Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Cenzura je druhá nejhorší věc, kterou můžeme naučit AI
Cenzura je druhá nejhorší věc, kterou můžeme naučit AI
autor: Michal Rybka , publikováno 18.4.2020
Cenzura je druhá nejhorší věc, kterou můžeme naučit AI

Pravděpodobně se všichni shodneme na tom, že to úplně nejhorší, co můžeme AI naučit, je zabíjení lidí. Hned za ní je ale ta druhá nejhorší věc, kterou AI učíme už teď – a opravdu bychom to dělat neměli. Jde o to, jak umlčovat lidi – jde o cenzuru.


Cenzura je špatná, M'kay?

Cenzura je jedno z nejhorších zel, které doprovází lidstvo v běhu dějin. Má různá jména a podoby, ale princip je stejný: Umlčet někoho, vzít mu možnost vyjadřovat se, ucpat mu hubu. Každý, kdo podporuje cenzuru, je nejenom velmi nebezpečný člověk, ale především naprostý hlupák, který odmítá pochopit základnou dějinnou lekci: Že to 1) nefunguje a 2) jenom nás to civilizačně vážně poškozuje.

Vždycky se našli jedinci, kteří více či méně krutě potlačovali jakékoliv myšlenky odlišné od těch oficiálních – a nikdy se to zcela nedařilo. Někdy byly intelektuální čistky a devastace úspěšnější – jako například likvidace „pohanství“ křesťany a nebo unifikace kdysi samostatných království do jediné říše Qin. Dějiny to nezastavilo a jen nás to připravilo o informace o starých společnostech. Čistá ztráta, žádný bonus.

Z nějakého důvodu vždy najdeme apologisty, kteří tvrdí, že cenzura je nutná. Je to takové uvažování jako z Warhammeru 40K: Pokud se nebude potlačovat hereze, stane se něco strašného, velká rebelie, devastující válka, rozpad vnějších světů a kdo ví, třeba to zakázané poznání povede i k přivolání démonů a samotnému konci lidstva.

Warhammer 40K je možná přehnaný, ale hlupáků, kteří věřili a věří v ochrannou moc cenzury, najdeme hodně. Je to celkem unifikovaná skupina jedinců, která se domnívá, že vlastní nějaký vyšší, kvalitnější přístup k pravdě, kterou musí přinést nemytým, nečesaným a hloupým masám, neschopných dosáhnout jejich duševního niveau. Málokdo z nich má ve skutečnosti dost sebereflexe na to, aby si uvědomil, že to, co považuje za vyvolení, je ve skutečnosti zaslepenost a omezenost.

Hlupáci, kteří vlastní jedinou pravdu, o sobě málokdy pochybují. Ve skutečnosti existuje psychologický koncept, který to vysvětluje: Dunning-Krugerův efekt. Když to hodně zjednoduším, inteligentní člověk ví, že něco neví, zatímco hlupák neví, že neví, takže je přesvědčen, že zná všechno. Vlastníci pravdy pravdu mají a ví to. Není tedy co zkoumat, o čem pochybovat – jen je třeba pravdu chránit a vymazávat vše, co ji zpochybňuje. Vítejte v duševním světě cenzorů! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
92 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 42.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.