ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 24.3.2005 |
U firmy ASUStek jsme si zvykli na to, že pokud do nějakého oboru nastoupí, je schopna v něm zakrátko kráčet svou vlastní cestou a často na novém teritoriu dokonce šlapat osvědčeným značkám na paty. Tak tomu bylo u notebooků i u PDA, a zdá se, že ani oblast bezdrátových zařízení nebude jiná. První známkou toho, že ASUStek to myslí s WiFi vážně, byly inteligentní přístupové body WL-300g a zejména řada WL-500g, ke které na Internetu dokonce zveřejnili zdrojové kódy interního firmware. Testovaný model WL-HDD 2.5 je evidentně dalším krokem k expanzi na WiFi území.
Co to umí?
Na Asusu WL-HDD 2.5 je zvláštní to, že nabízí funkce, o kterých jste ani nevěděli, že byste je kdy mohli potřebovat... Začneme od popisu těch běžnějších vlastností:
Přístupový bod - Access Point (AP)
WL-HDD je typickým bezdrátovým přístupovým bodem 802.11b/ g (11/ 54Mbps) s podporou šifrováného přenosu (64/128bit WEP / WPA-PSK). Zařízení může tedy sloužit jako jednoduchá firemní / domácí brána (může pracovat jako Access Point i jako klient WiFi sítě). Stejně tak může sloužit jako můstek mezi "pevnou" sítí Ethernet 10/100Mbps a sítí WiFi (pro notebooky, media servery a jiná zařízení vybavené WiFi), případně může dosah WiFi sítě prodloužit (WDS bridge; WDS extend). Jelikož se jedná o tzv. embedded zařízení (WL-HDD 2.5 je vybaven procesorem MIPS32), nabízí zároveň další drobné síťové služby jako np. DHCP server.
Poznámka: Škoda, že inženýři ASUSteku zde neimplementovali možnost sdílení připojení k Internetu tak, jak to umí řada přístupových bodů WL-500 g (tedy funkce NAT, firewall, se schopností ovládání USB ADSL modemu...).
NAS - externí síťový disk
WL-HDD umožňuje nainstalovat prakticky jakýkoliv notebookový 2.5" pevný disk (maximální kapacita disku může dosáhnout až 160GB). Tento harddisk se pak stává mobilním a je možné sdílet jeho obsah v LAN síti, a to nejen přes 10/100Mbps Ethernet, ale i pomocí bezdrátového rozhraní WiFi 802.11 b/g. WL-HDD umožňuje několik metod sdílení: lze využít vestavěný Samba server (přímé sdílení přes "Okolní počítače"), nebo je možné využít interní FTP server. LW-HDD je také možné nasadit jako tzv. media sever (podle specifikací UPnP) pro sdílení a streaming multimediálních souborů mp3, wma, avi...
A co by mohlo být konkrétní výhodou nasazení takového malého NAS? Je to jednoduché, nemusíte jeden počítač obětovat jako souborový / media server - Asus WL-HDD je levnější, menší a tišší... celé řešení je navíc vysoce mobilní - můžete ho vzít například na workshop, přednášku nebo LAN party, kde může sloužit jako "příruční" sklad souborů (pozor, nečekejte vysoké přenosové rychlosti) a zároveň jako rychlá síťová brána. Po skončení akce můžete WL-HDD přenést jinam, případně jej schovat, kam je libo.
Disková databanka / archivace flash disků
To se vám bude líbit: k zařízení je možné připojit libovolné zařízení typu "USB Mass Storage Device" (v praxi se bude většinou jednat o Flash disky, USB čtečky paměťových karet nebo o obsah paměti fotoaparátu) a Asus WL-HDD 2.5 vytvoří na svém disku novou složku a automaticky do ni zkopíruje veškeré nalezené soubory (celý proces indikují diody LED). I když je USB rozhraní WL-HDD pomalé (pouze USB 1.1), stále se jedná o dobrý způsob jak archivovat například větší množství fotografii, když jste mimo firmu nebo domov (Asus WL-HDD vyžaduje jen napájení ze sítě přes adaptér).
Poznámka: I když v redakci jsme se stahováním souborů přímo s fotoaparátu (Olympus E1 a FujiFilm S7000) neměli problémy, je nutné si správný postup předem vyzkoušet.
A co více?
Jelikož firmware WL-HDD 2.5 lze upgradovat (i u tohoto zařízení zveřejnil ASUStek zdrojové kódy) a operačním systémem je Linux, je možné, že se za jistou dobu objeví (a postupně se objevují - viz Chupa.nl) další vychytávky.
ASUS WL-HDD - vlastnosti
LAN Ethernet port | 802.3; 10/100Mbps s funkci auto cross over (MDI /-X) |
anténa | externí, konektor Reverse-SMA |
USB | USB 1.1 |
HDD disk | 2.5", Slim type, Ultra DMA 100, specifikace ATA-5 |
napájecí adaptér | externí zdroj; 5V, max. odběr 3A |
rozměry | 180 x 90 x 25 mm |
hmotnost | 200g |
WiFi: frekvence, modulace | 2.4 - 2.5GHz, OFDM / CCK / DQPSK / DBPSK |
WiFi: teoretická propustnost | 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps, 802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps |
WiFi: počet kanálů | 13 (evropa), 3 nepřekrývající se pásma |
WiFi: výkon | 802.11g: 13 ~ 16 dBm, 802.11b: 13 ~ 15 dBm. |
síťové protokoly, servery | HTTP server, TCP/IP, UPnP, Samba server, DHCP, FTP server |
WL-HDD je tedy, jak vidíte, hodně specifickým a ve funkcích omezeným téměř-notebookem bez obrazovky (i když takovou obrazovkou by mohlo být konfigurační www rozhraní). Docela obstojně fungují síťové funkce a ukládání dat, ostatní je na absolutním minimu. Pokud Vás zajímá, jak WL-HDD vypadá uvnitř a jaký výkon poskytuje, čtěte dále...
{mospagebreak title=WL-HDD 2.5 - co je uvnitř...}WL-HDD se prodává jako svého druhu polotovar - i když může pracovat "tak jak je" a sloužit jako AP (přístupový bod), svou funkčnost rozvine teprve po doplnění 2.5" pevným diskem. V praxi lze osadit prakticky jakýkoliv "notebookový" pevný disk do kapacity 160GB.
Celé zařízení vypadá jako malý exkluzivní externí USB disk: základem je hliníková kapsa,
do které se zasouvá deska s elektronikou (procesory jsou dole a nahoře je prostor pro 2.5" disk):
Gumové podložky slouží k pružnému uložení disku...
Podle dokumentace WL-HDD podporuje souborové systémy FAT, FAT32, NTFS (pouze čtení) a Linuxové EXT2 a EXT3. Bylo by tedy možné použít naformátovaný disk, doporučujeme však vsadit na jistotu a disk rozdělit / formátovat interní utilitou. Ta vytváří oddíly systému EXT2 o velikosti maximálně 40GB (oddílů může být několik). Sdílení dat je ve všech případech transparentní - je tedy jedno, jaký souborový systém používáte.
Je trochu škoda, že zabudovaný USB konektor nelze využít pro rychlé přímé připojení k internímu disku. Slouží pouze k již zmíněné funkci automatického stahování dat (Auto-Copy) z externích USB disků a čteček...
Interní logika
Na horní straně je mimo disku ještě napájecí část a baterie pro chod hodin nezávislý na externím napájení...
Vlastní instalace disku je dětský snadná - z pouzdra vysunete základní desku, disk zasunete do konektoru, z druhé strany dotáhnete tři šroubky a celek zacvaknete zpět do pouzdra.
Základem elektroniky je procesor Broadcom BCM4702 (embedded MIPS32 procesor) + čip BCM4306KFB (WiFi) doplněný diskovým řadičem Promise PDC20265R. O 10/100 Ethernet se stará čip Realtek RTL8201CP a celek doplňuje 16MB RAM a 4MB paměti Flash.
Instalace - první zapnutí
Pokud po instalaci disku a případném připojení konektoru Ethernet připojíte napájení, proběhne proces, který se snaží o inteligentní připojení do současné sítě. Nejdříve se zjišťuje, je-li v LAN server přidělující automaticky klientům adresy IP (DHCP), pokud ne, tak se nastaví automaticky 19.168.1.220. U bezdrátové části proběhne podobný proces, nejdříve se hledá vhodný AP, ke kterému by se zařízení mohlo připojit jako klient. Jestli taková síť není nalezena, přepne se WL-HDD do režimu otevřeného AP s identifikátorem SSID "WL-HDD".
Proces autodetekce je vítaný a užitečný, zbytek administrace totiž probíhá pomocí webového rozhraní...
Heslem zabezpečené webové rozhraní umožňuje nad WL-HDD 2.5 prakticky plnou kontrolu. Nastavení jednotlivých položek je celkem logické (tedy až na to, že nestačí kliknout na Save, některé změny vyžadují Finish a následný restart systému, což trvá asi 30 sekund), komunikace probíhá, jako obvykle, v angličtině.
K dispozici jsou tyto oddíly menu a stránky:
- nastavení WiFi - Wireless (Interface, Bridge, Access Control, Adv., Client Mode),
- konfigurace IP - IP Config (LAN, DHCP server),
- disk a sdílení - Storage Setting (Shared Nodes, Disk Tool),
- systém - System Settings (Change Password, Firmware Upgrade, Factory Default),
- status a reporty - Status and Log (Status, Wireless, DHCP Leases)
Vzhledem k tomu, že u takového zařízení je vždy co zlepšovat, potěší možnost snadné aktualizace firmwaru (my jsme upgradovali na 1.1.2.8).
Další alternativou je použití dodávané Windows utility, která umožňuje základní nastavení zařízení a nastavení sdílení:
Poznámka: Po prvním zapnutí je Asus WL-HDD maximálně otevřeným zařízením (aby ho bylo možné snadno konfigurovat), je proto nutné co nejdříve nastavit odpovídající úroveň zabezpečení (změnit přístupové heslo, nastavit práva pro část WiFi (šifrování) i LAN, nastavit práva pro sdílení dat...).
{mospagebreak title=WL-HDD - testy a závěr}WiFi
WL-HDD dokáže bezdrátovou komunikaci šifrovat (64 a 128bit WEP, TKIP a volitelně AES jsou podporované pro WPA-PSK). Autentifikace zahrnuje tyto položky: Open System and Shared Key, Shared Key a WPA-PSK. Technologie Radius ani 802.1x nejsou podporovány.
Můžete nastavit filtrování MAC adres a v záložce "Advanced" nastavit fragmentaci RTS Treshold a hodnoty DTIM a Beacon Period. Je zde také možné zapnout Frame Bursting (tato funkce je ve výchozím stavu vypnuta).
Test propustnosti WiFi
Provedli jsme malý test praktické propustnosti WL-HDD v režimu AP (54g v režimu Auto, Frame Busting vypnuto, šifrování vypnuto) proti síťové kartě Linksys WPC54G.
- Uplink v místnosti (3m) - 22.2Mbps,
- Uplink vedlejší kancelář (6m + 1 beton. zeď) - 11.4Mbps,
- Downlink v místnosti - 16.4Mbps,
- Downlink vedlejší kancelář - 14.8Mbps,
Byli jsme mile překvapeni tím, že po zapnutí šifrování jsme nezaznamenali prakticky žádnou ztrátu rychlosti. V místnosti při 128bit WEP jsme dosáhli rychlosti uplinku 22.1Mbps. Předpokládám, že zapnutím Frame Bursting bychom v případě kompatibilních zařízení mohli počítat s dalšími 20-30% procenty propustnosti navíc.
Podtrženo sečteno: i když WiFi / AP část nedosahuje úrovně nejkvalitnějších přístupových bodů, které jsou dnes na trhu, pohybuje se na velmi slušné "kancelářské úrovni". Pokud by se jednalo pouze o AP, asi bychom mohli recenzi tímto tvrzením uzavřít...
NAS - data na sítí
WiFi funkce jsou hezké, ale bez vlastností síťového externího disku (NAS) by se jednalo o docela běžný přístupový bod. Narozdíl od průmyslových systémů NAS jsou vlastnosti WL-HDD na základní úrovni - konfigurace je jednoduchá a přímočará, nedovolí ale pokročilé nastavení přístupových práv...
Poznámka: ve výchozím stavu je systém prakticky nezabezpečený, sdílí se vše a ke každému oddílu má přístup každý kdo je připojený. Pokud je právě to Vaším cílem, můžete část o nastavení NAS vynechat.
Pro pokročilé - NAS, Storage SettingPo přípravě / vytvoření oddílů je vhodné vytvoření seznamu uživatelů (User List: User Name, Password) ve spodní části oddílu Shared Nodes. Jediným přednastaveným účtem je Guest a v základním nastavení umožňuje každému sdílet vše. V horní části oddílu Storage Setting můžete definovat sdílené uzly (Shared Nodes) a nastavit název pracovní skupiny (Workgroup). FTP režimSdílení pomoci FTP je ve výchozím stavu povoleno a nastaveno na anonymní přístup. Tuto volbu můžete změnit (FTP mode: Login to first partition). Poznámka: Při promyšleném rozvržení oddílů a nastavení práv je možné provést konfiguraci tak (zápis i čtení), že bude vyhovovat většině uživatelů v kanceláří nebo v malé pracovní skupině... |
Test propustnosti NAS
parametry disku ST960821A - test v notebooku
Testovali jsme s diskem Seagate ST960821A (4200ot/min, 8MB cache), na sítí LAN 100Mbps (je tedy jisté, že propustnost nikdy nemůže překročit teoretickou mez 12 500KB/s).
- Zápis, velikost záznamu 128kB: 1 241KB/s,
- Zápis, velikost záznamu 18MB: 1 870KB/s,
- Čtení, velikost záznamu 128kB: 1 920KB/s,
- Čtení, velikost záznamu 18MB: 1 846KB/s.
Závěr
Testy ukazují, že Asus WL-HDD se příliš nehodí jako rychlý externí "datový sklad". Propustnost 1.5 - 2MB/s spíše odpovídají propustnosti WiFi sítě (700MB obraz disku CD bychom nahrávali déle než 6 minut). Vzhledem k tomu, že stejný disk jsem testoval v notebooků (propustnost 27.2MB/s), je evidentní, že propustnost WL-HDD je limitována spíše elektronikou.
Na druhou stranu nabízí ASUS WL-HDD 2.5 zajímavý a unikátní mix vlastností WiFi + NAS. Pokud se Vám hodí firemní / domácí přístupový bod WiFi / LAN se síťovým úložným prostorem (a kopírováním z USB Flash disků), pak je WL-HDD nejlepší volbou - nic jiného, tak malého, tichého, snadno konfigurovatelného a levného neseženete.
Poznámka: ASUS WL-HDD získal na Invexu 2004 ocenění Křišťálový disk v kategorii Komunikační technologie.
Samostatnou kapitolou je konfigurovatelnost a upgradovatelnost - embedded Linux, interní disk, dostupnost zdrojových kódů a průmyslový procesor MIPS 32 jsou zárukou toho, že takové zařízení bude žít dalšími (případně upravenými) verzemi firmware. Je tedy možné, že už dnes nabízí WL-HDD vlastnosti, které jsem v této recenzi nepopsal. Dobrou výchozí stránkou pro hacking je forum "Chupa.nl".
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
No, já si spíš myslim, že inženáři si mysleli, že tento prvek bude připojen normálně do Ethernetu, kde už nějaký Ethernetový ADSL modem/router je. Pak stačí u ASUSe akorát správně nastavit směřování a uživatelé Wi-Fi sítě jsou rázem "na netu".
Mě by zajímalo jestli se to dá použít čistě jako fileserver, nebo jestli to AP furt vysílá a nabízí možnost dostat se dovnitř
Případně vypnout fileserver a jet jenm na AP , prostě jak moc se dají tyhle vlastnosti konfigurovat . Kdyby se příště autor míň opakoval a radší víc popsal praktický možnosti jak se to dá použít.
Jenom tak mimochodem, zase jsme objevili Ameriku, tohle už na invexu 2004 získalo křišťálovej disk - takže žádná novinka :p
Jinak ta část AP (WiFi) pracuje stále, dá se to ale obejít změnou WiFi režimu + odmontováním antény. Naopak, AP funguje samostatně i bez připojeného disku...
Ale tato potvůrka se hodí na další zajímavou věc : bezpečný a pohodlný backup.
Backupovat na DVD-RAM (moje dosavadní praxe) je trochu opruz. Furt tam to medium strkat, ručně aktivovat backup.
Tenhle WiFiDisk je skvělej v tom, že ho můžu mít někde schovanej, backupovat na něj automaticky (protože je stále k dispozici), nemusím šaškovat s médiama a hlavně: jelikož bude někde zašitej, tak když mi ukradnou počítač (což už se mi stalo), je slušná neděje, že tuhle schovanou krabičku v jiné místnosti vůbec neobjevěj. Ještě by to chtělo rozchodit na tom "bezdrátovej mirror".
Kdyz je tam holt Linux, tak si myslim, ze i Apache + PHP + MySQL na tom rozbehate .... jestli tam uz neco takoveho nebezi, kdyz se to ovlada pres web rozhrani.
Samo zadny firmware nezmeni USB 1.1 na USB2.0 :-)
ne jen na ukládání dat
disk se vevnitr prehriva a tak to musim nechat otevrene. 4200rpm IBM i samsung 5400 RPM co jsem zkousel.
smb implementace je strasna, ztraci se soubory, neumi ceske znaky spolehlive, ani hluboke adresare.
neumi se vypnout jinak nez drzenim reset tlacitka a pak vytahnout power adapter (programove to nejde i kdyz pisou ze de). naskocit neumi pres WOL, zapne se sam po nabehnuti napajeni. neumi to www server a ftp server je spatny. funkce prekopirovani obsahu pametove karty je nespolehliva, vynecha nektere soubory.
nedoporucuju nikomu kdo by na tom mohl nejak zaviset
- s původním firmware téměř nefungoval
- v přiloženém letáku jsou hrubé chyby
- nefunguje čeština v názvech adresářů pokud je klient Windows 98, to je u Samby známý a řešitelný problém - jenže nikdo ho neřeší
- nelze vypnout vf část
- v Joyce (český zástupce ASUS) neodpovídají na dotazy
Prostě nedodělaný polotovar bez podpory.
Pryč od něho.
Jinak články o grafárnách (a nejen to) máte super, jen tohle na tu dobrou práci háže trochu špínu...