Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.2.2004
Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
Dnešní den se nese ve znamení uvedení nového procesoru Pentium 4. Právě dnes nastupuje nové jádro které bylo ohlášeno už na IDF (Intel Developer Forum) začátkem roku 2002. Prescott, neboť tak se procesorový nováček jmenuje, vychází z architektury NetBurst a to, že Intel zůstal u označení Pentium 4 svědčí o tom, že spíše než o revoluci se jedná o evoluci. Nekoná se tedy schéma: "přišel, viděl, zvítězil" ale "přišel, viděl, připravil". Pojďme se podívat, na co se budeme muset připravit v budoucnu i my. A věřte mi, že nás nejspíše čeká doslova žhavá budoucnost... {mospagebreak title=Jak to všechno začalo: Pentium 4 nejen pro pamětníky}

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

20.11.2000 byl uveden zbrusu nový procesor Pentium 4 s kompletně přepracovaným jádrem. Jednalo se o nástup zcela nové architektury kterou Intel pojmenoval NetBurst. Klíčovou vlastností nové architektury bylo, že byla navržena pro dosažení mnohem vyšších frekvencí než které dosahovaly tehdejší jádra. První jádro, které uvedlo NetBurst do reálného světa, bylo 0.18um Willamette (první Willamate bylo určené pro patici typu Socket 423 která byla v zápětí nahrazena novějším Socketem 478 - podobnost s dnešním uvedením Prescottů které budou záhy přecházet na patici Socket T alias LGA775 je nasnadě).

První výkonová srovnání Pentií 4 s procesory Pentium III vyznívala pro novou řadu velmi nepříznivě (jako příklad uvedu jeden graf z našeho staršího testu):

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Komentář: Původní Pentium 4 (tehdy samozřejmě Willamette s256kB cache L2, FSB 400MHz) taktované 1.4GHz (ano, i takové tehdy byly :) dosahovalo v době svého uvedení v testu CPUmark 99 indexu 88. Dnešní P4 (Northwood) 3.2GHz dosahuje v tomtéž testu 217 bodů. Pokud do vývoje započítáme zvyšování frekvence FSB a zlepšování čipových sad vidíme, že se Intelu podařilo navrhnout architekturu schopnou dosažení dvounásobku původní frekvence (přičemž první procesory byly pouhým můstkem k vyšším, mnohem efektivnějším typům).

Po krátké době kdy se neustále zvyšoval takt procesorů Pentium 4 se nové procesory definitivně předchozím typům výkonově vzdálily. Průlomovým jádrem u Pentií 4 byl pak tzv. Northwood - mimo několika interních změn přinesl 0,13um polovodičovou technologii a především zvýšení paměti cache z 256 na 512kB.

HyperThreading (aka HT)

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Jádro Northwood bylo následně vylepšeno o jednu zajímavou funkci s názvem Hyper-Threading. Zjednodušeně to znamená zpracováni více (zde konkrétně dvou) programových vláken souběžně (některé interní jednotky procesoru byly už v době návrhu prvních Pentií 4 znásobeny).

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Operační systém podporující multiprocessing pak takovýto 1 fyzický procesor často "vidí" jako 2 logické jednotky. Pokud je software optimalizován pro vícevláknové zpracování, dojde v optimálním případě ke zvýšení výkonu (0 - 25%). S odstupem času můžeme říci, že hlavním důvodem proč současná Pentia vedou v některých testech výrazněji nad procesory AMD, je právě HyperThreading. Aplikacemi, které HT využívají, jsou aplikace pro kompresi videa a audia, editaci obrazu, šachové programy, renderovací a vědecké aplikace...

Další systémové změny

Postupně byla navýšena rychlost sběrnice procesoru (Front Side Bus, FSB) z 400, přes 533MHz na 800MHz. Společně s procesory, které využívaly FSB 800MHz, Intel také představil své velice úspěšné dvoukanálové čipové sady i865PE (Springdale) a 875P (Canterwood), které dokázaly tyto "datově" hladové procesory nakrmit.

Pentium 4
Jádro Willamete Northwood Prescott
Rok uvedení 2000 2002 2004
L1 cache 12K micro-ops, 8KB data 12K micro-ops, 8KB data 12K micro-ops, 16KB data
L2 cache 256 KB 512 KB 1024 KB
Výrobní proces 0,18 0,13 0,09
FSB (MHz) 400 400, 533, 800 800
Frekvenční rozsah 1300 - 2000 MHz 1600 - 3400 MHz 2800 - ??? MHz
Instrukční sady MMX, SSE, SSE2 MMX, SSE, SSE2 MMX, SSE, SSE2, SSE3
Počet tranzistorů 42 milionů 55 milionů 125 milionů
Usazení Socket 423, 478 Socket 478 Socket 478, Socket T

Pentium 4XE: Extreme Edition

Doposud (a stále) výkonnostní favorit Intelu pro desktopy nese označení Pentium 4XE Extreme Edition (vyznačuje se mj. také i extrémní cenou). Jedná se o mírně upravené (přizpůsobené pro socket 478) serverové jádro Gallatin s L3 Cache o velikosti 2 MB.

V zásadě jde ale o Northwood s přidanou obrovskou cache třetí úrovně, díky čemuž vzrostl počet tranzistorů na 169 milionů. Technologie Hyper-Threading je samozřejmostí.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

{mospagebreak title=Pokračování: P4 Prescot}

Kabátek

První Prescotty v provedení pro Socket 478 jsou prakticky k nerozeznání od klasických Pentií 4:

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
Uvnitř se skrývá čip s 125mil. tranzistory, který má díky 0.09um polovodičové technologii
menší plochu plochu (112mm2) než klasické Northwoody...

Budoucí provedení využije nového upínacího pouzdra a odpovídajícího "socketu" (ve skutečnosti se nejedná o klasickou patici, kontakty jsou zde totiž plošné) typu LGA775 (Land Grid Array - také známý jako Socket T):

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan? Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Co se změnilo, co se nezměnilo...

Jádro Prescott je přímým pokračováním architektury NetBurst. V této řadě bude předposledním typem, po něm bude následovat jen Tejas, pak Intel uvede zcela novou architekturu - Nehalem.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Jádro, struktura

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
plocha čipu je 112mm2 - přesto na tuto plochu Intel "vtěsnal" 125mil. tranzistorů
(rekordmanem zůstává Pentium 4XE s 237mm2 a 178mil. tranzistorů)

Poznámka: Intel také tentokrát zcela přepracoval interní strukturu jádra (pryč jsou jednoznačně definované funkční obdélníčky, výjimkou je cache). Cílem byla optimalizace umístění a propojení jednotlivých celků tak, aby byly schopné pracovat na vyšších frekvencích. Zásadně se np, zmenšilo zpoždění (skew) při distribuci základní taktovací frekvence. 

Změny funkčnosti a počtu interních jednotek v případě Prescotta nejsou natolik zásadní, aby Intel pojmenoval tento procesor jako Pentium 5. Podívejme se na odlišnosti oproti jádru Northwood:

 • 90nm (0.09um) výrobní technologie
 • prodloužena pipeline z 20 na 30-35 stupňů
 • "cílová" frekvence 4 - 5 GHz
 • L1 data cache zvětšena na 16 KB
 • L2 cache zvětšena na 1 MB
 • 13 nových instrukcí SSE3
 • zrychlení celočíselných výpočtů
 • zlepšené předvídání větvení kódu
 • zlepšený pre-fetch mechanismus
 • vylepšen power-management
 • vylepšen Hyper-Threading
 • další buffery pro Write Combining
 • bezpečnostní technologie La Grande

Polovodičová technologie

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Oproti 60nm širokým bránám tranzistorů u 0,13ľm technologie nabízí 0,09ľm (90nm) technologie přechody o šíři pouze 50nm a napětí kolem 1,3V. To umožní zmenšení plochy čipu, rychlejší přepínání tranzistorů s menší spotřebou a dosažení vyšších maximálních frekvencí.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Navíc Intel připravil technologii Strained Silicon. Když elektrony procházejí skrz různé materiály,  vlivem magnetických polí a vyhýbání se jádrům atomů dochází k jejich zpomalování. Tím jsou elektrony bržděny a ztrácejí svou rychlost. Technologie Strained Silicon se zakládá na méně husté struktuře materiálu, čímž elektrony mají při jeho průchodu "méně překážek". To usnadňuje a zrychluje jejich pohyb. V praxi se jedná o zlepšení v řádu 10 až 20 procent přičemž náklady na aplikaci této technologie jsou minimální (kolem 2 procent).

{mospagebreak title=Interní architektura jádra}

Intel slibuje zlepšenou předpověď větvení (branch prediction), zlepšený pre-fetch a zrychlení celočíselných výpočtů.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Prodloužení pipeline

Delší výpočetní pipeline je cestou, jak využít více výpočetních "slotů" v situaci, kdy rychlost paměti zdaleka nestačí sledovat rychlost moderních procesorů.

Proč delší pipeline?

Procesory dnes interně pracují na frekvencích které se blíží 10ti násobku frekvence paměti. Bez dlouhé výpočetní pipeline by jejich vysoký takt neměl žádný smysl - procesor by jen čekal na paměť.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Dlouhá pipeline (tu si můžeme představit jako výrobní linku v továrně která montuje auta) dovoluje provádět množství elementárních operací souběžně a současně (představte si, že by se v opačném případě celé auto montovalo na jednom pracovišti). Problém nastává, pokud dojde ke stavu "cache miss" (např. chybnou předpovědí větvení) - je to jakoby na lince zjistili, že už se má vyrábět jiný model auta. Pipeline se v tom případě musí vyprázdnit (rozdělaná práce je "resetnuta") a začíná se plnit od začátku. Čím je pipeline delší, tím déle trvá celý systém znovu rozběhnout (samozřejmě nedojde ke ztrátě dat, jen k "mikro" zdržení).

Předpokládá se, že délka pipeline je u současných Prestottů 30 nebo dokonce i 35 "stages" - to by mělo stačit k dosažení asi 4GHz, výše se tato pipeline musí ještě dále "prohlubovat". Pozn: u Nortwoodů stačilo 20 a u Pentií III jen 10 "stages".

Nevýhodou dlouhé a úzké pipeline je, že výkon procesoru je velmi závislý na technologiích snižujících latence (zpoždění) v systému jako je np. efektivní předpovídání větvení kódu (branch prediction), "předzásobení daty" (prefetching) a také na efektivní práci vyrovnávací paměti cache. Také Intelem tolik oblíbené vícevláknové paralelní zpracování dat (HyperThreading) je metodou jak snižovat ztráty způsobené zpožděním - v případě stavu "cache miss" může procesor, v ideálním případě, naplnit jednotky instrukcemi z dalšího výpočetního vlákna.

Je tedy pravděpodobné, že v klasickém "jedno-threadovém" scénaři a na nízkých počátečních frekvencích nebude Prescott nijak excelovat. Je také zřejmé, že nový vítr do plachet Prescot nabere s dalším zvýšením frekvence FSB (to už ale bude s novými čipsety a na platformě Socket T).

Instrukce SSE3

Prescott obsahuje 13 nových instrukcí (PNI, Prescott New Instructions) které jsou nazvané SSE3.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Kuriózní je, že většinu nových instrukcí stanoví instrukce, na které se v sadách SSE nebo SSE2 "zapomnělo". Výjimkou jsou nové instrukce pro synchronizaci výpočetních vláken a instrukce LDDQU, která by mohla urychlit kompresi videa až o 10%.

Cache a paměťový subsystém

Většinu tranzistorů v jádře zaměstnává 1MB velká paměť cache druhé úrovně (i když cache L1 pro data také narostla, z 8KB na 16KB). Zdá se však, že další honba za vyššími takty způsobila, že rychlost cache Prescottu je ve srovnání s Nortwoodem nižší.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
graf je převzatý ze serveru XBirLabs.com

Změny jádra si vyžádaly změny v časování paměti cache - u 16KB bloku dat jsou to 4 a 28 cyklů (L1 a L2) proti 2 a 19 cyklům Northwoodu. Lze tedy konstatovat, že v současné situaci je paměť cache nejenom větší, ale zároveň i pomalejší - latence cache L1 je prakticky dvojnásobná!

Pozn. redakce: evidentně se počítá s vyššími takty jádra, kdy by byl nízký počet čekacích cyklů Northwoodu (2 cykly přístupu k L1) neudržitelný. V případě některých menších testovacích smyček dojde ve srovnání s Northwoodem téměř jistě ke zpomalení výpočtu.

Pojďme se podívat co na Prescottu inženýry nejvíce pálí...

{mospagebreak title=Žhavá záležitost: teplo a spotřeba}

Kvůli změnám ve vnitřní architektuře (zejména díky nárůstu počtu tranzistorů) Prescott spotřebuje a pochopitelně i vyzáří mnohem více energie než jeho předchůdci. V minulosti tomu bylo různě - občas přechod na novou technologii / produktovou řadu sebou přinesl problémy (následující revize si s taktováním a teplem obvykle radily mnohem lépe), občas proběhl přechod hladce.

Procesor spotřeba TDP W/100MHz (typicky)
Pentium III Katmai (0.25um) 5W
Pentium III Coppermine (0.18um) 2.8W
Pentium III Tualatin (0.13um) 1.2W
Pentium 4 Willamette (0.18um) 3.6W
Pentium 4 Northwood (0.13um) 2.6W
Pentium 4 Prescott (0.09um) 3.2W

Už, už se zdálo, že pokrok v polovodičové technice je natolik velký, že se podaří udržet měrnou spotřebu na co nejnižší úrovni, ale první Prescotty ukázaly, že spíše nastal horší scénář.

Před časem se na Internetu objevil neoficiální "výhledový" graf s hodnotami TDP (Thermal Design Power) pro jednotlivé řady procesorů s architekturou NetBurst. Pokud se tyto hodnoty naplní, stane se nástupce Prescottu, procesor s jádrem Tejas, skutečným budoucím ekvivalentem Northwoodu (a dnešní Prescotty budou pro Pentia 4 pouhým přechodným "startérem" mnohem kvalitnějších procesorů - stejnou úlohy dříve splnily procesory s jádrem Wilamette). Celý příměr ještě dokresluje předpokládaná hodnota měrné spotřeby která by u Tejasu mohla znavu činit 2.5W /100MHz taktu!

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Ve spodní části grafu jsou barevně označené konstrukční specifikace FMB (Flexible Motherboard guidelines) pro jednotlivé řady procesorů týkající se napájení ale také chlazení. Nejdříve se předpokládalo, že prvním Prescottům stačí požadavky podle "Prescott FMB1" prakticky se shodující s požadavky jaké jsou kladené na výkonnější Pentia 4 s jádrem Northwood (podle normy Northwood FMB2). Po prvních testech bylo jasné, že rané Prescotty vyžadují lepší napájení i chlazení a dočasně vznikla specifikace FMB1.5. Žhavými místy v konstrukcí (a někdy doslova) se stalo napájení a chlazení. Pokud máte výkonný zdroj a moderní základní desku, nemělo by osazení Pentia 4 3E, 3.2E, případně 3.4E činit problémy, co však může činit problémy, je efektivní a účinné chlazení.

Podívejte se na srovnání TDP dnešní Intelské "špičky":

P4 (Prescott)

Pentium 4

Pentium 4 XE

Vcore

1.25 - 1.4V

1.475 - 1.55V

1.475-1.55V

3.2GHz

103W

82W

92W

3.0GHz

89W

81W

-

Přes 100W "živého výkonu" (a více v maximu) jsou hodnoty, které na první pohled vypadají tragicky, ale které jsme tu prakticky měli v podobě posledních 2GHz Pentií 4 první generace (Willamette CPUID 0F0x a 0F1x).

PCtuning komentuje

Málo příjemným zjištěním je, že honba za vysokým výkonem rapidně předbíhá rozumné limity týkající se spotřeby a tepelného výkonu. Této otázce se nevyhne ani firma AMD, i když otázkou je v jaké míře s ní bude zápasit.

{mospagebreak title=Testy: CPU}

Zanechme ale už té teorie a pojďme se podívat na to, na co jsme všichni tak dlouho čekali. Následující testy nám pomohou odhalit, zda si Prescott polepšil či pohoršil oproti předchůdci a hlavně jak si vede oproti konkurenci od AMD.

Testovací sestavy

 • Procesor Intel Pentium 4 3,2GHz Northwood a Pentium 4 3,2GHz Prescott
 • Základní deska ASUS P4C800 Deluxe
 • 2x 512MB/400MHz Kingmax (CL2-3-3-6)
 • Grafická karta Triplex Radeon 9800XT
 • Windows XP Professional SP1 CZ, Catalyst 4.1, Intel INF 5.1.1.1002

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
sestavu s Prescottem zapůjčila firma ATComputers a.s.
Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

 • Procesor AMD Athlon64 FX-51 (2,2GHz)
 • Základní deska ASUS SK8N
 • 2x 512MB/400MHz Infeon (CL2-3-3-6)
 • Grafická karta Triplex Radeon 9800XT
 • Windows XP Professional SP1 CZ, Catalyst 4.1, nVidia 3.13

 

 • Procesor AMD Athlon64 3200+ (2GHz)
 • Základní deska Epox 8HDA3+
 • 2x 512MB/400MHz Kingmax (CL2-3-3-6)
 • Grafická karta Triplex Radeon 9800XT
 • Windows XP Professional SP1 CZ, Catalyst 4.1, VIA 4in1 4.51

Výkonnostní testy

Ceny procesorů s jádrem Prescott jsou identické jako u stejně taktovaných Northwoodů. Evidentně se nemá jednat o žádného "bijce" Athlonů 64 FX (typ s dvoukanálovým řadičem paměti) - na té pozici mají být stále Pentia 4 Extreme Edition (alespoň do doby než Prescotty zvládnou frekvence blížící se frekvenci 4GHz). Než se tak stane, Prescotty mají být spíše protivníky Athlonům 64.

Testovalo se v klasické plejádě testů: od 3D benchmarků, testů propustnosti pamětí tak i v CPU testech jednotlivých programů a právě těmi začneme.

3DMark 2003 CPU Score

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

I když je 3DMark 03 primárně určen k testování grafických karet, dokáže ve svém CPU testu výborně rozškálovat výkony procesorů. Těžiště testu spočívá mezi výpočetním výkonem a propustnosti pamětí. Není proto divu, že Athlon FX-51 s rychlým přístupem k paměti a enormně nízkými latencemi poráží ostatní zúčastněné procesory o více než 13%.

Rozdíly mezi Prescottem a Pentiem jsou zanedbatelné. Athlon 64 3200+ je v těsném závěsu.

AquaMark 3 CPU Score

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Další z 3D benchmarků, který má implementován i test CPU - tento test by měl využívat i Hyper-Threadingu. Díky tomu Pentium s jádrem Northwood v tomto testu vyrovnává výkon Athlona FX-51 (Prescott mírně zaostává), o Athlonu 64 3200+ nemluvě.

PCMark 2004 CPU Score

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

PCMark 2004, stejně jako předchozí test, dokáže využít HyperThreadingu a je tedy více "nakloněn" procesorům firmy Intel. Prescott dává podobné výsledky jako Northwood - rozdíl 0.5% je pod předpokládanou chybou měření.

CPU Mark 99

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Letitý test CPUmark 99 je souborem sestávajícím z fragmentů často používaného neoptimalizovaného "syrového" kódu. Je velmi závislý na paměti cache (fragmenty jsou poměrně malé) a příliš přesně dnes již neukazuje, jak si procesor bude radit s moderními aplikacemi.

To, že Prescott nebude excelovat (pomalá L1 cache), bylo jasné o začátku. Že však dostane takový "kartáč" (14% ztráty), jsem nečekal.

Sandra 2004 Arithmetic FPU

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

V testu Arithmetic opět vede starší kolega Northwood. Zvětšená cache a délka pipeline u Prescottu poněkud brzdí jeho výkon. Stejně tak je tomu i u testu SSE2.

Sandra 2004 Multimedia

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

V subtestu "Multimedia" Sandry 2004 je na tom lépe stále jádro Northwood (Prescotta brzdí pomalejší paměť cache a). V Integer je rozdíl větší než 15%, u testu Float je to pak cca 8%.

Sandra Arithmetic SSE2

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Syntetické CPU testy Pentiím 4 s jádrem Prescott příliš nesvědčí - čím je test jednodušší, tím se negativněji projevuje pomalejší paměť cache (CPUMark 99). U složitých aplikací jako je Aquamark CPU test jsou výkony nováčka na úrovni Northwoodu.

Nejdražším procesorem v tomto testu je Athlon FX-51 (730USD), zatímco Pentia 4 3.2 (Northwood i Prescott) stojí cca 280USD.

{mospagebreak title=Testy: propustnost paměti}

Testy propustnosti pamětí by měly jít Prescottu o něco lépe než testy předchozí. Zde by se mohla projevit velká paměť L2 (latence cache by se neměla tolik projevit - latence L2 cache ve srovnání s latenci paměti je tak jak tak asi 10x menší).

PCMark 2004 Memory

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

V testu propustností pamětí u PCMarku 04 vede jednoznačně Athlon FX-51 (který exceluje díky dvoukanálovému radiči paměti který je integrovaný do procesoru) - přesto je postup Prescottu poměrně vysoký - dotahuje se na FX-51 a Northwood překonává o více jak 7%.

AIDA32 Memory

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Stejně jako u předchozího testu i v Aidě 32 vede Prescott před Northwoodem. Zde je rozdíl už dokonce nad 16% u zápisu, u čtení je to pak +15%.

Sandra Memory

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Trend větší paměťové propustnosti následuje i u memory testu Sandry 2004. Rozdíly jsou však menší, pohybují se v řádu +1% pro Prescott.

PCMark 2002, Memory test

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Testovací program PCMark 2002 ukazuje, že samotná výpočetní práce je pro jádro Prescott více náročnější a v testu CPU dostal od svého staršího bratříčka na frak. Test pamětí je však pro Prescott opět jakousi "živou vodou". Takřka 17% je značným rozdílem.

{mospagebreak title=Testy: Kombinované testy}

Hry

3DMark 2003

Obecný "3DMark 03" je především o výkonu grafické karty (a grafického procesoru GPU).

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Nemůžete se proto divit (i když jsme použili Radeona 9800XT), že v oblíbeném 3DMarku 03 příliš velké rozdíly mezi soupeři nejsou.

3DMark 2001

Tento starší test nevytěžuje grafiku jako jeho bráška "2003" - ke slovu přichází ten, kdo dokáže grafické kartě poskytnout zpracovaná data rychleji.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

3DMark 2001 jde o poznání lépe procesorům firmy AMD, rozdíly mezi Intely jsou nepatrné.

Aquamark3 Default FPS

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Výsledné FPS v testovacím programu Aquamark 3.0 ukázaly, že (mnohem dražší) AMD FX-51 dokáže s 3D prostě pracovat lépe. Rozdíly mezi Pentii jsou spíše v řádu statistické chyby, Athlon 64 3200+ je poslední.

Rendering, Raytracing

Cinebench 2003 (Cinema XL)

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Cinebench 2003 patří mezi aplikace, kde se jen potvrdilo, že optimalizace kódu pro procesory Pentium 4 (znovu využítí HyperThreadingu pro raytracing) dokáže procesory konkurence zatlačit do kouta. Rozdíly mezi Notrhwoodem a Prescottem jsou opět minimální.

Video

DivX Compression (DivX 5.12)

Také tento poměrně moderní "polokomerční" kodek je optimalizovaný pro HT. Dokonce bych se nedivil, kdyby se zjistilo, že byl kompilován s využitím SSE3.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

V testu komprese DivX vítězí jednoznačně procesor Prescott. Je to, mimo testu propustnosti paměti, jediný test, kde výrazněji uspěl nad Northwoodem.

WinRAR 3.20

Žádná optimalizace, žádný náskok procesorů Pentium 4 (zde evidentně platí "no pain, no gain"). AMD chroustá "syrová" data rychleji.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Stejně tak komprese souborů je oblast, kde si jádro Prescott oproti Northwoodu (díky 1MB paměti cache) polepšilo.

{mospagebreak title=Závěr}

Co dodat? Jádro Prescott má jistě své opodstatnění v evolučním řetězci firmy Intel, přesto je na tom poněkud hůře, než všichni čekali. Vzhledem k jeho výkonům na současné platformě (pokud přihlédneme k jeho taktování, k 800MHz FSB, k rané revizi jádra...) je v současnosti zbytečné jakkoli na něj upgradovat - svá křídla nejspíše rozvine (s vyšším fsb a novějším čipsetem) později, až pod Socketem T.

Abych byl přesnější, výkony nejsou špatné, občas dokonce i velmi dobré - problémem je však cena, kterou za to bychom dnes museli platit - tím myslím generované teplo a následný hluk.

Více by se postupem času mělo změnit, až bude více optimalizován programový kód (a ten bude, neboť Intel své továrny překlopí na Preccotty ať se to nám líbí nebo ne).

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?
Chcete mě?

Pokud jde o architekturu jádra, doznala několika účelových změn. Byla prodloužena pipeline, zvětšila se paměť cache avšak její časování již není tak "agresivní". To vše otevírá prostor k tomu, aby Prescott zvládl frekvence 4GHz a vyšší. Dnes je to jako těžší auto se zesíleným podvozkem a účinnými brzdami které čeká na... výkonnější palivo! Pokud porovnáme Prescott a Northwood na stávajících aplikacích při stejné taktovací frekvenci, snadno zjistíme, že Prescott v některých případech zaostává - není divu, nové auto s původním palivem (procesor běžící na stejné frekvenci) bude stěží akcelerovat lépe než původní odladěný vůz.

Otazníkem je, jestli nepříliš dynamický start nezpůsobily komplikace při výrobě. Intel přešel na novou technologii výroby 90nm s využitím technologie Strained Silicon a zdá se, že ne vše jde přesně podle plánu (je tady minimálně zpoždění) - při prvním oznámení Prescottu na IDF v roce 2002 se odhadovalo, že jeho startovací frekvence bude kolem 4 GHz. Ano, v tom případě by se jednalo o procesor, na který jsme všichni čekali.

Dnešní situace je podobná té z doby počátků architektury NetBurst. Její zástupci měli také prodlouženu pipeline oproti tehdejším zástupcům architektury P6 (a to rovnou o 100%). Kdybychom porovnali nejrychlejší Pentium III s jádrem Tualatin na 1.4 GHz a Pentium 4 na stejné frekvenci (jednalo se o jádro Willamete), snadno bychom zjistili, že Pentium III bude mít výkonnostně značně navrch.

Osobní poznámka: Satisfakci mohou mít příznivci AMD, neboť se praxi prokázalo, že výkon skutečně nelze měřit pouhým taktem jádra (vypadá to, že ten ze začátku zpochybňovaný Performance Rating u AMD není až tak špatný nápad). Jediným východiskem jsou testy, případně srovnání procesorů ve stejné cenové kategorii. Díky politice AMD a Intelu dnes všechny modely Athlon 64 3200+, Pentium 4 HT 3.2 (NW i Prescort) stojí prakticky stejně. Je tedy na vás, co byste si vybrali - vzhledem k tomu, že i Athlony 64 budou měnit "socket", je jedinou rozumnou volbou... počkat.

Overclocking

K dispozici jsme měli předprodukční verze procesorů - nelze tedy usuzovat, jaký je jejich taktovací potenciál. Zvyšováním FSB jsme se dostali na 3.52GHz (výkony byly podobné P4 běžící na stejné frekvenci) - potom bychom procesor již museli vymontovat ze skříně.

P.S. "defaultní" napájecí napětí bylo 1.35V.

Za zapůjčení Sestavy s Pentiem 4 Prescott děkujeme firmě ATComputers a.s
Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

{mospagebreak title=Dodatek 1: předchůdci architektury NetBurst}

S architekturou P6 jako první přišel již procesor Pentium Pro, kterého postupem času následovaly procesory Pentium II a Pentium III. Pentium Pro se ale pro svou komplikovanost a hlavně cenu nikterak nerozšířil. Byl uveden již v roce 1995 (2 roky před Pentiem MMX) a proto neobsahoval MMX instrukce. Paměť L2 cache byla u něj řešena poměrně atypicky. Dosahovala velikosti od 256KB až po 1MB a kvůli tomu a výrobnímu procesu 0,50 později 0,35um (na tu dobu byla plocha teto paměti obrovská) nebyla implementována do jádra. L2 cache tvořila druhý samostatný čip který byl umístěn vedle jádra a oba čipy byly kryty společným heatspreaderem (rozptylovačem tepla), což nebylo z hlediska chlazení jádra zrovna ideální. Následovník Pentium II měl L2 cache již oddělenou zcela.

Pentium II

Tento procesor přinesl změnu ve způsobu usazováni procesoru. Nové pouzdro bylo označováno S.E.C.C. (Single Edge Contact Cartridge). Namísto socketu šlo o "slot", konektor do kterého se zasunovala cartridge, která obsahovala procesor. Samotný procesor byl umístěn na desce plošných spojů společně s vyrovnávací pamětí druhé úrovně (L2 cache) o velikosti 512 KB (což by v té době při 0.35 mikronovém výrobním procesu nebylo možné do jádra vtěsnat). Paměť cache byla tvořena 2 samostatnými čipy SRAM. Celá konstrukce byla z jedné strany přikryta rozsáhlým hliníkovým pasivem opatřeným větráčkem a výsledný celek byl uzavřen do černé plastové cartridge.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?  Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Změny, které přineslo Pentium II:

 • velikost L1 cache byla zvýšena na 32 KB (16 KB pro instrukce, 16 KB pro data),
 • L2 cache velikosti 512 KB umístěna mimo jádro pracující na jeho poloviční rychlosti,
 • zrychlena systémová sběrnice na 100 MHz,

Pentium II
Jádro Klamath Deschutes
Rok uvedení 1997 1998
L1 cache 32 KB 32 KB
L2 cache 512 KB 512 KB
Výrobní proces 0,35 0,25
FSB (MHz) 66 66, 100
Frekvenční rozsah 233 - 300 MHz 333 - 450 MHz
SIMD MMX MMX
Počet tranzistorů 7,5 milionů 7,5 milionů
Usazení Slot 1 Slot 1

Pentium III

Přineslo s sebou novou instrukční sadu s označením SSE (Streaming SIMD Extension). Byla tak rozšířením MMX o novou sadu 128-bitových registrů. Způsob usazení prvních procesoru PIII byl kompatibilní s procesorem Pentium II - Slot 1. V případě jádra Katmai se ale jednalo jen o trochu vylepšené Pentium II - tehdy se Intel znovu začal vracet k Socketům. Další změny přineslo až následující jádro Coppermine.

Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?  Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

Změny oproti svému předchůdci

 • Přidány nové multimediální instrukce SSE
 • inovace jádra Coppermine:
  • přechod zpět do socketového provedení
  • změny L2 Cache
   • Advanced Transfer Cache - byla přesunuta do jádra procesoru
   • zmenšena z 512 KB na 256 KB
   • zdvojnásobena její rychlost - pracovala již na plné rychlosti jádra
 • zrychlena systémová sběrnice na 133 MHz

  Pentium III
  Jádro Katmai Coppermine Tualatin
  Rok uvedení 1999 1999 2001
  L1 cache 32 KB 32 KB 32 KB
  L2 cache 512 KB 256 KB 512 KB
  Výrobní proces 0,25 0,18 0,13
  FSB (MHz) 100 100, 133 133
  Frekvenční rozsah 450 - 600 500 - 1130 1130 - 1400
  Instrukční sady MMX, SSE MMX, SSE MMX, SSE
  Počet tranzistorů 9,5 milionů 28 milionů 44 milionů
  Usazení Slot 1 Socket 370 Socket 370

  Inovované jádro Coppermine přineslo změnu v provedení procesoru. Jednalo se o FCPGA (Flip Chip Pin Grid Array). Posledním jádrem vycházejícím z architektury P6 byl Tualatin pracující na 133 MHz systémové sběrnici se zdvojnásobenou L2 Cache. Jádro měl narozdíl od svého předchůdce kryté heatspreaderem. Tualatin zakončil architekturu P6 na frekvenci 1.4 GHz. Jednalo se již o vypilovaný a bezproblémový procesor.

  Pentium 4 Prescott: šampión nebo pouhý předskokan?

  V té době ale začal Intel prosazovat svou zcela novou architekturu NetBurst, která nám přináší i dnešního oslavence - Prescott.

  {mospagebreak title=Dodatek 2: Architektura NetBurst}
  • Rapid Execution Engine
   • aritmeticko-logické jednotky (ALU) běží na dvojnásobné frekvenci procesoru
   • základní celočíselné operace se provedou v 1/2 taktu procesoru
   • poskytuje vyšší propustnost a snížení čekacích dob výpočtů
  • Hyper Pipelined Technology (Hyper řetězová technologie)
   • 20-ti stupňová pipeline k dosažení vysokých frekvencí pro desktopová PC a servery
   • možnost dále zvyšovat frekvence oproti konkurenci
  • Advanced Dynamic Execution (vyspělé dynamické provádění)
   • zvýšená schopnost předpovědi větvení
    • snižuje chybu špatné předpovědi spojenou s hlubším řetězením
    • vylepšený algoritmus pro předpověď větvení
  • Innovative Cache Subsystem
   • L1 Cache
    • Execution Trace Cache vyrovnává dekódované instrukce
    • Execution Trace Cache odstraňuje čekací dobu dekodéru u hlavního prováděcího cyklu
    • Data cache s nízkým spožděním 2 cyklů
   • L2 Cache
    • Advanced Transfer Cache pracující na plné rychlosti jádra
    • šířka pásma a výkon roste s rostoucí frekvencí procesoru
  • Vysokorychlostní systémová sběrnice

   SSE2 (Streaming SIMD Extension 2)

   • Přínáší s sebou rozšíření sady SSE o další sadu 144 nových instrukcí s označením SSE2, které obsahují:
    • 128-bit SIMD instrukce pro celočíselné aritmetické operace
    • 128-bit SIMD instrukce s dvojnásobnou přesností operací s plovoucí desetinou čárkou
   • Lze říci, že SSE2 zrychluje hlavně práci s videem, rozpoznávání řeči, šifrování a zpracování obrazu.

   400, 533 a 800 MHz systémová sběrnice

   • Datový tok 3.2 GB/sec (3x více než Pentium III)
   • 100 MHz sběrnice, která pracuje v režimu QDR efektivní rychlostí 400 MHz
   • Podpora pro vyšší datový tok s vyšší rychlostí sběrnice (533 MHz - 4.3 GB/sec, 800 MHz - 6.4 GB/sec)

   Podpora pro technologie Hyper-Threading

   Kompatibilní s aplikacemi a operačními systémy napsanými pro běh na procesorech architektury IA-32.

    
   Komentáře k článku
   RSS
   Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   2.2.2004 13:55:26   0.0.0.xxx 1214
   Co k tomu rict ... Nastava snad podobna situace jak nastala u ATI a NVIDIE ?

   Go Go AMD
   2.2.2004 14:00:37   0.0.0.xxx 1312
   Když se nad tím tak zamyslím, tak je to docela sranda, když právě očekávám dobírku s procesorem intel Pentium III 500MHz Slot1, abych si tak upgradoval starší Celeron-A 333 MHz...:-D
   2.2.2004 14:04:20   0.0.0.xxx 1011
   "Díky tomu oba Pentia v tomto testu mírně předhánějí Athlona FX-52 (Prescott mírně zaostává), o Athlonu 64 3200+ nemluvě."

   Nejdriv tedy "oba"?? pentia predhaneji nejakeho FX-52 (51 asi) a nakonec pak Prescott mirne zaostava?

   /opraveno...
   2.2.2004 14:12:44   0.0.0.xxx 1211
   "Stejně tak komprese souborů je oblast, kde si jádro Prescott oproti Northwoodu (díky 1MB paměti cache) polepšilo. "
   Pritom prave Northwodd ma vyrazne lepsi skore nez Prescott.:) ??

   A pak jeste k "hernim" testum: Hraje nekdo z vas 3D marky? nebo Aquvamark? Kde jsou ty herni testy proboha?

   Nei to spatna recenze, ale tech nepresnosti a chyb je opravdu pozehnane...
   2.2.2004 14:13:49   0.0.0.xxx 1313
   ...ono to nebude jen o te frekvenci ;))
   2.2.2004 14:14:50   0.0.0.xxx 1311
   tak za ten winrar se omlouvam... nizsi je samozrejme lepsi
   2.2.2004 14:22:27   0.0.0.xxx 1211
   Podla http://www.cpuheat.wz.cz/html/Pentium4.txt   je typicka spotreba P4E@3,2Ghz 115W a max. niekde okolo 125W

   Podme sa v tejto zime teda zahriat...
   2.2.2004 14:29:47   0.0.0.xxx 1312
   jasne ze ne, a az intel narazi na molekularni barieru, a prikonovy limity, tak se zacne ucit od AMD.
   AMD 1 - Intel 0 ;)
   2.2.2004 14:31:51   0.0.0.xxx 1213
   "PCMark 2004, stejně jako předchozí test, dokáže využít HyperThreadingu a je tedy více "nakloněn" procesorům firmy Intel." PCmark je spis naklonen Intelu protoze do nej Intel zaradil jen testy ve kterych jsou lepsi jeho procesory, a vyhazel z nej ty kde vedlo AMD.

   "Letitý test CPUmark 99 je souborem sestávajícím z fragmentů často používaného neoptimalizovaného "syrového" kódu. Je velmi závislý na paměti cache" Jestli je tak zavisly na cache, tak proc v nem nevede Prescott s 1MB L2 Cache?

   "Zvětšená cache a délka pipeline u Prescottu poněkud brzdí jeho výkon" Co s tim ma spolecneho velikost kdyz se cely kod CPU testu Sandry do te cahce vejde, prave proto je to test ciste vypocetnich jednotek, zalezi tedy jen na rychlosti cache, ne na velikosti.
   2.2.2004 15:00:58   0.0.0.xxx 1312
   To, co uvádím, je max. Prescott je v současnosti nejžravější procesor s max. spotřebou 115W. Těsně za ním je 3.4ka XE se 113W (a mimochodem také zvýšeným napětím na 1.6V).
   2.2.2004 15:06:11   0.0.0.xxx 1314
   tos nam toho teda rekl D Co jsem cetl o nejakych pokusech intelu s atomama tak myslim ze spis Intel bude prokopavat cestu... minus pokusu (tusim ze se jednalo o vyrazeni neutronu z jadra, aby sel udelat mensi tranzistor) bylo pry to, ze procaky byly mirne radioaktivni ))) hehe... atomova elektrarna na stole... kam se hrabe 130W jinak myslim ze u Prescotta neni tak velky propad oproti NW jako PIII a PIV, coz je svym zpusobem taky pokrok. No... jinak se vyplati pockat na platformu 775 a PCIexpress a ted dal kupovat "levny" NW ))). uuaaaah.... Tulen ruleeeez
   2.2.2004 15:29:49   0.0.0.xxx 1412
   AMD = CPU do herního počítače

   AMD = CPU do multimediálního počítače

   AMD Duron = CPU do kancelářskýho (i herního) počítače

   intel = :-(
   2.2.2004 15:38:47   0.0.0.xxx 1312
   Intel nas presvedcil ze vyrabet *** co ma spotrebu jak svina pritom za fajn vysokou cenu se vyplati! Je to banda ***. AMD rulezzzzz! Pral bvych si at zkrachuji anebo jen tak zivori pred krachem, ***.
   2.2.2004 16:10:41   0.0.0.xxx 1312
   kdyz intel zkrachuje nebo amd tak si budeme kupovat sunky pc za hrozne penize tak se radsi modli aby se nesplnilo to co chces...
   2.2.2004 16:16:26   0.0.0.xxx 1311
   No uz nervite do toho Intelu, musi byt aj konkurencia
   ked je konkurencia je to len vyhoda prenas - snazia sa dodat najlepsie cpu a ceny idu dole (neze by bol Athlon64 FX taky lacny :-) ale som fanda AMD, Intel mam na haku

   AMD RULEEEEEEEEZ!
   2.2.2004 16:21:52   0.0.0.xxx 1213
   hmm zajimavy clanek. Ale pockam si na herni testy. Vsude jinde bohate vystacim s vykonem 1GHz procesoru.
   Jestli situace bude stejna jako u prvnich P4 (Willamete).
   Tak jdu opet do AMD.
   2.2.2004 16:24:22   0.0.0.xxx 1312
   Mam vyhrady ke clanku:

   1) Pro AMD je pouzita nforce3 i kdyz kazdy vi ze konkurence od VIA je mnohem lepsi
   2) Ve spouste testu neni ukazan rival od AMD. Proc?
   3) V tech testech co FX vitezi je mezi radky - jen diky onDie radici pameti => nevsimejte si jich. HMMM.

   A nakonec Zajimave je videt jak rostou vykony Hammeru se zvisovanim frekvence. Na 200MHz je tak 10% narust a to taky o necem svedci

   Jedine co bych vyzdvihl je poznamka ze AMD bude prechazet na novej socket a tak je opravdu lepsi pockat
   2.2.2004 16:25:42   0.0.0.xxx 1313
   Mohol by si prosim Ta dat link kde si to cital o tom ze vyrazili neutron z jadra aby bol tranzistior mensi?)) Vies o kolko (malo) sa zmeni velkost atomu ked odoberies jeden neutron? Inak ak si u Intela nevedeli zratat, ze to bude radioaktivne po odobrati neutronu, tak dakujem pekne za taky vyvojovy tim.
   2.2.2004 17:21:12   0.0.0.xxx 1211
   jenze az bude ten tranzistor mit jednu molekulu, tak to ze do nej udelas diru ho nijak nezmensis, nebo umi intel zmensovat elementarni castice? Radioaktivni? i kdyby, zalezi i na mnozstvi energie, ne jen na druhu, i slaba radioaktivita muze byt mene skodliva nez 100W el-mag smogu
   na 3Ghz. Aha maly pokles je pokrok, tak to je presne mysleni Intelaka ))))))))))))
   2.2.2004 17:26:49   0.0.0.xxx 1312
   Ale hlavne ne monopol, at uz z jakekoliv strany, ale pral bych si aby si AMD polepsilo, co takhle AMD 51% trhu a intel zbytek? ;) to by bylo Fajn.
   2.2.2004 17:34:44   0.0.0.xxx 1211
   je to tak rok zpatky... ani nevim jestli to bylo na netu nebo v nejakym casaku...
   2.2.2004 17:35:46   0.0.0.xxx 1213
   ne mysleni Intelaka, ale pochopeni mysleni vyvojaru
   2.2.2004 17:38:57   0.0.0.xxx 1213
   tak budou v haji vsichni ne jen Intel ) ale to uz budou mozna kvantovy pocitace a buhvi co jeste ... a s tou molekularni barierou si tady strasil uz u NW ...
   2.2.2004 17:41:03   0.0.0.xxx 1313
   no ja mam 1300 tulene, ale musim sam uznat ze obcas uz proste nestiha tak jak bych chtel...
   2.2.2004 17:42:36   0.0.0.xxx 1112
   kdo je prosimte v soucasne situaci monopol? muzes mi ho ukazat a rict proc si mylsis ze je?
   2.2.2004 17:44:06   0.0.0.xxx 1212
   tualatin ruleeeeeez forever!!!
   2.2.2004 19:09:52   0.0.0.xxx 1212
   Tak za 1 by mě zajímalo proč se u vydání novího procesoru nejvíc ozívají ti kteří by si ho "nikdy" nekoupili. Dál podle mě je Prescott dost dobrej procák a uvidí se jaký bude podávat výkony na vyšších frekvencích a s určitýma úpravama ke kterým podle mě ještě dojde (snížení vyzařovanýho tepla snížení cache latencí a pod.) Dál bych se chtěl zeptat kolik lidí se mnou souhlasí v tom že by se mělo přestat hnát za co nejvišším výkonem(kterej stejně dneska neviužijeme snad až na úpravy videa:-) ) a radši by pracovali na snížení teploty při zachování nynějšího výkonu. (sorry za chyby a vynechaný čárky).
   2.2.2004 19:37:25   0.0.0.xxx 1313
   Ja si nemyslim ze bude dobry kdyz AMD ziska prevahu na trhu. Totiz ted kdyz se ji snazi ziskat musi vyrabet procaky s dobrym vykonem a neprehnanou cenou protoze lidi ktery se v tom nevyznji a kupuji PC stale znaji jen Pentium. Je jich sice coraz mene ale stale sou. Ale kdyz AMD bude king na trhu bude si moci neco dovolit a tak mu vsichni odpusti i nejakych par korun navic.
   2.2.2004 19:54:39   0.0.0.xxx 1112
   v cem je to "dobry procak" (dnes)?
   NW je vetsinou rychlsji za stejnou cenu, ma mensi spotrebu, mene se zahriva, podporuje ho kazda deska.

   BTW mam radeji AMD
   2.2.2004 19:59:52   0.0.0.xxx 1212
   Ja souhlasim s tim koncem "zavodu o frekvenci". Meli by sme se ohlednout na stare procesory 8086, Z80 a jine, ktere pres svou "malou" frekvenci meli celkem slusny vykon. Dnesni vykon procesoru by taky v INTELu mohli dosahnout vicejadernym procesorem na bazi Tualatinu, ktery by mel velkou FSB (ktera by pomaly mohla byt primo frekvencii procesoru) a vykon obrovsky, i kdyz by samozrejme tolik nehral a nebyl tak obrovsky. Jinak by se mel "Neo" rozhodnout, zdali bude s diakritikou uplne, anebo bez ni, protoze ty hrube chybi biji do oci.
   2.2.2004 20:43:39   0.0.0.xxx 1112
   Prescott jako přestupní stanice - evoluční článek? Asi ano, podívejte, co se vyklubalo z ošklivého káčátka P4 Willamette -> na Northwoody dneska nedá nikdo dopustit. Největším zklamáním pro mě ale je množství tepla, které Prescott vyzáří. Čekal jsem přinejhorším stejně jako u Northwoodu, když se u Presscotu přešlo k 90nm a nižšímu napětí.
   2.2.2004 21:03:24   0.0.0.xxx 1313
   Zmeril jsem prikon nekolika pocitacu postavenych na AMD a Intelu. Vysledek mne (do te doby zaryteho priznivce AMD sokoval), spotreba idle ve Windows a pri CPU warm stress:
   1) Athlon XP 1700+, KT266A, 256MB RAM, 60 GB Seagate, GF 4200Ti, CDRW, TV (127W, 143W)
   2) Athlon XP 1800+, KT333 , 256MB RAM, 80 GB Seagate, GF 440MX, CDRW, TV atd. (115W, 130W)
   3) Athlon 1000, 256 MB RAM, GF 440 MX, TV (100W, 110W)
   4) Athlon 850, 512 MB RAM, Matrox Parhelia, 40GB Seagate (95W, 105W)
   2.2.2004 21:04:17   0.0.0.xxx 1213
   Myslel jsem, ze Northwood je šit, ale koukám, že to Intel myslí vážně. Díky optimalizacím se Pentium drží a někdy i poráží Athlony, ale to jen díky neefektivnosti zastaralýho x86 kódu. Věčně nemůže přidávat nový instrukce a ani tou frekvencí to nezachrání. Obávám se, že jestli Intel nemá něco skutečně výkonýho v kapse, tak mi ta pohádka připomíná tak trochu tu o 3DFx
   2.2.2004 21:09:56   0.0.0.xxx 1312
   5) Pentium 4 Willamete 1.6, 256 MB RAM, 40 GB Seagate, (60W, 110W)
   6) Pentium 4 Nothwood 2.4, 512 MB RAM, 80 GB Seagate, Radeon 9200 (60W, 105W)

   Kdyz vezmu ucinnost zdroje asi 66% => spotreba PC asi 40W (CPU, MB, grafarna atd.)
   Myslim, ze kdyz Amd 64 ma nejnizsi spotrebu 35W (+ spotreba mustku, a zbytku MB), urcite to zase da tech 40W.
   Podle mne to take muze vysvetlovat to, ze AMD se hure chladi (kdy bere v IDLE 2x vice nez Intel). Chtelo by to nejake nezavisle testy v recenzi.
   2.2.2004 21:16:24   0.0.0.xxx 1113
   Sorry jeste poznamka.

   Zarazil mne rozdil mezi idle a full load asi 15W u systemu na AMD a 50-60W u Intelu.

   Meril jsem prikon celeho pocitace digitalnim meridlem spotreby.

   Myslim, ze system by se pri necinesti urcite mel dostat pod 50W, jestli chci mit pecko trvale zapnute v obyvaku v dobe, kdy jsem doma.

   Zajimaly by mne mereni ostatnich.
   Zatez CPU jsem provadel pomoci CPUStabTest.exe, (CPU Stability Test) v.6.0.
   2.2.2004 21:18:27   0.0.0.xxx 1112
   A muzu se zeptat, kde jsi ten prikon meril ? Asi primo pred zdrojem ze ? A pocital jsi pritom s tim, ze cele PC neni jenom CPU, ale taky pevne disky, cipset, graficka karta atd... :-)) Ja jenom ze prikon vsech techto komponent jsi pritom zmeril taky a CPU je z toho jenom cast... :-))
   2.2.2004 21:28:30   0.0.0.xxx 1113
   Sorry, nerefreshnul jsem si to, nez jsi ty svoje prispevky vsechny napsal. Co se tyce toho rozdilu mezi Idle/Load, nainstaluj si na PC s AMD nejake SW chlazeni (CPUIdle, CPUcool, VCool), a dosahnes prakticky toho sameho rozdilu. Nekdy staci i novejsi BIOS zakladni desky a SW chlazeni zacne ve windows s AMD normalne fungovat. Mel jsem XP1800+ a teploty s SW chalzenim byly Idle/Load 35/50, ted mam Barton3200+ a mam tam 42/56, odbery by tomu pak asi mely asi odpovidat...
   2.2.2004 21:36:33   0.0.0.xxx 1313
   Vzdyt jsem to ale napsal, ze jsem meril spotrebu celeho pocitace (a ze to pokryva i grafarnu, disky, atd.) a ty pocitace samozrejme byly ruzne vybavene. Nejsem HW redakce k psani recenzi a neni to objektivni srovnani.

   Nanesl jsem to pouze jako namet k dalsim merenim ostatnich.

   Ale prikon tech dvou intelu proste byl fakt od 60 do 110W a
   u merenych AMD Athlon XP 120W - 135W plus minus.

   I kdyby vsechno jine ovlivnovalo mereni, tak porad to vychazi, ze Northwood v idle nemuze mit brat vice nez tech 60W ze site (ale je tu ucinnost zdroje, grafarna, disky, pameti, ventilatory, floppy atd.).

   Nebyla by spatne, kdyby se na toto zamerili i pri testovani sestav pocitacu. Zmerit spotrebu sestavy je to nejmensi.
   2.2.2004 21:43:36   0.0.0.xxx 1213
   Kdyz jsem zapnul SW chlazeni, tak mi chodily pruhy na TV karte (vedlejsi popsane priznaky), takze v praxi nepouzitelne. Ale mozna to zkusim pri SW chlazeni zmerit.

   Na intelu ale neni ve Win2000 ani XP treba nic instalovat, zadne SW chlazeni. Je to standardni chovani a pruhy v TV tam nejsou :-)
   2.2.2004 22:16:13   0.0.0.xxx 1211
   Ono pri pouziti AMD platformy a desky s vhodnym BIOSem taky neni potreba nic instalovat - Napr. ted mam Epox s KT600 a s novym BIOSem to ve vsech tech OS co jsi napsal (vcetne win9 chladi samo. Jeste si vzpominam, ze jsem kdysi mel desku QDI KinetiZ + Duron 650, kde jsem po update BIOSu s hruzou zjistil, ze mam najednou na CPU v Idle 22C (tj. jeste o 3 min nez bylo v bedne ;-).

   To s tou TV kartou je spis nahoda, TV karty jsou obecne dost problemova zalezitost - mozna by ti v jine masine s Intelem delala jeste horsi problemy. Spis jsem mel problem pri SW chlazeni s praskanim zvuku integrovane zvukovky, ale nova zvukovka to vyresila. Jinak uprime receno, tohle nativni SW chlazeni u Intelu ja teda zrovna za nejakou obrovskou vyhodu nepovazuju - spis z nouze ctnost. Jestli mi doma zere proud nejaky ekvivalent 100W zarovky navic me netrapi (kdyby me to vadilo, koupim si notebook), s teplotou, stabilitou, hlukem ani s vykonem problemy nemam, takze jsem da se rict celkem spokojeny AMD-ckar...:-)
   2.2.2004 22:22:43   0.0.0.xxx 1112
   aha, tak to jsi teda frajer, tak mi prosimte vysvetli
   proc vyvojari firmy intel myslej pozpatku? K cemu je ten nizsi vykon dobrej?
   2.2.2004 22:27:59   0.0.0.xxx 1313
   No kdyby si si to precetl jeste jednou tak zjistis ze maj cache vetsi latenci, to ASI bude ten duvod...ze
   2.2.2004 22:29:42   0.0.0.xxx 1312
   Samozrejme ze jsem s barierou strasil uz u NW a taky je to pravda, jenze v haji nebudou vsichni ale jen ten Intel, protoze ten jedinej nevyviji nic co by prinaselo vykon krome frekvence kde je tenhle limit, takze az na ni narazi, bude v haji, zatimco ostatni uz si ji vsimaj a snazej se priblizeni k ni alespon zpomalit (ne-li zastavit) a mimoto se bariera vztahuje i na kvantovy pocitace.
   Jo a co to teplo i pres 90nm, to byl taky tajnej zamer vyvojaru? Prosimte uz i intelaci videj ze to tentokrat intel zkonil, tak se tu neztrapnuj.
   2.2.2004 22:37:28   0.0.0.xxx 1113
   prescott je procak co bych si nekoupil ani ja... proste mi to vic nez pripomina situaci Willamette a Nothwood
   2.2.2004 22:39:43   0.0.0.xxx 1211
   Nastesti ne uplne ale 80% je dost, a toho taky intel zneuziva - ceny.
   A od ceho myslis ze jsou SSE instrukce? neprinasej poradnej vykon, ani nic uzitecnyho (lepsi clanek je na svethardware) ale prinasej intelu vyhodu kterou si podle antimonopolniho uradu muze zachovat maximalne rok, a pak musi licenci na
   tuhle technologii nabidnout konkurenci aby nebrzdil konkurencni boj, jenze kdyz tuhle vyhodu za rok ztrati, tak co udela - vymysli si dalsi instrukce - SSE2 a ma zase na rok vystarano ;) a tak to jde dal, proto mame dnes SSE3 a bude jich vic, pritom je videt ze jsou na nic - viz komprese videa TMPGenc kde SSE2 zpomalujou vykon opteronu!
   2.2.2004 23:05:55   0.0.0.xxx 1113
   No to je protože nemáte zapnuté SW chlazení. Přenastavte čipset a v CPUMSR nastavte dělitele a rychlost přepínání. Novější desky s tím problémy nemají a i praskání se dá ošetřit rychlým přepínáním a nízkými děliteli. Mám na 2GHz Athlonu v idle 34 stupňů (Stop Grant divisor 256), větrák točí 800 o/m. BTW, na Prescottu s větrákem 3000 o/m a otevřenou skříní teplota 50 stupňů v idle!
   2.2.2004 23:09:10   0.0.0.xxx 1313
   S tím snížením vyzařovaného tepla to nevidím příliš dobře - současná revize Prescottu je C0. Za celou dobu Willamette a Northwood se skončilo u Déčkových revizí. Nedovedu si představit, že by byly třeba revize E nebo F Prescottu. Navíc si s tím hrají už půl roku. Snížení latencí cache - nemožné, museli by radikálně změnit čip a to trvá několik měsíců.
   3.2.2004 04:31:06   0.0.0.xxx 1312
   Souhlasím s tvojím příspěvkem.

   2 Redakce: To si snad děláte srandu - použít desku s nForce 3, která má tuším 600 MHz HT oproti VIA s 800 MHz HT?!? Ztráta 25 % v šířce sběrnice kvůli tomu, že jste použili šitovou desku - tomu říkáte objektivní recenze?!? FUJ!!!!!
   3.2.2004 07:06:39   0.0.0.xxx 1113
   co je psáno nahoře v článku je spotřeba PROCESORU, proč měříš spotřebu celé sestavy!!! víš kolik ti veme grafika, a disk a ostatní věci?
   3.2.2004 07:08:34   0.0.0.xxx 1211
   sory, mělo to být o příspěvek níž :-)
   3.2.2004 08:59:40   0.0.0.xxx 1212
   Souhlasím se snížením teploty. (Neo, ale ty hrubky máš fakt hrozný)
   3.2.2004 09:50:02   0.0.0.xxx 1313
   Ked sa tak na to pozriem, tak ten Prescott by sam o sebe zozral tolko, kolko tvoja zostav cislo 1 (+- autobus)
   3.2.2004 09:53:37   0.0.0.xxx 1312
   a dnes predseda predstavenstva a dochodca Walter Jerremiah(Jerry) Sanders III v roku 1995, povedal, ze v roku 2005 chce aby AMD malo 50% trhu s CPU. Vtedy sa mu smiali. No koncom roku 2005 alebo zaciatkom roku 2006 bude mat AMD trojnasobnu kapacitu (vdaka Fab36 s dotaciou EU http://www.amtddj.inlumen.com/bin/djstory?StoryId=Cqb3zuaebqLqWmdu0mtC) vyroby CPU oproti dnesku, ked ma AMD celosvetovo 16-20%. Takze nebol daleko od pravdy ak Intel rychlo neopusti Netburst... navyse v Japonsku ma AMD 45-47%, v Zapadnej Europe 40-42% v USA 22%, v Indii - <1% v Cine okolo 3% trhu z CPU.. Existuje teda sanca na uspech AMD vdaka Fab36.. Intel nema na vyber bud uvedie pecku alebo bude mat problemy...
   3.2.2004 14:54:08   0.0.0.xxx 1212
   ty se zamysli nad svou čEšTiNoU
   3.2.2004 15:16:10   0.0.0.xxx 1311
   Konečně to máte intelníci zpátky. Kamna se nyní jmenují Intel, obchodní značka Prescott!!! :-)
   3.2.2004 17:53:37   0.0.0.xxx 1212
   konecne jeden chytrej intelak kterej si vsimnul ze tu neco nesedi - prescott
   3.2.2004 18:09:48   0.0.0.xxx 1213
   Pomohl mi rozhodnout se ohledne nakupu meho noveho pocitace. Hammery budou menit patici, Intel moc topi a ma udesne latence, takze to vidim ze koupim bud Bartona nebo novej Duron, a k tomu desku s KM400 :-)
   3.2.2004 20:28:56   0.0.0.xxx 1312
   Heh, tak se divim, co to vsechni pouzivaji za chladice...nebo co.
   Mam P4 2.4GHz 800qFSB a v idle 16C(SW cooler ve WXP) a pri warm 28C. Je na tom CoolerMaster DI4-8KD3B-0L (http://www.coolermaster.com /index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=DI4-8KD3B-0L&other_title=0)
   3.2.2004 20:50:28   0.0.0.xxx 1213
   ......a kde je to jeho 66.2W ??? A jeho vsude proslavene a mezi AMDckaremi zvelicovane vytapeni :-)
   3.2.2004 21:43:37   0.0.0.xxx 1212
   No neviem ale 280$ by som za nieco taketo nedal. Pripomienky:
   1. Testovat 64bit Athlona v doske s nForce3??? Su aj lepsie chipsety (aspon 1 urcite k8t800)
   2. Je sice pekne, ze porovnavate to najlepsie od Intelu a to najlepsie od AMD, ale co tak skusit nainstalovat 64-bit OS a porovnavat potom... Windows sice este nieje ale aj v unix systemoch by slo zmerat vypoctovy vykon. Intelu ste podmienky vytvorili (soft s podporou HT a SSE3), ale AMDcku nie.
   3. Zatial nam ustredne kurenie sluzi, ale keby sa nahodou upchal plynovod z Ruska tak urcite kupim Prescott (mozno aj 2)
   Intel ma teraz sklamal. Osobne sice uprednostnujem AMD, ale proti P4 NW som v zasade nic nemal (mozno keby boli za 1/3 ceny mam tiez P4) - ale Prescott urcite nie.
   Moja situacia: V lete som kupil Athlon XP 1800+ (asi 50$), ktory chodi na 2200 realne, v skrini mam windtunnel a chladic (TT volcano 9) na 1000ot/min. A este mi ostalo aj na radiator Nech zije AMD!!!!!!!!!
   3.2.2004 22:48:06   0.0.0.xxx 1213
   Porad vsichni v diskuzich rvou, jak strasne P4 zerou a pritom ja (Celer 2.0@2.66) a dva kamosi (P4 1.8@2.4 a 2.4@2.6) mame s blbymi boxovanymi chladicemi v klidu asi 35-37stupnu a maximalne 50. Pri bezne praci (Word, Divx, mp3) to pres 40stupnu neleze.
   Ze by byly boxovane chladice tak super, ze uchladi 80W na 35stupnu???
   Zvlastni je, ze "usporne" Athlony nemaji s box chladicem v klidu 35 stupnu ani nahodou. Spis 40-45 a maximalka je 60 i vice stupnu.
   Dokaze mi to nekdo vysvetlit?
   4.2.2004 06:53:23   0.0.0.xxx 1313
   16C/28? hahaha, clovece nez zacnes psat takove blaboly tak se nad tim aspon zamysli...
   4.2.2004 09:40:34   0.0.0.xxx 1213
   Jednoduše. 1. čidla se nedají porovnávat, každá deska je jinak kalibrovaná. Třeba Asusy s Intel čipsety ukazují o 5 - 10 stupňů méně, než je realita. 2. Athlony mají v idle 35 úplně snadno, jen to chce nebýt lama a zapnout ve WPCREDITu SW chlazení.
   4.2.2004 10:56:36   0.0.0.xxx 1112
   Aktualni stepping byl D0 nekdy v polovici ledna - CPUID F34.
   4.2.2004 10:58:20   0.0.0.xxx 1212
   Jojo, tak 2G Tualatin s 1MB L2, to by byl CPU... Skoda ze se nedela Banias nebo Dothan v desktopovym provedeni :-(
   4.2.2004 13:57:11   0.0.0.xxx 1213
   tohle mi poslal sent... myslim ze tak spatne na tom Prescott nebude...
   http://www.vrforums.com/showthread.php?s=e91689f48cbee3a265cd0b10ec7f4f5d&threadid=12686
   4.2.2004 14:14:03   0.0.0.xxx 1212
   to je dobrej takt 4.2Ghz a jeste to frajer chladi vzduchem. Sem zvedavej kolik se z Prescotta vymackne z Prometheou. To by mohlo byt tak 5Ghz a az japoncici nastoupi s tekutym dusikem tak padne hranice 6Ghz. Ale stejne me zatim tenhle procik zklamal radci pockam na Tejas...
   4.2.2004 14:31:46   0.0.0.xxx 1213
   Bez udání VID napětí, garance nezpomalování a několika hodin stability v Prime95 test trochu na nic, nemyslíš? Taky klidně udělám screenshot z CPU-Z mého Athlonu XP na 2300 MHz, i když to nebude ani stabilní natolik, abych s tím dojel do Windows.
   4.2.2004 18:40:41   0.0.0.xxx 1212
   Já chladím softwarovo a kdyz si pustím film nebo poslouchám hudbu a pisem ve wordu tak mam max 40 a 60 mam len ked drtim. A to m=am procák Athlon XP 1800+ Palomino@ 2200+ a všichni dobre víme ze palomino je v praxi god radiátor oproti Thoroughbredu
   4.2.2004 18:45:45   0.0.0.xxx 1112
   Ty si tedy fajny fachman kdyz mas na procaku mensi teplotu nez v skríni. Nebo máš PC v chladničce a teplota v case je -5. Kdyz chces obhájit svoji znacku tak ji obhajuj aspon poradne.
   4.2.2004 19:14:45   0.0.0.xxx 1312
   a neni ta teplota taky zavisla na plose cipu a umisteni interniho cidla? ja mam normalne v lete pri zatezi (F@H client) i pres 70,ale pochybuju,ze by to tomu procaku nak vadilo a kdyz vodejde tak si za par slupek zas koupim novej1800+@2255
   4.2.2004 21:14:53   0.0.0.xxx 1213
   jako absolutni cisla jsou k nicemu, ale zajimavy jsou rozdily mezi IDLE a WARM
   5.2.2004 14:36:53   0.0.0.xxx 1213
   proč "potom bychom procesor již museli vymontovat ze skříně." poslední věta tož nerozumim, to nedava smysl
   5.2.2004 14:41:53   0.0.0.xxx 1313
   No to se určitě nestane... A o tom svědčí už podíl na trhu Intel 76% trhu a AMD 22% ostatní 2% tak čím to asi bude??? Vždycky si radši připlatím za sqělej a STABILNÍ intel, kterej se mi nebude v létě vypínat horkem....
   5.2.2004 14:56:57   0.0.0.xxx 1311
   Tak jsem si to celý přečet, všechny ty příspěvky. A mám pocit, že většina z vás tady zyvsoka sere na ten test a říká, že INTEL je shit. Hej kurva lidi možná byste měli počkat ža jak se ten procak doopravdy vyvrbí. Upřímně taky jsem čeka, že aspoň porazí NW a vono CENZURA, ale to je teprv začátek, prvníé p4 Willamete, byl hroznej Shit a dneska je P4 úžasnej procesor drtící většinu AMD (výjma 64 bit).

   Jen tam BTW proč se furt AMD tak chvástá s procesory označenýmy jako 3200+ když jejich výkon není ani zdaleka takovej jako P4 3.2 ghz ??? Koneckonců zákazníkovi by se nemělo nic nalhávat....
   5.2.2004 15:27:13   0.0.0.xxx 1212
   Protoze A64 3200+ je proste rychlejsi nez P4/3,2GHz a A64FX51 je rychlejsi nez P4/3,2 EE. Smir se s tim a bude ti lip
   5.2.2004 15:35:33   0.0.0.xxx 1213
   Bacha na ty zaslepené superlativy. A že P4 drtí většinu AMD vyjma 64 bit? Tak hochu, nejrychlejší Bartony byly v době příchodu na trh zhruba stejně jako P4, takže tvůj Intelíček musel kontrovat obludou EE. O drcení nemohlo být ani řeči. Ale nejlepší je jak sklaplo všem proitelním posměváčkům, že AMD je přímotop. Kamna se dnes jmenují Intel s obchodní značkou Prescott!! Tak a máš to. Poplač si, a drž Intelu palce ať se vzpamatuje a drží s AMD krok, ať na tom vyděláme všichni.
   5.2.2004 18:21:11   0.0.0.xxx 1213
   jenze mam pocit ze Intel lip vychytal natupujici technologie a trendy jako je wi-fi a notebooky...
   5.2.2004 18:26:19   0.0.0.xxx 1313
   potencial tam zcela urcite je zvlast kdyz to ma chlazeny vzduchem...
   6.2.2004 10:27:18   0.0.0.xxx 1112
   ale aspon sou takovy procy dukazem toho ze i Intel umi udelat procak s nizkou frekvenci, vysokym vykonem a nizkou spotrebou
   6.2.2004 13:30:40   0.0.0.xxx 1214
   No, veskery for Prescotta spociva v tom, ze to je procesor navrzeny pro jine frekvence

   Prescott je projektovan (a zahy pobezi) na frekvencich 4-5GHz (mozna i vice). Dnesni srovnavani je, jako kdyz si svyho Bartonicka nebo FX-jakykoli hodis na FSB 100MHz a budes porovnavat s procesorem na 200MHz FSB.

   Prikon? V cem je problem? Fyzika je neoblafnutelna, zakony zachovani energie zatim ve znamem vesmiru plati, stejne tak i termodynamika. A ta rika, ze vetsi vykon pri stejnem fyzikalnim principu premeny energie vyzaduje vetsi prikon, a pri dane ucinnosti procesu (ktera je stejna nebo podobna, pokud pouzijeme stejny polovodicovy substrat, stejnou technologii vytvareni tranzistoru a propojek mezi nimi)a diky termodynamice budou i vetsi ztraty (v absolutni velicine), coz je ono zbytkove teplo. vratme se do skoly a vzpomenme si, jak se chova entropie entalpie v uzavrenem systemu, ze.


   Takze strkat Prescotta do dnesnich desek s dnesnima FSB, dnesni propustnosti RAM a sbernic je zatim strkani motoru z Ferrari do sasi VW Golfa. 320kmph ten Golf s nim totiz nepojede, driv se rozpadne, nez takovou rychlost vubec nabere. A kdyz ten motor uskrtim na 50% vykonu, nebo ho necham bezet na 4 valce z osmi (nebo 6 z 12), tak to asi taky nebude optimalni varianta, ne?
   6.2.2004 13:32:17   0.0.0.xxx 1113
   Hele a došlo ti co znamená ta 64 v názvu ? 64 bitový procesor určitě není vhodné srovnávat s 32 bitovm pocesorem ta je cca jako měřit výkon kamionu a škodovky....
   6.2.2004 13:34:32   0.0.0.xxx 1313
   Huh konečně někdo kdo se zastal INTELU To jsem rád že v tom nejsem sám... Napsal si to moc hezky....
   6.2.2004 15:19:19   0.0.0.xxx 1313
   Mozna tak nove mobilni CPU od Intela maji malou spotrebu a vykon. Tulen na frkvencich kolem 1700MHz (strop) potrebuje hodne stavy a taky poradny chlazeni. Vykonnejsi ekvivalent od AMD TBred je na teto frekvenci schopen pracovat na 1,2-1,25V se spotrebou hluboku pod 30W. BTW - Tualatinovi nepomuze ani 3GHz protoze jeho archuitektura je silene zastarala. Nehlede na to, ze TBred napajeny 1,07V pri 1400MHz (osobne zkouseno) je mozne uchladit bez problemu i pasivem, ofukovanym jen ventilatorem v bocnici bezicim na 7 V. Full load Prime95 teplota nepreleze 35C. To Tulen nezvlada, bohuzel. Je to stary kram, hodici se pouze do kanclu na psani ve wordu.
   6.2.2004 15:23:18   0.0.0.xxx 1212
   Co to meles za nesmysly? Testovalo se pouze v 32-bit programech. 64 bit jaksi Prescott neumi :o) I v 32 bit je A64 vykonnejsi, jak jsem psal, smir se s holou zkutecnosti a bude ti lip
   6.2.2004 15:30:52   0.0.0.xxx 1211
   Staci to, ze na 3 GHz topi 115W. Na tech 4-5GHz poleze spotreba nejmin na 150W. K propustnosti pameti - tam je Prescott dobrej. Bohuzel mu CHYBI to, co mam mit poradne CPU - pocetni vykon jak v pevne, tak plovouci carce. Tve srovnani s valci je nesmyslne, zadne dalsi valce prescott nema, pouze ten motor muze zvysovat otacky. Diky tomu i motor vic topi, vic se opotrebovava a samozrejme vic ZERE palivo atd. Bohuzel nikoli chipsety nebo pameti, ale samotny motor (CPU) je nejvetsi brzda
   6.2.2004 18:56:33   0.0.0.xxx 1313
   Hele velký fyziku, počkáme si na ty tvý frekvence a teplíčko co přinesou. Já nenapadám výkon současného, jak říkáš velmi hardwarově podtaktovaného Prescotta. Já si počkám na AMD SanDiego 939pin a uvidíme pak kterej procík bude lepší, výkonější a méně žhnoucí plotna. Fyziku asi nevočúráš, ale kvalitní architekturou docílíš mnohé. Uvidíme, jestli nemá Intel krizi středního věku.
   6.2.2004 21:06:35   0.0.0.xxx 1313
   Odkud je tahle informace? V oficiálním specification update je jako prodejní revize C0. A na testy šly taky revize C0. O D0 jsem nic neslyšel.
   6.2.2004 21:08:53   0.0.0.xxx 1412
   Nová revize A64 má při 1 GHz garantované napětí 1.1V a spotřebu max. 22W (u všech verzí). 1800 MHz při 50W u 3400+. To jsou lepší čísla, než má Tualatin, o výkonu nemluvě.
   7.2.2004 06:16:23   0.0.0.xxx 1212
   clanek fajn, bohuzel v kapitole "Interní architektura jádra" - "Prodloužení pipeline" autor pise (zcestne) o necem co nepochopil

   zajemce o kvalitnejsi info muze zacit napr na
   http://arstechnica.com/paedia/c/cpu/part-2/cpu2-1.html
   7.2.2004 09:00:28   0.0.0.xxx 1113
   Po krizi středního věku většinou přichází rozkvět ve stáří třeba můj dědeček-ups to sem nepatří.....
   7.2.2004 18:46:27   0.0.0.xxx 1211
   No uvidim, sám už se těším na prescot 3Ghz kdy si to vyzkouší.Nejste tak nahodou AMDčák zastánce? http://dejv.webz.cz
   7.2.2004 18:55:53   0.0.0.xxx 1313
   Planuji nákup mechaniky teac w58g dvd-rw pošlete mi prosim vyhodnocení testu jak je dobrá tato mechanika jestli to není
   šmejd a blud co se o ní vykládá? Předem děkuji za informaci
   http://dejv.webz.cz
   8.2.2004 11:12:51   0.0.0.xxx 1313
   No nevím u nás se ted uz prodáva víc notebooku s AMD jako s intelem ale to neni z trhoveho katalogu jenom zacinam mit takovy feel. A myslis ze takovej prescott se pri svych 70 stupních bude montovat do notebooku? Ja si myslim ze ne :-).
   8.2.2004 18:44:15   0.0.0.xxx 1211
   rec byla o mobilnich procacich...
   8.2.2004 18:45:58   0.0.0.xxx 1212
   proc by meli cpat Prescotta do notasu?
   8.2.2004 18:47:34   0.0.0.xxx 1113
   na to se ptej na foru... ne vdiskusi pod clankem...
   9.2.2004 13:11:08   0.0.0.xxx 1313
   no ty jsi snilek? ;D Jo to Intel skutecne planoval, stejne jako 10GHz Tejas, ale proc myslis, ze misto planovanych 5.2GHz a vyse ma v roadmape pro Prescott na konec Q4 chabe 4GHz? I pres odlozeni a prutahy a Tejas taky pro jistotu odlozil? Zmeny v jadru jasne ukazuji a i nasledny slabsi vykon, ze minimalne 4GHz bude Intel koncem roku skutecne potrebovat, ale ted to jeste uchladit konvencnim chlazenim. No a poradne promasirovat datasheety a TDP. rozumej znepruhlednit, aby ty prikony okolo 130W nebyly tak videt, ;D no nic...
   9.2.2004 13:25:31   0.0.0.xxx 1212
   ma to problem. Bez testu a bez udani teploty? K cemu ti to bude, kdyz se jadro bude prehrivat a vykon jiz budou srazet dutycycles? Co kdyz je to jen dobry kus a navic kolik na to potreboval stavy? Jeden nic nerikajici odkaz s frekvenci 4.2GHz a ty s nim jak postizenej spamujes, doslova spamujes snad vsechny fora na cz webech co existujou. Chapu ze si cekal vic, ale uz se s tim smir. Je to slabota. Mimochodem, tvoje prohlaseni jsou fakt strasne smesny, kdyz treba Fugger dal stezi 2.8@4.2GHz s modnutou Promie! a v 3DM2K1SE to nedalo ani na usmolenejch 27K. Jo, ale potencial tam zcela urcite je. S dobrym kusem a chlazenim na urovni Mach EV2 zcela jiste. Uz prosim te, dost kecu...
   10.2.2004 15:18:43   0.0.0.xxx 1312
   Dnes to je v novinka, fakt to chteji cpat do notasu :o))
   12.2.2004 12:04:50   0.0.0.xxx 1211
   nakonec P4 sou taky v notasech... ale rozumny se mi to nezda...
   13.2.2004 22:38:02   0.0.0.xxx 1213
   Pro D0 jsem videl implementovanej mikrokod nekdy v puli ledna a pred casem jsem si stezoval, ze mi nejede jeden board se starym celeronem a kolega mi poslal prehled testu, co delal, a vetsinou to byly Prescotty D0.
   20.2.2004 19:55:47   0.0.0.xxx 1113
   Intel nemoze za to, ze AMD nevie korektne implementovat SSE2 do Opteronu/A64.. ked spomalia procesor :-)
   23.2.2004 13:19:55   0.0.0.xxx 1213
   AMD chce svojim oznacenim len skromne povedat ze pri 2,4 GHz maju vykon zhruba ako 3,2 GHz P4 [ co uz ked ten vykon je tak +/- 10% ako ma P4 3.2 - hmmmm ] Mne je to fuk. Ak porovnas realne frekvencie a vykon tak zistis ze Intel je absolutny hnoj, pretoze XP 3200+ [fsb400, real 2.4GHz] je o kolko vykonnejsi od P4 2.4 GHz fsb 800, no proste neporovnatelne. Tak toto si uvedomte !!!
   27.2.2004 19:29:27   0.0.0.xxx 1311
   Musim taky něco napsat byl sem silný zastánce procesoru AMD měl sem jich několik a docela to šlo za tu cenu proto semse rozhodl před 4 měsíci upgradovat na Bartona 2800+ a desku K7N2 delta ilsr. Procesor vůbec nejede vůbec se to nerozjede ani na munutu reklamoval sem ho zkoušel v jiných deských reklamoval i desku a nic je v prdely na reklamačním jim prej jede myslím že lžou takže 6litrů v prdely takže sem se rozhodl pro pentium a sem rád že sem k tomu došel protože vyreklamovat AMD se nedá, nemožné Berte to jako odstrašující případ
   15.5.2004 03:54:55   0.0.0.xxx 1212
   Jestli někdo shání, mrkněte na WWW.KUKU.CZ
   22.7.2004 00:12:10   0.0.0.xxx 1312
   ten tym sa uz asi rozpadol... ;)
   13.12.2004 20:18:51   0.0.0.xxx 1213
   Tak sem si konecne koupil novy kompik zminovany Pentak deska je MSI 865pe neo2 PFS platinum edice +512 mb ram PQI vse slapalo krasne do te doby nez sem instaloval Photoshop 8cs jakmile zacnu editovat fotky vytuhne, po chvilce se jeste spamatuje ale pak zatuhne nafest a neodpovida zkousel sem vse s klegou sme vymnenili uplne vse a prisli na to ze jakmile si Winxp nejakym zpusobem detekuji H.T. technologii proste sni nedokazi pracovat a vse tuhne jakoveka projel sem to Sandrou a tohle je vypis chyby:

   Warning W234 - You are using a Hyper-Threaded system on an Operating System that either does not support HT or does not support the total number of logical CPUs of the system. Thus Hyper-Threading is not properly utilised. You may as well disable it.
   Fix: Make sure you are using the right Hyper-Threading kernel or update your Operating System for HT support (use Windows XP/2003 or later). Do note that some Operating Systems and software have licensing limits that may prevent you from using all CPUs or you may be in violation of your licence.

   SiSoftware Sandra Help File

   netusite jak tuhle chybu opravit jestli sehnat nejaky update Windoze nebo skusit sehnat ten Win XP/2003? ono se to totiz neda nijak ostranit ani zakazat ikdyz to vse udelam porad ji pouziva a tuhne a tuhne diky za kazdou pomoc

   Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

   0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
   Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.