Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem
ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem
autor: Kwolek Jirka , publikováno 24.3.2005
ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem
Je zajímavé sledovat, jak původní drahé profesionální technologie postupem času pronikají až do domácností. 64-bitové procesory, bezdrátové sítě a jiné "velkofiremní" technologie se dnes stávají běžně přístupnou věcí... V této souvislosti se můžeme klidně začít učit i další profesionální zkratku, NAS (Network Attached Storage - síťový "ukládací" prostor). Užitečné zařízení s touto funkcí si dnes totiž můžete pořídit za batru 2900 Kč bez DPH. Asus WL-HDD nabízí funkce bezdrátového přístupového bodu (AP), síťového externího disku, mediaserveru i externí databanky pro ukládání obsahu flash pamětí... {mospagebreak title=WL-HDD - k čemu je ta krabička dobrá?}

U firmy ASUStek jsme si zvykli na to, že pokud do nějakého oboru nastoupí, je schopna v něm zakrátko kráčet svou vlastní cestou a často na novém teritoriu dokonce šlapat osvědčeným značkám na paty. Tak tomu bylo u notebooků i u PDA, a zdá se, že ani oblast bezdrátových zařízení nebude jiná. První známkou toho, že ASUStek to myslí s WiFi vážně, byly inteligentní přístupové body WL-300g a zejména řada WL-500g, ke které na Internetu dokonce zveřejnili zdrojové kódy interního firmware. Testovaný model WL-HDD 2.5 je evidentně dalším krokem k expanzi na WiFi území.

Co to umí?

Na Asusu WL-HDD 2.5 je zvláštní to, že nabízí funkce, o kterých jste ani nevěděli, že byste je kdy mohli potřebovat... Začneme od popisu těch běžnějších vlastností:

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Přístupový bod - Access Point (AP)

WL-HDD je typickým bezdrátovým přístupovým bodem 802.11b/ g (11/ 54Mbps) s podporou šifrováného přenosu (64/128bit WEP / WPA-PSK). Zařízení může tedy sloužit jako jednoduchá firemní / domácí brána (může pracovat jako Access Point i jako klient WiFi sítě). Stejně tak může sloužit jako můstek mezi "pevnou" sítí Ethernet 10/100Mbps a sítí WiFi (pro notebooky, media servery a jiná zařízení vybavené WiFi), případně může dosah WiFi sítě prodloužit (WDS bridge; WDS extend). Jelikož se jedná o tzv. embedded zařízení (WL-HDD 2.5 je vybaven procesorem MIPS32), nabízí zároveň další drobné síťové služby jako np. DHCP server.

Poznámka: Škoda, že inženýři ASUSteku zde neimplementovali možnost sdílení připojení k Internetu tak, jak to umí řada přístupových bodů WL-500 g (tedy funkce NAT, firewall, se schopností ovládání USB ADSL modemu...).

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

NAS - externí síťový disk

WL-HDD umožňuje nainstalovat prakticky jakýkoliv notebookový 2.5" pevný disk (maximální kapacita disku může dosáhnout až 160GB). Tento harddisk se pak stává mobilním a je možné sdílet jeho obsah v LAN síti, a to nejen přes 10/100Mbps Ethernet, ale i pomocí bezdrátového rozhraní WiFi 802.11 b/g. WL-HDD umožňuje několik metod sdílení: lze využít vestavěný Samba server (přímé sdílení přes "Okolní počítače"), nebo je možné využít interní FTP server. LW-HDD je také možné nasadit jako tzv. media sever (podle specifikací UPnP) pro sdílení a streaming multimediálních souborů mp3, wma, avi...

A co by mohlo být konkrétní výhodou nasazení takového malého NAS? Je to jednoduché, nemusíte jeden počítač obětovat jako souborový / media server - Asus WL-HDD je levnější, menší a tišší... celé řešení je navíc vysoce mobilní - můžete ho vzít například na workshop, přednášku nebo LAN party, kde může sloužit jako "příruční" sklad souborů (pozor, nečekejte vysoké přenosové rychlosti) a zároveň jako rychlá síťová brána. Po skončení akce můžete WL-HDD přenést jinam, případně jej schovat, kam je libo.

Disková databanka / archivace flash disků

To se vám bude líbit: k zařízení je možné připojit libovolné zařízení typu "USB Mass Storage Device" (v praxi se bude většinou jednat o Flash disky, USB čtečky paměťových karet nebo o obsah paměti fotoaparátu) a Asus WL-HDD 2.5 vytvoří na svém disku novou složku a automaticky do ni zkopíruje veškeré nalezené soubory (celý proces indikují diody LED). I když je USB rozhraní WL-HDD pomalé (pouze USB 1.1), stále se jedná o dobrý způsob jak archivovat například větší množství fotografii, když jste mimo firmu nebo domov (Asus WL-HDD vyžaduje jen napájení ze sítě přes adaptér).

Poznámka: I když v redakci jsme se stahováním souborů přímo s fotoaparátu (Olympus E1 a FujiFilm S7000) neměli problémy, je nutné si správný postup předem vyzkoušet.

A co více?

Jelikož firmware WL-HDD 2.5 lze upgradovat (i u tohoto zařízení zveřejnil ASUStek zdrojové kódy) a operačním systémem je Linux, je možné, že se za jistou dobu objeví (a postupně se objevují - viz Chupa.nl) další vychytávky.

ASUS WL-HDD - vlastnosti

   
LAN Ethernet port 802.3; 10/100Mbps s funkci auto cross over (MDI /-X)
anténa externí, konektor Reverse-SMA
USB USB 1.1
HDD disk 2.5", Slim type, Ultra DMA 100, specifikace ATA-5
napájecí adaptér externí zdroj; 5V, max. odběr 3A
rozměry 180 x 90 x 25 mm
hmotnost 200g
WiFi: frekvence, modulace 2.4 - 2.5GHz, OFDM / CCK / DQPSK / DBPSK
WiFi: teoretická propustnost 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps,
802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
WiFi: počet kanálů 13 (evropa), 3 nepřekrývající se pásma
WiFi: výkon 802.11g: 13 ~ 16 dBm,
802.11b: 13 ~ 15 dBm.
síťové protokoly, servery HTTP server,
TCP/IP,
UPnP,
Samba server,
DHCP,
FTP server

WL-HDD je tedy, jak vidíte, hodně specifickým a ve funkcích omezeným téměř-notebookem bez obrazovky (i když takovou obrazovkou by mohlo být konfigurační www rozhraní). Docela obstojně fungují síťové funkce a ukládání dat, ostatní je na absolutním minimu. Pokud Vás zajímá, jak WL-HDD vypadá uvnitř a jaký výkon poskytuje, čtěte dále...

{mospagebreak title=WL-HDD 2.5 - co je uvnitř...}

WL-HDD se prodává jako svého druhu polotovar - i když může pracovat "tak jak je" a sloužit jako AP (přístupový bod), svou funkčnost rozvine teprve po doplnění 2.5" pevným diskem. V praxi lze osadit prakticky jakýkoliv "notebookový" pevný disk do kapacity 160GB.

Celé zařízení vypadá jako malý exkluzivní externí USB disk: základem je hliníková kapsa,
do které se zasouvá deska s elektronikou (procesory jsou dole a nahoře je prostor pro 2.5" disk):

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Gumové podložky slouží k pružnému uložení disku...

Podle dokumentace WL-HDD podporuje souborové systémy FAT, FAT32, NTFS (pouze čtení) a Linuxové EXT2 a EXT3. Bylo by tedy možné použít naformátovaný disk, doporučujeme však vsadit na jistotu a disk rozdělit / formátovat interní utilitou. Ta vytváří oddíly systému EXT2 o velikosti maximálně 40GB (oddílů může být několik). Sdílení dat je ve všech případech transparentní - je tedy jedno, jaký souborový systém používáte.

Je trochu škoda, že zabudovaný USB konektor nelze využít pro rychlé přímé připojení k internímu disku. Slouží pouze k již zmíněné funkci automatického stahování dat (Auto-Copy) z externích USB disků a čteček...

Interní logika

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem
Na horní straně je mimo disku ještě napájecí část a baterie pro chod hodin nezávislý na externím napájení...

Vlastní instalace disku je dětský snadná - z pouzdra vysunete základní desku, disk zasunete do konektoru, z druhé strany dotáhnete tři šroubky a celek zacvaknete zpět do pouzdra.

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Základem elektroniky je procesor Broadcom BCM4702 (embedded MIPS32 procesor) + čip BCM4306KFB (WiFi) doplněný diskovým řadičem Promise PDC20265R. O 10/100 Ethernet se stará čip Realtek RTL8201CP a celek doplňuje 16MB RAM a 4MB paměti Flash.

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Instalace - první zapnutí

Pokud po instalaci disku a případném připojení konektoru Ethernet připojíte napájení, proběhne proces, který se snaží o inteligentní připojení do současné sítě. Nejdříve se zjišťuje, je-li v LAN server přidělující automaticky klientům adresy IP (DHCP), pokud ne, tak se nastaví automaticky 19.168.1.220. U bezdrátové části proběhne podobný proces, nejdříve se hledá vhodný AP, ke kterému by se zařízení mohlo připojit jako klient. Jestli taková síť není nalezena, přepne se WL-HDD do režimu otevřeného AP s identifikátorem SSID "WL-HDD".

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Proces autodetekce je vítaný a užitečný, zbytek administrace totiž probíhá pomocí webového rozhraní...

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Heslem zabezpečené webové rozhraní umožňuje nad WL-HDD 2.5 prakticky plnou kontrolu. Nastavení jednotlivých položek je celkem logické (tedy až na to, že nestačí kliknout na Save, některé změny vyžadují Finish a následný restart systému, což trvá asi 30 sekund), komunikace probíhá, jako obvykle, v angličtině.

K dispozici jsou tyto oddíly menu a stránky:

 • nastavení WiFi - Wireless (Interface, Bridge, Access Control, Adv., Client Mode),
 • konfigurace IP - IP Config (LAN, DHCP server),
 • disk a sdílení - Storage Setting (Shared Nodes, Disk Tool),
 • systém - System Settings (Change Password, Firmware Upgrade, Factory Default),
 • status a reporty - Status and Log (Status, Wireless, DHCP Leases)

Vzhledem k tomu, že u takového zařízení je vždy co zlepšovat, potěší možnost snadné aktualizace firmwaru (my jsme upgradovali na 1.1.2.8).

Další alternativou je použití dodávané Windows utility, která umožňuje základní nastavení zařízení a nastavení sdílení:

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Poznámka: Po prvním zapnutí je Asus WL-HDD maximálně otevřeným zařízením (aby ho bylo možné snadno konfigurovat), je proto nutné co nejdříve nastavit odpovídající úroveň zabezpečení (změnit přístupové heslo, nastavit práva pro část WiFi (šifrování) i LAN, nastavit práva pro sdílení dat...).

{mospagebreak title=WL-HDD - testy a závěr}

WiFi

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

WL-HDD dokáže bezdrátovou komunikaci šifrovat (64 a 128bit WEP, TKIP a volitelně AES jsou podporované pro WPA-PSK). Autentifikace zahrnuje tyto položky: Open System and Shared Key, Shared Key a WPA-PSK. Technologie Radius ani 802.1x nejsou podporovány.

Můžete nastavit filtrování MAC adres a v záložce "Advanced" nastavit fragmentaci RTS Treshold a hodnoty DTIM a Beacon Period. Je zde také možné zapnout Frame Bursting (tato funkce je ve výchozím stavu vypnuta).

Test propustnosti WiFi

Provedli jsme malý test praktické propustnosti WL-HDD v režimu AP (54g v režimu Auto, Frame Busting vypnuto, šifrování vypnuto) proti síťové kartě Linksys WPC54G.

 • Uplink v místnosti (3m) - 22.2Mbps,
 • Uplink vedlejší kancelář (6m + 1 beton. zeď) - 11.4Mbps,
 • Downlink v místnosti - 16.4Mbps,
 • Downlink vedlejší kancelář - 14.8Mbps,

Byli jsme mile překvapeni tím, že po zapnutí šifrování jsme nezaznamenali prakticky žádnou ztrátu rychlosti. V místnosti při 128bit WEP jsme dosáhli rychlosti uplinku 22.1Mbps. Předpokládám, že zapnutím Frame Bursting bychom v případě kompatibilních zařízení mohli počítat s dalšími 20-30% procenty propustnosti navíc.

Podtrženo sečteno: i když WiFi / AP část nedosahuje úrovně nejkvalitnějších přístupových bodů, které jsou dnes na trhu, pohybuje se na velmi slušné "kancelářské úrovni". Pokud by se jednalo pouze o AP, asi bychom mohli recenzi tímto tvrzením uzavřít...

NAS - data na sítí

WiFi funkce jsou hezké, ale bez vlastností síťového externího disku (NAS) by se jednalo o docela běžný přístupový bod. Narozdíl od průmyslových systémů NAS jsou vlastnosti WL-HDD na základní úrovni - konfigurace je jednoduchá a přímočará, nedovolí ale pokročilé nastavení přístupových práv...

Poznámka: ve výchozím stavu je systém prakticky nezabezpečený, sdílí se vše a ke každému oddílu má přístup každý kdo je připojený. Pokud je právě to Vaším cílem, můžete část o nastavení NAS vynechat.

Pro pokročilé - NAS, Storage Setting

Po přípravě / vytvoření oddílů je vhodné vytvoření seznamu uživatelů (User List: User Name, Password) ve spodní části oddílu Shared Nodes. Jediným přednastaveným účtem je Guest a v základním nastavení umožňuje každému sdílet vše.

V horní části oddílu Storage Setting můžete definovat sdílené uzly (Shared Nodes) a nastavit název pracovní skupiny (Workgroup).

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

FTP režim

Sdílení pomoci FTP je ve výchozím stavu povoleno a nastaveno na anonymní přístup. Tuto volbu můžete změnit (FTP mode: Login to first partition).

Poznámka: Při promyšleném rozvržení oddílů a nastavení práv je možné provést konfiguraci tak (zápis i čtení), že bude vyhovovat většině uživatelů v kanceláří nebo v malé pracovní skupině...

Test propustnosti NAS

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem
parametry disku ST960821A - test v notebooku

Testovali jsme s diskem Seagate ST960821A (4200ot/min, 8MB cache), na sítí LAN 100Mbps (je tedy jisté, že propustnost nikdy nemůže překročit teoretickou mez 12 500KB/s).

 • Zápis, velikost záznamu 128kB: 1 241KB/s,
 • Zápis, velikost záznamu 18MB: 1 870KB/s,
 • Čtení, velikost záznamu 128kB: 1 920KB/s,
 • Čtení, velikost záznamu 18MB: 1 846KB/s.

Závěr

Testy ukazují, že Asus WL-HDD se příliš nehodí jako rychlý externí "datový sklad". Propustnost 1.5 - 2MB/s spíše odpovídají propustnosti WiFi sítě (700MB obraz disku CD bychom nahrávali déle než 6 minut). Vzhledem k tomu, že stejný disk jsem testoval v notebooků (propustnost 27.2MB/s), je evidentní, že propustnost WL-HDD je limitována spíše elektronikou.

ASUS WL-HDD - skloubení WiFi s externím diskem

Na druhou stranu nabízí ASUS WL-HDD 2.5 zajímavý a unikátní mix vlastností WiFi + NAS. Pokud se Vám hodí firemní / domácí přístupový bod WiFi / LAN se síťovým úložným prostorem (a kopírováním z USB Flash disků), pak je WL-HDD nejlepší volbou - nic jiného, tak malého, tichého, snadno konfigurovatelného a levného neseženete.

Poznámka: ASUS WL-HDD získal na Invexu 2004 ocenění Křišťálový disk v kategorii Komunikační technologie.

Samostatnou kapitolou je konfigurovatelnost a upgradovatelnost - embedded Linux, interní disk, dostupnost zdrojových kódů a průmyslový procesor MIPS 32 jsou zárukou toho, že takové zařízení bude žít dalšími (případně upravenými) verzemi firmware. Je tedy možné, že už dnes nabízí WL-HDD vlastnosti, které jsem v této recenzi nepopsal. Dobrou výchozí stránkou pro hacking je forum "Chupa.nl".

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.3.2005 10:17:47   0.0.0.xxx 45128
"...Škoda, že inženýři ASUSteku zde neimplementovali možnost sdílení připojení k Internetu tak, jak to umí řada přístupových bodů WL-500 g (tedy funkce NAT, firewall, se schopností ovládání USB ADSL modemu...)..."

No, já si spíš myslim, že inženáři si mysleli, že tento prvek bude připojen normálně do Ethernetu, kde už nějaký Ethernetový ADSL modem/router je. Pak stačí u ASUSe akorát správně nastavit směřování a uživatelé Wi-Fi sítě jsou rázem "na netu".
24.3.2005 10:47:14   0.0.0.xxx 52136
To je totiž ten rozdíl mezi AP a routerem s Wi-Fi

Mě by zajímalo jestli se to dá použít čistě jako fileserver, nebo jestli to AP furt vysílá a nabízí možnost dostat se dovnitř
Případně vypnout fileserver a jet jenm na AP , prostě jak moc se dají tyhle vlastnosti konfigurovat . Kdyby se příště autor míň opakoval a radší víc popsal praktický možnosti jak se to dá použít.
Jenom tak mimochodem, zase jsme objevili Ameriku, tohle už na invexu 2004 získalo křišťálovej disk - takže žádná novinka :p
24.3.2005 11:04:02   0.0.0.xxx 5962
...netvrdím že to je novinka, na druhou stranu se WL-HDD dostal do prodeje na začátku tohoto roku.Jinak ta část AP (WiFi) pracuje stále, dá se to ale obejít změnou WiFi režimu + odmontováním antény. Naopak, AP funguje samostatně i bez připojeného disku...
24.3.2005 12:01:59   0.0.0.xxx 5758
Zaujimalo by ma ked pripojim disk krizenym kablom k notebooku popripade cez switch ci sa bude dat z neho bootovat. Samozrejme notebook podporuje LAN boot.
24.3.2005 14:51:26   0.0.0.xxx 5559
Na fotky to je na nic, když to nemá baterii. Na to je lepší chytrá krabička s displejem, 2.5'' hraddiskem, čtečkou na všechny formáty karet a LiIon baterií. Je to malé a vejde se to v pohodě do brašny k foťáku.

Ale tato potvůrka se hodí na další zajímavou věc : bezpečný a pohodlný backup.

Backupovat na DVD-RAM (moje dosavadní praxe) je trochu opruz. Furt tam to medium strkat, ručně aktivovat backup.

Tenhle WiFiDisk je skvělej v tom, že ho můžu mít někde schovanej, backupovat na něj automaticky (protože je stále k dispozici), nemusím šaškovat s médiama a hlavně: jelikož bude někde zašitej, tak když mi ukradnou počítač (což už se mi stalo), je slušná neděje, že tuhle schovanou krabičku v jiné místnosti vůbec neobjevěj. Ještě by to chtělo rozchodit na tom "bezdrátovej mirror".
24.3.2005 14:57:58   0.0.0.xxx 5961
Fakt škoda, že disk neni možné pripojiť aj cez USB, bolo by to potom naozaj univerzálne riešenie s možnosťou dostať sa k dátam na disku cez wifi, lan či usb. I keď si myslím že by nemal byť veľký problém modifikovať firmware, aby sa bolo možné dostať na disk aj cez usb, stále to však kazí pomalosť samotného USB 1.1 portu. Škoda, keby tam boli implementovali USB 2.0 a možnosť pripojenia aj cez USB, tak ho hneď beriem všetkými desiatimi. Bola by to super náhrada za obyčajné externé usb rámčeky pre disky. A keby tam naviac bol aj taký firewire port ...., no ale to by som už chcel asi veľa.
24.3.2005 15:32:49   0.0.0.xxx 5860
Ty neoficialni firmware uz to myslim umoznuji (ten USB DISK), taky umoznuji hromadu dalsich veci - telnet, misto ftpd vsftpd, partition mohou mit az 160GB, NTFS je i pro zapis, Samba verze 3 a kdovi co jeste.
Kdyz je tam holt Linux, tak si myslim, ze i Apache + PHP + MySQL na tom rozbehate .... jestli tam uz neco takoveho nebezi, kdyz se to ovlada pres web rozhrani.

Samo zadny firmware nezmeni USB 1.1 na USB2.0 :-)
24.3.2005 16:15:37   0.0.0.xxx 5759
Šlo by toto zařízení použít bez dalšího PC jako webový server?
ne jen na ukládání dat
24.3.2005 19:27:33   0.0.0.xxx 6061
udelal jsem chybu a tohle si pred casem koupil.
disk se vevnitr prehriva a tak to musim nechat otevrene. 4200rpm IBM i samsung 5400 RPM co jsem zkousel.
smb implementace je strasna, ztraci se soubory, neumi ceske znaky spolehlive, ani hluboke adresare.
neumi se vypnout jinak nez drzenim reset tlacitka a pak vytahnout power adapter (programove to nejde i kdyz pisou ze de). naskocit neumi pres WOL, zapne se sam po nabehnuti napajeni. neumi to www server a ftp server je spatny. funkce prekopirovani obsahu pametove karty je nespolehliva, vynecha nektere soubory.
nedoporucuju nikomu kdo by na tom mohl nejak zaviset
24.3.2005 19:29:59   0.0.0.xxx 5856
jeste doplnim, je to SILENE POMALE. list obsahu adresare je horor a i po wired ethernetu nikdy neudelate vic jak 1.3-2 MB/s prenos
24.3.2005 19:40:42   0.0.0.xxx 5858
to cte fakt cedla i v obalu? no to je teda uzasny,uz pro to letim :o)
29.3.2005 09:27:36   0.0.0.xxx 5858
Měl jsem ho na stole jen krátce:
- s původním firmware téměř nefungoval
- v přiloženém letáku jsou hrubé chyby
- nefunguje čeština v názvech adresářů pokud je klient Windows 98, to je u Samby známý a řešitelný problém - jenže nikdo ho neřeší
- nelze vypnout vf část
- v Joyce (český zástupce ASUS) neodpovídají na dotazy

Prostě nedodělaný polotovar bez podpory.

Pryč od něho.
29.3.2005 16:33:08   0.0.0.xxx 6076
My příjde jako by to tady v redakci vůbec netestovaly a je to jen reklama... To je takhle s každym zařízením co příjde redaktorům pod ruku? Pouze opsat specifikace a článek je na světe...
Jinak články o grafárnách (a nejen to) máte super, jen tohle na tu dobrou práci háže trochu špínu...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.