Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
autor: Kuchař Martin , publikováno 29.3.2005
Před nedávnem jsem si představili WiFi produkty společnosti Linksys s technologií SpeedBooster. Nyní si ukážeme jak zvládá akceleraci firma Netgear ve svých produktech WG302 a WG311T. Akcelerace se označuje jako Super-G a co ve skutečnosti přináší si ukážeme dále. {mospagebreak title=Netgear WG302}

Společnost Netgear není na českém trhu známa tolik jako například ASUS, Linksys nebo Ovislink. V tomto článku si tedy popíšeme jejich HWAP WG302 a PCI kartu WG311T. Netgear při akceleraci přenosu využívá technologii Chanell Bonding o níž jsem se zmínil už při popisování Linksysu. Nyní si tyto techniky probereme podrobněji a ukážeme si jejich klady a zápory.

Prvním z testovaných produktů bude Netgear HWAP WG302. Toto hardwarové AP má jeden klasický Ethernet port a dvě odpojitelné antény. Tento HWAP zaujme především svým celokovovým obalem, jenž je velice robustní a určitě nesrovnatelně odolnější než jeho plastoví konkurenti.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Opět velice jednoduché a obyčejné provedení.

Samotná krabice je také velice obyčejná v porovnání s konkurenčními produkty. Balení obsahuje samotné HWAP, síťový patch-cord kabel, stručný manuál pro základní nastavení a CD s podrobným manuálem a softwarem.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Veškeré příslušenství jež získáte v krabici při koupi WG302.

Toto HWAP je už na první pohled velice nápadné svým poněkud nevšedním provedením. Celokovový obal a jednoduchý obdélníkový tvar dává napovědět, že se jedná o produkt, kde je dbáno hlavně na funkčnost a ne na vzhled.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Vzhled je opravdu velice strohý.

Technická specifikace:

Standardy IEEE  802.3 , IEEE  802.3u , IEEE  802.11g , IEEE 802.11b
Modulace DSSS
Výkon 19,8dBm (EIRP)
Rychlost 108; 54; 48; 36; 24; 18; 12; 11; 9; 6; 5,5; 2 a 1Mbps
Citlivost pro 54G je potřeba min -75dBm
Kanály 11 Kanálu pro USA a Kanadu, 13 Kanálu pro Evropu
Porty jeden 10/100 RJ45, jeden COM port
Anténa 2x odpojitelná - R-SMA
Bezpečnost SPI Firewall,
WiFi bezpečnost TKIP, AES, 802.1x, WEP 128bit, MAC filtry, WPA, RADIUS
Rozměry (Š x V x H) 25.4 x 17.8 x 3.18 cm
Váha 574 g
Napájení 12V  1,2 A DC

Na zadní straně přístroje se nalézá jeden 10/100 RJ45 port pro připojení metalické sítě, dvě odpojitelné 5dB antény v portu R-SMA, zdířka pro napájení, COM port pro napojení konzole a tlačítko pro reset. Důležité je však zmínit jednu velice praktickou schopnost jež tento přístroj má - RJ45 port umožňuje PoE napájení (Power over Ethernet) čili není potřeba kupovat drahé redukce na něž se teprve napojuje jack a na druhém konci adaptér.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Netgear WG302 ze zadu.

Web-management je proveden poměrně dobře. Obsahuje veškeré podstatné prvky, které je potřeba nastavovat či měnit a jednotlivé funkce jsou kvalitně a přehledně roztříděny.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Základní obrazovka, jež uvidíte po přihlášení.

Z hlediska zabezpečení je toto AP velice slušně vybaveno. Obsahuje WEP, WPA, VPN Pass Through, TKIP, RADIUS a SPI firewall. Samozřejmostí je také MAC a IP filtering umožňující poměrně rychle a spolehlivě ochránit síť před cizími lidmi.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Nastavení parametrů WiFi.

 

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Nastavení bezpečnostních prvků.

Web-management umožňuje také velice kvalitní monitoring celé sítě. Veškeré záznamy může ukládat do log souborů z nichž lze následně spolehlivě vyčíst potřebné informace o dění v síti. Velice pohodlně se nahrává nový firmware - slouží k tomu funkce přímo v ovládacím menu.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Okno pro nastavení logování dění na síti.

Za co bych ale výrobce opravdu pochválil je možnost regulace výstupního výkonu. Ta u mnoha konkurenčních produktů chybí a přitom při použití v exteriéru se silnou anténou je prakticky nutností.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Logo nové technologie AutoCell.

Netgear však přišel ještě s jednou specialitkou. Tou je technologie Auto-Cell jež dynamicky mění sílu výkonu a použité kanály tak, aby byly okolní sítě co nejméně rušeny a přitom byla zachována co nejvyšší možná kvalita signálu. Tato technologie také podle výrobce slibuje nárůst přenosové rychlosti až 4x oproti klasickým sítím.

 

{mospagebreak title=Netgear WG311T}

Tato PCI WLAN karta je určena pro použití s AP, jež podporuje technologii Super-G a Auto-Cell. To značí, že může pracovat s přenosovými rychlostmi až 108Mbps.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Balení WG311T.

Balení je velice jednoduché a naleznete v něm samotnou kartu, anténku do R-SMA, instalační CD a manuálek. PCI karta je zcela klasická s odšrobovatelnou anténou v R-SMA konektoru. Dodané CD pak obsahuje kompletní manuál pro Acrobat Reader a velice kvalitní software pro monitoring a nastavování sítě.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
PCI karta, anténa a CD s drivery a ovládacím softwarem.

Technická specifikace:

Operační systémy Windows 98SE, Me, 2000, XP
Modulace 802.11b - CCK, DQPSK, DBPSK draft 802.11g – OFDM
Výkon 15dBm (EIRP)
Rychlost 108; 54; 48; 36; 24; 18; 12; 11; 9; 6; 5,5; 2 a 1Mbps
Citlivost -80dBm
Kanály 11 Kanálů pro USA a Kanadu, 13 Kanálů pro Evropu
Anténa 1x odpojitelná - R-SMA
WiFi bezpečnost WPA a WEP

Podle výrobce je dodaná anténa speciální v tom, že dokáže dynamicky měnit šířku přenosového pásma a tím ovlivňovat kvalitu signálu. To je také potřeba, aby bylo možné vyhovět požadavkům technologie Auto-Cell.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Detailní pohled na WG311T

Společnost Netgear myslí také na kvalitní monitoring. Ke kartě je dodáván velice kvalitní software, jenž umožňuje měnit veškeré technické parametry, připojovat se k sítím, monitorovat přenosové rychlosti a zobrazovat dostupné bezdrátové sítě. Vše se přitom ovládá velice snadno ve třech záložkách.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Na úvodní obrazovce můžeme měnit parametry samotné karty a
dole pak vidíme aktuální připojenou síť a sílu signálu v ní.

Další záložka pak slouží pro vyhledávání dostupných sítí, kdy se nám u každé zobrazí její SSID, síla signálu, pracovní kanál, MAC adresa AP a typ zabezpečení.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Zde vidíme dostupné bezdrátové sítě a jejich základní parametry jako SSID, kanál, sílu signálu...

Jak již jsem se zmínil, tak poslední okno slouží pro monitoring. Můžeme si nechat generovat grafy jak pro přijaté pakety, odeslané pakety, tak pro obě pásma zároveň. Na boku pak vidíme maximální dosažené hodnoty a počet chybových paketů.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Statistiky připojení k síti.

 

{mospagebreak title=Technologie Super G}

Akcelerace Super G je umožněna díky několika technologiím, jež jsou v klasické 802.11g nestandardní. Především se jedná o Channel-Bonding, dále pak Dynamic Packet Bursting, Fast Frames a HW komprese.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Výrobcem udané parametry - je vidět závislost vzdálenosti na rychlosti.

V bezdrátových sítích existují pouze tři od sebe zcela oddělené a nepřekrývající se kanály, jsou to první, šestý a jedenáctý. Technika Channel Bonding využívá pro akceleraci zajímavé metody, kdy pro přenos použije celý šestý, půlku prvního a půlku jedenáctého kanálu. Tím je zajištěno větší přenosové pásmo a tím pádem i vyšší přenosové rychlosti.

Jak už ale mohlo někoho z vás napadnout, není tato technologie bez háčku. Právě kvůli spřažení tolika kanálů dochází k velkému zarušení celého okolí a ostatní 802.11g sítě jsou pak velice degradovány. Dokonce dvě nezávislé Super G sítě poblíž sebe mohou být limitovány neboť obě využívají pro přenos šestý kanál.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Dosah sítě se Super G oproti klasickým standardům.

Technika Dynamic Packet Bursting (dynamické přetékání paketů) je založena na velmi jednoduchém principu. Při klasickém přenosu se vždy odešle několik paketů a pak následuje krátká pauza určená pro ověřovací pakety a samotné dorozumívání dvou sítí. Dynamic Packet Bursting se snaží mezery mezi jednotlivými datovými pakety snížit na minimum a tím zvýšit samotnou propustnost. Vychází z 802.11e a využívá QoS (Quality of Service)

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Výrobcem udávaná akcelerace oproti klasickým 802.11b a 802.11g.

Dalším je pak Fast Frames, jenž opět vychází z 802.11e a splňuje QoS. Tato technika spojuje několik hlaviček paketů do jedné. Tudíž pak pro pět paketů je odesílána pouze jedna společná hlavička. Tuto metodu urychlení používá mnoho výrobců - například i nedávno zmíněný Linksys WRT54GS.

Poslední z využívaných technologií pro urychlení přenosu je Hardwarová komprese paketů. Slouží vlastně na podobném principu jako klasické RAR a ZIP kdy se před odesláním v AP komprimují na co nejmenší velikost a následně při příjmu na druhé straně dekomprimují. Když jsou pakety menší, je možné jich za stejnou dobu poslat více a tím pádem podstatně urychlit přenos.

{mospagebreak title=Testy}

Podle popisu Super G se zdá být tato technologie více než zajímavá, ale pojďme si ukázat jak je tomu ve skutečnosti.

Testovány byly proti sobě dva výše popsané produkty a následně pro lepší představu byl použit WG302 proti normální 802.11g WiFi kartě do USB. Operační systém je WinXP. Vzdálenost obou zařízení je 10m a jsou použity pouze dodávané dipólové antény. Pro testování propustnosti sítě byl použit program IPERF jež dokáže velice spolehlivě a kvalitně zjistit maximální propustnost. Nastaveno bylo 10s vytížení linky při použití deseti threadů (současné připojení na deseti portech).

První test byl zaměřen na Super G. Na obou testovaných zařízeních byl nastaven pouze mód Super G a tím bylo dosaženo teoreticky nejvyšších možných přenosových rychlostí. Test byl proveden pomocí výše zmíněného programu IPERF. (nastavení -P10 -t10 - 10threadů a 10s). Výsledek se pohyboval v průměru na 37,5 Mbps a maximální naměřenou hodnotu ( 37,6 Mbps) si můžete prohlédnout v print-screenu výsledku měření.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Print-screen z testu IPERF.

Následoval test WG302 proti 802.11g USB kartě. Výsledky již nejsou nijak oslnivé. Těchto hodnot se dá v běžném provozu s G sítí dosáhnout. Naměřené hodnoty se pohybovaly kolem 17 Mbps a maximální byla 17,6 Mbps.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl
Opět print-screen výsledku testování.

Nakonec jsem otestoval jak probíhá přenos souborů přes FTP. Zvolil jsem dva testy kdy v jednom jsem přenášel 800MB soubor a v druhém 1013 souborů o celkové velikosti 4GB. Tuto metodu jsem zvolil z toho důvodu, neboť přenos se chová zcela jinak pokud se kopíruje jen jeden soubor a nebo je to velké množství malých souborů. Jak test dopadl je ukázáno v následující tabulce.

Tabulka je udělána tak, že ve sloupcích jsou dva typy testu (800MB soubor a 4GB souborů) a hned za nimi vždy následuje průměrná rychlost jež byla v testu dosažena.
 

Zařízení 800MB Rychlost 4GB Rychlost
Netgear WG302 + WG311T 256s 3,12MBps 1756s 2,27MBps
Netgear WG302 + USB 54G 456s 1,75MBps 2664s 1,50MBps
Běžná 802.11g ~ 460s 1.63MBps ~ 2800s 1,4MBps

Z výsledků je vidět, že při kopírování přes FTP není linka vytížena natolik jako při testu pomocí programu IPERF. Také v druhé části není rozdíl natolik vysoký neboť při kopírováni natolik malých souborů nemůže rychlost vyskočit na vyšší hodnotu než při kopírování jednoho velkého souboru.

Z testů je tedy patrné že slibovaná akcelerace opravdu pracuje velice pěkně. Sice výrobcem udávaných hodnot se při testu dosáhnout nepovedlo ale i tak je rychlost poměrně vysoká.

 

{mospagebreak title=Závěr}

Netgear a jeho Super G se tedy ukázal jako vhodné řešení pro domácí použití. V exteriéru bych využití Super G velice zvážil z toho důvodu, že zahlcení ostatních sítí je opravdu vysoké a nikdo by určitě nebyl rád kdyby se mu jeho spoj najednou zcela zhroutil jen proto, že někdo využívá Channel Bonding.

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl

Pro využití v kancelářských a veřejných budovách je však velice vhodným řešením. Díky technologii Auto-Cell dokáže dynamicky měnit své pásmo pro uspokojení co nejvíce uživatelů.

Pokud bych měl ale zařízení porovnat s nedávno testovaným WRT54GS, pak musím říct, že Netgear kvalit Linksysu nedosáhl. Ať už v oblasti web-managementu, celkového počtu funkcí, typu akcelerace atd.

Závěrečné hodnocení

Klady Zápory
Celkem povedený web-management Cena oproti klasické 802.11g
Dvě odpojitelné dipólové antény Použití Channel Bonding technologie
Super G  
Plná zpětná kompatibilita  
Robustní celokovový obal  
   

Netgear WG302 - koncová cena: 7656,- bez DPH ()
 Netgear WG311T - koncová cena: 1795,- bez DPH ()

Netgear WG302 a WG311T nám zapůjčila firma Abacus, které tímto děkujeme

Netgear - další 108Mbps WiFi na váš stůl

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.3.2005 08:01:22   0.0.0.xxx 6874
Vas nadpis obsahuje zasadni chybu.
Jena se o 108megabitu nikoliv megabajtu.
Coz by v tomto pripade bylo temer srovnatelne s GLAN.
Znam spoustu lidi, kteri mi cpou, ze 54ka wifi je rychlejsi nez 100ka LAN a to je NESMYSL!!
Jinak První, doufám :-)
29.3.2005 09:07:20   0.0.0.xxx 7475
myslim ze to mam opravdu spravne ja a vy se trosku mylite - oznaceni ,,b" je bit a ..B" je bajt... takze kdybych mel v nazvu 108 megabajtu pak by zkratka musel byt 108MBps a ne 108Mbps.
29.3.2005 09:28:35   0.0.0.xxx 7773
To jsem mel udelat screenshot?
Ja v tom hokej nemam a moc dobre vim, ze "b" je bit a "B" je bajt.
Proto jsem to taky psal.
V nadpisu jste mel "... 108MBps ..." a na tom trvam! Ve specifikacich to bylo jiz spravne.
Hodina je dost casu na opravu pismenka, tak ze me laskave nedelejte blbce!
Jednoduche "Dekuji" by ve vasi reakci stacilo.
29.3.2005 09:42:41   0.0.0.xxx 7470
Videl jsem nadpis rano a opravdu tam bylo 108MBps, jestli autor sam nevi, co napsal, tak pak tedy potes koste...
29.3.2005 09:42:54   0.0.0.xxx 7272
Při použití zkratky EIRP je třeba se trochu zamyslet nad jejím významem: EIRP = effective isotropic radiated power. V tom případě se nejedná o výkon na výstupu vysílače (AP), ale na výstupu antény. Hodnota EIRP tedy záleží na použité anténě a bez uvedení jejích parametrů nemá smysl uvádět EIRP. Udávaný vysílaný výkon 19,x dBm je tedy výkon AP, nikoliv EIRP.
29.3.2005 10:01:52   0.0.0.xxx 7273
Klídek...se přepsal, no. Takové chyby při čtení fitruju a opravuju v duchu naprosto automaticky. Prudění a řvaní na autora nikam nevede.
29.3.2005 10:15:54   0.0.0.xxx 7673
Doplnim len tolko, ze tieto "hranate" krabicove typu su starsia, vybehova rada produktov Netgear. Okrem toho, ze je priserne draha (7600 Kc + dph ???) neni ani tak kvalitna.

Preco ste neskusili namiesto toho radsej napriklad WGT624/WGU624? Okrem polovicnej ceny (a pritazlivejsieho dizajnu, co vsak neni dolezite) ma aj vstavany 4-portovy switch, 1x wlan (podpora adsl/kabel), a kvalitny firewall (a samozrejme, tiez deklarovane 108Mbps).
29.3.2005 10:38:22   0.0.0.xxx 7272
Další celkem použitelné zařízení s nesmyslnou cenou. Škoda, za cca 4kKč by to nemuselo být špatné.
29.3.2005 11:08:08   0.0.0.xxx 7471
dodatecne bych se chtel omluvit ze jsem Vas narknul ze me opravujete nepravem. Chyba v nadpisu opravdu byla ale nez jsem si toho stihl vsimnout sam tak byla opravena redakci. Pri cteni tohoto komentare jsem jiz videl ze je vse OK a proto jsem reagoval jak jsem reagoval.
jeste jednou se tedy omlouvam
29.3.2005 12:33:04   0.0.0.xxx 9073
Měl jsem za to, že úpravu článku dělá výhradně Autor.
Teď to vím a příště se podle toho zařídím.
:-)
-> KOKiNO
Gramatické chyby taky přezírám, pokud to příliš nebije do očí, ale tady šlo o popis výrobku a překlep znamenal rozdíl o 700% a existují lidé, kterým se tučné písmo vryje do paměti a dokáží se do krve hádat.
29.3.2005 12:41:47   0.0.0.xxx 7571
Tak nevim, me se nekdy objevi
http://www.PCtuning.cz - Netgear - další 108MBps WiFi na váš stůl
jako nazev okna. A nekdy
http://www.PCtuning.cz - PCtuning.cz: Váš průvodce světem počítačů
Cim to muze byt ? Pouzivam Mozillu.
Simi
29.3.2005 19:42:13   0.0.0.xxx 7472
PoE napájení (Power over Ethernet) čili není potřeba kupovat drahé redukce na něž se teprve napojuje jack a na druhém konci adaptér.--diky tomu jsem trochu nepochopil muzete mi to vysvetlit oco jde vlastne?
29.3.2005 21:26:22   0.0.0.xxx 7674
toto AP (stejne jako vetsina) potrebuje pro svuj provoz napajeni - bohuzel ne vzdy je nejaka zasuvka dostupna a tak lze napajeni provadet skrze nevyuzite zily v UTP kabelu (pro 100Mbit sit staci vodice 4 a ne . Proto nekteri vyrobci vyrabeji redukce do kterych se na jednom konci zapoiji adapter a UTP a na druhem konci AP a UTP - tim je zajisteno napajeni. Kdyzto u tohoto AP neni treba na strane AP pouzivat zminene redukce (vse je zabudovano uvnitr zarizeni)
29.3.2005 21:42:53   0.0.0.xxx 7291
a kde se to da sehnat ? u nas v kamenaku to nemaj a to je to docela solidni obchod :/
29.3.2005 21:50:21   0.0.0.xxx 7573
No to ses asi nezamyslel.Honota EIRP samozřejmě NEZÁLEŽÍ na použité anténě. Jak už název napovídá, jedná se o výkon v dBm vztažený k izotropnímu čili všesměrovému zářiči a ten je pořád stejný. Pokud použijeme cokoli jiného než izotropní zářič ( a pozor, klasická "všesměrovka" není izotropní - nezáří "nahoru a dolů" ) tak vyzářenou energii vlastně fokusujeme v určitém směru => v tomto směru má anténa větší dosah => má zisk. Čili pokud je zde uveden výkon EIRP, tak je to zcela v pořádku.
29.3.2005 22:01:14   0.0.0.xxx 7374
b ... bit
B ... byte a ne bajt :-)
30.3.2005 00:56:33   0.0.0.xxx 7571
Pane Kuchař, běžte se s těma testama už zahrabat. Každý týden to samé.
30.3.2005 08:45:15   0.0.0.xxx 7273
da se to koupit napriklad na www.levi.cz ale pri trosce zrucnosti se to da i napojit rucne. Pak potrebujete krimpovaci kleste ale do konektoru nacvaknete pouze 4 vodice a zbyle 4 nechate trcet ven. Pak na dva a dva napojite z adapteru + a - a cele zaizolujete. Jdete na druhy konec, vemete zkousecku zjistite si kde je + a kde - a napajite na to prislusny jack do AP, na zbyle vodice pak nacavknete RJ45konektor. Pokud vite jak an to je to otazka chvilky :-)
30.3.2005 08:55:22   0.0.0.xxx 7573
Cenovou politiku urcuje vyrobce. Vzdy se stanovuje v celosvetovem meritku s ohledem na spoustu parametru, od technologicke narocnosti vyroby, zivotniho cyklu vyrobku, konkurenci, poruchovosti a od toho odvozene mire reklamaci, mnozstvi pouzitych technologickych patentu, atd.... Verte ze cena byva velice peclive kalkulovana a byt se na to z pohledu ceskeho trhu s relativne slabsi kupni silou divame jinak, obvykle konkurence nedovoli aby byla prilis nadsazena. Navic NETGEAR je prakticky bezporuchovy, na rozdil od vetsiny konkurentu ma miru reklamaci hluboko pod 1% z prodaneho objemu zbozi. I toto mirne vyssi cenu ospravedlnuje. Navic jde prakticky o prumyslove zarizeni, vhodne do velkych firem a k ISP a ti radeji investuji nejakou korunu navic za jistotu bezchybneho provozu bez vypadku zpusobenych pripadnymi reklamacemi. Pro SOHO a domaci trh ma NETGEAR odlisnou, levnejsi radu produktu s mnohem hezcim designem.
30.3.2005 09:03:06   0.0.0.xxx 7373
Nejedna se o stary typ nejake vybehove rady, ale o aktualni produkt z prumyslove rady NETGEARu. Krome teto podnikove rady ma NETGEAR jeste radu pro SOHO a domacnosti, ktera ma peknejsi design a nizsi ceny a v CR bude jiste prodavanejsi. Nicmene z technologickeho hlediska je pochopitelne drazsi prumyslova rada lepsi a kvalitou patri NETGEAR v obou radach ve srovnani s konkurenci k absolutni spicce (mira reklamaci pod 1%).
Redakce v tomto pripade prilis na vyber nemela, protoze z nabidky testovacich produktu, ktere jsme od NETGEARu dostali, se dal objektivni a rozumny test udelat pouze s touto dvojici produktu. NETGEAR je na nasem trhu pomerne novy i kdyz ve svetovem meritku se ve svem segmentu radi prakticky po bok D-Linku a Linksysu (technologicky i podilem na trhu). Verim ze tohle nebyl posledni test, jiz zajistuji k testovani sadu adapteru NETGEAR pro ethernet pres elektricke zasuvky, coz jak verim mnohe z vas bude zajimat.
30.3.2005 09:16:52   0.0.0.xxx 7771

Každý článek je posléze upravován - html, gramatika, fotky (kapitola sama pro sebe) a podobně, aby se právě takovéto chyby nevyskytly... nicméně i tak se leccos přehlédne :-). Nicméně není v silách žádného autora si přesně pamatovat, co kde a jak formuloval, pokud píše články často a pravidelně (samozřejmě ale stále má svou verzi článku ještě před finálními úpravami). Berte na to prosím ohled a přístě u nějaké té chyby na ni stačí jen bez jedovatých poznámek upozornit v diskuzi a posléze bude hned opravena. Vyloženě faktická chyba a chyba z nepozornosti (což byl právě tento případ) jsou dva různé případy, kdy u toho prvního máte samozřejmě právo se na autora ohradit, ale vůči překlepům by to být nemělo - toť můj osobní názor.

30.3.2005 09:27:26   0.0.0.xxx 7275
Chápu Vaši snahu vychválit svoje zboží, ale pokud to přeženete, sklidíte kyselé hrozny!
Mě je jedno, kdo určuje cenu produktu, problém je prostě v tom, že v tomto případě opravdu hodně přestřelil. "Mírně vyšší" není v českém jazyce ekvivalentem pro obrat "téměř dvounásobná".
ISP (nemluvím o "free" garážových firmách) nepoužívají taková zvěrstva!
Dost jste mě vyděsil tím přirovnáním k D-Linku v předchozím příspěvku. (Už jste někdy viděl v provozu třeba jejich hotspot routery? :o))) ) Ten výrok totiž uvádí do jiného světla ty propagační výlevy o spolehlivosti netgearu..
30.3.2005 17:52:17   0.0.0.xxx 7873
i kdyby tam měli chybu tak to stejně nepřiznaj, mám s nima nejhorší zkušenosti zvláště s Brňákama.
30.3.2005 19:07:07   0.0.0.xxx 7275
Tak tohle si tedy někdy zkuste.Jsem zvědav,jak se vašemu AP bude líbit 48V,které se na PoE používají.Přeji veselý ohňostroj.
Ono si stačí o této problematice něco přečíst a poznáte,že to není zase taková legrace.Za takovou redukci, jakou popisujete by si ani ty "nejznačkovější" firmy neřekly kolem 1000 korun.V tom adaptéru je měnič ze 48V na napětí požadované AP.
30.3.2005 19:16:27   0.0.0.xxx 7672
Ty debile jeden, POE se prodava vzdycky zvlast, nikdo nerikal ze ten originalni adapter k AP NETGEAR je na POE a ma 48V. Kuchař chtel jen rict, ze nemusis kupovat POE za litr, kdyz si ho muzes udelat z originalniho adapteru.
30.3.2005 20:47:57   0.0.0.xxx 7573
Odtáhni prudit někam jinam Honzíku... nikdo na ty tvé vylevy není zvědavý. Jestli si neco kompenzuješ, prováděj to jinde... Morava rulezzz ;-)
30.3.2005 21:45:26   0.0.0.xxx 7774
"i kdyby tam měli chybu tak to stejně nepřiznaj" - a ta omluva autora o kousek výše znamená tedy co? BTW: všichni nejsme moraváci, takže tvá bezduchá urážka moc na úrodnou půdu nedopadla ;-)
30.3.2005 23:32:41   0.0.0.xxx 7274
>> http://www.honny.wz.cz/gallery/displayimage.php?album=12&pos=3 <<
31.3.2005 13:59:50   0.0.0.xxx 7572
to se divim, že sem mám ještě přístup, halooo administrátore jak to že si nedal mojí IP adresu na černou listinu?
31.3.2005 14:03:26   0.0.0.xxx 7274
tomu se říká demence na druhou, nechápu jak takovej člověk může dělat recenze na hardware, to je jako kdyby řezník nerozpoznal hovězí od telecího.
31.3.2005 14:50:37   0.0.0.xxx 7572
jak tak na vas kokam tak vy jste asi PAN neomylny co v zivote neudelal chybu... uprimne je mi vas docela lito... a pokud na nas serete tak pak neni potreba davat vasi IP na cernou listinu - asi sem uz nevkrocite sam (uprimne tomu ale urcite ani vy a ani nikdo z nas neveri)

preju pekny zbytek dne a dalsi prijmene stravene chvile pri kritizovani nas normalnich co se obcas spleteme...
1.4.2005 08:34:18   0.0.0.xxx 7375
v takový zásadní věci jsem teda opravdu chybu neudělal, v tom máte pravdu. Jestli berete za normální lidi který jsou neschopný jako vy, tak se nedivím že má pc tuning takovou úroveň.
1.4.2005 10:41:31   0.0.0.xxx 7471
nerikal jste nahodou ze na nas serete? co tu teda jeste delate?
3.4.2005 08:51:26   0.0.0.xxx 7173
Myslím,že ten nick docela sedí,lopato.Co třeba ztráty na tom kabelu?Na 20 metrech asi 2 Volty.Ale to nic,vrať se na základní školu a zkus dávat pozor při hodinách fyziky.
Ale nic,Lopata je lopata.S kretény nemá cenu se bavit.
9.4.2005 23:09:19   0.0.0.xxx 7472
Jak muze nekdo rict,, ze vyrobky D-Link a Linksys jsou dobry? To jsou levne vyrobky tak pro freeNet a to je jeste urazim :-) TO ze je Linksys ted dobrej je diky Cisco firme..
a je dobre poznat, kde se podepsal vyrobce Cisco na lynksysu a kde ne!!
PS:NETGEAR je na Cz trhu jiz dlouho,, jen u Vas je novej ;-)
10.4.2005 00:15:17   0.0.0.xxx 7376
Postup jak napsal p.Martin Kuchař nema s 802.3af nic spolecneho, ale proste vyuzil jen volne draty kabelu Twist.
Jiste to funguje do urcite delky kabelu asi tak do 30metru,
ale trafo neni chraneno proti zkratu atd.!
Podpora PoE (802.3af)znamena:
a) muzete pouzit switch, ktery podporuje 802.3af a ten bude napajet AP bez jakekoliv dalsi upravy pomoci kabelu twist.
b) pouzit vysilac 802.3af a ten zaradit mezi switch a AP
(napr.:http://www.agen.cz/main.php?act=showtxt&id_txt=10015&catid=237)
10.4.2005 00:18:15   0.0.0.xxx 7673
http://www.netgear.com/promotions/poe_promo.php
10.4.2005 21:09:10   0.0.0.xxx 7373
ja osobne z vlastni zkusenosti vim(mam to tak zapojene ve vchode) ze napajet lze i mym postupem - samozrejme priznavam ze se nejedna o standardni postup ale usetri se na tom nemale financni prostredky. Mam napajeny switch (standardne 8V) na vzdalenost 78m po UTP kat5.E adapterem 12V a funguje bez jakychkolik problemu. Sice switch neni na male odchylky napeti tolik citlivy jako AP ale i tak.
11.4.2005 18:50:48   0.0.0.xxx 7268
Jak psal p.Petr Vaněk je treba pocitat se ztratama, takze na druhe strane zmerit voltmetrem kolik dava Voltu a pripadne pouzit silnejsi trafo nez originalni...
p.Petr Vaněk psal spravne, ze u PoE se pouziva 48V vzhledem ke ztratam na vedeni...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.