Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel
Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel
autor: Petr Šaroun , publikováno 5.6.2019
Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

Do našeho FreeNAS přidáme 10 GbE síťovku, nakoukneme do světa SAN (sítí pro ukládání dat) s technologií Fibre Channel, kterou si na FreeNAS můžete zkusit. Zmíníme pár vychytávek (jak na FC obnovit zbořené Windows za 15 sekund), pustíme virtuální počítač s Windows 10, které přesuneme do fyzického PC a skončíme u OpenWrt.


Nákup vybavení pro FC (do 500,- Kč všechno)

Nejprve si seženete karty, výrobce není důležitý, důležitý je čip od Qlogic. Karty s čipem Qlogic QLE2460 jsou levné, jednoduše se nastaví a nevzpouzí se. Je mnohem lepší mít proti sobě dvě stejné karty – pro rozběhnutí.

Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

www.czech-server.cz

Karty skutečně nemají větší cenu než ~100 Kč. Rychlost 4 Gb (reálně 3,4) je sice podstatně lepší než 1 GbE, ale jen třetinová oproti 10 GbE. FC HBA 8 Gb se zase špatně shání, teprve se začínají nahrazovat. Naopak 2Gb karty jsou už zcela zastaralé a mají nanejvýš cenu zlata na konektorech (3000/kg).

Velká část těchto starších karet má SFP modul/moduly napevno v sobě, nekupujte karty bez modulů.

Tip: Pokud máte doma/v práci nějaké FC zbytky, nabídněte je za(pivo) v diskuzi.

Haraburdí se hledá na: Bazoš, Sbazar, Aukro, Aliexpress, Ebay, Czech-server, hlavně nepřeplácejte...

Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

FC HBA adaptér

Tento FC HBA (od Emulex) jsem pořídil za 500,- Kč na Aukru včetně dvou vložených 8Gb SFP modulů pro Fibre Channel. Proti Qlogic funguje, jen se musí dát na stranu klienta, Emulex nemá ve FreeNAS podporu.

FC HBA bez SPF modulů nekupujte, není SFP modul jako SPF modul a sehnat správné může být problém.

Teď pozor, přijde záplava nových slov!

Krok 1: Někoho napadlo spojit dva konektory LC, tím vznikl zdvojený (duplexní) LC konektor. A protože zdvojený (duplexní) LC konektor je na obou stranách kabelu, vznikne duplexní LC-LC kabel.

Krok 2: Konektor je zakončený broušením, jeden typ je „přeseknutý“ a druhý poněkud zaoblený, pěkně to pochopíte díky obrázku. Nejběžnější typ je broušení PC. A máme tu duplexní LC-PC/LC-PC kabel.

Krok 3: Pro lokální sítě se používají „silná“ multimode vlákna. Zajímá nás varianta OM2 a OM3, s vláknem 50μm/125μm. Tak tedy potřebujeme multimode (silné) vlákno s rozměrem 50μm/125μm, což je OM2 nebo OM3, zakončené duplexním LC konektorem s broušením PC, zkráceně duplexní kabel LC-PC/LC-PC OM2/3.

Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

OM2/OM3 LC-PC/LC-PC kabel

LC-PC/LC-PC OM2 kabel stojí 100,- Kč. Lepší LC-PC/LC-PC OM3 stojí 200,- Kč, tak který? Vždy se podívejte do datasheetu vaší karty! Třeba QLE2560 podporuje i původní OM1, ale všimněte si vzdáleností.

Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

Tabulka pro FC HBA s čipem QLE2560 (maximální vzdálenost podle typu kabelu)

Schválně nebudu psát, ať si koupíte nejlevnější kabel LC-LC OM2 nebo lépe LC-LC OM3, protože na pár metrů je to jedno. Připravil bych vás o možnost přemýšlet. A třeba narazíte na exotický adaptér.

Zkuste se podívat na popis kabelu, jestli pochopíte popis:

Domácí síťování: FreeNAS s 10 GbE a SAN s Fibre Channel

Tabulka s popisem kabelu

Duplexní kabel se zdvojeným LC konektorem na obou stranách, konce zakončené broušením PC, multimode vlákno, konkrétně OM3. Tohle je nejběžnější varianta pro 4 Gb FC. Jediný správný postup je se podívat do datasheetu. Omlouvám se za zjednodušení, brzy se na to podíváme podrobně.



 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
49 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.