Hlavní stránka Hardware Sítě a Internet LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V
LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V
autor: Kuchař Martin , publikováno 18.10.2004
Před nedávnem vyšel do prodeje MSI HomePlug Adapter EC14H, který je určen ke spojování PC pomocí rozvodů elektrické sítě. To nám umožní vybudovat síť bez nutnosti provádění stavebních úprav, pokládání kabelů a podobně. Vše co tedy potřebujete pro zapojení do počítačové sítě je běžná zásuvka (tedy elektrické rozvody) a HomePlug adaptery. Pojďme se tedy na tuto technologii podívat blíže. {mospagebreak title=MicroStar HomePlug Adapter EE14H}

Myšlenka vytvořit počítačovou síť využívající rozvodů elektrické sítě není nová. O této možnosti se diskutuje nejméně tak dlouho (a možná i déle) jak o bezdrátových WiFi sítích. Ty poslední nedávno získaly neuvěřitelně navrch - města jsou dnes doslova prošpikovaná bezdrátovými pojítky a sítěmi, na některých výškových budovách dnes se směrovou anténou naměříte dokonce i desítky SSID. Čím více se však WiFi používá, tím je zřejmější, že tento způsob propojení počítačů by mohl být leckde (zejména uvnitř budov) nahrazen jednodušším řešením kterému nevadí překážky a rušení cizích sítí. Netvrdím, že řešení na bázi rozvodu 230V (někdy označováno jako PLC - Power Line Communication) je všelékem, je jen další technologií, která Vám může v některých situacích vytrhnout pomyslný trn z paty. Ale pojďme k věci a podívejme se na konkrétní řešení...

V úhledné krabici naleznete dva HomePlug adaptery EC14H (set dvou kusů se označuje jako EE14H), které vám umožní spojit dvě síťové zařízení skrze elektrické rozvody. Dále pak najdete dva UTP kabely pro spojení PC s adaptérem, instalační CD se softwarem včetně ovladačů a nakonec také manuál.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Pomocí HomePlug Adapter EE14H je možné spojit do šifrované sítě dvě zařízení (při použití více kusů můžete propojit logicky i více zařízení - třeba i tiskárnu) až na vzdálenost 200m při rychlosti 14Mbps (ta však záleží na kvalitě a typu elektrických rozvodů). Signál projde i přes většinu novějších elektrických měřících hodin. Avšak nedoporučuje se jej zapojovat na prodlužovací kabely a UPS zařízení.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

HomePlug Adapter EE14H:

Při prvním pohledu na tělo adaptéru vás jistě zaujme jeho decentní a pěkný vzhled. Není nikterak futuristický a pokud jej zapojíte do zásuvky, tak jistě nebude kazit vzhled pokoje. Na čelní straně se nachází tři LED. LINK nám ukazuje, zda je dostupné jiné zařízení v dosahu sítě. Blikající ACT značí komunikaci mezi adaptéry a nakonec podle LAN můžeme zjistit, zda PC, propojené pomocí HomePlug, mezi sebou zrovna komunikují. Osobně mi adaptér přijde svými rozměry a provedením velice povedený.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Při pohledu zezadu vidíme pouze zástrčku a také štítek s označením modelu a sériovým číslem daného adaptéru.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V
Pro zvětšení klikněte

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V
Klasický RJ45 konektor

Po rozšroubování se naskytne pohled na plošný spoj s veškerou ovládací elektroniku a také malé trafo, které napájí samotný adaptér. (Po delší práci se tento adaptér docela nahřeje, takže zařízení je trochu teplé).

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230VLAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Kabely, manuál a CD:

Kabely jsou provedeny v modré barvě, která docela pěkně ladí s provedením adaptéru. Jsou to kabely typu patch-cord, které se normálně požívají například na spojení PC se switchem. Je tudíž možné je vyměnit za delší a nebo kratší pokud je toho potřeba.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Manuál je napsán v deseti jazykových verzích, včetně češtiny. Obsahuje kompletní návod jak nainstalovat software, adaptéry a jak provést kontrolu dostupnosti sítě pomocí windowsovského příkazu PING. Dále obsahuje postupy, které nám usnadní řešení některých technických problému při zapojování a provozu HomePlug adaptérů.

Nakonec zbývá CD. Po najetí auto-run si můžeme vybrat, zda chceme nainstalovat drivery a software, přečíst si uživatelský manuál a nebo například navštívit stránky výrobce. Avšak byl jsem velice překvapený, když jediné tlačítko, které provedlo nějakou akci bylo "Visit Our Website". Takže pokud si chcete dodaný software nainstalovat, tak musíte CD otevřít například v Průzkumníku a ve složce Software ručně spustit soubor Setup.exe. Podobně musíte pokračovat i v případě, když máte zájem si pročíst manuál. Nevím zda výrobci pozapomněli na test svého CD a nebo je chyba v médiu avšak u výrobce tohoto jména by se podobné věci stávat neměly.

{mospagebreak title=Technické specifikace, software}

S postupem času neustále roste potřeba propojovat různá elektronické zařízení a to jak v domácnostech, tak i ve firmách a podnicích. Kvůli těmto vzrůstajícím požadavkům na počítačové sítě byla firmou Intellon vyvinuta technologie HomePlug 1.0 jež umožňuje propojení síťových prvků pomocí stávajících elektrických rozvodů.

U tohoto typu propojení elektrický rozvod 220V (vše musí být na stejné fázi) vytváří něco, co bychom s přihmouřením oka mohli nazvat virtuálním rozbočovačem, tzv. "hubem".

Standard :  IEEE 802.3 (10Base-T), HomePlug 1.0.1
Data Rate:  HomePlug 1.0.1 (Auto-Fallback)
 • OFDM-DQPSK: 13.75 and 8Mbps
 • OFDM-DBPSK: 4Mbps
 • OFDM-RoBo: 1Mbps
Protokol:  CSMA/CA with ACK (Half-Duplex)
Frekvence:  4~21MHz
Zabezpečení:  56-bit DES Privacy
Pokrytí:  prostor až do 5000 čtverečních stop
Napájení:  50~60Hz a 85~265V AC adaptér
Spotřeba:  3W
Rozměry:
 113 x 65 x45 mm
Váha:
 135 g
Prostředí:  Pracovní teplota: 0°C ~45°C(32°F ~113°F)
 Skladovací teplota: -20°C ~70°C(-4°F ~158°F)
 Vlhkost: 10~85% (nekondenzující)

Komunikace probíhá díky CMOS čipu INT51X1, který jako první na světě ovládá všechny analogové i digitální procesy potřebné pro funkci adaptéru HomePlug 1.0. Čip obsluhuje tři interface pro maximální kompatibilitu. Jsou to USB 1.1 pro napojení na USB zařízení, dále pak MII PHY (IEEE 802.3u) / GPSI pro připojení na Ethernetové rozhraní a nakonec MII Host / DTE (IEEE 802.3u) pro přímé spojení na Ethernet PHY.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Díky této technologii je možné dosáhnout přenosových rychlostí až 14 Mbps a na jednu větev připojit až 14 PC nebo síťových zařízení. Zařízení má implementováno MAC (Media Access Controller) s CSMA/CA schématem, což umožňuje vysílání požadavků na opakování ARQ. Z dalších parametrů je třeba zmínit funkci QoS (Quality of Service), která umožňuje prioritizaci paketů pomocí vyhrazené části přenosového pásma.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Mezi další funkce, kterými čip INT51X1 oplývá, patří například modulace typu DQPS, ROBO a DBPSK, chybová korekce FEC (Forward Error Correction) a také automatické přizpůsobení použitých kanálů - Automatic channel adaptation.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V
čip skrývající se uvnitř testovaných adaptérů

Zařízení tedy příjme signál ze síťové karty, namoduluje jej na 84 nosných kmitočtů z rozsahu 4 - 24 MHz. Pak vyhodnotí, které kanály jsou vhodné z hlediska propustnosti a je na nich největší odstup signálu od šumu a po těch pak provádí vlastní komunikaci s dalším HomePlug adaptérem.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Na obrázku je jasné, jakými způsoby může zařízení komunikovat se svým okolím. Jediná smůla je, že HomePlug 1.0 má USB pouze standardu 1.1, což je ale pro přenosovou rychlost 14 Mbps akceptovatelné.

Software

Zařízení by mělo pracovat i bez instalace softwaru avšak pokud jen nainstalujeme, získáme několik užitečných funkcí. Mezi ty nejdůležitější a asi v praxi nejpoužívanější bych zařadil možnost přidání síťového hesla pro jednotlivé adaptéry. Tím pádem pak máme jistotu, že když se napojíme do sítě přes elektrický rozvod, tak nemůže náš signál přijímat například i horlivý soused, který prahne po našich datech.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Přímo v hlavním okně programu vidíme, která zařízení jsou přímo napojena na PC - jsou seřazena podle MAC adresy, kterou má každý adaptér jinou. A také jakou kvalitu spojení má s druhým adaptérem umístěným v síti.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Jednou z podstatných funkcí je také zabudovaný měřič rychlosti spojení. Po stisknutí tlačítka "Scan Powerline network" proběhne test rychlosti a výsledná hodnota se ukáže vedle jednotlivých adaptérů, které jsou v síti připojeny. Zde na obrázku je to 12.61 Mbps.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Software je řešen jednoduše a přehledně. Nemá žádné zbytečné grafické symboly a tudíž ani příliš nezatěžuje systém. Veškeré funkce jsou snadno dostupné a jejich nastavení je snadné a hlavně rychlé.

{mospagebreak title=Propojování, testy a závěr}

V manuálu se dočtete, jak je instalace rychlá a nenáročná. Stačí pouze zapojit adaptéry do zásuvky, spojit je pomocí dodaného kabelu (patch-cord kabel) s PC a vše by mělo být hotovo. Nesmíte ale zapomínat, že inkriminované zásuvky musí být zapojené na stejnou fázi (elektrický rozvod), jinak to nefunguje. Pokud chcete, můžete ještě nainstalovat software, ale není to bezpodmínečně nutné pro chod zařízení.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Avšak realita nebyla až tak úplně bezproblémová. Nejdříve jsem zapojení zkoušel u sebe doma a po zapojení se sice rozsvítily diody LINK (značí, že jsou v síti minimálně dva adaptéry), avšak po spojení kabelem do PC se už nic více nedělo. Počítače hlásily, že síťový kabel není zapojen a ani změna IP adresy či jiné pokusy nic neřešily. Dodaný software hlásil, že adaptér není nalezen a reinstall taky nepomáhal.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Jediné funkční zapojení bylo tehdy, když nebyly adaptéry zapojeny do PC přímo, ale kabelem spojeny do switche a ten pak zapojen do počítače. Nelze ale přece vše zabalit hned po prvním nevydařeném pokusu, že? Sebral jsem se a jel to zkusit do redakce. A světe div se, co se nestalo. V redakci to fungovalo zcela bez problémů a samozřejmě i bez nutnosti cokoliv instalovat. Zkrátka se to chovalo tak, jak mělo. Těžko říct, v čem byl u mě doma zádrhel.

Testy přenosové rychlosti

Zařízení bylo testováno při zapojení přes dva switche (to může mít na svědomí delší odezvy a o něco málo menší rychlost). Rychlost byla zjišťována přes dodaný software postupně při zapojení adaptéru v různých vzdálenostech a přes různé místnosti. Výsledné hodnoty jsou shrnuty v následující tabulce.

Vzdálenost Ping Udávaná rychlost Kopírováni 5MB souboru
1m 1 ms 13.5 Mbps 9,8 s
10m 3 ms 12.01 Mbps 10,4 s
30m 4 ms 8.36 Mbps 11,5 s
35m 4 ms 8.2 Mbps 11,7 s
50m 5 ms 8.0 Mbps 12,5 s

V rámci jedné bytové jednotky byl signál vždy v rozmezí nad 8 Mbps. To je rychlost naprosto dostatečná například pro poskytování internetu či hraní po síti, avšak pro kopírování velkého množství dat je již tato rychlost poněkud nízká.

Pro srovnání s normální kabelovou sítí či se sítí typu WiFi je následující graf.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

Závěr:

Pokud tedy uvažujete o vybudování lokální sítě a z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost natáhnout kabely a použití WiFi je nemožné, tak HomePlug je pro vás ideální variantou neboť elektrické rozvody jsou samozřejmě dnes již v každé budově. Tato technologie se nejvíce uplatní tedy zejména v památkově chráněných budovách, kde není možné natahat kabely, také pak například v malých firmách a podnicích, u praktických lékařů a podobně. Také všude tam kde není na obtíž nízká komunikační rychlost.

Závěrečné hodnocení MSI HomePlug

Klady Zápory
Jednoduchá instalace Max. teoretická rychlost jen 14 Mb/s
Není třeba tahat další kabeláž Poměrně vysoká cena
Lze připojovat i více zařízení Funguje jen v rámci stejné fáze
   

Cena MSI HomePlug Adapter EE14H (set dvou kusů) - 4050 bez DPH
Cena MSI HomePlug Adapter EC14H (jeden kus) - 2250 bez DPH

Adaptéry MSI HomePlug zapůjčila společnost Levi, které tímto děkujeme.

LAN po zásuvkách aneb zkroťte 230V

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
18.10.2004 05:38:31   0.0.0.xxx 1924
tak tohle je na nasem trhu uz pekne dlouho, nemyslim ted konretne vyrobek firmy microstar ale to samo od jedne nemecke odk tere stoji navic celi set dvou plugu do 1500 coz uz silne ale silne wifi konruruje na co jinyho to taky muze byt ze ? v dnesni dobe sdilenetho internetu .... se tata varianta silne vyplati jinak je to totalne na nic tak proc do toho vrazet prez 4 litry
18.10.2004 06:08:49   0.0.0.xxx 1824
akoze haluz to je,ale ci to nahodou neovplyvni Cos fi v siety 220V
18.10.2004 06:31:50   0.0.0.xxx 2324
A nie je potrebne aby zasuvky cez ktore to ma byt poprepajane boli na jednom okruhu. Lebo ja mam vacsinou kazdu izbu na inom?
18.10.2004 07:21:42   0.0.0.xxx 2422
Ten graf na konci je naprosto spatny a zavadejici. Protoze s Wi-Fi na 11 Mbit dosahnete max 5 Mbit a s Wi-Fi na 54Mbit dosahnete max 15 Mbit. To co jste tam napsal, jsou jenom teoreticke rychlosti, kterych se v realu neda dosahnout.
18.10.2004 07:35:32   0.0.0.xxx 2320
A kde je sezenu? ;-)
Díky
18.10.2004 08:12:15   0.0.0.xxx 2022
Jak by to mohl ovlivnit Cos fi kdyz je to na jedny fazi? :-)
18.10.2004 08:14:12   0.0.0.xxx 2321
Sused nemôže byť na stejnej fáze ako ja, to by mu potom vypadol prúd, keby sa mi poruchala zásuvka )) takže nejaké šifrovanie je zbytočné...
18.10.2004 08:22:56   0.0.0.xxx 2024
Já myslím že nejaký čas už v zástrčkách nemáme 220V ale 230!!
18.10.2004 08:23:16   0.0.0.xxx 2121
v baraku mate 100 bytov a 100 faz? :-))))
18.10.2004 08:40:20   0.0.0.xxx 2120
...to je tak, kdyz nekdo pise o necem, o cem vi uplne ho....
230/400 uz tu samozrejme je vice jak 10let. mam pocit ze uz od revoluce.
18.10.2004 08:43:11   0.0.0.xxx 2118
od roku 1993
18.10.2004 09:46:43   0.0.0.xxx 2020
Boze, zase se najde par lidi co resi uplne pytlikoviny. Reste tu vecne problemy, a ne to jak dlouho tu mame 230. Kdyby radeji nekdo hodil link na tyhle zarizeni za mensi cenu...
18.10.2004 09:51:30   0.0.0.xxx 2021
emmm mam takovej pocit ze to spojeni s pc nebezelo proto ze by mohla byt but to starsi sitova karta a autoneogation (pokud ho hotplug od MSI ma)nerozpoznal signal 10/100 full & half.... nebo ten kabel k adaptrum nebyl Crossovan coz je u dvou ETH. zarizeni docela potreba... vijimkou jsou dnesni switche ktere podporuji auto mid, midx

zdar zasuvkari Crozz
18.10.2004 10:23:41   0.0.0.xxx 2022
nooooo nie sú len tri, tak potom ak je chlap na piatom poschodí na rovnakej fáze, tak sa s ním môžem takýmto spôsobom spojiť ???
18.10.2004 10:44:54   0.0.0.xxx 2119
Tak toho, kdo vymyslel prenosy po 230V siti bych na miste zastrelil. Tyto zarizeni totiz vydavaji vysokou uroven ruseni v KV pasmu kam spadaji kmitocty na kterych PLC pracuji, a znemozni tak prakticky jakoukoliv praci na KV. Osobne nechapu jak nekdo mohl neco takoveho vubec vymyslet a pak nechapu jak toto mohlo projit schvalenim o elektromagneticke kompatibilite.

Je to hnus fialovej a navic to neni moc pouzitelny pokud je druhej byt se kterym se chcete sesitovat na jiny fazi tak smula.

No proste hnus humus kentus.....
18.10.2004 11:27:05   0.0.0.xxx 1919
nevies citat alebo co, je to tam aj napisane:

"U tohoto typu propojení elektrický rozvod 220V (vše musí být na stejné fázi) vytváří něco, co bychom s přihmouřením oka mohli nazvat virtuálním rozbočovačem, tzv. "hubem"."
18.10.2004 11:40:12   0.0.0.xxx 1919
Zdá se, že elektrice oba rozumíte, jako koza petrželi )
18.10.2004 11:48:29   0.0.0.xxx 1919
jasně že jo! Tu elektriku mu můžeš vyhodit leda tak,že shodíš jistič pro celej barák a může být na jakékoliv fázi. Jinak soused má v bytě svoje vlastní jištění
18.10.2004 11:53:07   0.0.0.xxx 1821
byl by snad problém v tom,aby ta komunikace běhala přes N?
18.10.2004 12:07:15   0.0.0.xxx 2021
pres N to behat nemuze co vim tak muzes tuto komunikaci jet i mezi domy.Zatim sem nevidel ze by se tahalo N mezi domy.
taha se jen 3faze.N a PE (PEN) se dela v rozvadeci)
18.10.2004 12:37:23   0.0.0.xxx 1819
Aha, a co má být ? Spoustu lidí to zajímá, řádný praktický test nikde zatím publikován nebyl, a jiná zařízení měla spoustu problémů... Nechápu Tvůj postoj chytráku !
18.10.2004 13:00:00   0.0.0.xxx 2021
Takhle to uvádí leckdo. Alespoň je hned vidět, kdo wi-fi alespoň trochu rozumí a kdo o něm jenom četl reklamní letáky.
18.10.2004 13:43:41   0.0.0.xxx 1819
Tak abyste vy chytrolini vedeli tak v siti mame OFICIALNE 230V +-10% (400V +-10%) takze dohadovani ojestli je tam 220 nebo 230 je k smichu!!!
18.10.2004 14:51:14   0.0.0.xxx 2020
sitovky nebyly starew - vyzkousel jsem asi 4 typy a nic - jo a kabely jsem zkousel jak patch-cord (rovne) tak i cross(krizene).. porad byl stejny problem - na sitovkach jsem zkousel jak autonegoation tak napevno postupne 10Mbit a pak 100Mbit
18.10.2004 14:54:24   0.0.0.xxx 1919
no mozna to tobe prijde jako hnus ale spouste lidem to muze hodne usnadnit praci pri sesitovani...
zalezi ale na kazdeho rozhodnuti jestli to pouzije ci ne - u tebe asi vyhrala ta druha varianta!
18.10.2004 16:05:37   0.0.0.xxx 2021
to je ale hodne na blizko, me to jede na Gcku tak 8Mb ale kdyz se uskromnim tak to na ten net celkem staci.
[no flame]
18.10.2004 16:42:36   0.0.0.xxx 2020
no nevim kdo z nas ma tak rychly internet, aby mu prenosova rychlost 8Mbps nestacila, ze :-))))
Na sdileni inetu je to naprosto idealni!
18.10.2004 17:03:37   0.0.0.xxx 2020
kdyby to tahal pres N tak by mohl komunikovat s celym svetem ze myslim , ze tomu rozumis jak koza petrzeli
18.10.2004 17:43:25   0.0.0.xxx 2020
na zasuvkovych okruhoch vobez nezalezi, mozes ich mat kolko xces, dolezite je aby to bola stale jedna a ta ista faza
18.10.2004 17:59:21   0.0.0.xxx 2320
3-fazovy rozvod je iba vo VN a VVN sietach, od 22kV vyssie. V NN sietach su vzdy 3 fazy + stredovy vodic (nulak). Akonahle sa v trafostanici zmeni napatie 3x22kV na 3x400/230V uz je tam vyvedeny aj stredovy vodic. Inac by si napatie 230V nedosiahol. Nulak sa stale taha uz od trafa a nerobis si ho v rozvadzaci. A prepokladam ze ta PC siet musi fungovat zasadne na DVOCH vodicoch, t.j. stale FAZA + NULAK. Nulak je spolocny, preto je aj podmienka aby bola rovnaka faza v oboch zasuvkach inac to nepojde.
18.10.2004 18:10:39   0.0.0.xxx 2019
treba ja ;-)
18.10.2004 19:30:42   0.0.0.xxx 1921
http://asm.inshop.cz/inshop/scripts/set.asp?Level=34
19.10.2004 06:29:47   0.0.0.xxx 2018
ja psal maximalne (co jsem videl). G-cko je o dost nachylnejsi na ruseni. A ted tak koukam, ze ten Kuchar ma v tom clanku dokonce 56 Mbit )))
19.10.2004 08:09:25   0.0.0.xxx 2121
... tady machrujes, tak bys mohl vedet, ze zrovna u nas mame oficialne 230 +5%/-15%.
19.10.2004 08:36:00   0.0.0.xxx 2019
dobre si ho utrel
6.8.2005 12:38:15   83.208.136.xxx 1919
Nechapu proc se hadate kdyz stejne se budou zatim pouzivat klasicke bezdratove site wifi toto potrva nez se to prosadi!
19.10.2004 13:10:15   0.0.0.xxx 1820
tam je fakt tak velka tolerance na podpeti?
19.10.2004 14:20:09   0.0.0.xxx 1918
by me zajimalo, jak zjistim, ze jsem se sousedem v baraku na stejne fazi jeste predtim, nez si to koupim.. Da se to nejak "normalne", tj bez vyhazovani pojistek v pulce baraku?
diky
19.10.2004 16:48:35   0.0.0.xxx 2019
jestli to je opravdu "radiation free", tak to chci ROFL
19.10.2004 18:03:51   0.0.0.xxx 2020
Mě by spíše zajímalo, jestli se to "dostane" přes hodiny (elektroměr). Ten je totiž do každého bytu a osobně si myslím, že přes něj to dál nepůjde. Takže jen v rámci okruhu k poslednímu elektroměru. Můžete to potvrdit/vyvrátit? P.S: teda co se tu píše o rozvodech to by jeden zblil. Co jste dělali ve škole "elektrikáři" ...?
19.10.2004 18:54:00   0.0.0.xxx 2120
Ne není. Až do začátku tohoto roku bylo rozmezí +6% -10%. Od začátku tohoto je sjednoceno na +-10%.
19.10.2004 20:56:57   0.0.0.xxx 1919
Staci proklemovat kondenzatorem :-)) funguje to, mam vyzkouseny.
19.10.2004 22:50:58   0.0.0.xxx 2021
Neurazaj kozu!!!
19.10.2004 22:55:44   0.0.0.xxx 2019
Zase ta chudinka koza, ona za nic nemoze.
20.10.2004 10:42:23   0.0.0.xxx 1919
Stalo se nam v baraku, ze byla porucha na trafu a pulka baraku svitila a druha byla potme. Od te doby vim, ktere byty jsou na jedne fazi a ktere na druhe. Jinak myslim, ze se to urcite da necim zmerit, musi byt nejaky pristroj na mereni fazoveho posunu.
20.10.2004 11:24:05   0.0.0.xxx 1920
Jo, je to prima alternativa ale cena za kus taky nejde po 2000 (ještě k tomu bez DPH), takže 2 ks hnedle vyletí na 5000 Kč.
20.10.2004 14:43:29   0.0.0.xxx 2019
Zcela jednoduse zjistis pouze tzv. orientaci fazi, tj. zda jdou v poradi 123 nebo v 321.

Jaka faze je totozna s tvoji fazi asi tak jednoduse nezjistis.
20.10.2004 14:43:35   0.0.0.xxx 1818
Mam bordel v oznaceni faze/okruh. Rodinny dum je pripojeny na jednu fazi a pomoci okruhu (kazdy ma svuj jistic) rozvedeny po baraku ? Chapu to tak dobre ? Takze tato blbusta pres jistice bez problemu projde ?
Dik za odpovedi
20.10.2004 14:45:48   0.0.0.xxx 1919
s tou "jednou fazi do baraku" je to asi pekna kravina. Jak pak ale poznam, ktery okruhy jsou na spolecne fazi ?
20.10.2004 15:40:53   0.0.0.xxx 2119
ak vies na 100% ze mas rodinny dom pripojeny na jednu fazu tak nemas problem. Aj ked velmi tomu neverim. Na jednu fazu sa kedysi pripajali stare rodinne domy, teraz uz kazdy rod.dom bezi na 3 fazy (koli rozvnomernejsiemu zatazeniu siete). Myslism ze to chapes dobre, z jednej fazy sa da urobit nieklko okruhov, ktore su istene samsoatnymi isticmi. Napriklad mas dva zasuvkove okruhy (dolne a horne poschodie) a 3 svetelene okruhy (horne a dolne poschodie + garaz). Takze mas spolu 5 okruhov, ktore su napajane z jednej a tej istej fazy. V novostavanych rod. domoch sa to uz takto nerobi, vacsinou sa privadza 3fazovy rozvod.
20.10.2004 16:18:29   0.0.0.xxx 2120
http://www.easypowernet.cz
jejich adapter umi projit pres elektromer a dalsi rada umi az 200Mb/s a dosah je az 400m, umi i VLANy a vsechno mozny...
20.10.2004 18:07:20   0.0.0.xxx 1818
barak je starej 15 let, podle me jsem se jen spletl a je to pripojene na tri faze (ja tomu nerozumim). Jen jsem chtel vedet, jestli to projde jisticema.
21.10.2004 12:33:28   0.0.0.xxx 2121
v tom by nemal byt ziaden problem. Istic je galvanicky spoj ako kazdy iny, ak je kvalitny tak nim prejde aj vf signal.
21.10.2004 19:55:23   0.0.0.xxx 1820
A ty mas v byte jen jednu fazi?
22.10.2004 07:26:26   0.0.0.xxx 2119
A nechtěl bys nám říct,jak se ta fi jmenuje nebo kde to sehnat????
Díky
22.10.2004 09:09:18   0.0.0.xxx 1819
Bydlim v panelakuv prizemi a kamarad bydli ve stejnem dome uplne nahore je mozne toto zarizeni pouzit?Bude to fungovat???Diky moc za odpovedi
25.10.2004 12:45:06   0.0.0.xxx 1920
Dávejte si pozor občas to funguje ale je to náchylné na rušení a samo to ruší taky jako kráva. Než si to koupite tak to testnete, nekdy to jede od přízemí ažb do 7patra a nekdy to sotva jede mezi dvema patry.
26.10.2004 19:41:16   0.0.0.xxx 1720
S celým světem,jo? :-)))) Na tos přišel sám? :-))) Myslíš,že cesta kolem světa měří 200 metrů??? Ta jedna fáze taky vede kdoví jak daleko až k trafu,ale to je jedno.
Spíš mě napadlo, že by to šlo vyřešit tak, že by ten adapter vyrobili i pro 3f rozvod, protože podmínka stejné fáze může být pro spostu uživatelů zásadní překážkou.
2.11.2004 11:23:13   0.0.0.xxx 2020
V siti mame 230(FN=fazove)/400V(FF=sdruzene), tolerance je nejakych tech cca 10%, toto zarizeni vam pres veskere pojistky a jistice projde, u nekterych hodin by problem byt mohl.
Dnes se pouziva vyvazeny rozvod po baraku, to znamena, ze zhruba kazda tretina rozvodu v baraku je na 1 fazi, aby dochazelo k rozlozeni spotreby rovnomerne do vsech fazi. Panelaky pouzivaji jednu fazi na byt (samozrejmne mane jen 3f, tedy byvy to tak ze pokoj obdva od vas ma stejnou fazi, ale to vzdy zalezi na projektantovi jak ji to rozvrhne).
Teoreticky dosah je od vasi zasuvky vpokoji az k trafostanici (ale tarychlost), neni zadna moznost jak mit zarizeni pripojene na ruznych fazich, to nejde. Faze maji sice spolecny N vodic ale po jednom vodici signal neprenesete, musi mit i druhy smer (faze).
Cos Fi udava posun mezi napetim a proudem, v siti neni zadny markantni cos FI, protoze zarizeni, ktere jej "vyrabi" maji pri sobe hned kompenzaci.
Jak zjistite zda mate stejnou fazi je jednoduche pokud to nemate daleko, jen si natahnete prodluzovak od jedne zasuvky k druhe a Voltmetrem zmerite napeti mezi fazemi( 0V = stejne faze, 400V = ruzne faze, mohou se ty napeti trochu lisit podle ubytku v rozvodu).
Jak je to nachylne na ruseni nevim, ale vice zarizeni pouziva komunikaci ci sinchronizaci po rozvodech, dokonce i samotny CEZ (rizeni hodin apod). Jako takova spatne odrusena vrtacka ci mixer vam to ale urcite zozhodi.

PS pro stourali: nerikam, ze mam ve vsem 100% pravdu, mohu se plest, ale to snad vsichni.
6.11.2004 13:03:33   0.0.0.xxx 2319
Panove nez zacnete teoretizovat tak si to prosim vyzkousejte v praxi. Je videt ze znate velky kulovy a do vseho se s odpustenim se...e. Meli by ste svoji energii uplatnit jinde. Treba doma uklidit nebo tak neco. pripadam si tu jak u namistrovanejch I....
16.11.2004 21:21:25   0.0.0.xxx 2220

WWW.KUKU.CZ
22.11.2004 14:22:04   0.0.0.xxx 1918
Nejdřív se nauč pořádně psát a pak měj teprve kecy.Debile.
9.1.2005 22:29:47   0.0.0.xxx 2120
nerikam ze to je vse 100% OK ale do elektriky taktrochu delam protoze ji studuju a ty PLC modemy mam 2 doma a zdilim si pres ne net
PLC je power line comunication
1) mam modemy od firmy Corinex ma to behat na 14Mbit(200m) ale realne to jede tak na 6-8Mbit ja to mam na 20-30m, je to typ ktery se pripojuje pres USB1.1 tak 2 funguje oboje
2)STANDARTNE byto melo byt na jedne fazy ale existuje zarizeni ktery umi ty faze "jakoby spojit"(ale jonom pro ty PLC obvody)
dal je taky STANDARTNi ze v panelaku je 1faze na byt jinak faze by na jednom patre by mely byt rozdelene takze pokud tu jsou 3 byty na patre tak kazdy byt ma STANDARTNE jinou fazi ale kdyz si zazadate tak muze te mit 3faze
3)nevym kde tu ten clovek vzal ruseni VKV tedy FM ja mam TV+FM kartu v PC a mam signal temer jako vino

4)Ale pokud budete na stejny fazy tak jeste nemate vyhrano protoze vam vadi ted si nejsim jistej jestli to reknu spravne ale myslim ze to tak je seriova civka a nebo paralelni odpor takze jistic by vam vadit nemel ale nezkousel jsem to, ale elektromer ma v sobe tu civku takze tam by to vadilo, existuje sice zase pristroj ktery to dokaze obejit ale nebude to nic levneho myslim
9.1.2005 22:38:30   0.0.0.xxx 1821
jeste se tu nekdo zminoval otom zada by to nemohlo behat po N-nulaku
1) tak tedy nemohlo protoze technologie PLC sit pod napetim, ten signal PLC se totiz neco jako kdyz to zjednodusim nasuperponuje na tu sinusovku (pokud se nemylim)ale melo by to tak byt a pokud by tam byla nula tak by se to nemelo na co nasuperponovat
predstavte si to neco jako sum na ty sinusovce proste to neni hladka cara jak se normalne kresli ale je na ni sum (alespon si to tak nejak predstavuju ze byto melo fungovat) ale zase tak daleko jsem se zatim v elektronice nedostal
9.1.2005 22:59:25   0.0.0.xxx 2120
Aby nevznikl nejaky omil ted jsem si toho vsimnul
Faze jsou samozrejme jenom 3 a jak jsem tam rikal ze je 1 na byt tak to patrilo jako priklad pokud mam na PATRE 3 byty tak bude mi ve vecine pripadu kazdy byt jinou fazi a taky se da celkem ocekavat ale nemusi to byt pravidlem ze byty nad sebou by meli mit stejnou fazi
Pokud je ale vice jak 3 bytu na PATRE tak samozrejme nejake byty budou mit tu fazi stejnou ale vzdy se snazime aby byli faze stejne zatizene takze pokud bude na PATRE 6 bytu tak ze da predpokladat ze by mely mit vzdy 2 byty stejnou fazi kvuli rovnomernemu zatizeni site
9.1.2005 23:05:33   0.0.0.xxx 1918
při vysokém napeti by se mely tahat jenom ty faze takze jsou to site TT pokud to privedu k trafu tak si vyvedu PEN takze uz mam sit typu TNC a vedu to az k objektu tedy baraku tam ten PEN pripojim na eqvipotentní svorku uzemnim to (myslim ze to zemění by melo mit do 5 Ohmu)a k ty svorce pripojim vsechny kovovy vedeni vstupujíci do objektu (typu zelezne trubky na plyn) z tohoto bodu si vyvedu uz samostane PE a N tedy jsem uz v soustave TNS
takze takovy maly vyklad jak to s tou zemi a N vlastne je
3.2.2005 16:42:49   0.0.0.xxx 1919
Vis, KV pasmo neni VKV - to je to pasmo pod tim :-)
Budme konktretnejsi - jde prevazne o ruseni do 30 MHz.
Ostatne, see http://www.astrosurf.com/lombry/qsl-rfi-bpl.htm
3.2.2005 16:43:51   0.0.0.xxx 1819
Na strankach Conrada :-)
7.2.2005 12:18:04   0.0.0.xxx 2019
Třeba se sousedem?
16.2.2005 00:54:17   0.0.0.xxx 1818
tak jsem ti naletěl Pracovní frekvence 4,3-20MHz, prenosova rychlost 14Mbit! Takze normalne jako u ostatních. Na stránkách nejsou ceny, ale jinak je to pekny. Libil se mi tam jejich Wi-Fi Mobil.
12.5.2005 13:03:44   0.0.0.xxx 2123
See http://www.bpl.cz">http://www.bpl.cz - je to preklad stranek rakouské radioamatérské

organizace OEVSV - http://www.powerline-plc.info">http://www.powerline-plc.info

Proste smutna fakta o PLC (BPL) ;-(
6.11.2007 19:10:20   62.204.253.xxx 00
Mám prosbu. neporadíte někdo? V rodinném domku (postavený ze železobetonu) není průchodnost WiFi mezi prvním a druhým patrem. Chtěl jsem to vyřešit adaptéry přes rozvody elektrické sítě. Jenže při instalaci jsem narazil na problém, že každé patro má svůj elektroměr - vlastní přípojku od ČEZ jako samostatné domy. Nedokážete někdo poradit jak z toho ven? nebo raději vymyslet něco jiného? Díky

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.