Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN
Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN
autor: Petr Šaroun , publikováno 19.11.2019
Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

Pokud chcete mít data v bezpečí, potřebujete dobrý firewall. Navíc se svět mění a tato potřeba se stává naléhavější. Zyxel USG20-VPN je cenově dostupné řešení ze světa skutečných firewallů. Pojďme se podívat, co takový firewall pro malé firmy a podnikatele nabízí navíc oproti běžným domácím firewallům.


Přemýšlel jsem, jestli do článku použít firewall pfSense nebo tento Zyxel a rozhodl jsem pro Zyxel. Jednak s ním mám dost zkušeností a jednak cenově vychází velice podobně. Firewall pfSense je sice „zdarma“, ale potřebujete pro něj hardware a není to krabička, kterou položíte u zákazníka na poličku a máte vyřešeno.

Proč článek o Firewallu?

Protokol IPv6 přišel. Tečka. Je tu a jen tak neodejde. Bohužel, je tady. Většina poskytovatelů připojení k internetu ho podporuje a působí problémy jen posledním vesnickým Wifinářům, ostatní IPv6 mají nasazený nebo právě finišují. Abych wifinářům nekřivdil, mnoho z nich mělo IPv6 dřív, než UPC a další velcí hráči.

A chápete to správně, tohle je rýpnutí do IPv6 i do těch Wi-Fi poskytovatelů připojení, kteří IPv6 šťastně ignorují. Ať si šáhnou do svědomí, skutečně dnes můžete nabízet připojení 4 Mbps? Vyházejte ty dvanáct let staré šunty. Nové prvky poběží rychlostí 50 nebo 100 Mbit a budou umět IPv6. Svět už je mnohem dál!

IPv6 stabilně roste, na obrázku vidíte statistiku Google.

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

Růst IPv6

V IPv6 oproti Německu samozřejmě zaostáváme, jenže to i oproti Maďarsku nebo Rumunsku a v Polsku se rozbíhá nasazování 10Gbps internetových přípojek pro domácnosti za 600 korun a laciný 1Gbps.

IPv6 roste, ale co to znamená?

Předně, počet volně přístupných zařízení na internetu se zvyšuje. IPv6 je ve Windows 10 ve výchozím nastavení zapnutá a řada lidí už IPv6 má, aniž by o tom věděli. IPv6 může být bezpečnostní riziko!

A co to znamená?

Potřebujete solidní firewall! Nastavit ho a umět nastavení zkontrolovat. Že ve Windows je Firewall? No ano a taky malování a „jednotné intuitivní ovládání“. Co firewall ve Windows skutečně hlídá, si názorně ukážeme příště. Příští díl bude obecnější, ale opět použiju zařízení z dnešního článku na ukázku.

ZyXEL USG20-VPN

ZyXEL USG20-VPN je zařízení pro malé firmy, živnostníky a profesionály. Zařízení obsahuje použitelný firewall, VPN bránu a umožňuje filtrování obsahu. Na vybrané funkce se podrobněji podíváme.

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

ZyXEL USG20-VPN

Zařízení je pro domácnosti dražší. Ostatně je určeno profesionálům a drobným podnikatelům, ale chci vám ukázat, co umí. Pro větší firmy se používají vyšší řady zařízení, některé se stejným ovládáním.

Zařízení stojí na Alza.cz 5300,- Kč bez DPH, jinde trochu víc, místy až 7000,- bez DPH. Pohlídejte si záruku, Alza nabízí 60 měsíců! Produktové číslo: USG20-VPN-EU0101F, starší model za plnou cenu nekupujte.

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

ZyXEL USG20-VPN

Společnost Zyxel

Zyxel funguje od roku 1989 a je z Taiwanu (zdroj). Na rozdíl od firem z pevninské Číny, nabízí vyšší míru soukromí. Taiwanské společnosti totiž nepodléhají nařízením vlády pevninské Číny (důvod).

Domácí síťování a Firewall Zyxel USG20-VPN

Firma Zyxel vyrábí výborné, ale i úplně laciné síťové krabičky, právě u lacicných krabiček všech výrobců je dobré dávat pozor. A především, nesuďte firmu podle jejich nejlevnějších produktů. Představte si někoho, kdo zná jen Škoda Felicia a bude ho porovnávat s nejlépe vybaveným VW Passatem.

Většina z vás zařízení firmy Zyxel zná, bohužel vesměs jen ty nejlevnější kousky, ale Zyxel umí vyrábět a vyrábí i špičkový hardware! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
47 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.