (článek podrobně se věnující této tématice se připravuje)
  • když nemám zakoupený chladič, který v seznamu podpory nemá uvedený můj typ grafické karty

A jak to vypadá se zárukou?

Mnoho z vás si jistě klade otázku na to, jak to vlastně bude probíhat v případě nějaké závady zapříčiněné pochybením výrobce. Ani s tím si však nebudete muset lámat hlavu. Stačí totiž alternativní chladič zase zpětně zaměnit za chladič původní. Reklamace by vám tak měla být bez problémů uznána - alespoň to vyplývá z průzkumu u několika českých prodejců výpočetní techniky a příslušenství.

Testovací grafická karta

Dnešní duel se bude stejně jako minulý test odehrávat "na bedrech" grafické karty Sapphire ATI Radeon HD4850 (referenční vzor), která je nechvalně známá právě svými poměrně vysokými teplotami a mimo jiné také mimořádně hřejivými napěťovými regulátory, které v mnoha případech právě díky výměně chladiče zavinily předčasnou "smrt" karty. Při výměně chladiče je tedy striktně nutné na těchto pár nenápadných mosfetů dávat skutečný pozor a vybavit je alespoň nějakým tím hliníkovým heatsinkem.

Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT
... jak si povede nový T-Rad 2 v porovnání s referenčním chladičem?

Poradí si s HD4850? Duel Accelero vs. HR-03GT
"Nahatá" HD4850

Nyní si ještě ve stručnosti uvedeme podrobnější specifikace našeho "pokusného králíka".

 

HD4850 512

GeForce 8800 GTS 512

grafický čipATI Radeon HD4850GeForce 8800 GTS
typ jádraRV670G92
technologie výroby55 nm65 nm
paměť512MB DDR3512MB DDR3
rozhraníPCI-E 2.0 x16PCI-E 2.0 x16
šířka paměťové sběrnice256it256bit
frekvence jádra625 MHz650MHz
frekvence pamětí1986MHz1940MHz
přídavné napájeníverze 10verze 10
cenaasi 5000 Kč s DPHasi 6000 Kč s DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
165 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 81.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.