Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM
ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM
autor: Vít Komínek , publikováno 16.8.2018
ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM

Před pár měsíci přišel známý výrobce pamětí RAM ADATA na trh s novinkou – kapalinou chlazenými pamětmi. Moduly s názvem ADATA XPG Spectrix D80 mají podsvícení RGB, kapalinou chlazené čipy a hlavně vysoké frekvence s nízkým časováním. Více se dozvíte dále v recenzi.


Úvod

Na počátku letošního roku uvedla společnost ADATA na veletrhu CES 2018 koncept pamětí Jellyfish DRAM. Paměti byly zajímavé zejména tím, že místo hliníkových pasivů na sobě nesly průhledné plastové nádobky s kapalinou, které byly navíc nasvícené RGB diodami.
O pár měsíců později se tento koncept doopravdy na trh dostal, ovšem v mnohem propracovanější podobě, a sice jako ADATA XPG Spectrix D80. Jedná se o první kapalinou chlazené paměti typu DDR4 s RGB podsvícením na světě.

ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM

Kapalinou chlazené paměti?

Teplo z paměťových čipů je odváděno hybridním systémem chlazení. Jedná se o kombinaci hermeticky uzavřeného rozvaděče tepla, který je naplněn elektricky nevodivou kapalinou a klasickým heatsinkem z hliníku. Náplní je speciální kapalina s nízkým bodem varu, díky kterému by měla efektivně odvádět teplo od paměťových čipů a k ochlazování této kapaliny dopomáhá červeně obarvený hliníkový pasiv.

ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM

Chladič je mimo jiné i unikátním designovým prvkem pamětí, kapalina je totiž nasvícená RGB diodami, které jsou kompatibilní s většinou technologií používaných u základních desek. Zaručená kompatibilita je s ASUS Aura Sync, MSI mystic light sync, Gigabyte RGB Fusion ready i ASRock RGB LED. Pokud uživatel žádnou desku s touto technologií podsvícení nevlastní, či ji nechce využít, výrobce přináší i možnost nastavení podsvícení ve svém software ADATA XPG RGB Sync.

Chlazení a design není to jediné, čím tyto paměti vynikají. Do paměťových modulů se vybírají paměťové čipy s vyšší kvalitou, které jsou osazeny na desetivrstvém PCB a díky tomu dosahují vysokých frekvencí a nízkých latencí. To je důvod, proč jsou paměti vhodné nejen pro hráče, ale i nadšence a overclockery. Výrobce ohlásil, že později na trh přijde s až 5000MHz moduly. Takováto frekvence u pamětí je někde mezi nebem a zemí. Momentálně se ale musíme spokojit s baleními modelů Spectrix D80 v provedeních s jedním, dvěma a čtyřmi 8 GB paměťovými moduly s frekvencemi od 3000 MHz až do 3600 MHz a s jedním či dvěma 8GB moduly s frekvencí 4133 MHz při časování CL19.

ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM

Paměťové moduly jsou mírně vyšší vzhledem k použitému chlazení a na výšku dosahují 46,65 mm, je tedy třeba nepodcenit jejich výšku při výběru chladiče procesoru. Některé vzduchové chladiče by mohly s pamětmi kolidovat.

ADATA XPG Spectrix D80 aneb voda v pamětech RAM 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
19 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.