Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?
Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?
autor: Dudek Jan , publikováno 6.6.2003
Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?
Do rukou se nám dostaly nejnovější moduly od jednoho z největších výrobců "konzumních desktopových" pamětí - Kingmaxu. Paměti DDR400 jsou v provedení TinyBGA a nově jsou vyvedeny v různých barvách (dle libosti uživatele). Další novinkou jsou paměti Kingmax se "zlatým PCB". Na první pohled vypadají paměti zajímavě, ale testy mohou vypovědět něco jiného ... {mospagebreak title=DDR 400 - jediná volba}

Téma: Jaké máte zkušenosti s pamětmi Kingmax?
Diskuzní fórum zabývající se problematikou pamětí

Přes poměrně široký výběr pamětí na českém trhu nemá už cenu kupovat pomalejší pamětí než DDR400. Za prvé je cena pouze o 100 - 200 Kč vyšší než u DDR333/266 modulů. A za druhé nové desky pro Intel a AMD paměti DDR400 přímo doporučují! Při použití jiných pamětí dochází k poklesu výkonu, protože FSB (dnes AMD/Intel 200 MHz) je s pamětmi na synchronní frekvenci. DDR 400 se jednoznačně vyplatí.

označení  takt sběrnice  poměr k 133MHz FSB poměr k 200 Mhz FSB  DDR přenos  propustnost
PC2100 133MHz1 4/6 DDR266 2.1GB/s
PC2700 166MHz5/4 5/6 DDR333 2.7GB/s
PC3200 200MHz3/2 1 DDR400 3.2GB/s
PC3500* 216MHz nestandartní taktování DDR433 3.5GB/s
PC3700* 233MHz nestandartní taktování DDR466 3.7GB/s

Paměti DDR400 můžete použít i ve starších sestavách s FSB 133 MHz (potažmo 266 nebo 533 MHz FSB DDR/QDR) a v budoucnu bez problému přejít na sestavu, kde FSB i paměti jsou na 200 MHz. Můžete šáhnout po pamětech pro "overclockery", které jsou označeny v tabulce hvězdičkou. Tyto paměti jsou kvalitnější a většinou vybaveny heat-spreaderem pro lepší odvod tepla. Lepší chlazení má své opodstatnění především při zvýšeném napětí (ale někdy je vyznám heat-spreadru lehce nadhodnocován).

DDR433 jsou v oblasti "tuningovacích" paměti poměrně běžnou záležitostí - vyrábí je OCZ, Kingston, GEIL a Corsair. Nejedná se o JEDECem (konsorcium zabývající se schvalování paměťových standardů) schválenou normu, ale tyto paměti by měly 100 % pracovat na této frekvenci. Podle JEDECu budou po DDR400 následovat až DDR-II s označením DDR-II 533.

DDR466 jsou výjimečné a v České republice je můžete koupit jen na objednávku od OCZ. (pokud se do ČR dováží GEIL, tak se ozvěte do diskuze nebo mě do mailu)

Kvalita vs. kapacita vs. cena

Značka velikost časování cena Cena za MB záruka

OEM

256 MB

CL2,5

930 Kč

3,6 Kč 36 měsíců

Kingmax

1160 Kč

4,5 Kč

doživotní

Kingston

CL2

1800 Kč 7 Kč doživotní

OCZ

1550 Kč 6 Kč doživotní

Corsair

2800 Kč

11 Kč doživotní

OEM

512 MB

CL2,5

1760 Kč

3,4 Kč 36 měsíců

Kingmax

2400 Kč

4,7 Kč

doživotní

Kingston

CL2

3440 Kč 6,7 Kč doživotní

OCZ

3000 Kč 5,8 Kč doživotní

Corsair

5500 Kč

11 Kč doživotní

Každý Čech při výběru nových pamětí zvažuje každou korunu a přemýšlí jestli má zvolit kvalitnější paměti nebo radši ještě trošičku připlatit a pořídit si větší kapacitu.

Sám nebo do páru

Většina nový desek má dva paměťové kanály (všechny nové čipsety od Intelu a nVidia nForce pro AMD). To znamená, že aby se dosáhlo větší propustnost, většího objemu protečených dat, tak data tečou do Northbridge po dvou cestách - z každého slotu jedna. Celkově chci ale říct, že díky tomu, že výrobci procesorů a desek směřují k dvou-kanálovým řešení, nemá cenu kupovat jen jeden modul. Nejlepší je koupit dva úplně totožné moduly od stejného výrobce. Při osazení dvěma odlišnými moduly (značka, velikost, časování, frekvence) se rapidně snižují taktovací možnosti a v některých případech vám v dané kombinaci vůbec nemusí paměti fungovat.

Jak velké koupit paměti?

V dnešní době už nemá cenu kupovat jiné než 2x 256 MB pamětí neboli 512 MB. Při dnešních cenách je cena dvou tak velkých neznačkových modulů DDR400 kolem 2000 Kč bez DPH. 512 MB bohatě stačí pro všechny dnešní aplikace či hry. Pokud nemáte hluboko do kapsy, tak zvolte 2x 512 MB neboli 1 GB (před pár lety to byla velikost hard disků). Daná kombinace vyjde na něco kolem 3500 Kč s DPH, což je z pohledu cena za MB výhodnější než řešení 2x 256MB.

Jakou zvolit značku?

To je svízelná otázka! V dnešní době mámě poměrně širokou nabídku na českém trhu - "neznačkové" (OEM), Kingmax, Kingston, OCZ a Corsair.

"Neznačkové" paměti jak by se mohlo zdát nejsou neznačkové, ale jsou tak označované v cenících. Je to spíše věc náhody či vašeho vybírání na jaké moduly narazíte. Mohou to být špičkové Samsungy (vřele doporučujeme), Nanya, Winbondy, Microny, V-DATA atd. Některé názvy na pamětech jsou úplně neznámé.

U neznačkových/OEM pečlivě vybírejte podle druhu čipu - my doporučujeme Samsungy, Winbondy, Nanya a Hynixy. U opravdu podivných jmen pozor, spíše nedoporučujeme koupi. Je to sázka do loterie. Možná ušetříte, ale při poruše vám nemusí paměti vyreklamovat. Zde bych upozornil, že neznačkové/OEM paměti mají většinou reklamační lhůtu kolem 36 měsíců.

Kapitolou samou pro sebe jsou Kingmaxy. Tyto paměti jsou někde mezi levnými OEM pamtmi a drahými značkovými "overclock" pamětmi. Hlavní výhodou Kingmaxů je fakt, že se o vás bude výrobce, potažmo distributor "starat". Paměti mají doživotní záruku (nikoliv do konce vašeho života, ale do specifikacemi vymezené životnosti pamětí) a pokud se něco nepovede, tak by vám v každém případě měli paměti vyreklamovat. Cena je jen o 100 - 150 č vyšší než u "neznačkových" paměti, ale na druhou stranu se příliš nehodí na overclocking.

Z drahých pamětí máme na výběr OCZ, Kingston HyperX a Corsair. Tyto paměti mají lepší časování, heat-spreader a jdou velmi dobře taktovat (hodí se především pro overclockery). Paměti mají velkou frekvenční rezervu. Kvality daných pamětí nebudu rozpitvávat, protože   stejně netušíme jaké paměti výrobce použil (jedna série se může zásadně lišit od druhé). Při našich dřívějších testech jsme zjistili, že OCZ i Corsair použili stejně "selektované" paměti Winbond. Tyto firmy si buď speciálně vyrábí rychlé paměti nebo je vybírá od ostatních "normálních" výrobců pamětí.

Vraťme se, ale k našim doporučením. Z triády OCZ, Kingston a Corsair je nejlepší OCZ, protože je z těchto pamětí nejlevnější a jsou velmi dobré. Zde doporučujeme koupi, pokud pokud patříte mezi overclockery. Kingstony také stojí za zmínku. Jedinou značku, kterou nemůžeme doporučit jsou Corsairy, jejichž cena je přemrštěná. Konkurence je o polovinu levnější a nabídne minimálně stejnou kvalitu.

{mospagebreak title=Nové paměti Kingmax}

Jak už jsem napsal v předcházející kapitole, tak značka Kingmax představuje především solidní paměti s dlouhou zárukou. Zákazník nekupuje zajíce v pytli. Na druhou stranu si s Kingmaxy příliš nezapřetaktováváte.

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

Paměti Kingmax jsou charakteristické TinyBGA packagingem pamětí, který se používá u grafických karet. Od starého TSOP packgingu má méně interferencí, zabírají méně místa na PCB a vyzařují méně tepla. Pro paměti na vysokých frekvencích je BGA packagining nutnost. V případě Kingmaxů se jedná o to trošičku marketingový tah odlišit se od konkurence. V případě 100 - 200 MHz pamětí BGA packaging příliš nepomůže. Na druhou stranu, díky TinyBGA že snižuje vyzařování tepla a tak částečně nahrazuje heat-spreader. Teoreticky by se dalo říct, že BGA paměti budou mít delší trvanlivost než TSOP.

Novinkou u Kingmaxu jsou paměti s barevnými čipy. Čipy jsou kompletně barevné, nikoliv jen svrchu přetřené. Nejedná se o žádnou technologickou novinku, které zlepšuje přetaktovatelnost či chlazení. Ale má ztížit padělatelům pamětí práci (paměti Kingmax se hojně padělaly). Další výhodou může být přilákání nových zákazníku toužící po barevném počítači.

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

Kingmax MPXB62D-68KX3

Druhé paměti mají "zlaté PCB". Jedná se ale opět o podobnou věc jako u barevných čipů. Odlišit se od ostatních výrobců a ztížit práci padělatelům. PCB paměti, jakkoliv to výrobci grafických karet či paměti avizují nemůže díky lepšímu chlazení uvnitř PCB zlepšit přetaktovatelnost. Druhou otázkou je lepší design PCB jak se tím chlubí OCZ, ale i v tomto případě nelze dosáhnout nějakých zásadních rozdílu. Kvalita modulů stoupá a padá podle toho jakými čipy jsou osazeny.

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

Kingmax MPXC22D-38KX3

{mospagebreak title=Testy a závěr:}

Testy

Testováno na základní desce EPoX EP-4PDA2+ s čipsetem i865PE

Paměti jsme testovali z hlediska maximálního zvládnutého taktu při tzv. rock solid stabilitě. K testování jsme používali program Memtest, který testuje stabilitu pamětí. Při testech jsme používali novou desku od EPoXu s i865PE, kterou právě testujeme. Tato deska je podle našeho názoru nejlepší na overclocking, dokonce překonává i ASUS P4P800. Bohužel na druhou stranu je deska poměrně chudě vybavena.

Paměti byly testovány při základním napětí 2,5 V při dvou časování - agresivní 2-2-2-5 a konzervativní 2,5-4-4-8. Zde musím zdůraznit, že je lepší vyšší frekvence a horší časování než opačně. U většina pamětí je agresivní velký problém a ztrácejí poměrně hodně na frekvenci. Vyšší frekvence pamětí může přinést výkonnostní nárůst nad 10 %, kdežto agresivní časování pouze 1 - 5 %.

Všechny paměti jsme testovaly v páru na P4 2,4 GHz a 800 MHz FSB. Paměti byly na synchronní frekvenci s FSB. Kingmaxy jsme srovnávali s OCZ PC3200 CL2 DDR400.

Konzervativní časování

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

Agresivní časování

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

Kingmaxy splňují normu na 100 %, ale ani o MHz víc z nich nevyždímáte. Na 201 MHz už házely po určité době chodu Memtestu chyby. OCZtka jsou opravdu lepší. Zde záleží na uživatelích jestli si za přetaktovatelnost připlatí.

Závěr

Jaké jsou paměti značky Kingmax? Kvalitní, levné a hlavně máte na ně dlouhou záruku. Co avizují, to splní do puntíku, ale ani o trošku více. Paměti DDR400 jedou na 200 MHz (400 DDR), ale ani o 1 MHz je nepřetaktujete. To bude určitě vadit všem overclockerům, ale těm kteří počítač nijak extrémně netuningují padnou jak ušité. Cena není vysoká a nekupujete zajíce v pytli. Paměti Kingmax je kvalita za rozumnou cenu. Záleží jen na Vás jestli chcete přetaktovávat, pokud ne, tak doporučuji paměti Kingmax.

Zapůjčila firma

Nové paměti Kingmax DDR400 - vyplatí se?

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
6.6.2003 04:06:09   0.0.0.xxx 2424
Bez pretaktovani by mely jet kazde pameti na 100%.Takze tyto nejsou zadna vyjimka a to ze nejdou taktovat je dost blbe.Cili bych si je vubec nekoupil.
6.6.2003 06:06:48   0.0.0.xxx 2523
velice doporucuju se vyhnou vsem OEM pametem az na Samsung a hynix - vzasade jsou to nepovedene smejdy a neni zrovna dobre je mit v PC

ja osobne se tesim na DDR400 od samsunga(jestli ho sezenu), ta pamet jde skoro vzdy pustit na CL2 (skoro)

prave mam 256 kinmax DDR300(150Mhz) a nejde pustit na CL2 ani na 133Mhz
6.6.2003 06:08:38   0.0.0.xxx 2423
zlaté OCZ a Kingsotn Hyperx
6.6.2003 06:30:21   0.0.0.xxx 2325
Ja mam ted DDR400 by Samsung, standard. 2,5CL, na CL2 se mi nerozbehly na frekvenci 200 MHz. Zkusim jeste jine casovani a frekvence a kdyztak to tady doplnim...
6.6.2003 06:58:14   0.0.0.xxx 2323
no jo ale kolik stojí ty HyperX !!! to je lepší koupit notmální Kinstony, alebo, jak poviedáš ty OCZ. Pozor ale na 433MHz kousky, jsou někdy docela nekompatibilní
6.6.2003 07:06:54   0.0.0.xxx 2325
mno u czechcompu jsem koupil za 2k pred par mesici 256ku Hyperx PC3000. DDR400 nevim jak je s cenou..btw oczko me v proce vyslo draz kolem vanoc.
6.6.2003 07:08:25   0.0.0.xxx 2222
Moc tomu nerozumím, v článku o přetaktování Pentia 2,4 byl uvedeny u jednotlivých desek FSB cca 260-290 jako rock stable, s paměťmi 433. Teď jsem si přečetl, že s paměťmi PC 3200 je stabilní FSB 213. Nejsem odborník, může mi to někdo vysvětlit, prosím?
6.6.2003 07:08:50   0.0.0.xxx 2422
Ještě když jsem měl SDRAM Kingmax PC150 byl jsem maximálně spokojenej. Nedávno jsem si z nouze pořídil do Abita NF7-S rev 1.1 2ks Kingmax DDR400, vše bylo v pořádku, MB jel na FSB200 (DDR400) paměti synchronně. Poté jsem přešel na revizi MB 1.2 a ejhle při stejném nastavení se počítač jednou za 5-6 hodin samovolně restartuje. Proběhl "upgrade" MB na rev. 2.0 a je to stále stejné. Jakmile paměti jedou o 1-2 MHz méně tak je vše zase v pohodě. Podotýkám, že časování bylo nastaveno "By SPD". Nyní jsem koupil OCZ DDR433 CL2 EL, takže hned odpoledne uvidím jak to dopadne.
6.6.2003 07:10:41   0.0.0.xxx 2222
ja mam DDR 333 od Kingstone (ne hyperX... ty jsou skvele, ale drazsi nez OCZ) a jedou na 370 na CL2... dokoupil jsem na ne heatspreater.
6.6.2003 07:14:59   0.0.0.xxx 2423
tak nevím kupoval jsem OEM Samsung DDR400 CL2,5 a nejely mi když jsem je nastavil na DDR266 při CL2, vyreklamaval jsem je za jine Samsungy a to stejný....pak mi dali OEM Winbond a jednou DDR 400 na Cl 2 bez problémů....už bych samsung nekoupil
6.6.2003 07:15:52   0.0.0.xxx 2324
Mám ASUS A7N8X, Atlona 1700+, zlaté KINGMAX 512MB DDR400 ty o nich zde píšete a vše jede na FSB 207MHz a při Prime95 po 2hodinách žádná chyba. Nevím jak jste tyto paměti zkoušel, ale zvládají frekvenci nad 415MHz.

6.6.2003 07:36:49   0.0.0.xxx 2523
mam KINGMAXe DDR333 Cl 2.5 a jedou i na 190FSB, ted je mam na 170FSB pri Cl 2.
nastaveni konzervativni, s 4bank interlive.
drive jsem mel dobre zkusenosti s PC-133 a PC-150
6.6.2003 08:03:05   0.0.0.xxx 2423
Nechapu autoruv zaver. Pokud pameti nejdou pretaktovat ani o chlup, tak se za ne prece nevyplati priplacet nad cenu OEM. Je tam jen rozdil v zaruce,a el po trech letech uz bude cena takovych pameti zanedbatelna a navic pameti se zdaleka tolik nekazi. My delame uz nekolik let VM-ka a naprosta spokojenost.
6.6.2003 08:28:16   0.0.0.xxx 2424
256/400 provozuji na 2-5-2-2 zcela bez problémů. Napětí zvýšeno o 5 procent.
6.6.2003 09:53:50   0.0.0.xxx 2423
Nejak nechapu, na co si stezujete... Vzdyt 207 MHz = 414 DDR, tozn. neni daleko od tvych vysledku; navic si uvedom, ze kazdy kousek je na tom trochu jinak.
6.6.2003 09:54:02   0.0.0.xxx 2224
Vysvětlení je jednoduché. Když je nastaveno vysoké FSB, musí být aktivována dělička pro frekvenci pamětí. Netuším, jek se nastavuje poměr pro paměť u desek s P4, ale asi to budou procenta z FSB. Pro FSB 290MHz by to vypadalo, že paměti jely na 70-75% frekvence FSB, tedy 203-218MHz.
6.6.2003 09:59:26   0.0.0.xxx 2222
Koupil jsem si Kingmax DDR400 spolu s Asus A7V8x pred nekolika mesici. Asus psal na svych webovych strankach, ze tyhle pameti ma odzkousene a pojedou bez problemu. Bohuzel, jakmile v setupu nastavim pameti na DDR400,muj OS Win98SE obcas pri startu zatuhne nebo pokud nastartuje, hlasi chybu pri pristupu do registru. Dela to jenom obcas, ale pri nastaveni v setupu na DDR333 to jede bez problemu. Cekal jsem, ze kdyz to vyrobce testuje a doporucuje je na svych www, neni treba mit obavy. Ale z moji zkusenosti uz neverim. Kingmaxy me zklamaly. Skoda penez, v te dobe byl rozdil mezi DDR333 a 400 mnohem vetsi nez dneska.
6.6.2003 10:13:34   0.0.0.xxx 2323
Mam Kingmax 512Mb DDR400, CL 2.5, provozuju na desce Epox 8RDA+ (nForce2), a odzkousene to mam:
FSB 200: CL 2.5
FSB 210: CL 3
Maximalne stabilne jedou na 215 FSB CL 3

BTW Latence u pameti v praktickych testech zas takovy vliv nema, zvyseni FSB ma vsak hodne velky vliv. Mam to odzkouseno, proto jedu pameti na maximalni stabilni FSB, tj. 215 CL 3, pocitac jede sest dni v kuse a v pohode. Realny vykon je daleko vyzsi nez pri 200/2.5.
6.6.2003 10:14:36   0.0.0.xxx 2323
Díky za hezkou a jasnou odpověď.
6.6.2003 10:23:12   0.0.0.xxx 2424
Já si nestěžuji, jen poukazuji na to že Jan Dudek píše buď co se mu zachce a nebo neumí otestovat ani paměti! Pochybuji že bude takový rozdíl v kusech, že mu jdou max na 400MHz a mně na 415MHz když se vyrábí pár týdnů. Jasně napsal, že FSB jen 200 a 201 už ne! Nebo to nebude pamětmi!

6.6.2003 10:46:40   0.0.0.xxx 2324
Ja mam A7N8Xdel. a 400MHz Kingmaxy hozene na 210 a jedou uplne v poho...Na MS Windows 3.1 si to nezkousel :o)
6.6.2003 11:07:04   0.0.0.xxx 2524
Tohle je chyba Asusu, na A7N8X taky doporučoval Corsairy a přitom byly problémy s chybným nastavením SPD, kterých si v Asusu asi nevšimli.
6.6.2003 11:08:48   0.0.0.xxx 2423

Myslím si, že nejlepší byli Kingstony 256 333 s Infineon čipama, ty si


nechali líbit až 420DDR při 2,5,7,3,3. Momentálně preferuji Kingston HyperX KHX2700 512, mám je v dualu na P4C800Deluxe 2x512 na 433DDR na 2,5,7,3,3,1, ale musel jsem sundat original chladič a dát chladiče Thermatake s keramickou pastou. Jsou na nich čipy Samsung D-TCCC, ty si myslím že jsou asi nejlepší.

6.6.2003 11:28:59   0.0.0.xxx 2423
Celej článek mi připadá jako reklama fi. Levi na paměti Kingmax. Asi jich maji nadbitek a nemužou se jich zbavit ).
V článku se píše jakej máme obrovskej výběr pamětí unás na trhu ale zmiňujete se jen o OEM, Kingmax,Kingstone, OCZ... prostě LEVI.
Jinak članek je hodně zavadějici třeba pravidlo že čím větší freq. pamětí (na úkor časování) tím lépe platí na platformě p4, na AMD jen u některých čipsetů, hlavně kvůli poměru FSB k pamětem. Syntetické testy pamětí jsou naprd, protože do pamětí nepřistupuje jen CPU ale i GK přes AGP a tam se projevuje mnohem víc časování pamětí hlavně CL a RAStoCAs. Stačí to projet 3DM2001 s průměrnou GK.
6.6.2003 12:06:07   0.0.0.xxx 2324
Pokud vím, tak OCZka dělá ProCa a Kingstony jsem před časem kupoval u Alzasoftu - u LEVI pokud vím nebyly.
6.6.2003 12:15:40   0.0.0.xxx 2425
daavno ne Czechcomputer obě dvě a Softcom Kingstone i s CL2. good ceny
6.6.2003 12:15:56   0.0.0.xxx 2422
Nejdriv bych se u kazde recenze pameti podival do SPD a porovnal hodnoty se specifikaci SPD.Hlavni problem dnesnich desek, resp. jejich biosu je, ze desky nacitaji info z SPD az po inicializaci BPL. Nastesi vyrobci desek uz provadeji v poslednich biosech (Asus, Epox,Abit) update ROMSIP a pri te prilezitosti nastavi inicializaci SPD jeste pred BPL.
Ale stejne to nevyresi vsechny problemy, protoze vyrobci pameti si do SPD cpo co chteji, specifikace, nespecifikace.
Navic nektere chipsety proste nezvladaji urcite architektury pameti a podpora se pak resi nastavenim northbridge, aby to jaks taks fungovalo.
SPD je dobra vec, pokud je vsechno nastaveno tak, jak ma byt.Ale u mnoha desek SPD spise pridelava starosti.Proto by bylo nejlepsi, kdyby pri nastaveni setup/bios default se nepouzivalo nastaveni, ale pouzilo se nejkonzervativnejsi nastaveni registru northbridge 3-6-3-3. A pak by si uzivatel mohl nastavit pamet, jak by chtel.
Jinak velice zajimavou moznosti je si sam prepsat obsah SPD podle sveho.
6.6.2003 12:19:56   0.0.0.xxx 2223
Tenhle článek je zase pěkná Dudkovina. důkaz: zkuste se podívat sem http://www.pctuning.cz/titulnistrana/ testyarecenze/Default.aspx?CatID=236&LayId=2&ArtId=16817&ChapID=1782
Nevím jak ste to testovali teď nebo před cca půlrokem ale vísledky jsou ůplně mimo jinak v tom starším testu co se max freq. týká nejlépe bez zvedání voltáže vycházejí paměti Samsung a to jsou PC2700 takže kingmax 3200 muže jit do prdele. Chtělo by to otestovat SAMSUNG ORIGINAL - doživotní záruka PC3200 ale nikde ve VO cenících jsem je neviděl.
6.6.2003 12:26:09   0.0.0.xxx 2225
Je možný ale na konci článku je jasně napsano zapujčila firma Levi.
Jinak Kingmax i Kingston prodava i 100mega distribution
zajima mne kdo to sem doopravdy dováží.
6.6.2003 12:30:04   0.0.0.xxx 2222
to že jeden kus jede na 207 neznamená že tak jedou všechny a tak nech memtest jed třeba 5h třeba blbnout začnou

Navíc se chyby projevují častěji v conf. s dualnim řadičem jako příklad třeba NF2 když to jede normál tak z Kingmaxů jde dostat 210 a když dual tak 201 třeba to je u i865 stejné
6.6.2003 12:37:50   0.0.0.xxx 2422
tak s tim dovazenim by me to zajimalo taky..asi nejaky prasodovozce jako jeden cas sem proste nemohl sehnat ddr333 s cl2..volal sem z lidma od czechcompu i softcomu a vymlouvaly se na potopene lode ale uz dobry
6.6.2003 13:21:13   0.0.0.xxx 2424
Já mám Kngmx 256 MB CL 2.5 a na Asusu A7V8X nechoděj s časováním 2-8-4-4 ani na 2,75V, což už je docela síla. OCZ Performance 512MB/400 chodí v pohodě 2-7-4-4.
Btw: Moc by mně zajímalo, jak´s přišel na to, že latence má menší vliv než clock - 333 2-6-2-2 1T je mi dává podstatně vyšší výkon než 400 2-7-4-4 1T, jak v syntetickejch benchích, tak v reálu - i když přiznávám, že FSB 266 u mýho Athlona 1800+ neni pro takový porovnávání zrovna nejvhodnější.
6.6.2003 13:37:53   0.0.0.xxx 2423
Neříkám, že by ty paměti nemohli na té frekvenci jet. Já jsem je také na 207 MHz pustil, ale u mě byly nestabilní (padsaly Windows). Na 201 - 204 jeli relativne OK ve Winech, ale hazely chyby v MemTestu.
6.6.2003 13:40:41   0.0.0.xxx 2324
Dělička je 4/6 a 5/6. Tzn. i na 300 MHz FSB můžete provozovat paměti na 200 MHz. U nás to tak bylo.
6.6.2003 13:43:55   0.0.0.xxx 2424
Nekteri OEM, nekteri Kingmax, nekteri OCZ. Kazda z tech pameti ma sve.
6.6.2003 13:46:12   0.0.0.xxx 2324
Jak jsem napsal, tak vrele doporucujeme Samsungy a OCZ. Kingmaxy jsou prumer.
6.6.2003 13:51:37   0.0.0.xxx 2424
LEVI je hlavní dovozcem Kingmaxů, V-DATA a Corsairů.
ProCA dováží OCZ a Samsung
ATcomputers - tady opravdu netuším, ale mají nějaké Samsungy, Infineony či Microny. Ale nějak se na paměti nespecializují
Hlavní dovozce pamětí Kingston je ASBIS
6.6.2003 13:53:46   0.0.0.xxx 2322
LEVI je hlavní dovozcem Kingmaxů, V-DATA a Corsairů.
ProCA dováží OCZ a Samsung
ATcomputers - tady opravdu netuším, ale mají nějaké Samsungy, Infineony či Microny. Ale nějak se na paměti nespecializují
Hlavní dovozce pamětí Kingston je ASBIS
6.6.2003 15:06:24   0.0.0.xxx 2222
Prosímvás, kde je za tuhle cenu mají? Jak to zjistím, tak tam jedu. Nejlacinější DDR400 jsem našel v ceníku za cca 2000 Kč bez DPH
6.6.2003 15:17:31   0.0.0.xxx 2422
Kde se dají sehnat za tuhle cenu? Jak to zjistím, tak tam jedu. Nejlacinější, co jsem našel je jeden kus za 2000 bez DPH. Díky
6.6.2003 15:54:04   0.0.0.xxx 2223
Ve škole máme kompy na CAD a kopili tam nějkaé OEM paměti (PC133) a s Win NT se to vůbec nedalo používat tak je zase vrátili.
6.6.2003 16:04:17   0.0.0.xxx 2324
Jde asi o to, že pokud dam do kompu paměť od nějakého výrobce a za rok od jiného, protože ten původní nebyl zrovna na skladě tak se to třeba pohádá.

P.S.: 150kč je celkem dobrá cena za doživotní záruku a bezproblémový zaručený chod.
6.6.2003 16:30:55   0.0.0.xxx 2324
se Samsungama bacha! Sou dvojiho druhu!
- ORIGINAL SAMSUNG {dovazi je Libra} s dozivotni zarukou {ty sou naprosto uzasny - daj se perfeknte nataktovat}
skoda ze jeste nejsou DDR400

- neoriginalni Samsung ktery prodava PROCA a spol .. ty sou celkem dobry {nejlepsi sou k snidani s mlickem :] - poznate je ze sou jen s 3 letou zarukou a nemaj na samolepce logo Samsung
6.6.2003 16:46:37   0.0.0.xxx 2223
Co rikate na pameti Kingston?
Mam doma jeden 512MB 333Mhz modul
6.6.2003 18:33:17   0.0.0.xxx 2323
Jenomze ten tvuj prime 95 netestuje pameti, ale CPU. Takze se ti klidne muze zdat, ze to jede.
6.6.2003 21:28:35   0.0.0.xxx 2424
Skusal som samsung 256MB DDR400, ale CL3.
Kedze na CL<3 nesla a doska mi nepodporuje CL3 musel som sa tej sunky zbavit.

Kupil som TwinMOS DDR400 512MB CL2,5 a bezi mi tolko, kolko vychladim
Najviac som skusal 212MHz 2-2-2-5/2,9V a pohoda (memtest OK, prime OK)
Na standardnom napati bezi 200MHz CL2.
Jedina chybicka je, ze 1T command zvlada iba do ~170MHz. Ale to je detail.
Mozem len odporucit.

P.S. Prime testuje aj pamat, preto moze padat aj kvoli nej.
Ale ak treba testnut prave pamat, tak treba pouzit iny program, napr. memtest.

P.S.2 Zaujimalo by ma, ako sa daju prepisat udaje v SPD. Nemate nejake info?
Zdar a vela zimy na pamati
6.6.2003 21:39:07   0.0.0.xxx 2224
...co to je "hlavní dovozce"... Asi to, že eD'system kupuje Kingmaxy a Corsairy od LEVI a Kingstony od Asbisu?

Než tohle budete tvrdit, alespoň se porozhlédněte! Mohu s jistotou tvrdit minimálně to, že eDčka prodají v X-násobku (spíš v XX, nebo XXX-násobku) víc Kingstonů než Asbis a u ostatních to těžko bude o moc jinak!
6.6.2003 21:48:42   0.0.0.xxx 2323
TOHLE (viz níže) je vrchol dudko-pctuningoviny... Takhle, jak reaguji níž, jsem ještě nikdy nereagoval!

"Z triády OCZ, Kingston a Corsair je nejlepší OCZ, protože je z těchto pamětí nejlevnější a jsou velmi dobré. Zde doporučujeme koupi, pokud pokud patříte mezi overclockery. Kingstony také stojí za zmínku. Jedinou značku, kterou nemůžeme doporučit jsou Corsairy, jejichž cena je přemrštěná. Konkurence je o polovinu levnější a nabídne minimálně stejnou kvalitu."

OCZ? To je docela výsměch - co to je "velmi dobré"? Kingston HyperX stojí "stejně" a jsou o třídu lepší! Že jsou Corsairy DRAHÉ, o tom není sporu, že by jejich cena byla přemrštěná, to se doposud nikdo neodvážil tvrdit. Totiž Corsairy fungují na 100 a více procent ve všem, na všem a vždycky - a to se o jiných pamětech tvrdit nedá! A to, že "nabídne minimálně stejnou kvalitu" je už spíš drzost, s Corsairem se nemůže nic na českém trhu vůbec srovnávat!

Jinak - kdo neviděl (a nemá :-) ) neuvěří - HyperX DDR400 fungují při FSB220 a víc (a bez děliček, prosím!), na nejrychlejším nastavení, jaké je vůbec možné a při standardní voltáži! Sorry, ale z tohoto pohledu jsou OCZ HODNĚ předražené!

P.S.
Už ani jeden hit na pct, leda až skončí mistr Dudek!
7.6.2003 14:07:39   0.0.0.xxx 2423
i Samsung Original DDR 400 jsou v Libre uz delsi dobu !
A stoji za to investovat do dobrych pameti...
7.6.2003 15:46:36   0.0.0.xxx 2422
Ja si myslim, ze u pameti je to daleko vetsi loterie nez u CPU. Tam stejne procesory jdou vetsinou stejne pretaktovat, ale u pameti nikdy nevite co tam bude za chipy, a kdyz, tak vam stejen nikdo nic nezaruci. Tady chvalite znacky jako Kingstone, OCZ atd. a pritom stejne tak s nima muzete pretaktovat min nez s nejakyma OEM. Ja mam osobne pameti DDR333 VM (chipy VM) a jedu s nima na 218FSB (438DDR) pri casovani CAS 2.5-4-3-2 na 2.7V. Taky zalezi na kompatibilite mezi deskou a pametma a tak vubec, takze necekejte zazraky a ze kdyz to nekomu jde dobre, tak vam to pude taky.. omyl.
7.6.2003 18:36:19   0.0.0.xxx 2223
Mam 2 * 256 MB OCZ EL DDR PC-3500, Dual channel mode, ASUS A7N8X Deluxe Rev 2.0 (BIOS ver. C1005), AMD Athlon XP Barton 2500+.

Pameti se mi podarilo nastavit na tyto hodnoty:
- Active Precharge Delay -> 3
- RAS to CAS Delay -> 3
- RAS Precharge Delay -> 2
- CAS Latency -> 2
- Frekvence 400 MHz DDR

Prosim o vas nazor zda jsou to dobre nebo prumerne vysledky.
A nevite jak zkratky (Trp, Tras, Trcd) priradit k Active Precharge Delay, RAS to CAS Delay, RAS Precharge Delay.

Mockrat dekuji
8.6.2003 01:02:40   0.0.0.xxx 2425
By si sa divil ako je rozdiel v niektorych kusoch. PQI DDR333 jeden kus mi nesiel stabilne na default na 166 MHz, tak som ho vymenil za vyzorovo zhodny kus tej istej znacky a boom 210 Mhz na CL3 ... Takze cca 45 MHz je podla mna uz dost velky rozdiel !
8.6.2003 12:05:28   0.0.0.xxx 2323
á už jsem si všimnul ME1232 256MB, kdy budou moduly 512MB Samsung original?
8.6.2003 15:28:50   0.0.0.xxx 2424
skutecne nechapu, proc zapominate na Apacer, 512MB DDR400 CL2,5 stoji 1799 ve VO a maji petiletou zaruku, rozhodne je to lepsi znacka nez kingmax
8.6.2003 19:52:02   0.0.0.xxx 2224
Popravde nevim, zda dozivotni zaruka je nejaka vyhoda! Ono hodne zalezi, co pod timto pojmem vyrobce mysli ... velmi casto to znamena, ze zaruka je poskytovana do doby, nez vyrobce oficialne ukonci zivotnost hw. Takze se muze stat (hlavne pokud koupite typove starsi zalezitost), ze po pul roce zjistite ze stranek vyrobce, ze serii xxx skoncila zivostnost. Tudiz mate smulu ... Proto mam radeji, kdyz je na fakture 36 mesicu, nez dozivostni zaruka! Popravde 36 mesicu je vetsinou dvakrat delsi doba, nez je moralni zivostnost hw. ))
9.6.2003 09:09:43   0.0.0.xxx 2223
Tak latence ma na vykon pameti urcite mensi vliv nez FSB, to se stebou budu klidne hadat, ve vsech testech co sem zatim cetl. U me se to jen potvrdilo, velky rozdil je jestli jedes na 333 s malou latenci nebo 400 s vetsi, samozrejme ze realny vykon je pri 400 vetsi. Ostatne precti si clanek: http://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&ArtId=17929 , tam je vse rozebrano do podrobna.
10.6.2003 11:10:24   0.0.0.xxx 2424
uz jsou taky v nabidce - ME1135
10.6.2003 17:14:33   0.0.0.xxx 2224
Distribuci na Kingston tu má Actebis a TechData, s Asbisem si nejsem jistej. Dřív to dělala KM Elba. ¨

10.6.2003 18:13:30   0.0.0.xxx 2323
Czech Computers a Softcom jsou komedianti, kde nakupujou jiní komedianti. Bavlíme se tady o distributorech, který to sem vozí ze zahraničí. Pokud vím, tak ani jeden z těchto krámků nemá vlastní distribuci. Z těch menších jí má akorát Monima, terá je však stejně větší než Czech Computers a Softcom dohromady.
12.6.2003 07:28:19   0.0.0.xxx 2424
Ty jeden komediante..od te doby co kupuju komponenty u techto firem jsem nereklamoval ani jedinou vec!! A to skladam i kamosum atd. Jsem s nima max spokojeny az tomu nemuzu uverit..treba si to vyberu jindy, ale zatim zadne reklamace
12.6.2003 08:48:47   0.0.0.xxx 2222
Asbis ma distribuci na Kingstone.
13.6.2003 16:32:06   0.0.0.xxx 2222
tz cena ste vzhrabali gde mam 256 mb 333mhy kingston ya 1200
14.6.2003 09:29:54   0.0.0.xxx 2223
Mam v PC samsungy DDR 400 a jsou vazne super i na pretaktovani, kingmaxy sem mel dvoje a jedny nejeli ani na 400 a ty druhe presne jak rika autor clanku ani o 1Mhz navic. A dozivotni zaruka mno nevim teda na co vzdyt PC se mneni kazdy pul rok a pameti pokud maji zaruku 36 mesicu tak to asi bohate staci. Za tri roky nam bude pod stolem asi tlouct trosku jine PC.
16.6.2003 09:52:04   0.0.0.xxx 2423
Přesně tak! Nevím, proč se na něj zapomíná. Paměti a jejich kvalita se posuzuje, jak se zdá, jen podle nabídky ve známých velkoobchodech, ale Apacer je ve světě špička a nikdy jsem s ním problémy neměl. Přetaktování je jedna báseň! Na Kingmaxech je možná hezké jejich jméno, které působí robustně, ale co si mám myslet o výrobci, který chce prosadit svou značku barevným odlišením...Mě nejde o barvu, ale o kvalitu. Rozhodně však souhlasím, že OEM paměti NIKDY!!! Nekupovat!
18.6.2003 11:09:06   0.0.0.xxx 2424
ABSOLUTNÍ SOUHLAS s tvým příspěvkem...
21.6.2003 09:30:11   0.0.0.xxx 2324
Mam desku NFORCE2.Potrebuji poradit s delicim pomerem.CPU Barton 2.5XP FSB 333 pameti KINGSTONE 400-ted jedou na 333.Jaky mam dat delici pomer aby to jelo na 400?Dik.
14.7.2003 21:51:26   0.0.0.xxx 2322
chci se zeptat vsech diskutujicich "OVERCLOCKERU" z okruhu dnesnich teenageru jestli taky potajmu mastrubuju u 3D marku 2003 ktery prave ukazuji svemu chudsimu kamaradovi taky "OVERCLOCKEROVI" jak to mam bombasticky nadupany! a svete div se mam o 5 procent v syntetickem benchy naVIC! co na tom ze v realu se to nepozna?! ja preci hraju 3D mark nebo sandru! a jak mi hned bootuje rychleji disk dokonce i ta tiskarna tiskne rychleji...klavesnice rychleji reaguje...no asi se na to pretaktovavani taky dam....a nebo se kouknu na zahranicni servery jaxe to OPRAVDU dela a prestanu se si uz konecne hrat na "OVERCLOCKERA"
15.7.2003 02:48:10   0.0.0.xxx 2324
Znate nekdo tyto pameti ?
prodava je TS Bohemia
16.7.2003 07:38:40   0.0.0.xxx 2424
Mám jen dotaz. Jsou někde testy DDR pamětí pro OC ? Kde je vidět nějaký porovnání - OCZ, Infineon, Geil, Corsair, Apacer, Kingmax apod?

Můžu koupit "levně" ? právě paměti Geil PC3200 512 MB tak bych rád věděl do čeho jdu protože nemám vůbec potuchy...

Dík
1.9.2005 19:49:37   83.240.1.xxx 2324
já mám MB MSI 865PE NEO3 a na tom 4x 512MB DDR 400MHz KINGMAX origoš

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.