Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu
Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu
autor: Z. Obermaier , publikováno 8.10.2020
Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu

Pokud hledáte ultrarychlé paměťové moduly DDR4 pro Ryzen nebo Comet Lake, Viper nabízí svou řadu Blackout za bezkonkurenční peníze. Dnes otestujeme nejlevnější 16GB kit pamětí DDR4-4400 na českém trhu. Kolik výkonu navíc získáte, pokud si připlatite za rychlost 4400 MHz?


Paměti Viper Blackout 4400 MHz

Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu

Hned v první větě musím Patriot pochválit, že model Blackout dostál svému názvu a nenabízí žádné RGB LED osvětlení, konečně věc bez blikátek. Je to v té záplavě svítících věcí, kdy už svítí i stojany na sluchátka, takový závan starých dobrých časů. Ceny pamětí nám klesají a tak mnozí jistě uvažují o upgrade za rychlejší nebo větší moduly. Také přichází nové Ryzeny 5000 a to mnohé jistě přesvědčí k upgrade procesoru a všeho okolo.

Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu

Absolutní minimum kapacity RAM je dnes 16 GB. Ideál je 32 GB a víc, ovšem záleží co potřebujete. Hráč si s 32 GB paměti vystačí a myslím, že to přežije dobře i s 16 GB. Paměti obecně jsou dnes hodně levné a když se podíváme na minimálně 3600MHz kity, které beru jako základní minimum, stojí 1800 Kč. Za 3600 Kč máte 32 GB pamětí s frekvencí 3600 MHz (a možná OC potenciálem) a nebo pouze 16 GB ultra rychlých pamětí 4400 MHz. Ano stojí dvojnásobek. Bude stát příplatek za možnost rychlých pamětí a bude to mít vliv na výkon? To se pokusíme zodpovědět.

Pozor na desky

Frekvence pamětí 4400 MHz je už celkem vysoká a výrobce potřebuje alibi, kdyby si je náhodou pořídil někdo a této frekvence na své desce nedosáhl. Na webu Patriot je tabulka, na kterých deskách byly paměti otestovány a bylo dosaženo této frekvence. Možná si řeknete, že budou fungovat přeci všude, ale nepodceňoval bych to, už jsem podobné problémy zažil. Na 99 % desek to fungovat bude, ale na některých prostě ne. Obal i web se sice chlubí podporou Ryzenů, v seznamu ale chybí. Možnosti taktů na Ryzenu si musí uživatelé vyzkoušet sami. Nejvíce kompatibilních desek má Gigabyte a MSI. Asus a ASRock pouze několik modelů. Další výrobci zastoupení v seznamu nejsou.

Paměti: Patriot Viper 4 Blackout 4400 MHz v testu 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.