Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
autor: Kuchař Martin , publikováno 13.4.2005
WiFi ani Bluetooth není na našem trhu žádnou novinkou. MSI však přišlo s unikátním řešením, kdy obě tyto technologie spojuje do jedné PCI karty. Už není potřeba mít klasickou WiFi kartu ve slotu PCI a Bluetooth externě připojovat do USB. Pojďme se tedy na tuto novinku podívat podrobněji a ukázat si její klady a zápory. {mospagebreak title=První seznámení}

Tato karta je velice zajímavým řešením pro vytvoření domácí bezdrátové sítě standardu 802.11g včetně Bluetooth. Vše je navíc na jedné standardní PCI kartě s jednou odpojitelnou anténou, jež slouží jak pro Bluetooth tak i pro WiFi.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Krabice s kartou, anténou, manuálem a CD.

Bezpečnost zajišťuje jak SSID tak běžné WEP šifrování (64 a 128bit) a také novější WAP. Bluetooth rozhraní pak lze příjemně využít při komunikaci s telefonem, tiskárnou, PDA, notebookem či jinými počítači.

Karta je však primárně určena pro použití v deskách MSI se speciálním oranžovým komunikačním PCI slotem a v deskách jiných značek nemusí fungovat.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Oranžový komunikační slot na desce MSI. Právě v tomto PCI slotu by karta měla být zapojena.

Popis a obsah balení

Samotné balení je provedeno poněkud nešikovně. Výrobce asi při návrhu opomněl fakt, že manuál je poměrně dost silný a tudíž úplné zavření krabice je úkol podobný vyndáváni ježka z klece. Pokoušel jsem se obsah všelijak uskládat bohužel však bezvýsledně.

V krabici naleznete samotnou kartu, externí anténu, CD s ovládači a vícejazyčný manuál (obsahuje i češtinu). 

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Obsah balení.

Karta zaujme svým provedením. Každého jistě upoutají dva ovládací čipy, kdy horní slouží pro ovládání WiFi a spodní pro Bluetooth. Všimněte si také žlutého konektoru, jenž je určen pro propojení karty s USB headerem na desce.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Karta při pohledu ze předu. Dole je Bluetooth a nahoře WiFi.

Přiložený manuál je více jazyčný. Ale na to jak je silný, je jeho provedení velice stručné a obsahuje pouze základní informace o tom, jak zařízení zapojit. V případě problémů je zbytečné hledat v něm nějaké základní postupy řešení. Nebylo by na škodu, kdyby v něm byly popsány například i základní postupy připojení některých Bluetooth zařízení. Mnoho uživatelů s touto technologii určitě nemá doposud zkušenosti.

Na CD pak naleznete základní drivery pro funkci WiFi a Bluetooth a také kompletní manuál ve formátu .pdf. Co bych však vytknul, je absence softwaru DigiCell, pomocí něhož je možné využít kartu i jako softwarové AP. Tuto utilitu jsem musel nainstalovat z jiného CD, jež bylo u základní desky MSI.

Zajímavé je také provedení samotné antény. Ta je určena pro obě bezdrátové rozhraní současně. Čili zvládá obsloužit jak WiFi tak Bluetooth. Pro spojení s kartou slouží dva konektory, které je třeba do karty správně zapojit. Modrý je pro Bluetooth a černý pro WiFi.

{mospagebreak title=Technické parametry}
Rozhraní 32-bit PCI v2.2
Standard WiFi 802.11G kompatibilní s 802.11B
Standard Bluetooth Bluetooth v 1.2, class II
Frekvenční rozsah 2.4 ~ 2.4835GHz
Počet kanálů 13 (Wi-Fi), 79 (Bluetooth)
Modulace DSSS (Wi-Fi), FHSS (Bluetooth)
Bezpečnost WEP 64/128bit, WPA / WPA-PSK, TKIP, AES, SSID
Dosah  350m @1Mbps indoor / 20m @ 54Mbps outdoor (Wi-Fi), do 10m   indoor / do 30m outdoor (Bluetooth™)
Vysílací výkon 14 ą1dBm (Wi-Fi), 6dBm Max (Bluetooth™)
Frekvenční rozsah  2,4 - 2,4835 Ghz 23 kanálů
Indikace Power LED, WLAN LINK/ACT LED, Bluetooth LINK/ACT LED
Rozměry 132 x 120.9 x 21.44mm (bez antény)
Hmotnost 74g

Karta svým provedením jistě velice zaujme. Dva čipy jsou velice nestandardní. WiFi je ovládána čipem Ralink RT2560F (je to ten nahoře), jenž umožňuje komunikaci v 802.11G (54Mbps) a zpětně i s 802.11B (11MBps) a 802.11 (2Mbps).

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Pohled na stranu s elektronikou. Pro zvětšení klikněte.

Velice nestandardní je však konektor pro spojení s USB portem na základní desce. To je potřeba pro správnou funkci Bluetooth. Jak již tedy možná tušíte, tak obě rozhraní jsou sice na jedné kartě, ale Bluetooth se chová tak, jako by bylo připojeno klasicky do USB (například jako USB klíčenka). Samotný propojovací kablík je proveden velice nešikovně - jeho délka prakticky neumožňuje spojení s USB pokud je od karty dále než 5cm. Možná si výrobce dá při návrhu dalších revizí více záležet na kompatibilitě s jinými základními deskami, než pouze s těmi od něho samotného (což byl ale spíše záměr, než chyba při návrhu - v základních deskách MSI by k problémům se vzdáleností dojít nemělo). Navíc, jak již bylo řečeno, funkce BlueTooth nemusí v jiné základní desce než od MSI fungovat, přestože kablík do konektoru dosáhne.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Pohled na kartu ze zadní strany.

Na straně krytu má karta dva konektory pro připojení externích WiFi a Bluetooth antén - oba konektory jsou R-SMA. Dále se zde nachází tři LED, jež indikují Power, WLAN LINK/ACT a Bluetooth LINK/ACT.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Pohled ze strany krytu. Dva R-SMA konektory a tři LED.

Z hlediska bezpečnosti nepřináší tato karta nic neobvyklého. WEP šifrování v 64. a 128. bitech je dnes již zcela běžné a WAP je už také velice zažité.

Velice ocenitelnou funkcí je však možnost využít karty jako softwarového AP za použití utility DigiCell (bohužel není součásti instalačního softwaru). Karta se pak chová jako klasické AP, kdy uživatel má možnost nastavovat funkce jako SSID, kanál, typ šifrování a dokonce může povolovat pouze jednotlivé MAC adresy (MAC filter). Podrobněji bude funkce softwarového AP rozebrána v další kapitole.

{mospagebreak title=Software}

Po zasunutí karty do příslušného PCI slotu, propojení s USB a zapnutí PC jste dotázáni na vložení instalačního CD. Samotná instalace proběhne poměrně rychle a po restartu je již vše připraveno k použití.

WiFi adaptér pro svou funkci žádný dodatečný software nepotřebuje (pokud nechceme využívat režimu softwarového AP). Veškeré vlastnosti Bluetooth adaptéru, správu připojených zařízení a ostatní funkce se ovládají přes program BlueSoleil.

 MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Takto vypadá program BlueSoleil pokud není připojeno žádné zařízení.

Tento program dokáže velice kvalitně a přehledně monitorovat veškerá Bluetooth zařízení, která jsou v dosahu. Také nám ukazuje, jaké služby můžeme s tímto zařízením využívat - ať už bezdrátové připojení k internetu, přenos souborů a nebo vzdálený tisk.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Pokud připojíme nějaké zařízení, tak se nám zobrazí jeho typ.
Všimněte si také, že v horní části jsou zvýrazněny možné služby. (Připojen je telefon Siemens S65)

Jakmile začneme provádět jakoukoliv komunikaci mezi adaptérem a připojeným zařízení, v programu se to zobrazí. Při přenášení souborů vidíme aktuální rychlost a průběh v %.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Nyní dochází k přenosu soborů z PC do telefonu skrze MSI P54G-BT.
Všimněte si, že od telefonu je naznačena tenká čára, jež má představovat probíhající přenos.

Z dalších funkcí toto programu je potřeba zmínit vyhledávání dostupných zařízení. To můžeme provádět buď zadáním adresy zařízení či na základě vyhledávání názvu zařízení. Můžeme také vybírat v historii již jednou připojených periferií a tím si hledání zjednodušit.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Okno vyhledávání dostupných Bluetooth zařízení.

Další neopomenutelnou funkcí je nastavování bezpečnosti. Jak už tomu u bezdrátových sítí bývá, je potřeba dbát na vysokou bezpečnost právě z důvodu bezdrátové komunikace. Tu lze totiž snadno odposlouchávat či jinak monitorovat. K tomu máme na výběr několik stupňů zabezpečení. 1. je možnost kdy není potřeba vyplňovat žádné heslo při připojení zařízení. 2. střední úroveň - na zařízení jež připojujeme musíme zadat heslo a v programu BlueSoleil pak stejné. 3. Heslo je vyžadováno při každém pokusu o napojení a provedení komunikace či výměny dat.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Okno nastavení bezpečnostní úrovně.

Z dalšího softwaru je potřeba zmínit program DigiCell, který umožňuje vytvořit z karty softwarové AP, jež následně může sloužit pro připojení dalších PC v bytě či okolí.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Hlavní okno programu DigiCell. Nás zajímá druhé modré tlačítko ,,Software Access Point".

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Zde volíme, který ze dvou možných režimů chceme využít.

Po rozkliknutí máme možnost nastavovat dva základní režimy, které karta umožňuje - je to buď režim klient a nebo již několikrát zmíněné softwarové AP. Defaultně je vybrán režim klient, jež je také v běžném použití využíván nejčastěji.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Okno pro režim klient. Zde můžeme vidět dostupné sítě a jejich parametry.

Pro nás je však zajímavější druhý režim. Po kliknutí na příslušné tlačítko se karta za malou chvilku překonfiguruje a pak již můžeme provádět změny nastavení tak, jako by se jednalo o klasické HW AP. Nastavíme SSID, kanál, typ šifrování (WEP , WAP...) a můžeme přidávat vybrané MAC adresy do MAC filtru.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?
Oko pro nastavení funkcí softwarového AP.

 

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Zařízení bylo testováno nezávisle jak pro Bluetooth tak pro WiFi. Při testu WiFi jsem nejprve využil režimu klienta, kdy jsem zjišťoval rychlost proti AP Linksys WRT54G a následně jsem kartu nastavil do režimu AP a měřil ji proti WiFi USB 54G. Vzdálenost obou zařízení se pohybovala kolem 10m a při druhém testu proti USB adaptéru byla vzdálenost 16m a přes jednu zeď (dvě místnosti). Pro spolehlivé určení propustnosti byl použit nástroj IPERF (10měření vždy 10threadů po 30sekundách) a následně přenos 800 MB souboru skrze FTP. Naměřené hodnoty jsou shrnuty v následující tabulce.

Režim IPERF (průměr) FTP
Klient 17,2 Mbps 14,3 Mbps
AP 14,6 Mbps 11,8 Mbps

Z testu je patrné, že v režimu softwarového AP jsou výsledné hodnoty přenosových rychlostí nepatrně nižší. Je to dáno tím, že karta musí vyhodnocovat podstatně větší množství řídicích informací a i využití CPU je vyšší. Avšak také to, že přenos byl přes jednu místnost, a ne pouze na stole jako při testování proti Linksys WRT54G, má na výslednou hodnotu podstatný vliv.

Při testu Bluetooth byl použit telefon Siemens S65 a postupně přenášeno 2MB souborů (převážně .jpeg z fotoaparátu a následně několik .mid ). Rychlost byla však limitována telefonem. V průměru činila 10kBps při vzdálenosti kolem 2m. Špička rychlosti byla na 13kBps a minimum na 8kBps. Dále byla rychlost Bluetooth rozhraní testována s telefonem Ericsson T630. Kopírovány byly .mid soubory a dosažená rychlost se pohybovala v průměru kolem 5kBps. Maximální rychlost byla na 7kBps a minimální kolem 3kBps při větší vzdálenosti. Pokud jsme s telefonem poodešli do vedlejší místnosti (10m), tak rychlost průběžně klesala na hodnotu 3kBps, až se spojení přerušilo úplně.

Při testování však vyplynula jedna velice nevhodná vlastnost této karty, na kterou je rozhodně třeba upozornit. U této karty je zaručen provoz pouze se základními deskami MSI. Pro svou správnou funkci potřebují oranžové komunikační PCI sloty (ty nabízí na svých deskách pouze MSI). Zkoušeli jsme několik základních desek (například Epox 8rda3+, Biostar NF4UL-A9, M7VIT Grand), avšak nefungovala ani v jedné.

Takže pokud uvažujete o koupi této karty a nemáte základní desku MSI se speciálním oranžovým PCI slotem, tak si kartu raději předem otestujte (pokud by to bylo možné možné) a nebo raději zvolte jiné řešení například v podobě samostatné WiFi karty a samostatného Bluetooth adaptéru.

 

Závěr

MSI PC54G-BT je vhodným řešením pro všechny uživatele, kteří nechtějí mít dvě samostatná zařízení a lépe jim vyhovuje mít vše hezky pohromadě. Bohužel jak již jsem řekl - musíte mít adekvátní základní desku od společnosti MSI.

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?

MSI s touto kartou dobře naznačila směr, jakým by se měl HW tohoto typu vyvíjet. Implementace několika zařízení do jednoho je velice pěkný nápad, ale tím to asi končí. MSI se nepovedlo vše nastavit tak, aby si i uživatelé, kteří mají jinou základní desku, mohli také užít funkce této karty. Na jednu stranu je to krok, kterým se snaží nalákat další zákazníky, kteří při výběru nové základní desky pak sáhnou po MSI, ale bohužel ze současného pohledu je to spíše velice limitující. No uvidíme jak se k tomu postaví samotné MSI a zda časem nevydá novou revizi, jež bude plně kompatibilní i se standardními PCI sloty.

 

Závěrečné hodnocení

Klady Zápory
 + spojení WiFi a Bluetooth  - omezení funkce BT ze strany desek
 + jedna společná anténa  - malá krabice
 + režim softwarového AP  - absence utility DigiCell na instalačním CD
 + snadná obsluha všech funkcí  

 Doporučená koncová cena MSI PC54G-BT: 1450,- bez DPH (Levi)

 

Kartu MSI PC54G-BT zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

MSI PC54G-BT - je libo WiFi a Bluetooth v jednom?

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.4.2005 08:37:22   0.0.0.xxx 7777
kdyby to šlo na všechno, tak by to byla pěkná věcička, ale takhle to můžou rovnou integrovat do dražších desek, ať to člověku nezaplácne slot...
ale on to od nich někdo okopíruje a udělá univerzální
13.4.2005 09:03:34   0.0.0.xxx 7676
takže tu máme zpátky CNR sloty a podobná proprietální svinstva...
13.4.2005 09:41:41   0.0.0.xxx 15494
Tohle si snad nemůže normální člověk koupit!

1.) když je tam ten propojovací kablík s USB headerem, tak už vůbec nechápu tu nekompatibilitu - USB je přece univerzální standart! Z PCI slotu by si podle mě mohla ta karta brát akorát šťávu. Ale evidentně to tak neni....

2.) zbytečně zaplácnutý USB header - když je to karta do slotu tak proč ještě trápit USBčko? PCI sběrnice má na to, aby utáhla WiFi i BT.

Zajímalo by mě, kde udělali inženýři z NDR chybu....
13.4.2005 10:10:09   0.0.0.xxx 7778
Za ty prachy mam PCI WiFi a k tomu USB BT adapter... zaplacne mi to stejne slotu, a pujde to pouzit vsude...
13.4.2005 11:12:58   0.0.0.xxx 7676
cauky, opravte si sim v clanku zpusob zabezpeceni wifi...WAP asi zadne zabezpeceni neni, oproti tomu WPA uz asi jo... :-) po opraveni prosim smazte, diky
13.4.2005 12:01:19   0.0.0.xxx 7877
dotaz....píšete že je určen do oranžového PCI slotu..

PCI je standart, proč by to nemělo chodit jinde??
btw. zkoušeli jste to jinde???

díky
13.4.2005 12:12:35   0.0.0.xxx 7779
Když vezmu analogii s oblastí hifi - čím více integrace zařízení dohromady, tím horší kvalita a parametry. Prostě dělenec je dělenec i v PC.
13.4.2005 12:16:32   0.0.0.xxx 7874
Kazdopadne pan Martin Kuchar urcite odvedl skvelou praci a vysledek stoji jako opet za CENZURA. No proste recenze na nic.
13.4.2005 13:18:37   0.0.0.xxx 7675
Karta by mela fungovat v klasickem slotu PCI, me tak funguje. A zabezpeceni WAP opravdu nema, ale WPA ANO
13.4.2005 13:36:12   0.0.0.xxx 7775
Nejsem si jistý, ale řekl bych, že IEEE 802.11g používá jako modulaci FHSS. DSSS, resp. HR/DSSS používá 802.11b.
13.4.2005 18:36:14   0.0.0.xxx 7878
nepouzitelne ... kdyby stala 1/3 tak by to pro majitele MSI byla alespon nejaka vyhoda ... stejne mam ASUS takze je mi to fuck
13.4.2005 19:20:39   0.0.0.xxx 7378
No, jak kdy jak kde. Dneska uz mas taky integrovany diskovy radice (dokonce treba RAID), sitovy karty atd. a ani ti to neprijde.
14.4.2005 06:50:18   0.0.0.xxx 7876
Opravte mě, pokud se mýlím, ale softwarové AP umí dělat všechny karty s Ralinkem, ne?
Velmi mě baví Vaše testy rychlostí 802.11b/g buď na stole nebo na neuvěřitelných 5-10m. To je opravdu skvělé! :o))
14.4.2005 08:20:28   0.0.0.xxx 7879
802.11g urcite nepouziva fhss
802.11g ma modulaciu OFDM (54Mbit, 48Mbit, 36,24,22,6Mbit)
802.11b pouziva napr. CCK, QPSK, BPSK
16.4.2005 21:32:05   0.0.0.xxx 7877
btw. zkouseli jste to jinde ????????????????????????

proboha precti si clanek a potom tu neco placej
18.4.2005 21:08:05   0.0.0.xxx 7878
Ano 802.11g FHSS nepoužívá. FHSS byl v základním standardu 802.11 z roku 1999.
802.11b používá DSSS modulaci. Aby se na fyz vrstvě dosáhlo teoretických 11Mbps je zde pouzito (Complementary Code Keying, CCK)
802.11g používá DSSS-OFDM.
Opravte mne pokud se mýlím.
19.4.2005 22:24:26   0.0.0.xxx 7980
Cau,
no mam ji na desce ASUS a nevim jak komu ale me proste ten BT nejede. Zkousel jsem to pripojit vselijak a proste to nejde. Jedna koncovka patri do karty a ta druha se zaslepkou patri do boardu. Wokna nic nedetekujou krom wf karty. Ve specifikaci pisou ze BT je na USB 1.1 normalni USB dongle od MSI mi funguje ale tenhle klumpr proste ne. Kartou to neni mam uz druhou a woknama taky ne mam tu dvoje. Nema nekdo nejakej typ? Uz jsem zkousel i plnohodnotnej USB kabel a nic ani tuk.

Tak kde soudruzi z Tajvanu udelali chybu?

btw: oranzovej slot je podle toho co jsem nasel jen a pouze "communication slot" jinak by to melo fungovat vsude a nenasel jsem ze by se krome nazvu necim lisil. Zkousel jsem to na Asusu, jeste to pujdu dat KT3U2 a zitra kdyz to nerozslapnu to zkusim na nejakej Intel.

D.
17.7.2005 19:06:51   83.208.24.xxx 7677
v poho

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.