Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD vs. Intel: Věčné téma
AMD vs. Intel: Věčné téma
autor: Dudek Jan , publikováno 2.4.2004
AMD vs. Intel je provařené téma, ale u čtenářů patří mezi nejpopulárnější, proto také o něm rádi píšeme. I já jsem opět dostal chuť napsat o tomto věčném tématu se zaručeným flamewarem. Co vám můžu nabídnout, aby to nebylo už stokrát omílané klišé? Zkusil jsem napsal absolutně nezaujatý článek s informacemi, které možná jinde nenajdete. Dovolil jsme si malý výlet do historie, zhodnocení současnosti, blízké budoucnosti a připojil jsem pár grafů. Přeji příjemné počteníčko ... {mospagebreak title=Malý výlet do historie}

AMD kontra Intel - věčné to téma. Pro každého počítačového fandu znamená nekončící souboj dvou velkých procesorových firem. Psalo se o něm včera, dnes a bude i zítra. Je to příběh podobný biblickému souboji Davida (AMD) s Goliášem (Intel). Lidí se do něj umí velice dobře vcítit a podobně jako na fotbalovém zápase fandí buď AMD nebo Intelu. U nás má AMD obrovskou podporu právě z několika důvodu:

  • vyrábí levné procesory při stejné výkonu jako má Intel (na to se při našich platech dobře slyší)
  • česká nátura vždycky více soucítila s tím slabším a má silnou tendenci ji pomáhat
  • v boji AMD vs. Intel češi vidí určitý druh bezpráví. Jak si může silný dovolit na slabého?

Často se setkávám s velmi emotivními projevy v diskuzích pod různými články o procesorech, kde se příznivci slovně dokáží zbít až do krve, ale zatím jsem nepotkal žádného AMD fandu, který by se fyzicky porval s příznivcem Intelu. I mnozí recenzenti, kteří o procesorech píšou se rádi nechávají strhnout úspěchy malého AMD a poté nešetří pochvalami (najdou se ale i silní fandové Intelu).

AMD vs. Intel: Věčné téma

Centrála Intel v Santa Cláře, Kalifornie

Tolik skloňovaná "bitva" AMD vs. Intel, však není nic jiného než byznys. Každá z obou firem přitom v prvé řadě myslí na sebe a hlavně na to, aby maximalizovali své zisky, nikoliv na to jestli jsou koncoví uživatelé spokojeni s cenami. Přestože jsou Intel a AMD v otázkách vnitropodnikové filozofie lehce odlišné firmy, tak se v mnoha bodech shodují. Dokonce i mnoho lidí, kteří nyní pracují v AMD dříve pracovali u Intelu. Možná mě někteří horlivý AMD příznivci "zastřelí", ale dovoluji si tvrdit, že kdyby AMD byla dneska v pozici Intelu, tak by se chovala úplně stejně. Nesmíme zapomínat, že i šéfové AMD mají ve svých smlouvách mnohamilionové bonusy (v USD) pokud jejich firma bude zisková. Celkově vzato chci říct jednu věc, která je rozšířená - Intel není zlá firmy, které vykořisťují zákazníky, ale pouze tržně se chovající dominující oligopol, který určuje na svém písečku pravidla hry (i když AMD také za nitky tahá, byť jsou kratší).

AMD vs. Intel: Věčné téma

Centrála AMD v Sunnyvale, Kalifornie

Intel není monopol, chová se mnohem "umírněněji" než Microsoft, který veškerou svou konkurenci drtí silou parního válce. Intel si také nemůže diktovat ceny, protože při 1000 dolarových pálkách za 2 GHz P4 Celeron by AMD měla za chvíli 50 % trhu. Trh s PC procesory je klasickým příkladem oligopolu, kde Intel představuje toho většího. Dnešní situace je pro koncové uživatelé mnohem lepší než byla v polovině 90. let, kdy Intel měl skoro monopolní postavení. Mohla za to "neschopná" konkurence, několik soudních procesů (v první polovině 90. let Intel AMD soudně docela dusil) a skvělý marketing.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Andy Grove - CEO Intelu v 90. letech

Možná si už mnozí nepamatují, ale na začátku 90. let bylo přehršle klonů intelovských čipů 386 a 486 od firem AMD, Cyrix, C&T, IBM, TI atd. Situace byla poměrně nepřehledná, protože existovaly desítky variant nejvíce klonovaného i386. Intel, v té době pod vedením maďarského rodáka Andy Grova, však všem klonařům rychle utnul tipec. Ostatním firmám utekl technologicky i marketingově - největší příspěvek na tom mělo zavedení registrované obchodní značky pro názvy procesorů (z důvodu nemožnosti si zaregistrovat číselné označení), které se dříve označovaly pouze číslem jako všechny ostatní křemíkové součástky. Touto značkou se stalo Pentium, procesor, který se původně měl jmenovat 586. Pentium pochází z řeckého "Pente" (řecky pět) a má vyjadřovat pátou generaci AT procesorů. Jen pro zajímavost, Intel za vymyšlení tohoto jména zaplatil 25 000 USD profesionálnímu vymýšleči jmen Davidu Plackovi.

{mospagebreak title=Pokračování ...}

Pro AMD to znamenalo malou katastrofu, protože právě tato firma nejvíce těžila z nemožnosti obchodního registrování číselných označení. Vždyť AMD měla v roce 1993 celosvětově 50 % podíl na klonech 386 díky přihození dvou písmenek AM(D) před číselné označení - Am386. Tehdejší šéf AMD Jerry Sanders celou "kauzu" Pentium komentoval slovy: "Jméno Pentium nikomu nic nezabrání. Lidé neobjednávají procesory podle jména, ale podle čísla součástí. Jestli chce Intel prosadit preferenci značky, tak sám ze sebe dělá blázny. Udělal by lépe, kdyby propagoval jméno Intel." Bohužel se Jerry šeredně zmýlil. Intel v následujících letech právě díky Pentiu připravil všem svým klonařům velmi těžké časy. Značka dělá v byznysu hodně, vždyť jen značka Intel je po Coca-Cole jedna z nejvýše oceňovaných a Pentium je na tom obdobně. Věřte, že Intel bude své procesory nadále označovat Pentium, byť už s původními procesory 5. generace budou mít jen pramálo společného.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Nejenom marketing (Intel, Pentium a logo Intel Inside) zlikvidoval většinu konkurence Intelu, ale hlavně skvělá technologická úroveň procesorů Pentium pomohla Intelu zvítězit na všech frontách. Připomeňme, že Pentium bylo v době svého uvedení několikanásobně rychlejší než 486 (bohužel první Pentia byla ještě nedoladěná). Následujících 5 let znamenalo neomezenou, takřka monopolní vládu Intelu. Ceny desktopových procesorů byly na dnešní poměry nehorázně vysoké (zajímavější procesory začínaly na 1000 USD), a nejhorší bylo, že ceny se měnily velice pomalu. AMD i Cyrix přišli s určitými variantami, ale ty se nemohly zdaleka rovnat výkonem. První vlnkou na klidné břehy Intelu byla až v roce 1997 velmi nadějná nová řada AMD K6, kterou však několik týdnů po uvedení smetla tsunami jménem Intel Pentium II. Přesto tento procesor, původně pocházející z věna firmy NexGEN, s kterou se AMD během krizového období 1994 - 1997 sloučila, byl pro AMD historicky nejdůležitější výrobek, možná dokonce více než K7/Athlon, protože představoval jakýsi záchranný kruh. K6 sice Pentium II výkonnostně neporáželo, ale představovalo levnou variantu pro méně bohaté. Díky tomuto procesoru AMD na rozdíl od většiny dalších klonařů přežilo.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Dirk Meyer - otec Athlonu

K6tka pro AMD znamenala záchranu, K7 však už představovala neohroženou ofenzivu na pozici Intelu. AMD K7 neboli Athlon (nakonec i Sanders doznal, že se před 6 lety mýlil :o) se nepodobal žádným předcházejícím procesorům od AMD, byla to těžká váha v procesorovém ringu. AMD za skvělou architekturu vděčí svému dnešnímu muži číslo 3 - Dirku Meyerovi (dnešní viceprezident, který má pod palcem celý vývoj a výrobu procesorů). Tento ex-zaměstnanec dnes už neexistujícího Digitalu spolu s několika lidmi (jak z Intelu, Digitalu či NexGenu) udělal procesor, který ukončil skoro až monopolní postavení Intelu. AMD Athlon byl jak rychlejší, tak cenově dostupnější než Pentium. Díky nové továrně FAB 30 a 0,18 mikron technologii mohla AMD během roku 2000 svést s Intelem vyčerpávající bitvu o dosažení 1 GHz hranici, kterou s přehledem vyhrálo AMD. Zbytek už je nedávná historie ...

{mospagebreak title=Současná situace}

Nenechte se však mýlit, že AMD může i přes své mnohé úspěchy v posledních letech Intel porazit a mít třeba 50 % trhu. Možná by si to mnozí příznivci AMD přáli, ale musím vás zklamat, je to běh na dlouhou trať. Všechny úspěchy jsou dílčí a ten, kdo vyhraje bitvu, nemusí vyhrát válku. Intel si svou pozici budoval desítky let, má obrovský finanční kapitál (po bankovních účtech se mu válí něco kolem 13 miliard USD) a může si dovolit dělat chyby (např. utopit pár miliard v Itanium, které možná nikdy nepřinese investované peníze nazpátek nebo kiks s pamětmi RAMBUS), aniž by to nějak citelněji ovlivnilo jeho pozici na trhu. AMD naopak nemůže dělat chyby skoro žádné. Doufat v to, že AMD přivede Intel ke krachu je stejné jako doufat, že ČR dobude svět. Teoreticky by se Intel musel chovat asi jako naše České dráhy (které jsou co do počtu zaměstnanců srovnatelné) a permanentně generovat ztrátu po dobu asi 20 či možná více let. Což se díky schopnému managementu Intelu (který má při stejné velikosti 30x větší obrat než České dráhy a nesrovnatelný zisk) nikdy nestane. Intel, pokud si dobře pamatuji za posledních 10 (a možná více let) nevykázal ztrátu a běžně má zisk stejný nebo větší než celkový obrat AMD.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Šéf AMD Hector Ruiz s AMD Athlon 64 FX

AMD je pro mnohé skvělá firma, ale opravdu není nic jiného než Intel v bledě zeleném. Naproti "Chipzille" však musí prodávat své, byť v některých ohledech mnohem lepší, procesory za nižší ceny z několika důvodů:

  • značky AMD a Athlon nemají zdaleka tak dobrý zvuk jako Intel a Pentium
  • nemá tolik peněz na masivní marketingové kampaně a celý Intel Inside program dotující všechny reklamy s logem Intel
  • nemá tolik peněz na finanční motivační injekce výrobcům počítačů, kteří díky nim upřednostňují procesory Intel před AMD
  • nemá exkluzivní smlouvy s výrobci počítačů typu Dell, který ještě jaksi taksi nezaznamenal, že na trhu je i AMD :o)

Z hlediska tržního podílu AMD také ani nemůže mít více než 30 % trhu, protože na to prostě nemá výrobní kapacity. Jedna továrna v Drážďanech nedokáže vyrobit více než 30 - 40 miliónu procesorů a to ani, když se přejde na 90 nm technologii. Pokud by AMD opravdu chtělo získat větší procento trhu, muselo by mít aspoň pětileté úspěšné období, podobné jako v roce 2000/2001 a postavit minimálně jednu továrnu navíc. Určitě to není vyloučeno, ale v dohledné době (tak do roku 2010), bych spíše řekl, že se AMD bude dlouhodobě držet v pásmu kolem 25 % trhu a stále bude operovat s jedou továrnou (FAB 30 bude nahrazena FAB 36).

Jaká je dnešní situace na trhu s procesory? AMD na podzim konečně (s ročním zpožděním) uvedla K8/Hammer neboli Athlon 64 (a loni na jaře začala dobývat serverový trh Opterony). Architektura procesoru je špičková, byť kostra je shodná s K7, ale to v konečném výsledků nevadí. Zajímavou specialitkou je integrovaný paměťový řadič v procesoru, který je vítanou výkonnostní injekcí, i když AMD trošku snižuje flexibilitu při přechodech na nové paměťové platformy. Hlavní technologií AMD je podpora 64-bit se zpětnou 32-bit kompatibilitou. AMD se sice touto technologií chlubí kde může, ale kromě serverů ji ještě nikdo nemůže využít, protože software víceméně neexistuje. Microsoft už novou 64-bit verzi Windows pěkně dlouho slibuje, ale s vydáním opravdu nespěchá. Čeká se na to, až Intel uvede své procesory architektury IA32e (Prescotty s upravenými registry na způsob AMD K8/Hammer - slavný to dlouho zapíraný Yamhill). To by mělo být někdy v druhé polovině tohoto roku, ale pozor, jen v kompletních značkových počítačích (rozuměj - hlavně Dell). Přes nevyužití 64bitového potenciálu může být rok 2004 pro AMD velmi slibný. Nová architektura dostala AMD do pozice podobné roku 2000/2001. Nové Athlony dokáží Intelům pěkně zatopit a ještě k tomu má konkurence problémy s přechodem na 90 nm.

AMD vs. Intel: Věčné téma 

AMD v březnu zvýšila frekvenci na 2,4 GHz a top model Athlon 64 FX dostal označení 53. V dubnu budou i jedno-kanálové Athlony 64 tikat na 2,4 GHz, což ve výsledku bude znamenat zvýšení ratingu na 3700+. Intel ve stejném měsíci kontruje svým 3,6 GHz Pentiem. V květnu nás čeká představení patice 939, která má top Athlony 64 odstranit z patice 940 určené výhradně pro Opterony. AMD s 939tkou měla přijít už na podzim při uvedení Athlonů 64 FX. Zbytečně tak komplikuje život zákazníkům, kteří si FXko koupili, protože teď budou moct upgradovat už jen Opterony. Během léta či brzkého podzimu se objeví 2,6 GHz verze Athlonů/Opteronů - víc už z 0,13 mikronů AMD prostě nevytáhne. Letošní podzim nás čekají nové 90 nm procesory od AMD - San Diego (Athlon 64 FX) a Winchester (Athlon 64). Čekají nás lehké změny - hovoří se zejména o podpoře SSE3 instrukcí a hlavně aktualizaci paměťového řadiče, který však ještě prý nebude podporovat DDR2, ale spíše se počítá s velmi rychlými DDR1 pamětmi (500+ MHz). Pro AMD bude přechod na 90 nm technologii klíčový, protože díky ní může pokračovat v tržní expanzi nebo opět ztratit všechny trumfy získané uvedením K8/Hammerů. Těžko říct, jaká bude situace na podzim, ale AMD je na 90 nm přechod poměrně dobře připravena, protože jí s vývojem nové výrobní technologie hodně pomáhalo IBM. Ale jak se říká - nikdy neříkej nikdy a dvakrát to platí o vrtkavém trhu s procesory. 

AMD vs. Intel: Věčné téma

Intel to může dosvědčit svým problematickým přechodem na 90 nm. Největším problémem je hlavně teplota jádra, která se díky vysoké frekvenci stává neúnosnou. Intel ještě má určitě rezervy (sám říká, že strop je pro něj u 140 W), ale smělé plány zlomit frekvenci 10 GHz v brzké době vzali za své (měl ji už zlomit Intel Nehalem plánovaný na rok 2005/2006). Ono marketingově se frekvence určitě osvědčila, ale nyní je zase na čase trošku přibrzdit, výkon se bude přidávat jinak než frekvencí. Letošní rok u Intelu bude poměrně nudný, po uvedení Prescottů v únoru by se jejich frekvence pomalu měla do konce roku vyšplhat ke 4 GHz. Ještě nám letos klidné intelovské moře rozčeří IA32e technologie, které jak jsem napsal výše je v podstatě AMD64 v procesorech Intel. Kromě toho se ještě objeví 90 nm verze Xeonu/Pentia 4 XE Nocona a 64-bitový Xeon Potamac. Kromě toho nám Intel nadělí nové čipsety i915 s DDR2, PCI Express sběrnicí a novou LGA 775 paticí.

Letošek by neměl být nějak zvlášť dramatický, AMD se bude snažit udržet náskok získaný uvedením nových Athlonů a Intel se bude snažit náskok dorovnávat. Jasné je už dnes, že i když nebude mít Intel takovou převahu jako v předcházejících letech, tak zisky budou opět velmi slušné v řádech miliard USD. I AMD bude snad v lednu 2005 slavit, protože po letech stagnace až mírného poklesu jí opět čeká růst.

{mospagebreak title=Hospodaření AMD za posledních 5 let}

Dovolil jsem si vytáhnout z finančních výsledků výši tržeb AMD za posledních 5 let (jen procesory). Ostatní produkty AMD v grafu zahrnuty nejsou (zejména flash paměti). Všechny údaje jsou v miliónech USD.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Nejúspěšnějším rokem v historii AMD z hlediska celkových tržeb byl rok 2000 s obratem 4,6 miiardy USD, ale z hlediska procesorů to byl rok 2001, kdy se začaly hojně prodávat jak dražší Athlony, tak levné Durony, vše bylo korunováno velmi dobrými Athlony XP. Rok 2002 představoval pro AMD ztrátu, loňský rok mírné vyrovnání (hlavně díky dobře vydařenému poslednímu čtvrtletí) a letos by se AMD měla dostat aspoň na úroveň 2000/2001.

Další specialitkou, kterou jsem si pro vás připravil je graf ukazující čistý zisk/ztrátu AMD. Jak sami vidíte, tak i přes spoustu úspěšných procesorů má AMD častěji ztrátu než zisk. To nemusí hned znamenat, že se AMD nevede, ale spíše, že hodně investuje (tato rozhodnutí však závisí zejména na vrcholném managmentu a dozorčí radě). Firma si klidně může vzít obrovskou půjčku a být fakticky v plusu, byť jsou tržby nulové. Vzpomeňme na Enron, s čísly se dá hrát do aleluja :o).

AMD vs. Intel: Věčné téma

Nejzajímavější je ale graf poslední:

AMD vs. Intel: Věčné téma

Vyjadřuje všechna aktiva AMD. Od roku 1999 se majetek AMD rozrostl dvojnásobně. Je to způsobeno jak finančními úspěchy s procesory řady K7, ale také velkými investicemi v posledních letech. Jasné je, že AMD posiluje a ne naopak.

Výsledky Intelu nejsou tak zajímavé jako u AMD, protože je permanentně v zisku a křivka tržeb nekopíruje vývoj na trhu (Intel umí své produtky prostě prodat, i když jsou třeba méně výhodnější než konkurence). 

{mospagebreak title=Hospodaření Intelu za posledních 5 let}

Výsledky Intelu nejsou tak zajímavé jako u AMD, protože je permanentně v zisku a křivka tržeb nekopíruje úspěchy či neúspěchy produktů (Intel umí své produkty prostě prodat, i když jsou třeba méně výhodnější než konkurence), ale spíše globální ekonomické vlivy. Grafy jsou opět v miliónech USD.

AMD vs. Intel: Věčné téma

První graf zobrazuje zisky divize Architecture Business Group (prodej procesorů a čipsetů). Nejsilnější byl pro Intel rok 2000, i když v té době AMD bylo ve velmi silné pozici. Intel vděcí za skvělé hospodářské výsledky zejména celosvětovému podnikatelskému klimatu, které v tom roce nejvíce přálo počítačům..

AMD vs. Intel: Věčné téma

Podobně jak obrat, i zisk kopíruje globální ekonomické vlivy. Naproti AMD, ale nejhorším rokem byl 2001, kdy bylo vykázán zisk "pouze" 1,2 miliardy USD.

AMD vs. Intel: Věčné téma

Z hlediska aktiv Intel stagnuje. Přesto si z grafu můžete udělat obrázek, jak je Intel bohatý - 50 miliard USD je zhruba 1,5 biliónu Kč.

{mospagebreak title=AMD vs. Intel v ČR}

Rád bych se vyjádřil o poměrech AMD a Intel v České republice, protože toto téma se ve článcích příliš neobjevuje. Podíl AMD v ČR není přesně vyčíslitelný, ale je znatelně vyšší než celosvětový podíl. Češi si prostě dražší procesor od Intelu nedovolí, byť i tady (i když méně) se slyší na značku Intel a vysoký počet MHz. AMD vede hlavně mezi tzv. garážisty (ti kteří své počítače staví sami). Tedy zejména mezi těmi lidmi, které to baví s vyznají se v tom. Ono když se na to opravdu koukáte z hlediska poměr cena/výkon, tak AMD je jasně lepší než Intel. Přeci jen Athlon XP 2500+ Barton za cenu hluboko pod 3000 Kč s DPH je skvělá koupě.

AMD vs. Intel: Věčné téma

AMD v ČR ročně zhruba prodá asi 300 000 desktopových procesorů (jedná se o hrubý odhad založených na starších údajích AMD) a určité, ale nepříliš velké, množství notebookových a serverových CPU (počet neodkáži odhadnout, pravděpodobně půjde o desetitisíce). Za rok 2003 se v ČR se prodalo celkově 300 tisíc počítačů včetně serverů a 114 tisíc notebooků. K tomu ještě bylo "garážově" postaveno či upgradováno těžko odhadnutelné množství počítačů (od desetitisíců po statisíce). Pokud vezmeme v potaz oficiální statistiky společností zabývající se měřením podílů trhu, tak AMD má oficiálně v ČR za rok 2003 asi 30 %. Přesto neoficiální odhady můžou být vyšší (díky šedým dovozním kanálům) - od 30 až do 50 %. Já osobně bych se klonil asi k 40 - 45 %, ale není to nic jiného než odhad, který nemá základ v přesných číslech.

K dobrým výsledkům AMD v ČR také pomáhá dobré zastoupení, které se snaží dělat věci jinak než Intel. Snaží se prosadit tam, kde mohou mít procesory AMD největší úspěch - u hráčů. AMD v posledních letech masivně sponzoruje většinu mistrovství v počítačových hrách. Přesto se AMD nedaří ve velkém proniknout do hotových počítačů (made in czech). Intel má své kanály a dotační programy, které jsou přeci jen pro výrobce počítačů výhodnější (největší podporovatelé Intelu v ČR jsou ATComputers/Autocont, Libra Electronics a částečně ProCA). Také program "Intel Inside" má u široké veřejnosti poměrně živou odezvu. 

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
1.4.2004 21:46:45   0.0.0.xxx 2520
tohle jsem uz naky cas shanel
1.4.2004 22:39:06   0.0.0.xxx 2524
Moje první CPU bylo 486DX100 od AMD a bylo to to nejlepší co bylo od AMD tehdá na trhu.Článek hodnotím kladně a jen jsem zklamán že se autor málo věnoval počátkům příchodu AMD na scénu CPU a že nepadla ani věta o největším přínosu AMD do světa CPU a to je matematický cooprocesor.Ale jinak člámek fakt super a chci říci že jsem u AMD zůstal do dnes.
1.4.2004 22:40:51   0.0.0.xxx 2723
Perfektni...
Navic me to jeste utvrdilo v podpore AMD, asi jsem typicky Cech podporujici slabsi :o))
1.4.2004 22:47:57   0.0.0.xxx 2322
Ono původně to měl být hlavně ekonomický článek, ale já mám rád historii, tak jsem si dovolil do ní trochu zabrousit, ale jen tak naokraj. O celé historii AMD byl článek na Živě.
1.4.2004 22:59:32   0.0.0.xxx 2924
tak to ja som zase podla tohto clanku zaryty Intelista, heh. Moje prve PC bola 386DX40 co bolo AMD ale no a potom uz to boli Pentia. btw skoda ze si nepopisal aj cosi viac o Inteli
1.4.2004 23:03:32   0.0.0.xxx 2522
> btw skoda ze si nepopisal aj cosi viac o Inteli

proc by to delal, je to prece zatvrzely garazista
2.4.2004 00:08:17   0.0.0.xxx 2521
Koukam zadnej Intelak se zatim neozval. Asi jim sklapl tipec
2.4.2004 00:37:18   0.0.0.xxx 2425
Kde jsme...?
TADY !!! Intel RuLeZ !!! :-)
- ne ne ne, priznam se, jeste jsem to necetl... ale tenhle pripevek me hned prastil do oci tim svym titulkem "Intelaci! Kde jste!" :-)))
2.4.2004 02:04:30   0.0.0.xxx 2525
Nechci polemizovat o objektivite clanku, urcite ma svou informacni hodnotu, lide kteri vsak obe procesorove firmy znaji si to budou vykladat ruzne. A to ze je AMD momentalne "papirove" mirne nahore jeste neznamena ze Intel prevalcuje.
2.4.2004 02:17:01   0.0.0.xxx 2426
Ses AMD nejakej AMD chytrej AMD, to AMD si AMD pis AMD ze AMD chipzille AMD sklapne AMD a AMD nebude AMD to AMD trvat AMD dlouho....
2.4.2004 06:44:21   0.0.0.xxx 2426
PAN Jan Dudek je profesionálem ! Řekl bych, že vysoko převyšuje úroveň standardních autorů na www.zive.cz, www.svethardware.cz a PCtuningu. Od článků, kde maximálně nadržoval určité straně a druhou hanil v letech okolo roku 2000, se dostal na skutečně profesionální úroveň !
Až na aprílovou kachnu o ADSL :o( ..... bohužel jsme v ČR...
je tohle opravdu ten nejlepší článek co jsem za poslední dobu četl !!!!

2.4.2004 06:59:07   0.0.0.xxx 2525
Jen tak dal AMD, pekne to rozjed, at si muzu svuj intel koupit levneji. :-)))
2.4.2004 07:24:04   0.0.0.xxx 2725
Já to AMD přeju. V posledních letech si Intela kupujou jen lidi, co se nedokáží přizpůsobit. A než aby vstřebali informace o novém procesoru na trhu a zjistili že na něm vážně něco je, tak radši stále jako bezduché a vygumované ovečky jdou za svým pasáčkem Intelem, protože "INTEL RULEZ a AMD SUX!!"
2.4.2004 07:27:08   0.0.0.xxx 2325
hezky si to podal lip bych to nenapsal bez urazek kterych si se hezky vyhnul
2.4.2004 07:45:26   0.0.0.xxx 2424
Peknej clanek jen tak dal
2.4.2004 07:54:29   0.0.0.xxx 2423
...asi to bude i pravda.
2.4.2004 07:57:14   0.0.0.xxx 2526
Děkuji za opravdu vynikající článek .... jinak kdysi sem fandil Intelu s jejich procesory sem byl spokojený , ale teď jsem zastáncem AMD pač P4 mě neuvěřitelně zklamala a Athlon opravdu překvapil. Článek je vynikající a jsem rád že se v diskuzi neobjevují nějké hádky. Můj názor je asi takový :go AMD jinak estli bude intel sám dlouho si nekoupim novej procák myslim že z těch cen by sme se asi pak všichni pos*.Koukněte jaq to odpadlo s Microshit*.
2.4.2004 08:19:18   0.0.0.xxx 2328
"Pripomenme, ze Pentium bylo v dobe sveho uvedeni nekolikanasobne rychlejsi nez 486"

Nie som si isty, ci je to doslovne pravda. Prve Pentia (na frekvencii 60, 66 a 75 MHz) urcite neboli NIEKOLKONASOBNE vykonnejsie, ako v tom case hojne pouzivane 486DX2/66 (pripadne DX4/100). Maximalne tak o 50%. Navyse ich popularite rozhodne neprospel znamy vypoctovy bug, ktory v sebe mali (a ktory bol skodoradostne interpretovany v mnohych ftipkoch, a'la "kolko je 1+1? presne 1.9999999946312, vypocitane na procesore Pentium!"). Dokonca tusim ako jeden z mala pripadov (vlastne o ziadnom dalsom neviem), Intel bol nuteny siahnut k bezplatnej vymene celej rady chybnych procesorov! Skutocny "start" procesorov Pentium nastal az s modelmi Pentium 90 a vyssie (a tiez som si nie uplne isty, ci P90 malo viac ako 2-nasobny vykon v porovnani s 486DX4/133).
2.4.2004 08:33:27   0.0.0.xxx 2224
Jen tak pro přesnost: Nebyla náhodou první Pentia na 60,66 a 90MHz? A ty byly nahrazeny modely na 75 a 100?
2.4.2004 08:37:58   0.0.0.xxx 2424
se prováděl na tomto příkladu: c=a-(a/b)*b
, kde a=4195835, b=3145727 .
2.4.2004 08:49:49   0.0.0.xxx 2324
Je možná trochu škoda, že se dneska bitvy dějí jen mezi dvěma jako je to u procáků pro PC i u grafik. Ostatní daleko zaostávají, ač tu samozřejmě jsou. Před pár lety tomu bylo jinak a výběr mezi více značkami byl zajímavější, ale aspoň, že si můžeme vybírat mezi 2 a není tu jen monopol jednoho. IBM je škoda, Cyrix pod VIA se slávy nedočkal a další jako Transmetta atd. taky ne. Trochu to zamrzí, svým způsobem by bylo prima si vybírat ze 3-4 trochu silnějších, neb by to byla soutěž hlavně cenové, ale takhle nám i ta dva budou muset asi na dlouhou dobu stačit, těžko je někdo v blízké době dožene na poli PC. Nepočítám teď MacIntoshe a jiné platformy. U grafik začínají zase vystrkovat drápky, ale zatím to nebude asi tak slavné.
2.4.2004 08:52:38   0.0.0.xxx 2424

az na dost velku nepresnost


>FAB 30 bude nahrazena FAB 36).


FAB36 je dalsia vyrobna hala tesne vedla Fab30, a budu fungovat spolocne. navyse FAB30 ma 200 mm waffer-e a Fab36 - dokoncena koncom roku 2005 -hruba stavba do konca roku 2004- zaciatok stavby XI.2003- bude mat 300 mm waffer-e, waffer ma tvar kruhu a kedze polomer je 1,5 nasobna plocha kruhu je cca. dvojnasobna. Teda na 300 mm Waffer sa zmesti 2x tolko CPU (kedze Fab30 aj Fab36 robia len CPU) ako na 200 mm waffer. Dnes ma AMD okolo 15-17% trhu s x86 CPU Intel okolo 80%, Via akolo 1,2% Transmenta okolo 0,9 % Elbrus a ostany okolo 0,1%. Ak teda bude AMD schopne strojnasobit vyrobu CPU tak bude velkou konkurenciou pre Intel, ktory ma 8 tovarni na vyrobu CPU z toho 3 s 300 mm waffermi cize 11 nasobnu kapacitu na vyrobu CPU oproti AMD ale len 6 nasobny predaj CPU. Toto by som povazoval za dost dolezite uviest. Navyse by som asi rad uviedol, ze Dr. Hector de Jesus Ruiz nie je ziadny hej-pockaj(ako zakladatel Walter Jerremiah -Jerry- Snaders III s jeho pamatnymi vyrokmi typu - My, Intel a MS sme svata trojica IT, ci zalobu som necital, ale jej uplatnenie posunie IT o 20 rokov vzad, v roku 2005 budeme mat 50% trhu s x85 CPU a pod., na druhej strane ako jeden z 8 zakladatelov AMD, ktory sa zlozili na 100 mil. USD zakladne imanie AMD, a sef fimry od zalozenia 1.5.1969 az do 23.4.2002 si zasluzi pochvalu), ale do roku 2000, ked prisiel do AMD, bol sefom polovodicovej divizie fy. Motorola, od roku 1998 je clenom akreditacnej komisie statu Texas a poradcom guvernera Texas-u pre ekonomiku. Od 14.4.2003 je clenom poradneho vyboru prezidenta USA pre ekonomiku, a od 28.4.2003 aj pre sifrovane komunikacie. Bol to on co povedal "Mame vynikauje lietadlo, ale po kazdej turbulencii chce kazdy vsetko zmenit. Vedel som, ze AMD je technologicky leader ale zaostava v marketingu" a kto pritiahol cele ekonomicke vedenie z Motorola-y na cele s Robert-om Rivet-om do AMD. A je aj fakt, ze Derek Mayer pritiahol do AMD vyvojarsku suitu Digital-u na cele s sefvyvojarom prvych dvoch verzii CPU Alpha, PowerPC, ARM, StrongARM,VAX, VAX vectors a uPRISM Richard-om Wittek-om. Da sa teda povedat, ze Rivet-ove "new AMD" je vyvoj Digital-u a ekonomika Motorola-y. Navyse byvaly sef ludskych zdrojov AMD Europe Dr. Gillo je od 3.5.2002 statnym tajomnikom ministerstva finacie a prace spolkovej republik Sasko(v hlavnom meste Saska Drazdanoch je Fab 30 a bude aj Fab36 ako aj vyvoj chipset-ov napr. aj do Apple s PowerPC G5 monotovanej AMD8000). A uz nehovorim o tom, ze byvala poradkyna ministra skolstva Ciny pre informatiku Karen Quo je sucastnou sefkou AMD China. Cize nezda sa mi, ze by AMD tahalo za kratsi koniec. Predsa len Gillo kontaktoval EK za ucelom pomoci Sasku po povodniach a ma tam dobre kontaky aj vdaka tomu, ze Prodi obchodoval s AMD Europe so sidlo v Milane. Da sa teda tvrdit, ze AMD ma pod palcom vlady statov/ splocenstie v s okolo 2 mld. ludi, co uzrcite nie je na zahodenie, hlavne ak 14 dni pred prichodom Quo do AMD podpisala zmluvu na dodavku 235 mil. systemov s Athlon XP/MP a AMD Alcehmy Au1500 cinskym skolam v rokoch 2003-2008.


2.4.2004 08:55:15   0.0.0.xxx 2425
Dovolil bych si oponovat. Povazuju se spis za priznivce Intelu, ale pokud si volim platformu pro pocitac, kterej stavim, zvazuju znacku CPU az na jednom z poslednich mist. Predevsim beru v uvahu pozadovanej vykon, primerenou cenu, produkovany teplo, dostupnost mainboardu v pozadovanym formatu a potom neco, co bych nazval "surprise factor" - jestli muzu riskovat nejaky necekany prekvapeni nebo problem :-)
Teprve kdyz vsechno vychazi vicemene nastejno pro Intel nebo AMD, volim Intel. Ostatne, kdyz nahlednu do historie, mel jsem ve svym pocitaci procesory prevazne od Intelu, ale dost bylo i AMD a naslo by se par exotu jako OKI, Harris nebo ST :-D
2.4.2004 08:57:44   0.0.0.xxx 2324
Prvni Pentia byly pro Socket4 v rychlostech 60 a 66MHz a pouzivaly 5V napajeni. Pak prisel Socket5 s 3.3V napajenim a prvni rada byla 75, 90 a 100MHz (podle FSB, ktera byla 50, 60 nebo 66MHz).
Nemylim-li se, chyba se tejkala jen tech petivoltovejch.
2.4.2004 09:11:58   0.0.0.xxx 2324
Pekny clanok, len je v nom podla mojho nazoru az priliz casto "amd je rychlejsie ako intel" s cim si dovolim tak trochu nesuhlasit Intel bol vzdy rychlejsi (vdaka frekvencii), ci sa to uz oplati cenovo je ina vec -> intel ma na jednotku vykonu ooooovela drahsie procesory. Mne je uplne jedno, aky procak mam v bedni, ked boli aktualne celerony bez L2, tak som mal ten, potom 566ky, co sli na 900-950, neskor durony, a teraz athlon. Nie je vylucene, ze buduci procesor budem mat prescot 5ghz (ale to je asi tak pravdepodobne, akoze amd ziska 99% trhu )pretoze procesory sa snazim upgradovat o 100% vykonu hore. Este k tym K6kam - tie boli fakt slabe, mooc slabe, 450ka sa nevyrovnala celeronu 333. Este stastie, ze intel presiel na Pentium 4, lebo teraz by uz amd neexistovala )

ps: komu mam napisat ziadost aby sa pridala podpora pre operu? uz ma to celkom serie...
2.4.2004 09:33:19   0.0.0.xxx 2724
Tak v tom s tebou nesouhlasim, jelikoz pro AMD neni jedina stabilni platforma, o ktere by se dalo rict, ze funguje bez problemu, sice se o to docela snazi nvidia, ale musime si priznat ze na intel to porad nema, a tudiz nejvice PC se prodava do firem, tak proc pridelavat spravcum site trable s HW, kdyz maj co delat aby uhlidali SW. Takze jak bylo v clanku napsano, Amd si koupi pouze ten, kdo si ho sam montuje, a nejakej problem ho nerozhhodi, protoze ma celej den na to, aby ho vyresil. Tudiz proto Intel platformu. Jinak k pomeru vykon/cena, je to super, ale kez AMD mohlo prodavat CPU za cenu jako intel, jenze to nemuze, protoze by si ho nikdo nekoupil....
2.4.2004 10:20:28   0.0.0.xxx 2522
Původní K6ka se na 450ti nevyráběla. K6 II šla, ale 450 se vyrovnala celeru na 366A. K6 3 na 550 se pak vyrovnala a předčila celeru na 400A. Ale jinak máš pravdu Super Socket AMDčka alias K6 nic-K62 to bylo slabé. Jestli mi nevěříš, koukni se třeba do sandra 2004 nebo Aida.
Také jsem si raději koupil Celer s cache. Víš, hodně dělal chipset desky a chipsety pro socket 7 to nebylo nic moc....bleee...
2.4.2004 10:35:35   0.0.0.xxx 2322
Neprovadel jsem zadny dlouhodoby testy, ale prijemne me prekvapila kombinace Duron 1600+SiS746, ktera zatim nejevi zadny znamky problemu a instalace byla zcela bezproblemova (nejlevnejsi ASRock board) - nejtezsi na tom vsem bylo najit v mym bordelu na stole termopastu :-)
Ostatne, SiS chipsety se mi jevi v posledni dobe jako povedeny jak pro Intel, tak pro AMD - mam tri a vsechny jedou zcela bez problemu.
2.4.2004 10:37:18   0.0.0.xxx 2123
Ako v com. Mal som v tom case AMD 486DX-133 pretaktovane na 150 resp. 166Mhz podla toho co bolo treba. Hruby prrocesny vykon 150MHz 486ky bol asi na urovni Pentia 90, ak si dobre pamatam, ale FPU bol mozno polovicny ak nie menej. Ale to je jasne. A co sa tyka prenosovej rychlosti zbernice, tak Pentium systemy ju mali asi dvojnasobnu, ale neviem ci hned na zaciatku. Mozno aj nie, ale dosky, ktore uz pozadovali osadenie 2 pamatovymi modulmi uz urcite ano.
2.4.2004 10:38:15   0.0.0.xxx 2224
Veru .. chcelo by to asi este jedneho do partie, pre procaky aj pre grafiky. Aj u nas tretieho mobilneho operatora
2.4.2004 10:40:33   0.0.0.xxx 2423
Myslím, že hádať sa kto z koho nemá žiaden význam. Situácia je teraz výhodná pre nás spotrebiteľov a ja osobne by som AMD celkom prial aby dobehlo INTEL. Lebo vznikol by väčší konkurečný boj ceny by išli kam? No dole predsa.

Firmy na kancelárske programy uprednostňujú INTEL pre bezproblémový beh, nehreje sa toľko a beztak akákoľvek firma čo im skladá PC do kancelárie tam šupne PREVAŽNE INTEL. Iste sú aj výnimky.
V práci máme asi tak 30-35 Intel platforiem, a 5 AMD moja aktivita:-)
Doma jedine AMD nakoľko za pár korún veľa muziky.

Fakt je taký že v čase K6-2 a PII by som o AMD ani nezakopol.

Záver je mi jedno kto AMD versus INTEL versus iný.
Keď mi dá hoc aj CYRIX :-) výkon INTELU za desatinu ceny tak prečo nie?
2.4.2004 10:49:26   0.0.0.xxx 2423
Jednou sem se sice u AMD spalil (K6-2 misto lepsiho celerona) ale od ty doby se hodne zmenilo a jako kazdej kdo chce mit za rozumny penize slusnej stroj na parby i jiny ucely mam AMD (Barton 2500) a sem megaspokojenej. AMD rulez
2.4.2004 11:15:49   0.0.0.xxx 2423
Takhle vyborny clanek jsem k obedu necekal
2.4.2004 11:18:19   0.0.0.xxx 2425
s K6 jsem se spalil doslova, ale nezanevrel na AMD a s dalsimi CPU (Duron, athlon, athlon XP, Barton) jenom spokojenost o
2.4.2004 11:47:13   0.0.0.xxx 2426
Pokud si muzete vsimout, tak jsem nepsal, ze AMD je rychlesi, ale vetsinou, ze dela dobre procesorry enbo ze jsou velmi dobre atp. Ono vykonnostne porovnavat procesory je velmi tezke. Ono to uprimne v posledni dobe vyjde na stejno. Kdy ale opravdu melo AMD navrh byl rok 1999 a AMD Athlony s jádrem K7, kdy jsem napsal, ze byl rychlejsi. ale to byla jina doba.
2.4.2004 11:51:14   0.0.0.xxx 2324
Viz titulek :-D
2.4.2004 12:17:23   0.0.0.xxx 2423
Je sice pravda, ze zive.cz slo po odchodu PCT s HW tématikou do háje, ale proboha jak můžeš tohle napsat i o Světu hardware? Kvalita tohoto serveru šla za poslední rok rapidně nahoru... Docela se o to postarali bývalý autoři z PCT jako třeba Martin Štěpánek nebo Petr Orel :-)
2.4.2004 12:32:18   0.0.0.xxx 2424
Popravdě řečeno, za každým rohem narazíte na článek, který tvrdí, jak je AMD výkonnější než Intel a obráceně. Já osobně v těch procesorech mám zmatek a to těžkej.

Docela bych ocenil, kdyby se PCtuning (nebo kdokoli jiný) rozhoupal udělat "velký test procesorů které jsou právě na trhu". Prostě vzít tu haldu P4/533/800/512kB/1MB ... AthlonXP všech jader, zvolit "co nejstandardnější desky (nejlépe jedinou pro Intely [třeba přímo Intel] a jedinou pro AMD), poskytnout všem procesorům stejně paměti (512MB?) taktované shodně s taktem sběrnice procesoru a stejný typ chlazení a vypustit na to něco testů sytnetických (nějaké FLOPS testy a něco celočíselného) a něco uživatelských (kódování videa, promězamě nějakou hru atd.)

Skuečně rád bych se podíval, jak moc je pravda, že nové P4 (snad Prescott?) hodně topí. Jako moc vede AMD. A jaká je tedy cena za 1 MFLOPS.
2.4.2004 12:59:27   0.0.0.xxx 2422
Je to velice těžké určit jestli je procesor rychlejší či nikoliv, hlavně v poslední době, kdy se mi to zdá velmi podobné. Je to skoro pathová situace. AMD zrychlí a hned na to pár dní Intel zrychlí. Před lety to bylo úplně jinak.

Testovat výkon je také velmi složité, protože každý procesor se v různých aplikacích chová odlišně, v něčem je rychlejší v něčem ne, ale stačí využít nějaké optimalziace a hned je to naopak. Jen lze říct, že opravdu AMD má lepší poměr výkon, protože ty ceny, zejména XPček jsou VELMI příjemné.

Takový článek by samozřejmě bodl, ale musím říct, že by bylo velmi těžké ho napsat, pokud by měl být opravdu kvalitní. No, nechám to na PCt, jak se s tím nápadem poperou. Já budu testovat foťáky :o)
2.4.2004 14:10:44   0.0.0.xxx 2323
jako 1.... jinak tu asi nikdo pod dobrym clankem nece rozpoutavat flejmy... takze mozna proto
2.4.2004 15:03:24   0.0.0.xxx 2423
Díky za dobrej článek. Poměrně objektivní a zajímavý (ekonomické ukazatele).
2.4.2004 15:29:23   0.0.0.xxx 2323
Pomer v CR k azi pro AMD prave ty firmy, ktere maji od Intelu dotace a jmeno AMD neznaji. Dodavaji ve velkem hotove kompy naprosto anonymne do firem, kde s nimi pracuji lide, co o pocitacich coby HW vetsinou nic nevedi. Vim to z jedne firmy, kde nakoupili 100 novy PC s CPU Intel. Seskladany z dilu by jeden kompik vysel na 35KKc, ovsem od firmy byly dodany za pouhych 25KKc. Nevim jak je to mozne, 10.000 rozdilu, ale je to fakt. BTW, moc se mi libi dnesni hlasovani. VERNE popisuje rozlozeni jednotlivych CPU mezi pocitacove gramotnymi lidmi (po HW strance) nebo je muzeme mozna nazvat garazniky )
2.4.2004 16:35:01   0.0.0.xxx 2323
Jasne a hned, jak k tomu dojde, budes mit sve AMD za 1000 dolaru. Jen at AMD projevuje snahu, budu mit sveho spolehliveho Intela za celkem rozumnou cenu.
BTW AMD ma dobre CPU, bohuzel to pohnojili s deskama. Tezko se vraci duvera, byt od nForce2 uz se tomu zase da rikat deska. Veschny ty VIA chipsety...des me jima jeste ted.
Intel taky obcas neco zvora (operace s plov. carkou ve starem Pentiu, i810, RAMBUSy), ale je schopen vyrobit i cipovou sadu a nektera se da kupodivu i rozumne pouzit (i815, 865, 875)
2.4.2004 18:22:29   0.0.0.xxx 2325
Také bych si dovolil pár slov k tomuto tématu.
Není důležité, která firma dělá momentálně nejrychlejší procesor, protože to jednak nic neříká a jednak si takový procesor skoro nikdo nekoupí, protože se jedná o velmi nevýhodnou (předraženou) koupi. Navíc je Intel známý tím, že ohlásí uvedení nejrychlejšího svého modelu, ale fakticky začne dodávat procesor třeba s měsíčním zpožděním.
Rozhodující by při koupi mělo být to, jak rychlý si budete moci koupit procesor od obou firem za stejné množství peněz. A v tomto ohledu má AMD většinou navrh.
Rozdíly mezi oběma procesory? Intel má své procesory více odladěné - má více prostředků na testování kvality procesorů i celé své platformy. Má větší základnu uživatelů - programátorů (zejména v serverové oblasti), kteří pomáhají Intelu optimalizovat jeho procesory (SSE apod.) a zároveň optimalizují své programy zejména pro Intelovské procesory.
Ikdyž pravdou je, že více chyb se v minulosti dopustil Intel - pentium s chybou v koprocesoru, první celerony bez cache, paměti RAMBUS, sériové číslo v procesoru, první pentia 3 1,33GHz, které byly staženy z prodeje, Itanium I, pentium 4 EE, které je spíš jen marketingem než produktem a bezhlavé zvyšování frekvence na úkor výkonu na jeden takt, kterého dnes Intel lituje.
Naproti tomu AMD je většinou dál v technologii - jmenujme lepší predikci skoků, exkluzivitu a velikost cache, počet fyzických registrů apod. AMD ale do nedávna ztrácela na Intel v odladěnosti své platformy - firmy VIA a SIS kazily svými chipsety jméno spolčenosti AMD. To už dnes ale neplatí.

Jaký je tedy výsledek?
Do serverů jedině Intel, protože pouze pro něj jsou psané a optimalizované serverové aplikace. Ikdyž to se časem může změnit, neboť s příchodem Opteronů budou muset začít programátoři psát programy i pro ně.
A do domácností a kanceláří? Kdo chce mít dobrý pocit z toho, jak drahý procesor si koupil, sáhne po Intelu. Ostatní dají logicky přednost AMD.

A na závěr:
Občas vidím rekce typu "GO AMD GO!" nebo "Intel Rulez, amd je shit" apod. a musím se jen smát. Takoví jedinci podlehli reklamní kampani, což je přesně to, o co tyto firmy usilují. Nechme si proto svůj vlastní úsudek a kupujme to, co je momentálně výhodnější. Je zbytečné omezovat se svou perzonifikací s nějakou firmou, ať už je to Intel, AMD, T-mobile, Oskar, Nokia, Siemens, nebo dokonce jen kousek křemíku, kterému se říká procesor.
2.4.2004 18:46:59   0.0.0.xxx 2424

tak to me opravdu rozesmalo))))))) rukama mi uz proslo pres tisic pocitacu a hodne siti a ty argumenty nebo nazory o nestabilite a nekompatibilite amd me vzdycky dostanou))bohuzel obcas to slychavam i od lidi ktery tomu rozumi a to me fakt hodne mrzi.Sou to naprosty nesmysly...Sam mam via kt133(hodne kritizovanej chipset) mam na nem 2grafiky,tv kartu,sb live,intel sitovku),3ram moduly kazdej od jinyho vyrobce a presto mi stabilne jedou na 142mhz atd...a jeste nikdy sem s tim nemel jedinej sebemensi problem.No ale Athlon64 a 64bit Linux Rulezzz..uz brzo
2.4.2004 19:04:16   0.0.0.xxx 2524
tak nevim, asi sem cetl jiny clanek nez ty, pac sem si nevsiml, ze to tam nekdo tvrdi...
2.4.2004 19:09:12   0.0.0.xxx 2424
covece typuju te dle nicku za toho troubu, co se se mnou do mrte hadal tuna na foru s milionem nesmyslnych argumentu ( v pripade, ze jsi to ty, neboj, mam zalohu takze ti to klidne muzu dolozit :o) )

ale k veci > ty toho asi o chipsetech pro AMD moc nevis co? jinak by sis nedovolil tvrdit, ze nforce2 je lepsi nez kt600 ( mam na mysli neproblemovost ).

presne takove lidi miluju. jednou nekde neco slyseli z agentury JPP ( jedna pani povidala ) a od te doby to sirej jako slovo bozi.

ja se o intel nezajimam a tudiz ho ani nehanim. ale proc pises evidentne lzive veci aniz o tom mas zbla povedomi?
2.4.2004 19:13:40   0.0.0.xxx 2423
vykon > ovsem, intel ma vic mhz
cena > samozrejme, intel je levnejsi
teplo > jo, intel mene topi
mb > vseobecne zname - moba pro amd se nedaji sehnat
sp faktor > s intelem vas muze prekvapit jen to, ze vyse psane neplati :o)

PRO TY CO TO NEPOCHOPILI = JEDNA SE POUZE O HOSPODSKY FOR, TAKZE NOFLAME!!!
2.4.2004 19:16:33   0.0.0.xxx 2423
tak pravil jezis a jest to slovo svate

tezce ulitavas chlapce...
2.4.2004 19:18:40   0.0.0.xxx 2423
KT133A kdyz uz...

take jsem ho mel a nejak sem nezaznamenal ty miliony problemu a nefunkcnost
2.4.2004 19:29:33   0.0.0.xxx 2425
no jenze to neni kvuli bezproblemovemu behu to se pletes. to je takova konfabulace ( vyslovene detska ) plynouci z reklamniho brainwashingu. a samozrejme lidskeho nutkani mit neco drazsiho nez ostatni. to same se opakuje ( dodnes pretrvava ) v mobilnich telekomunikacich ( eurotel/nokia ) v obleceni ( adidas/nike ) atd.

bohuzel tyto lidi nikdo nepresvedci o tom, ze co je drazsi je lepsi ani o tom, ze to co je vic in proste musi byt nejlepsi...

o tom je preci moznost volby ( asertivne dobre jim tak :o) )
2.4.2004 19:39:38   0.0.0.xxx 2424
Nemyslim, ze K6-tka byl takovej provar.
Byl to slusnej upgrade bez zmeny desky
a pameti. Dle mych zkusenosti K6-2 na 500 MHz odpovidala vykonove cca 300 MHz PII, ale na hry to neslo. Jeji vykon byl, ale hodne zavyslej na frekvenci (propustnosti) FSB.
Nemate nekdo zkusenost s K6-III?
2.4.2004 22:27:20   0.0.0.xxx 2423
Svata pravda,
2.4.2004 22:28:49   0.0.0.xxx 2324
Já to AMD přeju. V posledních letech si Intela kupujou jen lidi, co se nedokáží přizpůsobit. A než aby vstřebali informace o novém procesoru na trhu a zjistili že na něm vážně něco je, tak radši stále jako bezduché a vygumované ovečky jdou za svým pasáčkem Intelem, protože "INTEL RULEZ a AMD SUX!!" mam na mysli tohle!!!
2.4.2004 22:31:44   0.0.0.xxx 2423
Souhlas amd je uplne stejne stabilni jako celej poprdenej intel.
2.4.2004 22:34:47   0.0.0.xxx 2224
To se musi nechat fakt super poctenicko totalne pravdivy a nezaujaty. AMD forever
2.4.2004 23:27:14   0.0.0.xxx 2324
dodal bych i850 (i850E) je (byl) to špičkový čipset.
3.4.2004 07:34:13   0.0.0.xxx 2523
AMD RULEZZZZZZZZZZ
3.4.2004 09:40:28   0.0.0.xxx 2424
jo jo... "Frekvence je přežitek, požadujte výkon" (AMD) jen tak dál!!!
3.4.2004 10:59:57   0.0.0.xxx 2424
Tiez som mal K6-II 350, neskor aj 500mhz verziu.. Po tychto sice lacnych ale malo vykonnych procesoroch som sa rozhodol pre kupu Intel. Kupil som si celera900, dal som ho na 1100mhz a ked ma kamarat s jeho duronom 800mhz zrusil takmer v kazdom teste, kazdej hre.. predal som to. Odvtedy uz Intel vo svojom pc mat nehcem.

Tiez si neodpustim trocha zarypat do tolkospominanej stability oboch platforiem. To ze AMD nie je stabilne, to je zly vtip :! Skor by som ten problem preniesol na zle napisane ovladace, ktore vsak vobec nesuvisia so samotnym procesorom... A tymto problemom netrpi-elo iba AMD
3.4.2004 11:17:26   0.0.0.xxx 2322
si ubohy zaryty intel guy(gay), imho zalezi na komponentech kdyz tam cpes bazmeky za 2,5 tak se nediv ze ti neco jebe strasna demence toto.

a veta "Amd si koupi pouze ten, kdo si ho sam montuje, a nejakej problem ho nerozhhodi, protoze ma celej den na to, aby ho vyresil" to sem se smal nejvic ale sory amd uz mam od duronu 700 a fakt sem nikda cely den problem neresil ja to jen vzdycky slozil a nainstaloval a svete div se ono to vzdycky fungovalo bez problemu to ze se do firem kupujou levne bazmeky za to fakt jako amd nemuze a i takovy hlupak jako ty prece vi ze na desce a pod se nema setrit ale to je fuk stejne si budes tvrdit tu svou ale kazdemu kdo tomu aspon trochu rozumi dojde ze meles ptakoviny jako spidla v parlamentu oba si muzete podat ruce delate to cemu nerozumite bey a doufam ze dostanes od nejakeho kompu eletrinou aby ses jim vyhybal...
3.4.2004 12:37:02   0.0.0.xxx 2223
ne vazne mam KT133,konkretne MSI K7TPRO2A,kt133 ma jenom 200mhz fsb a to A znamena ata100 radic,bez A mely jenom 66 radic
kt133A bylo az u, kdyz uz sem u tech msi,msi k7t turbo a melo 200/266fsb
3.4.2004 12:40:55   0.0.0.xxx 2324
...vsimout, tak jsem nepsal, ze AMD je rychlesi...

- "AMD Athlon byl jak rychlejší, tak cenově dostupnější než Pentium" -> nechcem sa hadat, ale myslim ze P3 boli rychlejsie ako prve athlony. Ich nevyhodou bola hlavne cena
-"Naproti "Chipzille" však musí prodávat své, byť v některých ohledech mnohem lepší, procesory.." niesu lepsie, su lacnejsie, keby boli rovnako drahe, tak ich nikto nekupuje

to su len 2 priklady, dalej sa mi hladat nechce, ale i tak mam pocit ze clanok je ladeny mierne na stranu AMD. Intel uz nejaky ten cas "nestiha"(ako firma s 70%tnym podielom nemoze nestihat ) prave od uvedenia K7 ked narychlo musel vydat P4. Ich rozhodnutie bolo maximalizovat frekvenciu, co natom ze P4 je na rovnakej frekv. pomalsia ako P3. Teraz narychlo vydali P4 EE (za velmi ludovu cenu ), a myslim ze aj prescot bol trochu unahleny, ked este nieje doladeny, hlavne co sa tyka stratoveho tepla. Nastastie ma prescot velice prijemne ceny a obrovsky pretaktovaci potencial, takze je uz velmi, velmi, velmi diskutabilne, ci 2500+ alebo 2400 prescot. Osobne by som volil 2000+ (ten mam aj doma a neplanujem este dllllllho menit)
3.4.2004 12:49:38   0.0.0.xxx 2524
ano, mas pravdu, k6 bola tusim do 266, potom bola k6-2. Inak rozdiel medzi nimi je len v 100mhz zbernici (3dnow uz mala aj k6, ci az k6-2???). Takze opravujem, mal som k6-2 450mhz, a zamenil som ju za 333A celeron nebox, ktory siel na 450mhz. To uz bolo skoro 2x take rychle (na hry) ako ta k6-2. Testovacie programy ako sandra a ine ma netrapia, dolezita je realita, kedy mi niektore divx filmy na tej k62 nestihali, a aj hry. K6-3 som nemal moznost nikdy otestovat, ale naco aj, ked prisli 533 a 566 celerony, ktore sli na 900-950 mhz, co v kombinacii s BX chipsetom bol vtedy brutalny vykon. O cosi neskor prisla Via KT133 a 650ky duron, co uz intelakom ukazalo, ze amd ma co povedat k buducemu vyvoju trhu a zacalo velke zlacnovanie cpu.
3.4.2004 13:33:12   0.0.0.xxx 2324
Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám. Opravdu jsem nechtěl nějak jednu stranu zvýhoďnovat.

Ve svých dobách byl Athlon rychlejší než Pentium III, ale pozer měl jsem na mysl to úplně první, jen lehce upravené Pentium II, které se strekalo do slotu 1. Athlon byl uvedenv srpnu 1999 a v té době ještě Intel neměl Copperminy, ty se objevili až v listopadu 1999. A tam si skálopevně stojím za tím, že byl první Athlon (dokonce i frekvenčně) byl rychlejší než Pentium III (Katmai).

JInak za druhé, napsal jsem v některých ohledech, tzn. ne ve všech. V něčem je AMD lepší, v něčem horší. Teď, ale nové Athlony 64 jsou velmi dobré a málo co se jim dá vytknout (možná jen ta cena :o). Intel teď zase hřeší na to, že procesory jsou příliš "horké". Ono je to velice složité, ael pravdou je, že AMD je v některých věcech nyní opravdu lepší než Intel, ale musí své procesory prostě prodávat levněji.
3.4.2004 16:43:36   0.0.0.xxx 2325
Jen drobna poznamecka: prvni Copperminy se take strkaly do Slotu 1 (zrovna tady jednoho mam )
3.4.2004 17:59:57   0.0.0.xxx 2524
To Wiruz:
To je naprostá pravda a platí to... ale pouze pro konzervativní zprávce sítě. Bohužel TOP segment je dosti konzervativní a je pravdou, že dříve byly platformy AMD méně spolehlivé resp. Intel byl symbol stability narozdíl od druhých problémových. To ovšem nemá co dělat se současnou situací, ale než tito zmiňovaní získají důvěru (jestli vůbec), tak to bude nějaký čas trvat. Ono je to i logické - proč riskovat, radši dražší, ale ověřenou technologii. Každá mince má dvě strany a musí se hodnotit všechna + i -.

Pro AMD už je spousta stabilních platforem. Ať se kdo chce čertí, tak jak VIA, tak SiS, tak nForce jsou stabilními kvalitními produkty, které mají semtam i některé parametry lepší jak chipsety od Intelu (např. dříve výkon IDE na VIA, pak paměťový řadič na VIA, výbava SiS, zvukovka nForce2 MCP-T apod.).
A mimo jiné je zarážející, že zmiňovaní správci sítí si stěžují na nestabilitu systémů AMD a přitom jsou většinou na kancelářských sítích, kde jsou uživatelé Wordaři a Exceláři a tam se jistě nestabilita pozná :-D.

PinSoft:
První přízpěvek OK, ale v tom upřesnění... :-D hlavní devízou KT133A oproti KT133 byla podpora FSB 133 ;-)


Jinak problém nebyl ani tak s KT133A jako s můstkem 686B. Tvrdilo se, že je v něm chyba, nicméně se poté ukázalo, že spíše výrobci desek špatně tento chipset nastavili (stačí se podívat do článků zde na PCT apod.). Další věcí bylo, že za to z části také mohla zvukovka SBLive! od Creativu (ta dělala největší problémy).

3.4.2004 18:21:02   0.0.0.xxx 2422
Ono přesně to byla chyba dělení.

Pentium dělilo algoritmem SRT s radixem tuším 4 (nejsem si jist), kdy se provádí odhady dle tabulek. Tabulka v Pentiu měla 7b částečný zbytek a 5b dělitel tzn. byla 12ti bitová tzn. měla (tuším) 4096 položek. Na pěti indexech se však vyskytla chyba a to, že zde byla uložena 0, ale mělo být 2, tzn celý algoritmus dělení,pokud se náhodou zrovna potřeboval jeden z těchto indexů (velice malá pravděpodobnost), trošku "ujel".

Přesně to byly:
rPj | Divisor
-----------+-----------
0010.111 | 1.0001
0011.011 | 1.0100
0011.111 | 1.0111
0100.011 | 1.1010
0100.110 | 1.1101

3.4.2004 19:21:51   0.0.0.xxx 2424
"Do serverů jedině Intel, protože pouze pro něj jsou psané a optimalizované serverové aplikace"

Omlouvám se, ale tomuhle jsem se musel trošku zasmát. Ono totiž když to člověk myslí vážně, tak na Server nedá M$ ale Linux/Unix/FreeBSD apod. a tam se o optimalizaci na danou platformu už tolik bavit nedá ;-).

A taky jmenujete chyby, což teda nevím, co tam bylo za chybu - první celerony bez cache, paměti RAMBUS, sériové číslo v procesoru, pentium 4 EE - kde se dopustil Intel chybu v těchto produktech opravdu nevím. U RAMBUS snad jedině v překladovém můstku na SDRAM tuším pro i820. No vlastně je fakt, že ty RAMBUS jsou možná více diskutabilní, ale u ostatních fakt nevím.
3.4.2004 19:54:59   0.0.0.xxx 2324
:-)
3.4.2004 20:00:13   0.0.0.xxx 2422
Hmm nevim no kdyz fx na 2,?? rozkope p4 na 3,??nevim nevim ne vzdy je vic mhz vyssi vykon :-)
3.4.2004 20:55:54   0.0.0.xxx 2421
to je AMD na tom tak spatne ze musi jeji PR pracovnici prispivat do takovychdle diskuzi?

jak to tak vidim, tak 90procent priznivcu AMD jsou zaujaty teenageri co bydlej u maminky, takze od toho bych opravdu rady ohledne vyberu procaku neprijimal.
3.4.2004 23:34:28   0.0.0.xxx 2322
U ty K6/2 jde hodne o vyladeni,boardu grafice atd. Ja mam stale K6/2 na 504 (4,5*112), 256MB RAM a funguje vse, hlavne vsechny filmy jdou bez problemu. Jednou jsem to vymenil za Celeron 466,ale byl tobyl shok,vse bylo pomalejsi,filmy se trhaly,pretaktovat to taky neslo,no hruza,jeste stesti,ze se mi podarilo ziskat zpet tu K6. Proste 100(112)MHz FSB, dobre vyladeni a 3DNOW! u K6/2 dokazalo hodne. A chipset ViaMVP3.
4.4.2004 01:47:32   0.0.0.xxx 2222
je to for. ta veta vespod je jen kvuli flamerum.

jinak ja intel nikdy nemel a nejak mi to nechybi :o)
4.4.2004 01:59:40   0.0.0.xxx 2123
clovece ty jsi jasnovidec, presne si me odhadl. jsem teen, bydlim u maminky, jsem socka a jsem tak blbej, ze sem si misto preskota koupil kulickovy pocitadlo.

a vis co? me to nevadi. uzij si to a moc u toho nekric ;-)
4.4.2004 12:10:29   0.0.0.xxx 2323
Zial, da sa im vytykat pomala implementacia SSE/SSE2 instrukcii (a v oblasti kodovania videa je to nutnost).. inak je a64 dobry procesor!
4.4.2004 12:51:31   0.0.0.xxx 2223
Tak jsem si krasne pocetl...a zavzpominal...DEKUJI.
4.4.2004 18:41:43   0.0.0.xxx 2425
naprostej souhlas...
ale nechapu to s tou 133fsb
protoze to je presne to co sem tam napsal ne
""kt133 ma jenom 200mhz fsb,....kt133A.. melo 200/266fsb"" ;o)
pisu 200 a 266 i kdyz fyzicky to je 100/133 protoze je to DDR sbernice...
intel v ty dobe mel jenom SDR

4.4.2004 18:55:31   0.0.0.xxx 2421
A vis co se stane kdyz za tema teenagerema pride jeste mladsi kluk a bude
po nich chtit postavit pocitac? Ja ti to prozradim - postavi AMD
a vis co udelaj ty co si nechaly to pc postavit a trochu zestarnou a
pride za nima zase nejakej mladej kluk ze chce pc? taky mu postavi AMD
a takhle to pude dal a dal az...
Intel si takhle hodne kope do budoucna pod sebou hrob.
4.4.2004 19:02:17   0.0.0.xxx 2524
Jsem to nějak asi špatně pochopil. Jsem se zakoukal na větu:

"a to A znamena ata100 radic,bez A mely jenom 66 radic."

Jako by jediný rozdíl byl onen ATA100 řadič. Chybka na mé straně :-D
4.4.2004 19:12:57   0.0.0.xxx 2423
Ten chytrák co tu mluvil o kvalitních chipsetech od intelu mi určitě rád odpoví.

Proč intel zdarma měnil desky s i820 za desky s VIA694A?
4.4.2004 20:11:09   0.0.0.xxx 2423
Nevim pro koho ten článek je.Kdo má všech pět po hromadě má AMD.Inteláci kupte si mobily Nokia at jste správný ovečky.
4.4.2004 22:34:06   0.0.0.xxx 2323
K tomu surprise factoru bych dodal že mě před týdnem překvapil Intel a velice nechutně...dělalo se 5x stejný PC a to s intel boardem (mikro, integrované vše prostě kanc deska- označení teď s hlavy nevím ale mohu upřesnit) a celerony 1,7. No a překvapení bylo to, že Intel u těch boardů podporuje svoje Celerony až od 2ghz čili 1,7giga tam nejel.
5.4.2004 06:36:35   0.0.0.xxx 2323
ja od jiste doby taky zustal u amd a kazdemu komu skladam komp tak do nej davam leda amd snad je nas takovych vic o
5.4.2004 06:38:11   0.0.0.xxx 2424
po kom des srovnavas jabka s hruskama amd souhlasim, ale nokie nejsou spatne mam 6100 a ta je proste uplne nejhezci a super)
5.4.2004 08:30:40   0.0.0.xxx 2222
no tak si do toho hod nieco od 3comu, ja som v tom mal najprv isdn modem (externy)
5.4.2004 08:34:58   0.0.0.xxx 2424
ja som svojho casu mal kt133 (este stale mam niekde hodenu dosku aj s procakom v kute) a athlon 850mhz a boli problemy. Pocitac zamrzal jednoducho sa sipka zastavila a uz som mohol len resetnut. Toto sa ale nastastie nestavalo nejako casto. Avsak potom som si kupil isdn modem nieco od 3com a okamzite to zacalo zamrzat, akonahle som sa pripojil k inetu. Rovnako neskor som mal adsl interny modem tiez od 3com a detto. vtedy som zmenil na intel a bol som spokojny. Teraz mam ale zas amd nforce2, a som znova spokojny, pocitac ide aj mesiac v kuse a nebadam ziadny problem. AMD malo zo zaciatku problemy koli VIA cipsetom, proste nedavali si bacha na vyrobcov cipsetov a davali licenciu kadekomu
5.4.2004 08:47:40   0.0.0.xxx 2424
Pamatuju si třeba tenhle vtip:

Víte proč je Pentium o tolik rychlejší než 486? Protože 486 počítá, kdyžto Pentium odhaduje.

Svatá pravda. P1 60-66MHz museli první sérii stáhnout a zadarmo dodat opravenou. Myslim si ale, že hned po tomhle Intel průšvihu 60 a 66 úplně stáhli a nahradili je tou opravenou sérií 75,90,100. Můj P75 šlapal pěkně na 90MHz. Bože ve 14(možná 15ti) už sem taktoval a rozebíral kompa do šroubku. to to letí

A abych přidal i něco Intelákům. Nedivim se vaší averzi vůči AMD, pokud jste poslední počítač s AMD viděli s K6 procesorem. Byl pomalý, hřál se až hamba a popravdě, některé programy na něm opravdu vůbec nešli spustit,což byl zkrátka vrchol.
5.4.2004 09:06:19   0.0.0.xxx 2325
jj, a s "nejvic" problematickym KT133A (K7Turbo) jsem mel na sesti PCI slotech 5karet+AGP grafarna. Cele to jelo na 146MHz FSB a bez problemu
Jinak k vseobecnemu tematu...mel jsem intela, pak amd, pak zase intela (C300A) a nakonec par AMDcek a jsem spokojenej. Kazdy at si koupi co uzna za vhodne
5.4.2004 09:12:58   0.0.0.xxx 2324
Mně běžel Intel P75 dokonce na 133 MHz a to měl prosím ulomenou jednu nožičku! :-) (v rohu, asi buď napájecí nebo jen do počtu, nevím...)

Jinak AMD dnes fakt kazí jméno jen výrobci desek, třeba jsem měl Sis 735 a ta deska byla v pohodě, dokud jsem nezapojil 4 IDE zařízení. Teď mám VIA KT333, donedávna pohoda, teď mám ale pár karet navíc a začínají problémy :-( Ovšem co by dělal Intel, těžko říct...
Já jen, že je sice ehzké, že CPU je od AMD třeba lepší než od Intelu, ale když ho nemám do čehl strčit, tak mám smůlu :-(
Jinak když doporučuju CPU, většinou radím AMD, kvůli ceně. Pokud o prachy nejde, tak podle nasazení. Video Intel, hry AMD...
Baví mě ti, co si kupují Intela na řekněme 2.4 GHz aby ho nohli nataktovat na 3.2 GHz, když by je levněji vyšlo AMD na té frekvenci z výroby (ty frekvence střílím od boku) ;-)
5.4.2004 09:55:53   0.0.0.xxx 2324
To je co za volovina? Intel menil iba dosky, ktore mali i820 + MTH (na SDRAM) za dosky i820 + pribaleny RAMBUS DIMM.. a ziadne sracky typu VIA!
5.4.2004 10:04:58   0.0.0.xxx 2323
Já jsem měl Abit KT133 s Duronem 750@850 a žádnej problém. Neměl jsem tam teda 3Com, ale OvisLink a OK. Plus taky "problémovou" SBLive! 1024. Taky jsem s KT133/KT133A postavil mraky PC a jen jednou problém s deskou ECS K7VZAA s AMD Athlon 1400 (ThunderBird). Tato sestava se kousala přesně tak, jak popisujete (i při přehrávání CD audio !!!). Po výměně desky za LuckyStar bylo vše OK. Později jsem se dočet o problémech s napájecí částí, která nestíhala dodávat potřebný výkon takto taktovaným modelům (což teda není Váš problém ale nevím, jestli to bylo tím napájením).

Jinak jak říkám, tak s KT133A problémy semtam opravdu byly, neříkám že ne.

Tak asi tak.
5.4.2004 10:16:44   0.0.0.xxx 2223
Mno to je přesně ono. Já mám taky problémy.
Mám TV-kartu Much-TV s chipem Philips (v podstatě stejná TVkarta je Manli a další - jen je natištěná jiná značka na PCB a krabici :-D), nForce2 desku NF7-S. V PCI mám i SBLive! 5.1 tzn. mám dvě zvukové karty (SoundStorm a Live). Jakmie pustím televizi, tak během chvilky počítač vytuhne a jede jen zvuk z TV. Jakmile ale zakážu SB-Live! v Hardwarových profilech ve WinXP, tak je vše OK bez nejmenšího problému. Zkoušel jsem přehazovat i karty v PCI (kvůli IRQ apod.) a pořád to samé.

Plno lidí by začalo nadávát "blbý AMD" apod. Nicméně když se nad tím člověk zamyslí, tak to vypadá dle mého odhadu, že je chyba tak z 60% v driverech, 30% chybu v nějaké z karet (hlavně u té TV karty) a tak 5% chyba desky, ale o tom pochybuji. (zbylých 5% může být něco, co neuvažuji).

Prostě Live a TVMuch se "hádají", ale "AMD" za to s nejvyšší pravděpodobností nemůže.

5.4.2004 12:17:18   0.0.0.xxx 2424
Kdyz jsem byl malej mel jsem nakej 100 mhz procak od intelu, potom jsem si od kamose pujcil nejake AMD 133 Mhz (tenkrat se to vsechno strkalo do jedny patice ), kdyz jsem to tam nacpal tak to sice nejak fungovalo ale kdyz jsem si pak chtel zahrat svoji oblibenou hru NHL (asi 97) tak mi to vzdycky spadlo, no a od te doby mam zafixovano, ze AMD je takovej levnej druhoradej procak kterej ma ty elektronky naky zprehazeny. No dneska uz to asi bude trochu o necem jinem, ale porad ve me pretrvava ten pocit, ze intel je jednicka a kdyz uz chci poradnej stabilni pocitac tak musi bezet na intelovskym procaku, ono by to asi bezelo i na tom AMDecku ale studovat co k tomu koupit za hardware aby se to neposralo a chodilo to tak jak ma to neni nic pro me. Ja jsem totiz trochu idealista a reseni od intelu se mi zda byt takove vychytanejsi a technologicky vyspelejsi, kdezto pod pojmem AMD si predstavim neco mene cenneho, predstavim si rozzhaveny radiator na kterem huci turbina jez se to snazi uchladit. No ale na druhou stranu AMD fandim, protoze je pravda, ze diky AMD si mohu intel koupit jeste za slusny peniz.
5.4.2004 12:53:17   0.0.0.xxx 2324
A co jeste 440BX? To byl chipset.
Nejvetsi chybou AMD je, ze nedela kvalitni chipsety. Nechapu to.
5.4.2004 13:09:21   0.0.0.xxx 2222
Predne je treba rict, ze Intel produkuje vetsi ztratove teplo nez AMD, takze radiator bude spis od nej. Zadruhe pokud vim z vlastni zkusenosti tak AMD 486/DX2 80MH byl vyborny procesor, se kterym nebyly zadny problemy, v tomto pripade to vidim tak, ze chyba byla mezi klavesnici a zidli, protoze autor patrne neprenastavil jumpery, pomoci kterych se nastavovaly parametry osazenych procesoru. Jediny procesor od intelu co sem mel byl Celeron 400Mhz, ktery mel dobry pomer cena/vykon, podle ktereho procesory kupuji. V dnesni dobe je Celeron pro me znacka nekvalitniho procesoru, ktera sama o sobe rika ze dany procesor je k nicemu. V soucasne dobe vede rozhodne v pomeru cena/vykon, ktery je pro me rozhodujicim parametrem pri koupi AMD.

Abych nezapomel, vyborne napsany clanek.
5.4.2004 14:02:19   0.0.0.xxx 2224
AMD vymyslelo spoustu veci, ale koprocesor bohuzel zrovna vymyslel Intel.
5.4.2004 17:49:54   0.0.0.xxx 2324
Asi došlo k nedorozumění, protože jsem ve svém příspěvku nemluvil o OS, ale o aplikacích, na kterých se větší měrou projeví optimalizace na konkrétní platformu.

První celerony bez cache:
Intel chtěl ušetřit za každou cenu a tak prodával procesory s vypnutou cache. Když se pak ukázalo, že takové procesory na 300 MHz jsou stejně rychlé jako přetaktované Pentium MMX 250 MHz a dokonce pomalejší než Cyrixy (http://www20.tomshardware.com/cpu/19980824/images/bwinstonent.gif), byl Intel nucen svou chybu přiznat, procesor záhy stáhl z prodeje a nahradil jej Celerony s cache.

Paměti RAMBUS:
Sázka na špatného koně - časem se ukázalo, že systémy s DDR jsou díky mnohem menší latenci a menší ceně pamětí ekonomicky životaschopnější.

Sériové číslo v procesoru:
Původně důvod k jednoznačné identifikaci uživatele byl na nátlak trhu odstraněn z důvodu strachu uživatelů o soukromí.

Pentium 4 EE:
Tento procesor není nic jiného než Xeon s deaktivovanou ECC. Fakt, že nemá sloužit k ničemu jinému než ke snaze o udržení se v benchmarcích na špičce svědčí i fakt, že tento procesor v naší republice nelze sehnat, ikdyž byl představen před více než půl rokem.

Dále bych mohl jmenovat problém se ztrátou diskového výkonu, objevený v jednom z intelovských čipsetů, ale to se již netýká přímo procesoru.

Pro AMD v serverové oblasti navíc mluví vícestavový popisovač stavu dat v cache a sdílení sběrnice na víceprocesorových systémech.
5.4.2004 20:15:07   0.0.0.xxx 2323
K6 měla pouze MMX, 3dnow! přišlo až s K6-2.
5.4.2004 23:08:39   0.0.0.xxx 2323
vis ja nechci rypat, ale vetsinou je u tehle lidi problem mezi klavesnici a zidli...

dost lidi neni totiz schopno udelat HW konfiguraci a pote je az neuveritelne, jak vubec netusi k cemu jsou ty ovladace a jake se tam vubec maji dat...
5.4.2004 23:43:22   0.0.0.xxx 2424
V9š řeknu ti jednu věc,když se mě zeptáš na to,jakej procesor je lepší,řeknu AMD,jakej je levnější,ano AMD,jakej je víkonnější,ano AMD a jakej si koupím ,ano INTEL . Jsem zarytej "intelista" , mám zásadu,že mi AMD nesmí přez prah bytu. Mám P4 2,4 ,nataktovanou momentalně na 3,1Ghz a běhá super. Není věc kterou bych nerozchodil a proč kupovat AMDčko??? na co ted mit 64 bitovej procik?? k čemu?? Jsem Intelák a nikdo mě nezmění :-))))
5.4.2004 23:47:53   0.0.0.xxx 2322
Ano, s tou platformou jsem to pochopil, nicméně jsem to myslel tak, že Unixové aplikace jsou daleko méně optimalizovány jen pro jistou platformu a jsou psány většinou tak, aby běžely na "všem co nejrychlej" tzn univerzálně nebo optimalizovány pro co nejvíce platforem. Reagoval jsem tak na "Intel do serverů".

CELERONY:
Mno pokud vím, tak když vyšly tyhle CPU, tak byly lidé spíše rádi a výkon tohodle CPU nebyl tak špatný, nicméně ta Cache byla znát. Jenže tento procesor byl levnou variantou k PII a tak se s tím muselo počítat. Jelikož vycházel z jádra Klamath (tuším), tak měl i velkou rezervu a plno Celeronů 266 běhalo s přehledem na 450 MHz a některé i na 500MHz. Pak Intel vydal daleko lepší jádro Mendocino, které vycházelo z DESCHUTES. Oproti PII mělo poloviční cache, zato On-Die. Nicméně podle mne původní celerony bez cache rozhodně nebyla chyba, jen jeden z typů. Přiznám se, že o žádném stahování z prodeje nevím, jen nahrazením variantami A neboli Mendocinami. Taky nevím o tom, že by intel přiznal, že by tyto celrony byla chyba. Max, že jsou pomalé, ale to každý musel vědět když to byla varianta k PII.

RAMBUS:
Ano, napsal jsem taky, že tohle je diskutabilnější, nicméně z návrhu PIV intel věděl, že potřebuje velkou propustnost pamětí a proto šáhl po RAMBUS. Tehdá DDR zdaleka nedosahovaly takových propustností (Dual existoval maximálně na papíře nebo lépe teprve v mozku nějakého inženýra). Takže jestli to byla chyba nebo ne je diskutabilní. Typickou ukázkou byly PIV postavené s SDRAM moduly... děs a bída.

SÉRIOVÁ ČÍSLA:
Přiznám se, že o tomto moc nevím, jen si to matně pamatuji. Ono jako chybu bych to moc nebral. Bylo to pokus, ale nikdo nechtěl :-D

Pentium4 EE :
Mno ale pořád nevidím kde tu intel udělal chybu ;-)

Mno to s tou ztrátou diskového výkonu to jsem ani nějak nezaregistroval vůbec. Teď jsem asi 3/4 roku nesledoval novinky neboť jsem se stěhoval a na novém místě nebyl net :-/

6.4.2004 00:22:30   0.0.0.xxx 2323
Můžu se jen zeptat jaky procik od AMDčka běží na 3200 mhz ??? sem ještě takovej nevyděl , pokud neberu označení 3200+ co jen mate lidi,protože to stejně běží na nějakejch asi 2 giga (ted přesně nevím)
6.4.2004 07:57:15   0.0.0.xxx 2424
Tak tento problem se me netyka, co se tyce nastaveni jumperu, tak ty byly samozdrejme nastaveny dobre, ten kamos co mi to skvele amd pujcil byl totiz servisak, ktery se tim zivil (dneska tahle prace mimochodem zivi i me), ale to neni podstatne - to byla jen takova perlicka. Jinak co se tyce ztratoveho tepla nebudu se s tebou hadat, me tento pojem nic nerika, me zajima jak hodne procak topi a jak velky a hlucny ventilator na nej musim pouzit a by se mi neroztekl, u intelu staci artic cooling na 2000 otacek a o tom ventilatoru nevis. Za dalsi, kdyz mluvim o intelu mel jsem na mysli plnohodnotne P4, celeron je jen takovy levnejsi ustupek aby mohl konkurovat AMD.
6.4.2004 08:00:36   0.0.0.xxx 2423
"celeron je jen takovy levnejsi ustupek aby mohl konkurovat AMD" loool LAME DONT FLAME!:-)))
6.4.2004 08:12:35   0.0.0.xxx 2222
taky bych se rad zasmal, ale bohuzel tvuj prispevek neni moc smesny. Snad jen bych se mohl zasmat tomu, ze ve svy skrini mas to svoje AMD.
6.4.2004 08:23:59   0.0.0.xxx 2424
http://www.autokemp.breclav.net/hard/Vnirek.jpg ses proste dobry no asi sesty smysl, barton 2600+ na asusu kt600 (na fotce jeste stara deska od epoxu). No a jak vidis nemam ani vodnika ani extra hlucny chladic taky ma 2200ot a jedine co slysim je chladic na r9700 ten jde fakt slyset dost sem spokojeny za ty prachy co bych dal do intelu...dal uz to znas o
6.4.2004 08:30:55   0.0.0.xxx 2623
Zkuste si predstavit, ze by se najednou zacaly prodavat procaky od Intelu za uplne stejnou cenu jako od AMD!!! To by byla pecka ze? Vsadil bych se, ze minimalne polovina AMDeckaru by sla do Intelu ikdyz to tady nikdo z nich neprizna. Proc je intel drahsi? Myslim ze kdyz se sectou vsechna pro a proti (mimo ceny) tak na tom bude asi o neco lepe takze se prirozene prodava o neco draz, nekdo na to proste nema - nebo mu to je lito vrazit tolik penez do pocitace aby si mohl hrat hry - no tak si proste koupi levnejsi AMD ktere taky neni tak spatne a ja se tem lidem nedivim, akorat me potom dostava, kdyz vykladaji jak je to jejich AMD skvele - protoze to maji doma. Nekdo si hold libuje v luxusu a muze si dovolit Intel - proc ne - kdyz na to ma.
6.4.2004 08:36:24   0.0.0.xxx 2322
Zkousim si to predstavit...hmm nevim proste podle me je AMD v technologii lepsi nemuzu si pomoct. Je to neco jako nvidia a ati, rozhodne ma ati lepsi technologii..momentalne Je to muj nazor ale a ohledne te ceny s tebou souhlasim. I kdyz mam na Intel tak proste jak si psal je mi lito dat vic za minimalne stejne vykony cpu
6.4.2004 09:31:01   0.0.0.xxx 2424
Tak tohle je vtip týdne... :-D

Na Intelu který topí více jak AMD jsou chladiče tiché a na AMD ikdyž topí méně musí být chladiče hlasité...

Takže když dám univerzální chladiče (které jsou jak pro socket A, tak pro 478 apod.), tak na intelu bude nádherně tichý a když jej dám na AMD, tak si řekne "Hele, podemnou je shit AMD, tak uděláme trošku hluku..." :-D LLooLL. Doporučoval bych si mimo jiné i prostudovat Fyzikální zákony související s odvodem depla a aerodinamikou - proudění vzduchu :-D.

Jinak např. teď jako Windows server (a pracovní PC pro přítelkyni) mám DURONA 1 GHz, na něm výborný WhisperRock IV (měděné jádro, 21.1dBA, 28CFM, 0.548C/W), teplota CPU o cca 3st. vyšší než systému (v klidu - jede jen pár prográmků na pozadí), Case Eurocase ML5494, který, má zdroj s pomaloběžným 120mm větrákem (naležato nad CPU) a Diskem IBM HDS722580VLAT20 neboli 80GB, 7200 rpm a ikdyž je tento disk poměrně velice tichý (na Seagate ale nemá), tak v této sestavě je slyšet nejvíce právě disk.

V mé hlavní sestavě Thorton 2000+@2000MHz (víc se nenechá potvora, ale třeba se už se zahořela, tak zkusím víc) mám ten stejnej chladič a CPU nejde přes 60st C při max zátěži. Což je nějak hodně, musím vyčistit chladič (asi bude zaprášen což brání průtoku vzduchu).

P.S. ztrátové teplo je přesně teplo, které CPU vytopí a vpodstatě je rovno dodanému výkonu neboť není kde jinde výkon ztratit.
W = f * C * U^2
pro jeden CMOS tranzistor
kde W je výkon/příkon
C je parazitní kapacita
U je napětí

6.4.2004 09:47:00   0.0.0.xxx 2424
na koprocesor ma patent AMD z roku 1975 a islo o 32 bit koprocesor k 8 bit CPU a rovnako tak ma AMD patent na i80286 aj i80387
6.4.2004 09:48:36   0.0.0.xxx 2322
v tom, ze AMD vymyslelo spustu veci mas pravdu napr. AMD Magic packet, ktory mozu non AMD vyrobcovia bez licencie dodavat s nazvom Wake on LAN.
6.4.2004 09:53:52   0.0.0.xxx 2323
Kdyby stály Intel a AMD stejně, tak bych si vybral toho "lepšího" a pro mne výhodnějšího (jak po výkonové, tak po příkonové stránce a dalších parametrů). V současném stavu bych šel opět do AMD. Kdybych v současném stavu chtěl výhradně kompilovat video a stál intel stejně jako AMD, šel bych do Intelu (ikdyž ten příkon.. nevím nevím).

Ano, možná polovička AMDčkářů by šla k AMD, ale troufám si tvrdit, že kdyby se udělala statistika "PC znalosti" přecházejicích (je to jen takové zamyšlení. Jak porovnat znalosti že.. :-D), tak by jste byl dle mne velice překvapen spektrem. Jsem celkem dost obklopen lidmi, kteří tomu skoro nerozumí a hlásají Intel až za hrob a přiznám se, že jsem ještě nepotkal člověka pořádně rozumějícímu PC, kterej by byl zarytej intelista. Vlastně jednoho ano, ale ten se v PC delší dobu mepohybuje (dělá DTP), je velice konzervativní a soudí podle starých AMD takže asi tak.

P.S. "luxusu" Ono mít Intel nebo mít AMD vyjde na "luxus" stejně nicméně jsou lidé typu jako "do tohoto obchodu nemůžu, protože je levný a jak bych potom vypadal(a), jdu do toho naproti. Má stejné zboží, ale je jednou tak drarhý. Tam už se nestydím" - typičtí Švýcaři :-D

6.4.2004 09:58:24   0.0.0.xxx 2325

najjednoduhsi vzorec pre vypocet vykonu CPU je


Vykon= ucinnost_predpovedania*IPC* frekvenciakde IPC=dlzka_pipeline*pocet_jednotiek*pocet_paralenych_threadov*efektivita_mikrokodu*vykon_prekladu_mikrokodu*latencie_pamati*prenosova rychlost_RAM_a_I/OA to je najjednoduhsi vzorec. predlzovanie pipeline umoznuje ist za vyssou frekvenciou, ale komplikuje ostatne casti IP a predpovedanie je omnoho narocnejsie. Teda frekvencia nie je vsetko, ale len cast vykonu


6.4.2004 10:00:22   0.0.0.xxx 2323
taky jsem se chtel nejak podobne rozepsat, ale usoudil sem, ze to nema stejne cenu pac ti co nevi o prikonu napr nebo netburstu co jde do kytek si stejne koupi zase intel
6.4.2004 10:07:14   0.0.0.xxx 2424

AMD a Intel su rovnako drahy hlavne v oblast desktop CPU


vid http://www.intel.com/intel/finance/pricelist/">http://www.intel.com/intel/finance/pricel ist/


a http://www.amd.com/pricing">http://www.amd.com/pricing


6.4.2004 11:52:12   0.0.0.xxx 2525
> Bubu: Nekdo si hold libuje v luxusu a muze si dovolit Intel - proc ne - kdyz na to ma.
Proč ne? Protože od AMD dostane za stejné peníze výkonnější procesor. Proto. Intel do desktopů je pouze o snobství - abych měl záminku si namlouvat, že mám něco lepšího, něž ostatní - no když je to dražší, tak to přece musí být lěpší. A nebo ne?!

A Intely nejsou dražší proto, protože by byly lepší, ale jednak proto, protože je Intel nedokáže vyrábět tak levně, protože má masivní reklamní kampaň (kterou mu ty sponzoruješ, když si koupíš Intel), a protože má víc zákazníků, kteří podlehli jeho marketingu a kteří si stále myslí, že Intel je v něčem lepší než AMD, ale sami nevědí v čem.
6.4.2004 12:00:40   0.0.0.xxx 2323
Ceny v oficiálních cenících neříkají nic. Zkuste se podívat na ceníky u vašeho nejbližšího prodejce výpočetní techniky.
6.4.2004 12:03:30   0.0.0.xxx 2324
srovnal nesrovnatelne nebo spis nerealne u nasich prodejcu
6.4.2004 12:35:59   0.0.0.xxx 2423
Mno jak už uvedli ti předemnou, tak u nás je situace taková, že ceny Low a Mid end jsou srovnatelné XP vs. Celeron. V Hi třídě jsou cenově srovnatelné A64 s PIV. Stačí si projet ceníky velkoskladů ;-).
6.4.2004 13:37:43   0.0.0.xxx 2324
To by mě pak opravu zajímalo podle jakého ceníku a jaké procesory srovnáváte, když říkáte, že jsou cenově srovnatelné.
6.4.2004 14:09:21   0.0.0.xxx 2324
jak jsem napsal. V Low a Mid vrstvě procesory Celeron s procesory XP (PR sedící s MHz u Intelu). V high A64 s PIV

Svoje nákupní ceny neuvedu a prodejní taky ne neby by to byla reklama.
Rozdíl některých vybraných cen dle nákupního ceníku nejmenovaného skladu k 3.4.2004 vztažené k procesoru Intel (tzn +XY znamená Intel levnější o XY, -XY znamená Intel dražší o XY):

AXP 2000+ box == C2G +40 Kč,-
AXP 2400+ box == C2.4G +60 Kč,-
AXP Bart. 2600+ box == C2.6G +20 Kč,-
AXP Bart. 2800+ box == C2.8G +200 Kč,-
---------------------------------------
A64 3000+ box == P4 HT 3.0G box + 350 Kč,-
A64 3200+ box == P4 HT 3.2G box + 340 Kč,-
A64 3400+ box == P4 HT 3.4G box + 740 Kč,-

rozdíly nákupních cen v mé kategorii bez DPH.

6.4.2004 14:27:49   0.0.0.xxx 2424
tak bych rekl ze vtip tydne jsi prave vynesl ty a jeste jsi to potvrdil, ze AMD topi mene nez intel tak takovej nesmysl jsem jeste neslysel. Tvejch 60 stupnu je na AMD bezna hodnota, jen pro porovnani ma P4 2.8 GHz hreje 40 stupnu v klidu a max 44 pri zatezi (+- 2 stupne). Takze fyzikalni zakony si prosim prostuduj ty. Zkusim to na tebe jednoduse, pokud das stejny (univerzalni) chladic na P4 a na nejake AMD tak na tom AMD musis zvysit otacky ventilatoru aby lepe chladil protoze zkratka AMD topi vic, a tim ze zvysis otacky tak samozdrejme zvysis i hluk ktery ventilator produkuje. Jinak me na stole stoji komp, ktery neuslysis dokud nezacnes kopirovat vetsi mnozstvi dat, pak slysis jak chroupe disk jinak je naproste ticho, nebudu se chlubit co vsechno tam mam, ale AMD to neni. Jinak kdyz si koupis za litr (nebo buh vi za kolik) medeny chladic, dobre mozna je tissi nez bezny chladic, ale pak uz ta cena asi neni tak super vyhodna ze? Ja mam sice Artics cooling Pro L ale to jen proto ze modre sviti, predtim jsem tam mel klasicky boxovany ventilator (dodavany s CPU) a kdyz jsem na desce snizil otacky na minimum (myslim neco kolem 2000 otacek) tak jsem o tom ventilatoru taky nevedel a nemel jsem problem s prehrivanim. A jeste naokraj, jestli ti neco rika pojem centrino tak krome jinych zalezitosti se vyznacuje velmi nizkou spotrebou energie, nizkou produkci tepla a minimalni hlucnosti. Vim je to malinko z jineho soudku ale technologie procesoru je stejna akorat malinko prizpusobena pro notasy ze, centrino je dnes nejuspesnejsi platforma pro notebooky, kdesi jsem slysel ze AMD se svou skvelou technologii uz zkousi intel napodit ale zatim jim to zda se moc nejde ze. Ze by jejich procaky meli naprosto opacne vlatnosti co se tyce tepla a uspory energie?
6.4.2004 14:47:40   0.0.0.xxx 2423
No asi tak, dost casto se stykam s lidmi kteri v tomto oboru podnikaji a prodej pocitacu je zivi, jsou to kluci mezi 25 a 30 lety, obcas se vsichni u nekoho slezem na vikend a zaparime nejake gamesy, vetsina tech lidi si svuj komp slechti tzn. moduje, krom her potom vetsinou prijdou na radu takove programky jako je 3Dmark, CPU speed a ruzne testovaci programky kde se ukaze kolik kdo z ty svy masiny vymacka. No mozna se budete divit ale nikdo z nich nema (trvale) AMD, pravda obcas se nekdo objevi s AMD ale vetsinou to komentuje slovy "Dneska jedu docasne na AMDecku, na sklade nic poradneho nemeli". Nemyslim si, ze tihle kluci jsou blbi a nevedi co si strkaj do kompu. Prave naopak, meni si komponenty jako ponozky a rukama jim prosla spousta hardwaru a to jak pro Intel tak i pro AMD.
Takze rikejte si co chcete, ale INTEL je INTEL.
6.4.2004 15:06:56   0.0.0.xxx 2323
nebudu se s tebou hadat o vykonnosti, ja vim svoje ty zas svoje, ale ikdyby jsi mel pravdu ty tak nejde jen o ten vykon, jenze to je na dlouhy lokte a ja musim taky neco delat, nepotrebuju vas presvedcovat abyste si kupovali intel, lidi vedi ze za kvalitu se musi platit.
6.4.2004 15:39:05   0.0.0.xxx 2523

pozri agem Computer maj najblizsi


http://www.agem.sk/">http://www.agem.sk/


http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 2,8 GHz BOX 512kBcache Socket 478 - 533FSB
36

5 670 Sk
ihneď

http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 2,8 GHz BOX 512kBcache Socket 478 - 800FSB
36

6 120 Sk
ihneď

http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 3,0 GHz BOX 512kBcache Socket 478 - 800FSB
36

7 499 Sk
ihneď

http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 3,2 GHz BOX 512kBcache Socket 478 - 800FSB
36

9 400 Sk
ihneď

http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 2.4 GHz BOX 1MBcache Socket 478, 533FSB PRESCOTT
36

4 799 Sk
ihneď

http://www.intel.com/intel/product/index.htm?iid=intelhome+product&;">IntelŽ P4Ž 2.8 GHz BOX 1MBcache Socket 478, 800FSB PRESCOTT
36

6 490 Sk
ihneď

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ XP 2800+/333MHZ BARTON BOX
36

4 140 Sk
ihneď

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ XP 3000+/333MHZ BARTON BOX
36

5 640 Sk
ihneď

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ XP 3200+/333MHZ BARTON BOX
36

7 350 Sk
ihneď

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ 64 3200+ tray
24

14 ....
6.4.2004 15:41:41   0.0.0.xxx 2324
O ktery chipset jde? Myslim ze byl problem u i850 co byla schopna prenest po ATA100 jen 90MB/s.
6.4.2004 15:42:12   0.0.0.xxx 2323

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ 64 3200+ tray
24

14 390 Sk
ihneď

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ 64 3400+ BOX
36

16 060 Sk
3 dni

http://www.amd.com/products/cpg/athlon/index.html">AthlonŽ MP 2800+ BOX
24

6 890 Sk
3 dni

6.4.2004 15:47:48   0.0.0.xxx 2322

>http://www.pctuning.cz/images/e.gif" width=40 align=left>A co jeste 440BX? To byl chipset.


Suhlas>Nejvetsi chybou AMD je, ze nedela kvalitni chipsety.


A AMD8000 je co? sklada sa z trojice chip-ov 8111,8131 a 8151 a 8111 pouziva aj Apple v Power Mac G5 a odporuca ju ako I/O hub pre Power PC 970 aj samotne IBM, pricom non-Apple vyrobcovia ho pouzivaju.. Akurat je drahy. Alebo AMD 760MPX, z ktoreho radica RAM metodou copy paste and optimize vznikol on die memory controller AMD64. Ale problem je opat cena. Mimochodom AMD760,760MP, 760MPX aj AMD8000 sa vyvyjali v ramci Dresden design center, lebo prebralo po Boston Design center vyvoj chipset-ov (a nerobi nic ine) u AMD..

6.4.2004 16:07:07   0.0.0.xxx 2323
Tak to je potom jasné, když srovnáváte hrušky s jablkama. Fakt, že je na nějakém procesoru napsáno AMD 2000+, ještě neznamená, že tento procesor bude stejně rychlý jako jeho konkurent u firmy Intel, na kterém se také vyskytuje číslovka 2000. Já jsem myslel, že srovnáváte procesory se stejným výkonem a to se o Athlonu XP 2000+ a Celeronu 2.0 GHz říct rozhodně nedá - viz http://www.tomshardware.com/cpu/20030217/images/image025.png, kde vidíte, že v UT s Celeronem uděláte 113 fps a s Athlonem o 44% víc, tedy 163 fps.

Celeron 2.8 GHz je úplný propadák. Viz http://img.hexus.net/Cel28/C4.png

Jak si tento procesor stojí?
Athlon XP 2500+ je o 83% rychlejší.

A cena? Nebudeme se dívat na ceníky "nejmenovaného skladu", protože takové ceny si dokáže každý vycucat z prstu, ale podívejme se na reálné ceny, za které lidé procesory nakupují.

Alzasoft:
Athlon XP 2500+ box: 2300,-
Celeron 2,8 GHz BOX: 3400,-

A závěr? Můžete si koupit Celeron 2,8 GHz nebo mít o 32% levnější procesor od AMD, který bude ve hrách o 83% rychlejší.

Nyní již nelze objektivně tvrdit, že "ceny Low a Mid end jsou srovnatelné XP vs. Celeron", pokud srovnáváme skutečný výkon místo čísla na procesoru.

A High-end? Opět nelze srovnávat Athlon 64 a P4 jednoduše z toho důvodu, že nejsou 64b aplikace. Až budou, tak uvidíte skutečný přínos 64b na výkon procesoru.

V oblasti serverů převyšuje cena Intelů několikanásobně procesory AMD.
6.4.2004 16:08:03   0.0.0.xxx 2323
LLooLL LLooLL LLooLL
"ze AMD topi mene nez intel tak takovej nesmysl jsem jeste neslysel"

Ježkovi oči ?? S takovýma znalostma skládáš lidem PC ?? No potěš koště. Projdi si např. sheety k procesorům AMD a Intel kde jsou uvedeny výkony. U AMD je to maximální, u Intelu si k tomu přičti cca 25% protože udávají hodnoty při průměrné zátěži. Prescot má už přes 100W max. příkon !!!!! o tom se Athlonu může jen zdát. Normálně jsem měl teplotu na procesoru pod 50st. !!! ale jak jsem uvedl, mám prach v chlaidči !!! Mimo to když stavím naprosto stejné sestavy jen v jedné je intel a ve druhé AMD, tak automaticky u Intelu přidávám odsávací větrák vzadu do skříně abych to v zavřeným MidiToweru udržel pod 60st (samozřejmě zákazníkům dávám Intel Box chladiče... kdo by to odemě koupil kdybych tam rval chaldiče za 1.000,- a víc). U AMD to většinou není potřeba (ale začínám je tam někdy montovat taky, protože proč nesnížit teplotu když můžu že...).

Opakuji prostuduj si Data Sheety k procesorům. Jestli to nepomůže projeď si ztrátové výkonu jednotlivých CPU. případně projeď nějaký stránky protože koukám, že mě neuvěříš :-D.

Teď popravdě nevím, co sem taháš Centrino. Centrino je jedna z nejlepších platforem pro notebooky a když říkáš "maliko poupravená" tak to jsi vedle jak ta jedle. Procesory u Centrina tikají něco málo přes 1GHz !!!!!!! (1.2, 1.4, 1.6). Pak se podívej na ten vzorec, co jsem napsal a třeba ti to dojde. Pokud ne, zkus poposkočit a znova se na to podívat :-D.
A pokud se nepletu, tak mají jádro podobné spíše s poslednímy PIII (název jádra si už nepamatuju), takže to není "malinko prizpusobena" P4ka, ale spíše PIIIka :-D

6.4.2004 16:12:13   0.0.0.xxx 2522
Mohu se zeptat, jaký má smysl do diskuzí kopírovat bez vysvětlení stránky s ceníky nějaké firmy?

Nebo také chcete srovnávat hrušky s jablkama?
Prosím před odpovědí nejdříve přečíst můj příspěvek "Vysvětlení".
6.4.2004 16:29:18   0.0.0.xxx 2323
Mno já jsem možná letadlo, ale alespoň sleduju současný technologický vývoj. To je totiž přesně to o čem jsem tu mluvil. Zajímalo by mě kolik z nich se zajímá o nové technologie a sleduje NEZAUJATĚ !!! Technologický vývoj a kvality zboží. Otec mé přítelkyně taky hlásá jedině Intel do PC (on sám je na MAC) a AMD je na nic.. Pak jsem se s ním zkoušel bavit a licitoval pořád AMD před K7. Když jsem poukázal na nové Procesory, tak poznamenal, že to jeden jeho známej zkusil a že šíleně tento procesor topil a nebylo to ono a bylo to nestabilní. Mno a pak z něj vylezlo že dotyčnej koupil TB 1.4GHz a měl na něm boxovanej chladič a starší levnou desku. Kdyby si zjistil, že boxovaný chaldiče stály za CENZURA, starý desky to neutáhly napájecí částí a 1.4 TB celkem dost topil, tak mohl být bez problémů. Pokud se pokusíš namítnout, že u Intelu právě tyto problémy nejsou tak si pročti např. změny právě napájecích částí u desek pro P4 (Intel vydal specifikaci a s příchodem novějších modelů ji změnil), takže jsou na tom s AMD stejně.

Co se týče benchmarků tak to je dvakrát LLooLL, protože pokud hrajou hry, tak zrovna tam je AMD výkonější. Kdyby jsi řekl kompilace videa, tak bych ti dal za pravdu.

"Dneska jedu docasne na AMDecku, na sklade nic poradneho nemeli" Tak to snad ani nepotřebuje komentář...

6.4.2004 16:41:19   0.0.0.xxx 2423
Ale kdo se bavil o výkonu. Jasně že když se srovná výkon tak v Low a Mid segmentu jasně vede AMD. Ale proč si myslíš, že jsou tyto CPU tak levné ?? Protože AMD potřebuje konkurovat Celeronům :-D a neměla by proti nim co nasadit.

Původní otázka byla "AMD a Intel su rovnako drahy hlavne v oblast desktop CPU" a jelikož AMD nasazuje proti Celeronům PR = MHz, tak jsem to tak bral.

A zrovna mě to o tom výkonu říkat nemusíš, já to vím moc dobře :-D Celeron P4 bych v životě nekoupil. Sám jsem šťastným vlastníkem Thortona a uživtelům stavím převážně Athlony a Intel vyvracím argumenty shodnými s tvými ;-)

Co se týče A64, tak momentálně je právě problém v tom, že těch 64b nevyužije, takže nyní musíme porovnávat co je! Mimo to právě A64 jsou zase nasazeny proti P4 vyšších kategorií ;-).

Co se týče serverů, tak +/- protože Opteron je nasazen proti Xeonu, takže zase tak velkej cenovej rozdíl to není.

Ještě didatej : nejsem ani Intelista, ani AMDčák, ale momentálně zastávám AMD, neb je lepší ;-)

6.4.2004 16:48:20   0.0.0.xxx 2424
Sorry, ale zatím jsi neukázal snad jediný argument jen to, že všichni tvoji kamarádi mají Intel a že si snad někdy i měl AMD v ruce (AMD K5 100 jestli jsem dobře pochopil).

A né vždy co je dražší je kvalitnější... tato doměnka je primitivní. Ano, je to pravděpodobnější, ale né vždy to tak je. Když chci pořádný oblečení, nejdu k Ťamanům, protože vím, že to šijou "z hadrů", ale vím to proto, že jsem si o daném produktu něco zjistil. Doporučuji ti si zjistit něco kolem současného stavu na trhu.

A poslední věc. uveď opravdu argumenty v čem je intel lepší.
6.4.2004 23:09:48   0.0.0.xxx 2424
Hele ty BUBU běž se s tím tvým celeronem vyfotit nebo si vem přášek bereš to moc vážně.celeron je fakt dobrej,do takovýho kuchynskýho robota je fakt supr.
6.4.2004 23:23:42   0.0.0.xxx 2423
Mel jsem sveho casu K6-III 400MHz. Tehdy jsem byl skutecne popuzeny chovanim toho velkeho zleho intelu :o) a tak jsem upgradoval z P233MMX prave na AMD. Bohuzel tehdejsi dominace intelu se odrazela v optimalizaci (vetsiny) aplikaci prave na tuto jedinou platformu, coz mi nekolikrat prineslo ruzne potize. To je ale nutno pricist na vrub tvurcum SW. Jinak byla kombinace K6-III + 3dfx Voodoo 3 skvela a bez jedineho problemu.

Ale zpet k CPU. 256kB L2 cache on die full speed, neboli primo v cipu a na plne frekvenci, o tom se tehdy intelu ani nesnilo (a pak ze AMD kopiruje intel :o). No, zas takovy zazrak to nebyl. Pravda, cache dokazala posunout vykon zhruba o 10% (v nekterych pripadech az o 30%!!) oproti k6-2, ale CPU dost topil, takze nesel prilis pretaktovat. Co se vyuziti cache na desce (L3) tyka, nemelo to valny smysl. Pri vypnuti L3 nebyl znat zadny rozdil. Mozna by se naslo nekolik specialnich pripadu, kde by byl nejaky pokles patrny, netvrdim, ze ne. Asi nejlepsi volbou ze staje AMD byla posledni k6-2, tedy k6-2+, ktera mela take L2, ale jenom 128kB. Alespon tolik netopila a tikala tehdy az na 550MHz.

Popravde receno byl Celeron A lepsi prakticky ve vsem. Ale dnes jsem rad, ze jsem tehdy AMD podporoval, neb prave diky takovym jako ja bylo umozneno Athlonu, aby spatril svetlo sveta :o)))

Co me tehdy prijemne prekvapilo, byla vynikajici optimalizace pro 3Dnow! u (tusim) Tomb Raidera 2, ktery behal na AMD K6-2/K6-III velice svizne a to i bez 3D akcelerace!! To opet doklada, co dovede optimalizace...
6.4.2004 23:27:43   0.0.0.xxx 2323
Zaslechl jsem neco o pomale implementaci 64bit rozsireni u CPU intelu, ale uvidime, treba jsou to jenom zvasty...
6.4.2004 23:30:09   0.0.0.xxx 2422
Malem bych zapomel, skutecne dobry clanek...
7.4.2004 07:34:25   0.0.0.xxx 2323
Jak pročítám diskuze o střihu videa, tak většina diskutujících používá Intel a zdůvodňují to právě sladěním Intelu se střihovými kartami a softem. Ne žeby to na AMD nefungovalo, ale vyžaduje to podle nich otravné ladění ovladačů a to si ubíra čas na střih, který je živí. Takže AMD je podle nich spíš pro kutily a hráče - přetaktovávače. Saám uvažuji o sestavě pro střih a váhám mezi AMD s asus n2Force nebo asus 865 s P4HT. Cenově je tam rozdíl cca 4500.
7.4.2004 08:02:48   0.0.0.xxx 2322
sam tady napises ze tvuj procak topi 60 stupnu, muj topi 40-44, tvrdis ze mas zaprasenej chladic a myslis si ze kdyz ho oprasis tak teplotu sniz cca o 20 stupnu aby jsi na tom byl asi tak stejne dobre jako muj intel? Tak jestli tohle myslis vazne tak se na me nezlob ale jsi fakt ujetej a pak nema smysl se tebou o necem bavit. Zadne tabulky o teplote studovat nepotrebuju proste to vidim na vlastni oci. Jinak ja jsem nerek ze centrino vyslo z P4 - to sisi vycucal z prstu. Vim ze centrino vyslo z P3 a P4 vysla z ceho? Ze by z AMDecka? Tim jsem jenom chtel naznacit rysy intelovskych cipu kde vesmes plati oproti AMD - nizsi napajeci napeti = mene tepla = mensi naroky na chlazeni. Ale jestli mi furt budes tvrdit ze tvej 60 stupnu na procaku je mene nez mejch 40 stupnu tak to asi nemuzes nikdy pochopit.
7.4.2004 08:07:54   0.0.0.xxx 2324
Nevim proc tu meles o mym celeronu, ja zadnej nemam. Jinak mozna nejsi daleko od pravdy, prvni procesor byl vyroben do automaticke pracky - firmou INTEL ))
7.4.2004 08:23:11   0.0.0.xxx 2324

Saigon napisal:


"srovnal nesrovnatelne nebo spis nerealne u nasich prodejcu"


A neporovnavam hrusky s jablkami ale high end desktop CPU od oboch vyrobcov.. Tu sa totiz tvrdilo;"kto by si kupoval AMD, keby stalo to vo Intel. a hla ono sa to kupuje aj ked AMD stoji to co Intel a dokonca viac...


tak som mu poslal cast cennika


7.4.2004 08:24:22   0.0.0.xxx 2623
uz jsem par tech argumentu napsal nekolikrat ale ty je proste nechces pripustit takze to zkusim jeste jednou, ostatni prominou ze se opakuju. Pri zhruba stejnem vykonu:
mensi spotreba - mensi napajeci napeti - nizsi teplota procesoru - tim padem mensi naroky na chlazeni a hluk produkovany ventilatorem - vetsi kompatibilita a stabilita, nevyhoda me napada jedna - vyssi cena = tvymi slovy preci nepujdu nakupovat kvalitni hadry k tamanum.
7.4.2004 08:27:17   0.0.0.xxx 2423
Ja mam na tom bartonu 2600+ artic cooling copper silent 2 a mam 43C po xp a v zadezi max 50C to se porad da, chladic drahy nebyl tusim 350 uz nevim tech 60C na thortonu je fakt asi na poradne zaprasenem chladici a ver tomu ze kdyby ten bordel sundal tak to dost pomuze
7.4.2004 08:32:03   0.0.0.xxx 2422
VETSI KOMPATIBILITA A STABILITA INTELU OPROTI AMD DAVNO NEEXISTUJE PRECE ne uz koncim s timhle hadanim se
7.4.2004 08:34:52   0.0.0.xxx 2424
ja za to nemuzu ze mas hloupy pratele, nepochybuju o tom ze ti kluci o kterych jsem mluvil jsou nezaujati. Muzou nafasovat Intel stejne jednonuse jako AMD, muzou si vybrat, to zbozi vlastne neni jejich a nestoji je to ani korunu (vetsinou) proste si pujci vec ze skladu treba na pul roku (ale vetsinou tak na mesic) pak ji vrati vezmou si neco novejsiho. Myslim, ze kdyby AMD bylo lepsi nevidim duvod proc by si jej nenechali. Krom toho skladaj denne spousty pocitacu takze asi budou o soucasnem technologickem vyvoji neco vedet, ale presto, pokud chce nekdo AMD tak to nikomu nevymlouvaji je jim to jedno.
7.4.2004 09:30:11   0.0.0.xxx 2223
pokud chces video opravdu jen softwarove strihat (tzn. pracovat v Premiere apod.) tak je AMD fajn kuli vykonu. Pokud ale chces pouzivat nejakou zachytavaci nebo nedjboze strihovou kartu, tak je Intel jasna volba. Treba uz jen proto, ze vetsina vyrobcu uvadi kompatibilitu pouze s Intel chipsety (s tim, ze to "might work on AMD") a kdyz neco nebude chodit, coz je bohuzel casta a smutna realita, tak se na tebe veskera podpora vykasle ("use compatible hardware")
7.4.2004 10:27:55   0.0.0.xxx 2323
Nic proti, ale jsi trošku mimo chlapečku.

1. Jsem ti řekl, že když jsem neměl zaprášenej chladič, tak jsem měl do 50st. C při max. zátěži!!! Kamoš měl na chladiči taky tunu prachu (tak, že mezi žebry neproudí vzduch) a po odstranění mu to o těch 10st. šlo dolů !!!! (ono je to logický když mezi žebry neproudí vzduch)

2. Se podívej co máš za chladič ty a já.. Já mám Whisper za cca 250 Kč !!!! Ty Arctic Cooling!!!!

3. Studovat nepotřebuješ ?? Takže CENZURA čteš, CENZURA víš a kecáš.. takový mám opravdu nejradši.

4. "technologie procesoru je stejna akorat malinko prizpusobena" a bavili jsme se celou dobu o vyzařování tepla P4 a XP, takže "Jinak ja jsem nerek ze centrino vyslo z P4 - to sisi vycucal z prstu" nevycucal, řekl jsi to ! Podívej se na architekturu PIII a P4 zjistíš, že je to o hodně jiný procesor.

5. "nizsi napajeci napeti = mene tepla = mensi naroky na chlazeni" To snad není pravda... opakuji podívej se na ten vzorec příkonu CMOS technologie je tam taky zmínak o frekvenci. Příkon sice roste s kvadrátem napětí, ale P4 nemá o moc nižší napájecí napětí (Až na Prescot, ten má ale jiné problémy), zato reálné kmitočty o hodně větší!!!!!

6. Mejch max. 50st na Whisper IV na taktěným XP (bez dalších větráků) je rozhodně méně než tvejch 44 na Artic Cooling !!!

Zde je odkaz na datasheet k P4. Doporučuji kapitolu "Thermal specification" kde je tabulka příkonů. pod tabulkou si doporučuji všimnout bodu 2, kde svým způsobem řeknou, že v tabulce jsou hodnoty sníženy o cca 25% (jsou tam uvedeny TDP)

http://www.intel.com/design/pentium4/datashts/29864312.pdf

A zde je odkaz na AMD. kapitola "Electrical and thermal data"

http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/27375.pdf

Nic, pravděpodobně končím s touto diskuzí, s lidmi, kteří plácají pořád dokola aniž by se zamysleli nad argumenty druhých lidí a ještě ke všemu o tom měli hrubé neznalosti a nehodlali s tím nic dělat se bavím velice nerad...
7.4.2004 10:32:40   0.0.0.xxx 2322
To nejsou argumenty ale kecy. Důkaz? Odkazy ? V čem je intel stabilnější resp. kde je AMD nestabilní ?

Co se týče spotřeby a teploty už ti říkám poněkolikátý meleš blbosti. Projdi si ten vzorec co jsem napsal výše a odpověď na toto jsem teď napsal jinde v přízpěvku. Máš tam i odkazy na dokumentaci Intelu a AMD !!! Aspoň to si projdi než začneš zase něco psát !!!
7.4.2004 10:38:10   0.0.0.xxx 2322
te obdivuju mas pevne nervy ale asi mu to nevymluvime no co uz, stejne by me ale zajimalo kde ve velkosklade si muzou zamestnanci vzit co chteji..dva mesice nebo jak dlouho psal nechat a vratit to z5 no to je jedno
7.4.2004 10:41:01   0.0.0.xxx 2322
To že můžou nafasofat cokoliv a že "skládají ty krabičky dohromady" ještě neznamená, že o tom něco vědí... To, že tohle pasuje sem a tohle sem, tohle sem nejde to umí pomalu i cvičená opice (tím nemyslím, že tví přátelé jsou cvičené opice, je to napsaný jen pro nastínění). A pokud se nepletu, bavím se s tebou a ne s tvými přáteli.

A přesně tenhle problém jsem popisoval. Mají zažitý, že dřívější AMD nestálo za moc (a ono opravdu od 486 do K7 ty procesory za moc nestály) a nezjistí si nic novýho.... žijou v minulosti !!!!

Opět... argumenty argumenty argumenty (ne kecy). V čem je intel lepší, AMD horší (teplotu a spotřebu sem netahej.. už jsem ti několikrát psal , že je to přesně naopak!!).

7.4.2004 11:01:40   0.0.0.xxx 2324
No a vo tom to je, chces po me argumenty a kdyz se ti nelibi tak reknes ze to jsou kecy, 60 stupnu je mene nez 40 stupnu - jasna vec - nechapu ze mi to nedoslo driv.
Nezlob se na me, ale s tvymi argumenty mi to opravdu nestoji za tu namahu abych nekde studoval nejake vzorecky. Ja koncim tohle nikam nevede, musim taky neco delat, musim dat dohromady pro jednoho parana nejaky levny komp s AMD, sice o nem nic nevim, ale snad to nejak bude fakcit, ostatne za 20 tacu nemuze ocekavat zadne zazraky ze.
7.4.2004 11:08:05   0.0.0.xxx 2324
ty ses teda men na pravem miste) ne ze bych asi skladal vic kompu jak ty ale i kdyz sem tu v praci hodne lidem postavil komp na amd ale tak ctu si i o intelu atd btw jeden jediny komp s celeronem 2,6 sem slozil za rok a pul ten kluk pak toho litoval ze chtel celera ale zase treba sef ma plnohodnotnou P4 2,4, ale zase na sis cipsetu a to sou taky mory tak bez skladat a polepsi se
7.4.2004 12:24:35   0.0.0.xxx 2424
Njn.. ale už to není co to bývalo... :-) a hlavně už na to nemám čas a pokud lidi poslouchat nechtějí, tak je lepší se na to asi vykašlat, protože to stejně nemá cenu :-/

Možná v nějakým skladě to možný je. Ono je to i o marketingu daného skladu, protože plno společností dává za odměnu jisté výhody (např. zadarmo dovolenou nejlepším pracovníkům, nebo všem dlouholetým pracovníkům možnost využívat firemního - nebo sponzorovaného levného rekreačního zařízení atd...) a třeba by tohle mohl bejt jistej druh zvýhodnění v nějakým velkoskladu. Ale kdo ví. Je to takový divný. :-D
7.4.2004 12:40:37   0.0.0.xxx 2423
Aha... takže buď se jen snažíš provokovat (k čemuž vede i to, že na tebe není kontakt) a nebo jsi asi nemocný s mozkem (to myslím smrtelně vážně a né jako urážku). Odpověď na toto všechno je v mém přízpěvku "TAK A DOST !!!" který byl poslán cca 1/2 hodiny před tímto tvým, takže si jej pravděpodobně četl a stejně proneseš větu o 60st. v 40st. (pokud si jej nečet, pak tento první odstavec neber v potaz)

"nestoji za tu namahu abych nekde studoval nejake vzorecky" Kdyby si tohle řekli např. vědci, tak dnes pomalu tesáme pazourkem do medvědí kůže a šijeme jehlami z rybích kostí. Potom se ani nedivím, že tolik propaguješ Intel, protože pravděpodobně stále žiješ v době, kdy jsi se poprvé setkal s PCčkami.

"musim dat dohromady pro jednoho parana nejaky levny komp s AMD, sice o nem nic nevim" tak to je přesně ono. Místo aby jsi si něco o tom zjistil, než do toho budeš vrtat, tak "snad to nejak bude fakcit". To se potom holenku nediv, že s tím potom bývají problémy. To potom bývají problémy i s Intelama. Kdybych s tímto přístupem skládal PCčka já, tak bych se STYDĚL !!! Je prodávat pod svým jménem !!! Samozřejmě bych si tím přivodil spoustu nepříjemností a ztrátu času s reklamacemi, které díky bohu téměř nemám (až na poslední dobou zdrbané paměťové moduly AM1 - low end APACER :-/). A tím bych si pošramotil i své jméno, což také nehodlám.

Ať už provokuješ, nebo to myslíš zmrtelně vážně, tak souhlasím, končíme, každý nechť si udělá obrázek sám.

7.4.2004 20:28:40   0.0.0.xxx 2324
a měl u toho zůstat
8.4.2004 01:04:36   0.0.0.xxx 2522
ako bubu na Teba treba reagovat...
-Keby intel zacal predavat svoje procesory (celeron nieje procesor, to je shit) za rovnake ceny ako intel, tak by musel vyhodit do smetiaka polovicu vyrobenych p4jek, ktore su proste chybne (to su tie celerony). Btw. mozem sa Ta spytat co stal tvoj cpu? moj cca 3000 + 600 chladic. Za tuto cenu sa da samozrejme kupit intel, a to cca 2400-2600 celeron, ktory ale uroven XP2000+ jaksi nedosajuje...
-CO sa tyka teploty, ano intel viac hreje, ano, intel ma ucinnejsie chadenie -> vacsia plocha procesora a preto sa da lepsie uchladit. Ty mas P4 2800, ja mam 2240mhz athlon pri 1,7V teplota teraz ako toto pisem 46, pri max zatazi o 5-10 stupnov viac
-Rychlost... ano intel je rychlejsi, pretoze ma vyssiu frekvenciu, daj si tu tvoju 2800ku na 2240mhz, ako mam ja a potom si porovname vykony, ok? alebo vies co, tu su dake vysledky mojho testovania...
SuperPI 1M: P4 3250 HT - 47sec
XP 2240mhz - 47sec
SuperPI 2M: P4 - 1min51sec
XP - 1min45sec
Zip passwd recovery: P4 - 5min20sec
XP - 4min29sec
3d studio max3: P4 - 12min13sec
XP - 12min41sec
hmm, ta p4ka ma len o 1000 mhz viac jedine v com fakt bola rychlejsia je konverzia do divx... 59fps pre P4 vs 54 pre XP. Taaakze "nekdo si hold libuje v luxusu a muze si dovolit Intel - proc ne - kdyz na to ma" Nech si len ten intel ma, tak mu treba!
8.4.2004 01:32:14   0.0.0.xxx 2425
...Keby intel zacal predavat svoje procesory (celeron nieje procesor, to je shit) za rovnake ceny ako amd...
8.4.2004 08:41:03   0.0.0.xxx 2325
V roce 1996 mel Intel PentiumPro s 1024kB L2 cache full speed v jednom pouzdre (i kdyz fyzicky se jednalo o 2 propojene cipy) - silene drahej procesor. Tehdy byla akorat K6 - max. na 200 Mhz.
8.4.2004 15:05:14   0.0.0.xxx 2324
Jo, jo, Pentium Pro byl vynikajici CPU, ktery bohuzel predbehl svou dobu. Nadruhou stranu mohl intel vyuzit casti jeho architektury v dalsich procesorech, takze se rozhodne neda rict, ze by to byl nejaky omyl nebo chyba. Naopak. Ale dohnali to Itaniem :o)))
9.4.2004 07:48:43   0.0.0.xxx 2424
Pentium Pro byl posledni vynikajici CPU od Intelu, jeho architektura se stala zakladem pro PII, PIII a PentiumM. Pro AMD se stal motivaci - vysledkem byl K7.
12.4.2004 09:59:23   0.0.0.xxx 2324
a co Zilog Z-80A ??? :-) já měl pocit že on byl první v pračkách....
13.4.2004 17:07:12   0.0.0.xxx 2523
jak si na to prisel ze nejni? mas nejaky s CPU AMD?
pokud umis stavet, je to stabilni, pokud do toho cpes hnuj tak se nediv, i INTEL pada jak svestky.
nForce na tom taky nejni nejak moc ruzove KT600 je lepsi /mene problemu s rozbehanim vice zarizenimi a jejich komunikaci/
ted mi pod rukou proslo 15 PC od jednoho vetsiho prodejce Pr*C* (vetsina asi hned pozna co je to zac) a takovou prasecinu co predvadeji, nezapoji ani pridavne napajeni CPU, napajeni do HDD a podobne, nedivim se, ze je pak plno blbecku co tvrdi, ze vse kolem AMD je nestabilni
a druha rovina, INTEL, jiny prodejce, konkretne GATE, to je taky pripad sam o sobe (jak to prislo pod ruku tak to nahazel do case, pravda vyvazal kabely, ale ... co je to BIOS??? :o)) a Intel-->>Intel sel po jejich instalaci co 2 minuty do "kopru" a vina?
podle vsech co miluji Intel to nejni mozne protoze intel nepeda, ze? ... AMD taky ne ...... problem byl jen v MEM :o)

stabilni je oboji, oboji tady jede temer nepretrzite ve stovkach kusu .. prevazne ale AMD a neni se cemu divit vykon/cena .. vse stabilni jen OS obcas dostava zabrat po vymene nekolika smen "stouravych a nenechavych" uzivatelu

AMD cool
INTEL a jeji obvinovani AMD z "falsovani MHz" heh a sami jdou kam
kde nechali sve povestne MHz to je prece znamka vykonu a rychlosti :o)))))
13.4.2004 18:26:11   0.0.0.xxx 2423
pokud by se testovali CPU jeste by se tam mohly dostat AMD 64/fx opteron a jejich ciselny oznaceni at je to pokupe
thx

jo a clanek je dost dobry :o)
13.4.2004 18:46:18   0.0.0.xxx 2223
priklanim se k tobe jednopznacne daval/am prednost AMD a prednost bude zatim asi stala a doporucuji i dal
ale pro ***** je Intel :o)
13.4.2004 18:49:34   0.0.0.xxx 2323
videl si nekdy rozdelany NOKIA telefony?
si nejaky rozdelej a poradne se podivej
v nekterych sadach najdes chip INTEL a v nekterych AMD :o))
pak pis neco o NOKII :o)
13.4.2004 18:57:42   0.0.0.xxx 2322
Taky jsem ho jeste nevYdel
a jsem zvedavy co reknes/napises za par mesicu o Intelu jak mate lidi :o) Barton 2,2GHz /FSB 400
13.4.2004 20:00:31   0.0.0.xxx 2224
koukni se poradne po internetu nez budes neco tvrdit
nemas vubec pravdu co se tyce teploty
mam Bartona 2500+(pro blby 1,83GHz/333 FSB)@ 3200+(2,2GHz/400FSB) chladic BOX + zvyseny napajeni a teplota je 39° pri nekolikahodinove zatezi je to 46°
AMD vyssi napeti=mensi odber (mensi stycna plocha=rychlejsi odvod tepla)
INTEL nizsi napeti, vetsi odber (headstick=vetsi stycna plocha) pri prehrivani jsou operace prokladany "prazdnou" operaci
cim meris teplotu? pokud snimacem na MB tak asi neberes teplotu jadra ale cidla
navic cidla jsou nepresna u nekterych MB preflashovani BIOSu zahadne snizi teplotu o 10°C :o))
13.4.2004 20:35:36   0.0.0.xxx 2322
a budes to vubec umet?
vis na co je BIOS a na co se co kde nastavuje?
a vis ze kdyz neznas bios a nenastavis a nechas nastaveni vyrobce tak prodavas kalkulacky?
vlastne u intelu to je jedno .... radeji AMD nezkladej kdyz tomu nerozummis :o)

jo a kde jsou nejaky odkazy na to jak je Intel uzasny, dokonaly, supr a vyplati se vyhazovat penize oknem? za predrazeny Intel CPU jen kvuli tomu ze ma prelepku Idiot outside?

nechapu a asi nas je hodne... jak nekdo tak zabedneny muze vubec neco delat .... ale .... mezi nami jsou....
14.4.2004 15:25:40   0.0.0.xxx 2424
XP 2400+/VIA KT400A/512-3200/WD120GB/9800PRO/Z-COM 626.To je moje konfigurace kterou jsem si koupil,kromě grafiky a wifi,jako celek,tudíš se nezařazuju do nějakýho garážovýho bastlíře.Nevim co tu kdo mele něco výhodách Intelu ale všechno to jsou keci.Intel těží z jedný dobrý vlastnosti a tou je paměťová propustnost,ale jenom magor si koupí Intel kvůli paměťový propustnosti.Když jsem já kupoval svoji sestavu tak jsem o proti Intelu ušetřil padesát procent.Stabilita?Co to je?Že se něco kousne?Nikdy jsem svůj komp tvrdě nerestartoval.To že má někdo nestabilní komp znaméná tři věci: 1.neumí si ho nastavit 2.nahrává si do něj všemožný prográmky který mu nakopnou os 3.leze na stránky pochybnýho obsahu aniž by tušil co to přináší jeho kompu.Pokud tu někdo napíše že má komp na hry a má ho nestabilní,tak je to nad jeho chápání a nerozumí ničemu.V tomhle případě bych doporučil nějakou herní konzoli pro děti.Tam se vyvarujete problémů.
14.4.2004 15:33:47   0.0.0.xxx 2323
podobnejch problémů.A pokud neumíte zapojit herní konzoli tak se vraťte k lopatám.
15.4.2004 14:21:09   0.0.0.xxx 2424
AMD i Intel delaji dobre procesory... ale ty cipove sady, boze to je des.
V dobach kdy jsem mel Coppermine 733 s I815, jsem se nesetkal s pojmem "nekompatibilita" - a to byly obsazeny vsechny PCI sloty, dva USB, 1 paralell a tri COM (PCI pridavna karta) porty a vsechno to chodilo OK, a ja to bral jako samozrejmost, ze "na to jsou prece ty PC urceny".
Pak jsem si na byt koupil XP 1700+ a MSI745Ultra s cipsetem SiS. Ta deska sezrala az asi 3. pametovy modul, s grafickou kartou jinde nez na AGP se to kousalo... nejsem si 100% jisty ze je to vec cipsetu, ale neduvera se trosku objevila.

Pak jsem jeden cas uvazoval o tom, ze vezmu na milost VIA (po drivejsich neblahych zkusenostech s parodiemi BXcell a MVP3+AGP, uz je to davno) a koukal jsem na KT600. Ouvej... nekompatibilita jak hrom s Radeonem9600. Inu, jeste je stale co zlepsovat, muze byt vina i na strane ATi, ale kdyz to na ostatnich cipsetech funguje, tak proc zrovna na VIA ne... Do toho nejdu.

A tak jsem se upnul na nForce2 (konkretne MSI K7N2-Delta L). Koupil jsem si ji. Dobra deska - do toho okamziku nez jsem zjistil, ze jeji USB radic jaksi zahadne nepodporuje muj fotacek Mustek gSmart Mini2, z ktereho proste nestahnu lautr NIC, a nepomuze ani aktivni USB hub ci prepnuti do rezimu 1.1, proste nezbyva nez zakoupit PCI USB radic a uplne obejit USB radic v cipsetu. Tohle delaji vsechny desky s nForce2, nasel jsem i dalsi takove zoufalce jako ja.

Co mam zkusit ted? Na byte mam SiS745, doma mam nForce2. I kdyz se doladi, maji stale svoje musky. Neni problem se stabilitou, ale s kompatibilitou. A mozna to neni ani problem cipsetu, ale nedostatecneho testovani tech pridavnych zalezitosti... Pokud ale jsou tyto periferie dostatecne testovany na Intelu, kde nasledne slapou bez potizi, tak myslim, ze pri dalsim vetsim upgradu se vratim k Intelu... trochu se budu muset asi uskrovnit na HDD a pameti, abych mel na procak, ale zase usetrim penize za pridavne USB radice a nervy za hledani problemu, proc se sakra ta deska s touhle specifickou kartou kouse.

A mozna taky zjistim, ze i u Intelu se objevuji mouchy, a pujdu nekam do jeskyne delat poustevnika.
Uf, nechtel jsem se takto rozepsat. Spis jsem chtel rict, ze pokud nekdo tvrdi, ze "ten jeho" je zarucene "rock stable" a "100% compatible", tak at trosku ubere na plynu...
15.4.2004 14:42:10   0.0.0.xxx 2325
No skoro vzdy kdyz mam nejaky problem saham po techto postupech:
1) instalnout novej bios
2) kuknout po novych ovladacich
a pokud ani to nepomuze kuknout na forech.

Jinak k tematu Intel vs Amd. Ja osobne pouzivam oba procesory (P4 2K v praci a XP 2,5K+ doma). S jakoukoliv nestabilitou u XP jsem se zatim moc nesetkal (zalezi na komponentech) a to jsem poskladal uz desitky pc na AMD. Vetsina te udajne nestability je zalozena na tom ze ten clovek co to skladal/uziva je nouma a nedokaze to spravne nastavit.

Ja osobne pracuji na akademicke pude a casto jsem taky u vyberovych rizeni na pocitace, kde se setkavam s ruznymi "odborniky" a musim rict ze u nekterych stale prevazuje mytus o tom, ze AMD je nestabilni, topi a ma silenou spotrebu. Uz se tesim na jejich letosni argumenty, proc zase pujdeme do Intelu :-D.
15.4.2004 15:26:42   0.0.0.xxx 2323
Na začátek poznamenám, že plně souhlasím s Mamutem a prvně když jsou problémy tak koukám do Biosu, měním drivery a po té flashuju Bios. Pokud nic z toho nepomůže, tak pak fóra a pak platí zbytek přízpěvku:

Co se týče SiS, tak opravdu nevím, neb na něm neskládám a moc se s ním nesetkávám.

Co se týče KT600 vs. R9600, tak o tom jsem tuším něco slyšel, ale pokud se nepletu, tak vše bylo poměrně rychle vyřešeno (ale nevím, už si nepamatuji, osobně jsem tento problém neměl)

Co se týče USB, tak pokud USB chodí s ostatními věci korektně a jen s tímto zařízením ne, tak prevděpodobně nebude dodržena specifikace USB v tomto zařízení. Také bych zkontroloval v Biosu "Assign IRQ to USB" - mohlo by tp dělat problémy (tak jako třebas na AIW "Assign IRQ to VGA").

Co se týče nekompatibilit, tak pokud se přecejen mají vyskytnou, tak u Intelu je přecejen menší pravděpodonost jejich výskytu (ale né o moc, a taky není bez chyby.).
Ovšem to, že si někdo koupí Intela a desku s intel chipsetem ještě neznamená, že přídavné čipy budou taky intel :-D. Například jsem se musel smát, jak mi kdosi kdysi říkal, že má Intel a proto nemá problémy s USB a měl na desce USB šváb od Via :-D

Pozn: V jeskyni je jediná 100% kompatibilita a RockStable (a to i doslova :-D )...

15.4.2004 20:19:06   0.0.0.xxx 2324
Mno ja se nepovazuju za zadneho PC guru ani extra znalce, ale takove veci jako stelovani v BIOSu, zkouseni ruznych driveru, flashovani BIOSu a probirani for, tak to snad muzeme povazovat pri reseni problemu tak nejak za samozrejme... Ja jeste praktikuju "obtezovani" vyrobce na support mailech, bohuzel castokrat mi dojde zpatky akorat zprava "we are very busy and will deal with your problem ASAP" a tim to hasne

KT600 x R9600 - nekomu pomohlo vypnuti AGP 8x, nekomu vypnuti FastWrite, ale vetsine ani jedno, pomohla zmena grafiky nebo cipsetu : a nekomu to samozrejme fungovalo dobre od zacatku. Proste hokej, vzpominam na MVP3 x ATi AGP karty, to byl podobnej porod.

Ten problem USB: at se na to divam z jakekoliv stranky, tak mi vychazi, ze nebyla dodrzena specifikace USB v nForce2 desce a ne v tom zarizeni... Zkousel jsem to na dvou dalsich cipsetech pro AMD a dvou pro Intel, a vsude to slapalo jak svycarky... I kdyz ostatni USB zarizeni na ni jedou, pravda... Nevim co si o tom myslet. Assign IRQ to USB temer jiste v BIOSu nemam, ale jeste se pro jistotu mrknu znovu, dik za tip.

Jenomze pokud v jeskyni dojde k nejakemu crashi, tak to clovek casto nerozdejcha...
15.4.2004 22:18:26   0.0.0.xxx 2224
OK :-D to s tím biosem, flashováním atd už píšu pomalu automaticky (né každý to dělá :-D).

USB > mno s tímto je vždycky problém... tahle věc jede všude jen né tady a tady jede všechno jen né toto.. kde je chyba :-D. Jediný co na to říct, tak snad že Vám přeju štěstí a najít někde třebas na fórech řešení/vysvětlení příp. drivery apod, co to "usmíří".

Jinak to Assign IRQ to USB v drtivé většině biosů bývá (tuším), ale může se to jmenovat jinak (dlouho jsem na to nešahal :-D).

16.4.2004 06:09:51   0.0.0.xxx 2322
taky souhlasim snad jen ohledne toho problemu KT600 a radeonu, mam kt600 od asusu s radeonem 9700 a problem mam ten samy pokud nezhodim agp na 4x a nevypnu fastwrites tak se me komp kousne. Na webu asusu maji uz mesic beta verzi biosu 003, psal jsem jim a bez odezvy. To leadtek ma prvotridni podporu o
16.4.2004 06:52:10   0.0.0.xxx 2223
...AGP 8x je stejne k prdu a ani FastWrites vykon nezvednou, takze ja bych to ani nijak nehrotil a radoval se, ze vsechno ostatni jede jak ma (doufam)
22.4.2004 17:05:44   0.0.0.xxx 2323
mno ver tomu ze kdyz ja sme si kupoval 2,4 tak amd na 3,2 zdaleka nevyslo levneji
jinak abych nebyl za zaujteho intelaka..pred nim sem mel amd 1900+,predtim 1000, predtim durona 800,predtim 600 a vetsinou kamosum a znamym radim amd
23.4.2004 08:46:30   0.0.0.xxx 2424
kam se ztratila ta rozumna neflejmova cast tyhle dnes uz zase pekne debilni diskuse? VYJADRI SE K TOMU NEKDO?
ICE
23.4.2004 08:58:28   0.0.0.xxx 2324
ice nebo te zmlatim..
11.5.2004 14:10:03   0.0.0.xxx 2224
Jo, momentalne ano a pravdepodobne jeste dlouho bude. O prevalcovani Intelu AMD v clanku nebyla rec... Clanek je podle me skutecne objektivni a to vcetne zaverecneho zhodnoceni...
takze: AMD forever!
13.5.2004 12:21:22   0.0.0.xxx 2325

Ja sem puvodne myslel ze se tady resi AMD vs Intel a ne kdo kumu lip vynada a jak se chova ten a ten radic nebo chipset. Tak nadhodim neco treba se to vrati k tematu.P4 je rychlejsi nez AMD diky HT v "kancelari" (konverze audia videa...) takze muj "snobacky" P4 2,6 s HT za 4000,- kc kupovany v lednu neni nesmlsene drahy a mene vykony nez ekvivalent AMD!

16.5.2004 18:08:48   0.0.0.xxx 2424
Chtelo by to aby jste tento super hyper dobrý clanek napsali jeste jednou (podobny s intelem a AMD a o jejich soubojích a také skvělé ůspěchy obou firem...)kdy to bude???
15.6.2004 15:57:31   0.0.0.xxx 2222
AMD je proste sracka a nikdo s tim nic neudela... Jinak bezva clanek
7.7.2004 12:31:09   0.0.0.xxx 2323
Nechapu co jsi mel na mysli tim, ze cipova sada nForce2 neni lepsi nez VIA KT600, ono pokud si mel desku ktera s tim mela potize tak fajn, ale to je vec vyrobce desky, jinak v testech se nForce2 rovnalo jen malo revizi 600.
7.7.2004 12:44:29   0.0.0.xxx 2223
ted se skutecne ukazal intelak, ale no nic, takze kdyz teda nejedes dle vyberu CPU tak pak vysvetli tohle:
(Predevsim beru v uvahu pozadovanej vykon):ale vykon velmi uzce souvisi prave s CPU a ten je ted prave na strane AMD.
(primerenou cenu):sorry, ale toto rici o Intelu, beha mi mraz po zadech.
(produkovany teplo):myslis Prescott s 150W, no fakt se divim, ale dle tebe je 150W min nez 70W u AMD.
(dostupnost mainboardu v pozadovanym formatu):pripoustim, ze pokud chces mit v desce neco jako vlastni bazen tak Ti mozna Intel vyhovi, ne ruku na srdce, dnes je tolik desek pro AMD a Intel, ze se neda rict ze neni vhodny motherboard.
("surprise factor"):vis, to mi silne pripomina jednu vetu ktera znela drive na dakaru, coz je Marathon pro auta s drsnymi podminkami. Rikalo se, ze Kamaz je sice rychlej ale nespolehlivej, ale ono par poslednich let vyhrava jen Kamaz, protoze spolehlivost se da naucit, ale rychlost ne, tu bud mas nebo ne, s Trabanta nikdy neudelas F1
3.8.2004 20:12:13   0.0.0.xxx 2322
intel : za kvalitu se musí platit
13.9.2004 14:00:26   0.0.0.xxx 2225
trochu o ničem
2.12.2004 21:08:45   0.0.0.xxx 2424
Potřebuji poradit,rozhoduji se mezi CPU P4 HT nebo A64,co jsi vybrat?Co je lepší?A taky jsem se chtěl zeptat,když jsi chci koupit i MB(zakl.desku) ale chci ji už s PCIe.Dělají se tyto zakl.desky už i na A64 nebo je seženu jen pro P4 HT.Předem děkuji za radu.
20.12.2004 21:35:55   0.0.0.xxx 2525
AMD ma obrovsky potencial... Jak psal autor ted nesmi delat zadne chyby. Pokud to tak pude pak AMD postupne pude nahoru - sic pomalu ale jiste a pevne. verim ti AMD, uctivam te AMD... :o)
14.4.2005 21:35:38   0.0.0.xxx 2325
Proste .... aktualne najnovsie procesory AMD vyrabaju menej tepla ako najnovsie procesory INTELU..... a po tom co vyjde win v 64 bit edicii ...pojde vykon novych athlonov onico hore... v tomto intel zaspal trocha dobu.....momentalne Athlon 64 je jasna volba...

To ze ti robi procak 43*C a pri zatazi 50*C to ta moze iba tesit... ale neznamena to hned ze mas pravdu o technickej stranke procesoru....

Dnes som cital nieco ohledne mooroveho zakona o predpoklade zmensovania procakov ..zvecsovania poctu tranzistoru, a "ze sa mala zmensovat aj spotreba" co sa vobec nestalo ..ale ze je tu isty opak ...spotreba ..grafik ide teraz aj okolo 80W a najnovsie Inteli zeru az "do" 150W v tom clanku bolo pisane aj o AMD procakoch ktore nedosahuju ani 100W spotrebu..

neviem presne kde to bolo ...ale asi na www.zive.cz/.sk alebo www.itnews.sk


Ludia su si rovny iba v nekonecnej nevedomosti

s pozdravom Brodske
20.4.2005 11:24:37   0.0.0.xxx 2425
osobně bych bral AMD ( nejenom že je levnějši ale i vykonnějši) kolik krat jsem zažil že CeLERON nebo intel ( starši ) se sekal při usovani programu či her ... AMD byl v pohodě a měl stejny počet Mhz, ,,
11.5.2005 11:07:08   0.0.0.xxx 2526
Ty debílek,celerony majú kopu GHz ale výkon žiadny a Pentiá sa samy upečú.
27.7.2005 21:45:03   194.212.24.xxx 2423
Souhlasim!!! A ze se v hotovych sestavach objevuji vice Intel? OMG, kouknete se nekdy na Czechcomputer.cz , a uvidite, ze opak je pravdou. Teda kdyz opominu chudsi pocitace do kanclu, tak vetsinou AMD rulez...
15.8.2005 15:16:49   195.91.64.xxx 2526
Vsetci to tu kometujete akoby ste vlastnili 50% akcii v Inteli or AMD...Nejde o to co je lepsie, ale o to co sa preda...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.