Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz
AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz
autor: Z. Obermaier , publikováno 20.3.2017
AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz

Obě platformy stojí prakticky stejně, obě jdou výborně taktovat. Minule jsme se zaměřili na standardní nastavení, dnes se podíváme, jak Ryzenu 7 pomůže, když jej přetaktujeme a osadíme rychlejšími pamětmi (až 3200 MHz). Porovnáme maximální OC obou CPU, herní i aplikační výkon po přetaktovaní s rychlými pamětmi a také výbavu obou platforem


Co AMD chystá na rok 2018

Dnešní test bude v prvé řadě takovým doplněním mé první recenze procesorů Ryzen. Čtenáři si pod minulým článkem stěžovali, že jsme testovali s paměťmi na „default“ a tím jsem (prý záměrně) výkonu AMD uškodil. Musím připomenout, že Intel jsem vždy testoval na defaultu, nikomu to nevadilo a nikdo si nestěžoval, že jsem použil nízko taktované paměti. U AMD je z toho ale problém galaktických rozměrů.

Znovu připomínám, co říká obrázek z oficiální prezentace AMD: V případě čtyř modulů (Dual Rank) je oficiálně podporovaná frekvence pouhých 1866 MHz, já jsem při testování využil Single Rank pamětí, u nichž Ryzen podporuje 2133 MHz. To je můj případ.

AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz

Při použití dvou modulů se totiž dostanete maximálně na 32 GB, jelikož moduly s větší kapacitou než 16 GB neseženete. Pokud chcete 64 GB RAM, musíte už mít osazené všechny čtyři sloty (a pokud budete stavět pracovní počítač pro náročné aplikace, které mu jdou nejlépe, není 64 GB paměti nereálný scénář).

Já jsem tedy osadil všechny čtyři sloty stejně, jako to dělám u testů platforem od Intelu. Abychom vám ale ukázali všechny kombinace, osadil jsem tentokrát moduly dva a šel s frekvencí výše, až do taktu 3200 MHz – přetaktoval jsem je tedy nad oficiální podporované maximum. Jak výkon stoupl, se podíváme hned v následující kapitole.

AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz

Hlavní náplní dnešní recenze ale bude srovnání stejně drahých sestav postavených na platformě Intel a AMD. Porovnáme výkon a výhodnost Ryzen 7 1700 a Core i7-7700K. Zajímat nás bude porovnání cen desek, pamětí a celku jako takového. Zhodnotíme výbavu napříč čipsety a deskami, podíváme se na maximální přetaktování obou čipů. Po přetaktování změřím výkon, kterého je každá platforma schopná – maximum, co z daného CPU a platformy dostanete. Měřit budu ve hrách i aplikacích, tentokrát jen nejnovějších verzích nejpoužívanějších programů, tedy nikoliv ve starém WinRAR (což jste nám také po právu vyčítali).

AMD v roce 2018

V těchto dnech se na veřejnost dostaly roadmpay AMD pro příští rok. Architektura ZEN byla hotová v roce 2015, čekalo se na patřičnou výrobu a připravenou GloFo. V tuto chvíli vznikají procesory na 14nm FinFet procesu u zmíněného výrobce, jehož výroba není ještě stoprocentní jak u CPU, tak i GPU.

AMD Ryzen 7 1700 proti Core i7-7700K – s takty nadoraz

Letos budou na trhu čipy „Summit Ridge“, neboli Ryzen 7 1000. Všechny mají osm fyzických jader, která jsou v řadě 1800–1700 aktivní všechna, u nižších modelů patrně jen část deaktivovaná, tím vzniknou modely 1600 a níže.

Překvapení je, že příští rok bude na trhu to samé, tedy opět jen osmijádra „Pinnacle Ridge“. Založená na stejné architektuře, možná na vyladěnějším procesu – to by měl být jediný přínos ZEN+ (ZEN 2).

Intel by v té době ale už měl být dále (a při vyšších cenách). Letos v létě se za cenovku 1500 dolarů má objevit v desktopu první dvanáctijádro, desetijádra klesnou na úrověň 1000 dolarů a osmijádra Core i7-7000 zaujmou pozice s cenami na úrovni současných šestijader (kolem ceny Ryzen 7 1700X-1800X).

Také do mainstreamu se přesunou šestijádra, to ale až v roce 2018. Také jsem si jist, že Intel řádně zatlačí na pilu a uvede CPU s výrazně vyššími takty, aby převaha nad Ryzen byla hodně patrná. Už nyní se mluví o slevách Ryzen 7 1800X, u něhož AMD s cenou přestřelilo a neprodává se valně. Pokud se roadmapa potvrdí, což je víceméně jistota, nemusí Intel příští rok ani nic zásadního podnikat. Stačí mu realizovat stávající plány. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
146 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.