Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla
AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla
autor: Dudek Jan , publikováno 29.1.2003
Po pondělním odhalení GeForce FX se poslední závoje tajemství rozhrnuly kolem dlouho očekávaného procesoru AMD Athlonu 64. Zajímá vás jak půjde procesor přetaktovávat, či jaké budou desky pro tento procesor? Hlavně však vás určitě zajímá výkon v nejběžnějších benchmarchcích, abyste si výkon nového procesoru mohli porovnat s vašim. Na všechny tyto otázky vám dneska PCtuning odpoví... a možná ještě něco navíc... {mospagebreak title=Shrnutí faktů}

O Athlonech 64 / Opteronech toho bylo napsáno spoustu. Jen já jsem na toto téma napsal několik desítek stran textu. Nová generace procesorů s jádrem Hammer nebo chcete-li K8 na sebe strhává velkou pozornost. Procesory by se měly co nevidět prodávat a oficiální uvedení bychom si měli odbýt někdy v dubnu.

Nebudu popisovat architekturu Athlonu 64/Opteronu dopodrobna, ale shrnu některá důležitá fakta:

 • Objeví se tři verze procesorů - serverový Opteron (dvoukanálová paměťová sběrnice, 1 MB L2 cache), high-end desktop Athlon 64 (jednokanálová paměťová sběrnice, 1 MB L2 cache) a v druhé polovině roku se objeví low-endový Athlon 64 "Paris" (jednokanálová paměťová sběrnice, 256 KB L2 cache),
 • procesory budou vyráběny 0,13 mikron + SOI technologií, verze s 1 MB cache budou složeny z 100 miliónu tranzistorů a jádro bude mít rozměr zhruba 180 mm2,
 • startovní frekvence se bude pohybovat někde kolem 1,6 - 2 GHz a ke konci roku bychom se mohli dočkat i modelů, které se budou blížit frekvenci 3 GHz.,
 • Hammery jsou velmi komplexní procesory, které mají 9 metalických vrstev (propojky jsou samozřejmě měděné)

Logická architekutra K8 je hodně podobná K7 - stejný počet výkonných jednotek (ALU a FPU), podobný počet pipeline (12 místo 10):

 • Nejvíce se AMD chlubí technologií x86-64. AMD přidalo 64 bitové registry a osm 128 bit registrů (SSE/SSE2). Opterony/Athlony 64 mohou adresovat fyzciky až 256 GB paměti,
 • v jádru procesoru je integrovaný paměťový řadič - rapidně se snižují latence, ale snižuje to flexibilitu přechodu na nové paměťové standardy (jako je DDRII),
 • integrovaný řadič HyperTransportu - procesor téměř nahrazuje funkci Northbridge a je přímo napojen na unifikovanou komunikační sběrnici, která spojuje procesor s celým počítačem. Mezi AGP a procesorem je propustnost 6,4 GB/s (3,2 GB/s v jednom směru) a 800 MB/s mezi AGP bridgem a Sothbridgem. Kuriózní je, že procesor může být připojen přímo na Southbridge,
 • vylepšená práce s L2 cache - kromě toho, že špičkové K8 budou mít 1 MB L2 cache, tak AMD optimalizovala práci s ní. Zvýšila počet počet TLB bufferů a zlepšila Branch Predicition,
 • SSE 2 instrukce - přidáním nových instrukcí bude výkon procesoru v programech optimalizovaných na Pentium 4 citelně vyšší,
 • modularita multiprocesoringu - Opterony mají revolučně řešený multiprocessoring. Modularita zapojení je obrovská (vše pomocí HyperTransportu). Teoreticky by šlo udělat počítač s nekonečným počtem procesorů nebo pomocí HyperTransportu propojit procesory odlišných firem.

Hammery měly být uvedeny už na konci minulého roku. Technická stránka věci tomu nebránila, protože tyto procesory se samplují 1,5 roku (první silikon opustil továrnu v červenci 2001). AMD má ale několik problémů, zejména spojené s výrobou - jádra procesorů s 1 MB L2 cache jsou obrovská (čím větší jádro, tím menší výtěžnost), SOI technologie pravděpodobně také sebou přinesla určité problémy, bezproblémovou výrobu na 0,13 mikron AMD zvládla až ke konci minulého roku. Dalším problémem mohou být nízké frekvence vyrobených procesorů - AMD pravděpodobně nebyla schopná vyrobit Hammer nad 2 GHz.

{mospagebreak title=Athlony 64 v praxi}

Athlony 64 budou mít heatspreader a budou se usazovat do patice 754. V tomto testu byl použit Athlon 64 "Paris" s 256 KB L2 cache na frekvenci 1,4 GHz, který se objeví až na podzim, ale díky větší výtěžnosti bylo uděláno poměrně hodně samplů tohoto procesoru. V dubnu se objeví jen Athlon 64 s 1 MB L2 cache.

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

procesor zepředů

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

procesor zezadu

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

V případě tohoto testu se použili desky ASUS K8M (čipset AMD 8000) a MSI K7V (čipset K8T400). Všechny desky mají Beta či dokonce Alpha BIOS, proto také mají problém s detekci procesoru.

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

BIOS (v tomto případě ASUS K8M), ale detekuje frekvenci procesoru správně. Problém dělá pouze označení.

Takto vypadá u  ASUS K8M nastavení frekvence.

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Máme tyto možnosti:

 • Multiplikátor lze nastavit 4x (800 MHz), 5x (1000 MHz), 6x (1200 MHz) a 7x (1400 MHz)

 • Frekvence HyperTransportu: 200 MHz, 400 MHz, 600 MHz, 800 MHz

 • Frekvence pamětí: 100 MHz, 133 MHz, 150 MHz, 166 MHz

Jak si můžete všimnou, tak základní frekvencí, od které se všechny násobí je 200 MHz. Odvíjí se od ní takt procesoru i HyperTransportu. A díky tomu se dostáváme k

Přetaktování

Konečně vám mohu zodpovědět tuto otázku. jako obvykle jsou dva způsoby - pomocí multiplikátoru a "FSB".

V případě Hammerů se bojím, že procesory budou mít multiplikátor zamknutý a nebude existovat způsob jak je otevřít. Podobně je tomu v případě Pentia 4. Jedině kdybyste dostali od výroby otevřený procesor (tzv. Engineering Sample).

Druhou možností je zvedání "FSB" frekvence - 200 MHz (frekvence od které se násobí tak procesoru a HyperTransportu). Tato frekvence pravděpodobně nepůjde zvedat neomezeně. Brzdou bude LDT neboli HyperTransport sběrnice, které má také určitě svá omezení. První desky, které budou podporovat overclocking Hammerů budou Gigabyty.

{mospagebreak title=Procesor a jeho detekce}

Většina operačních systému už novou generaci procesorů od AMD zná.

Windows .NET Server 2003

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Windows Longhorn

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

WCPUID

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

CPU-Z

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Sandra 2003

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Technologii x86-64 v dnešní době podporuje jen Linux. Do budoucna by se měly objevit 64-bitové Windows XP. Přesto si ale myslím, že reálné využití 64-bitů je daleko.

{mospagebreak title=Základní desky pro Hammery}

Platforma K8 má širokou podporu výrobců jak základních desek, tak čipsetů. Firmy připravují zhruba 15 čipsetů a nespočet desek. Bude z čeho vybírat a hlavně - budou velmi příjemné ceny. Odhaduje se, že první desky pro Hammery půjde sehnat za cenu kolem 3000 - 4000 Kč bez DPH.

Jako první se setkáte s čipsetem AMD 8000 a VIA K8T400. OBa dva budou hojně zastoupeny v deskách. Viz obrázky níže. Tyto desky budou velmi běžné.

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

ASUS K8M (AMD 8000)

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

MSI K8H GEM (VIA K8T400)

Desky budou podporovat všechny dnešní featurky jako je Serial ATA, RAID, FireWire, ale také Wireless LAN nebo Bluetooth.

Jediný větší rozdíl, který nalezneme na deskách výjma struktury platformy K8 je v napájení - to odpovídá standardu ATX 2.03 a to znamená, že dseky mají přídavné napájení pomocí 12V konektoru.

{mospagebreak title=Emitované teplo, ochrana proti přehřátí a monitoring}

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Po příchodu Hammeru už nikdo nebude moct říkat o AMD, že jejich procesory jsou horké či mají problémy s teplem. Athlon 64 vyprodukují o 20 % méně tepla než Athlony XP s jádrem Thoroughbred (v testu byl Athlon XP 2200+ podtaktován) na stejné frekvenci. Proč je Athlon 64 "studený" procesor? Vděčí za to technologii SOI (křemík na izolantu), která snižuje odpor v tranzistorových branách, díky tomu se procesor méně zahřívá a také dosahuje vyšších taktů.

Nové Athlony 64 si vystačí s běžným 250 W zdrojem oproti dnešním energickým žroutům v podobě vysokofrekvenčních Pentií 4

Hammery mají v jádru integrovanou ochranu proti přehřátí na způsob Pentia 4. To znamená, že při zvýšení tepla se začíná zpomalovat a používat tzv. duté cykly. Při dosažení určité kritické teploty se procesor automaticky vypne. Takže už žádný spálený procesor (pozn. autora: za svou kariéru v PCtuningu jsem spálil 4 Athlony).

Monitoring teploty čipu by měl probíhat pomocí interního tepelného čidla, které bude přesně měřit teplotu uvnitř procesoru.

Všechny neduhy kolem teploty AMD vyřešilo na jedničku, za to si určitě zaslouží pochvalu.

{mospagebreak title=Syntetické testy - Sandra, PCMark, SuperPI, mBench. CPU Mark}

Testovací konfigurace

Procesory:

 • Athlon 64 1,4 GHz, 256 KB L2 cache, otevřený multiplikátor
 • Athlon XP 2200+, 256 KB L2 cache, otevřený multiplikátor
 • Pentium 4 2,4 GHz, 533 MHz FSB, 512 KB L2 cache, otevřený multiplikátor

Základní desky:

 • AMD Athlon 64 - ASUS K8M s čipsetem AMD 8000
 • AMD Athlon XP - Shuttle AK39N čipsetem VIA KT400
 • Intel Pentium 4 -  ASUS P4PE čipset i845PE

Paměti:

 • 2x Kingmax DDR3200, 256 MB

Grafická karta:

 • ASUS GeForce 4 Ti 4200-AGP8X

V testech se zaměříme zejména na porovnání výkonu Athlonu 64 s 256 KB L2 cache a Athlona XP s jádrem Palomino/Thoroughbred s 256 KB L2 cache. K8 navazuje na jádro K7 a je velmi zajímavé sledovat, ve kterých testech si K8 značně polepšila a ve jakých naopak zůstala na stejné úrovni.

SiSoft Sandra 2003

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

V syntetických testech ALU poráží Athlon 64 svého "bratříčka" Athlona XP o 10 %. V FPU je výsledek totožný. V syntetických ALU a FPU testech nelze od Athlona 64 čekat velký výkonnostní nárůst, protože K8 je 7 architektonicky velmi podobný. Má stejný počet FPU a ALU jednotek.

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Propustnost paměťového řadiče je asi na úrovni Athlona XP s FSB 333 MHz a DDR 333. Od integrovaného paměťového řadiče v jádru jste určitě čekali více. Upozorňuji, že procesor byl testován s pamětmi DDR333. Přesto ve finále můžou být hodnoty vyšší, protože AMD může řadič doladit a přidat podporu DDR400. také je tady fakt, že se výkon řadič zvyšuje s paměťovým taktem. Achylovou patou tohoto testu je také ignorace testů latence pamětí, které jsou v případě Athlonů 64 špičkové (viz dále).

PCMark 2002

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

V PCMarku, CPU test, lehce vede Athlon 64 nad Athlonem XP. Rozdíl je zhruba 8 %. Naproti Sandře je zde výkon pamětí znatelnější, avšak není nijak zdrcující.

mBench

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Co se táče čekacích dob, tzv. latencí, nemá Athlon 64 konkurenci. Zde je integrovaný paměťový řadič opravdu znatelný. Čekací doby jsou u Athlonu 64 o polovinu lepší než u Athlonu XP. To je co říct!

SuperPI

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Další překvapení se můžeme dočkat v SuperPI. Zde Athlon 64 exceluje a dostává se na úroveň P4 2,2 GHz a Athlona XP 2200+. Oproti Athlonu XP na stejné frekvenci je o 20 % lepší. Zde se pravděpodobně projevili velmi nízké latence, kterými bude Athlon 64 pověstný.

CPUMark 99

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Ve své době velmi používaný benchmark. Zde se opět projevují skvělé latence Athlonu 64 a procesor se dostává až na úroveň Athlonu XP 2200+. Athlon 64 je oproti XPčku na stejné frekvenci o 25 % lepší. Tento test je také závislý na velikosti L2 cache a proto si dovolím tvrdit, že Athlon 64 s 1 MB cache bude mít v CPU Marku skvělé výsledky.

{mospagebreak title=Praktické benchmarky - ScienceMark, KribiBench, GoGoMP3 a Cinebench}

ScienceMark

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

ScienceMark je na hranici syntetických a reálných benchmarků, protože matematicky simuluje pohyb molekul atp.

Výkon Athlonů 64 a Athlonů XP je na stejné frekvenci téměř srovnatelný. Rozdíl je zhruba 4 %.

GoGoMP3

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Práce s MP3 formátem Athlonu 64 jde, ale náskok před Athlonem XP není značný. Pouze 9 %.

KribiBench

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

KribiBench se zaměřuje na práci v CAD/CAM programech. Výkonnostní rozdíl náskok nad Athlonem 64 je slušný, ale nijak závratný: 10 - 12 %.

CineBench 2000

AMD Athlon 64: Poslední tajemství padla

Raytracing Athlonu 64 jde skvěle. Výkonnostní nárůst o 15 % oproti Athlonu XP je už opravdu znatelný. Dokonce K8 1,4 GHz dotahuje na Pentium 4 2,2 GHz. Z benchmarku jasně vyplývá, že procesor bude dělán právě na takové programy jako je 3DStudio Max nebo Maya. Dvouprocesorový stroj s Opteronem bude mít ve světě 3D jen malou konkurenci (pokud nesrovnáváme s SGI).

Klasická práce s 3D mesh jde Athlonu 64 také dobře. Opět zhruba 15 % nárůst oproti Athlonu XP na stejné frekvenci.

{mospagebreak title=Závěr - splní Hammery očekávání?}

Měli jsme možnost porovnat Athlon 64 s Athlonem XP na stejné frekvenci a se stejnou cache. To nám umožňuje posoudit kvality nového jádra. I když stále nejsou tyto výsledky konečné. AMD ještě může přidat podporu pamětí DDR400, zrychlit některé části procesoru atp. Hammer je ještě stále ve vývoji, i když uvedení klepe na dveře.

Cíl AMD je prostý udělat špičkový procesor. Výsledky hovoří jasně - kladem jsou bezkonkurenčně nízké latence při práci s paměti a vhod přijde i obrovská cache. Samotné jádro K8 je zhruba o 10 % rychlejší než jádro K7 (ve variantě Palomino/Thoroughbred), do toho se nepočítá ani technologie x86-64 či SSE2. Tyto možnosti využije procesor později. Nejvíce procesor zazářil v renderovacích programech.

Teď zbývá jediná otázka a myslím, že to je také největší problém se kterým si lidé v AMD lámou hlavu - jak vysoké frekvenci se jim povede dosáhnout?

Minimem je 2 GHz, tato frekvence je nutná, aby se Hammery staly konkurenčně schopné vůči P4kám, které stále AMD frekvenčně utíkají. Cílem AMD je určitě se dostat s frekvencí na 3 GHz, aby mohla v závěru roku konkurovat 4 GHz Prescottu.

Úspěch AMD stojí a padá na dvou věcech - kolik procesorů vyrobí a na jaké frekvenci. Zde je začátek a konec Hammerů.

Zdroj: X86-Secret.com

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.1.2003 06:13:04   0.0.0.xxx 66
K8 je hodně podobná K8
29.1.2003 06:27:59   0.0.0.xxx 77
Chtelo by to udelat i nakej ten testik v linuxu v 64bitovim rezimu skusit jak rychly to bude tam
29.1.2003 07:15:37   0.0.0.xxx 76
Kdy budou AMD Athlony 64 k dispozici pro koncove zakazniky? Kolik pocitate, ze bude jejich cena?
29.1.2003 07:31:21   0.0.0.xxx 65
"Architekutra K8 je hodně podobná K8" clovek se nestaci divit
29.1.2003 07:50:16   0.0.0.xxx 67
Pánové, neuzavírají se náhodou někde sázka jestli to amd vyhraje (resp. vůbec přežije?) já se bojím že ač nekvalitní tak o víc než 1GHz rychlejší intel už amd definitívně utek.
29.1.2003 08:13:28   0.0.0.xxx 67
64bit a adresacia len 256MB ? Hmmmmmm
Btw, chvalit sa tym, ze za svoju karieru som spalil 4 procesory, no ehm, ehm, hlavne to zvalit na vyrobcu.
29.1.2003 08:20:22   0.0.0.xxx 65
tak nevim jestli "duty cycles" lze překládat jako duté cykly... jinak jsem ve článku postrádal to nejdůležitější - kolik to bude stát.
29.1.2003 08:26:56   0.0.0.xxx 56
to je stasne jednoduchy - podivej se kolik stoji P4 3Ghz a pocitej s tim ze 3400+ bude stat tak stejne nobo o par tisic vic, ale pokud na to mas tak te nezabije :-)))))))

vite co udelam az vsichni utecete od K7 - koupim si za 3kkc Bartona na 2600+/133FBS(266DDR)
29.1.2003 08:29:46   0.0.0.xxx 77
Nezapomente na to, ze tento procesor je delany pro 64bit aplikace, tak si myslim, ze vysledky ve 32 bitech jsou velmi slusne (vzpominate si na intel, kdyz v Pentiu Pro nezvladl podporu 16bitu ?). Chtelo by to porovnani Pentia 4 s 32bit verzi aplikace a Athlona 64 s 64bitovou verzi. Je pravda, ze takovych aplikacich neni mnoho, ale treba kdyby Adobe predelal svuj Photoshop na 64bitu, jsem si jisty, ze by bezel o dost rychleji.
29.1.2003 08:48:56   0.0.0.xxx 67
...prave, ze je to trochu jinak - ta 64bitova technologie je jen "dolepena" na 32bitovem zakladu - procesor tedy neni primarne urcen pro 64bit a le pro 32bit
29.1.2003 08:55:37   0.0.0.xxx 76
Tak s tím odpálením nevím, podle mě není absence "dokonalé" ochrany a Athlonu nijak na škodu, neznám nikoho, kdo by odpálil při běžném provozu nebo při troše rozumného experimentování procesor tím, že by jej přehřál.
Možná to bude tím, že je provozujete bez chladiče :o))))))
29.1.2003 09:46:44   0.0.0.xxx 65
A to mate odkial? To chcem... (hmm)
(Alebo sa len teraz mylim, ze to je ten win, ktory vyjde asi o rok-dva?)
29.1.2003 09:59:13   0.0.0.xxx 57
Je to smutne ale pripada mi to jak Ati a Nvidie. Nvidie neco dlouho vyviji a taktizuje , pak je to jen o malilinko lepsi nez od ati a nehorazne drahe. U amd je to obdobne jen jeste nevime cenu!!! Reknu vam ale ze prece jen se cekalo asi vice a nez vyjdou prvni kusy tak intel bude zase jinde. Intel ruzles...bohuzel
29.1.2003 10:10:22   0.0.0.xxx 77
Chápu že se někomu podaří odpálit nešťastnou náhodou 1 procesor AMD, ale 4?!? Co jste s těma procesorama prosím vás dělal pane Dudku?
29.1.2003 10:18:28   0.0.0.xxx 76
By me zajimalo, o kolik % diky temto cyklum klesne vykon CPU. Pokud vim u P4 je to klidne 50%, proto taky podstatne pomaleji taktovane AMD je vykonostne stejne jako P4.
29.1.2003 11:04:29   0.0.0.xxx 66
Tak to me tada AMD fakt zklamalo, kdyz se na ty testy podivam tak vidim ze to ma na 1,4Ghz skoro stejny vykon jako P4 2,2Ghz, avsem jaky bude cenovy rozdil ta P4 stoji cca 6500Kc a ten hammer, co se nebude dat pul roku sehnat, bude stat minimalne 2x tolik! Myslim ze se karty fakt obraci a Intel bude na stejnym vykonu levnejsi!! Bohuzel to odneseme my zakaznici, protoze Intell je podle me drahej. Ach jo.
29.1.2003 12:04:50   0.0.0.xxx 77
To, ze ma Intel 1GHz "naskok" svedci jen o jednom. Tedy spise o dvou vecech. Zaprve o lepsi vyrobni technologii/vyssi vyteznosti Intelu - tomu se neni co divit, kdyz porovnate objem penez investovanych obema firmami do vyzkumu technologie vyroby. Zadruhe o mene "inteligentnejsi" architekture Intelu. Ten ac ma spoustu penez a obrovsky tym, tak nema natolik spickove/revolucni odborniky jako AMD. Lide z AMD jsou podle meho nazoru nadsenci. K tomu urcite prispiva i jejich relativne maly kolektiv. Intel je moloch. Je to tovarna na procesory. Misto, kde si clovek odkrouti svych 8 hodin a specha domu. Intelu chybi "duch" a s tim nic nenadelaji ani jeho vrcholni predstavitele.
29.1.2003 12:17:09   0.0.0.xxx 65
V jednom s tebou souhlasim. Architektura AMD x86-64 je logickym rozsirenim stavajici 32bitove architektury (narozdil od 64bitove architektury Intelu IA64). Nesouhlasim ovsem s tim, ze jsou procesory K8 primarne urceny pro 32bitove aplikace. Diky architekture obsahujici 64 a 128bitove registry a instrukcim pracujicimi s nimi se bude procesor v 64bitovych aplikacich chovat plnohodnotne 64bitove.
29.1.2003 12:26:29   0.0.0.xxx 67
Uvidime jakou bude mit frekvenci prvni komercne uvedeny procesory Athlon64, predpokladam ze to bude podobne jak u Intelu a jeho P4 nejdriv zadna slava a pak AMD utekl i kdyz predevsim gigahetzy a mene vykonem. Muj odhad je ze Athlon64 zacne s frekvenci minimalne 2,0GHz, jinak nema snad cenu davat ho na trh. AMD potrebuje zautocit na Pentium 4 s frekvencemi 2.8GHz, 3.06GHz, 3,2 GHz a dokonce zari i 3,6 GHz vcetne chipsetu Springdale, ac mam doma AthlonXP a nemenil bych za P4, si myslim ze ma AMD co delat - bohuzel prachy Intelu jsou videt prave v technologii vyroby, tam myslim ma AMD lehkou ztratu na Intel. Ale hlavne ma AMD spatny MARKETING, bohuzel vyrobit dobry procesor je jedna vec, ale UMET HO PRODAT to je to oc tu bezi. AMD potrebuje pridat i v teto oblasti hodne do kroku, potrebuje ekvivalent onoho znameho Intel Inside.
29.1.2003 12:28:44   0.0.0.xxx 66
Co se tyce odpalovani procesoru panem Dudkem, videl bych to spise na nesikovene nasazovani chladicu, nez na odpaleni. S procesory mam sve zkusenosti a neni je jednoduche odpalit ani pri takovem napeti jako jsou 2V. (vyjma sundani chladice). Samotne jadro procesoru je velmi krehke a snadno se poskodi. Nemluvim ted o ulomenych rozich. Pri nasazovani chladice je vzdy vyvijen vetsi tlak na jednu ("nabeznou") hranu samotne kremikove desticky. Tato se po nekolika desitkach nasazeni a sundani chladice jemne obrousi a je hotovo.
29.1.2003 13:51:37   0.0.0.xxx 77
Svitil si s nimi. Ja jsem mimochodem jeste neodpalil ani jeden a to jsem jich namontoval stovky. Kamos jich namontoval asi zhruba stejne jako ja, ale jeden odpalil. He he :-)))
29.1.2003 14:38:55   0.0.0.xxx 65
Windows .NET Server 2003 RC2 v 64 bitove verzi je jiz k dispozici (ovsem nevim zda pobezi na tomto procesoru)
29.1.2003 14:54:48   0.0.0.xxx 66
64bit .NET server je planovany jen na IA64. OS od MS pro x86-64 bude zatim jen pristi verze WinXP 64, nicmene tohle nebude 64bit OS, ale 32bit OS podporujici x86-64 procesory, a umoznujici spoustet x86-64 kod dalsich aplikaci (tedy v podstate neco jako Win3.1 pro 32bit)
29.1.2003 14:58:17   0.0.0.xxx 77
asi stejne, 64bit architektura neni z duvodu vykonu, ale predevsim z duvodu adresovatelneho prostoru. V 64 bit modu sice umozni nektere dalsi 64bit instrukce, ty se ale v praxi nepouzivaji (protoze existuje neco jako mmx,sse, ... ktere je jeste vykonejsi (a hlavne 128 bitove))
29.1.2003 15:06:49   0.0.0.xxx 56
ti nadsenci od amd zatim ale neudelali zadny poradny procesor sami (krom nepovedene K5), po 486 to byli kopie intelu, k5 byla sice original amd, ale znacne nepovedena, k6 koupili celou s nextgenem, k7 splacali z nakoupenych technologii, k8 je v podstate k7 s HT (predelany EV6bus od digitalu), interovanym radicem (presun z northbridge) a x86-64 (samo amd rika ze po strance vyvoje je to neco na urovni mmx (asi 5%)).
BTW mit procesor od nadsencu nevadi, ale treba jezdit v aute od nadsencu je uz zivotu nebezpecne ...
" ... kde si clovek odkrouti svych 8 hodin ... " to si pletes to bylo tady a za komousu ...
29.1.2003 15:14:29   0.0.0.xxx 75
ano bude se chovat jako 25let zastary 64bit procesor, nicmene presto je a bude primarne urcen pro 32bit, vzdyt v soucasne dobe neni a ani se neplanuje zadny x86-64 OS od MS(pripravovany WinXP 64 je jen 32 OS s podporou x86-64, a x86-64 aplikaci)
29.1.2003 15:19:36   0.0.0.xxx 66
mas urcite pravdu marketing je prakticky to nejdulezitejsi, nicmene, v tomto pripade to asi neplati, ani sebe lebsi marketing nemuze prodat to co firma nedokaze vyrobit (i kdyz i takovy se najdou) ...
29.1.2003 15:22:18   0.0.0.xxx 57
Hlavne ze se Intelu Pentium 4 opravdu povedl .. a jiste, take Pentium III byl bezproblematicky ... ano a klasicke Pentium, procesor ktery neumel delit, takova drobnost ... no jiste to jsou ti pravi odbornici z firmy Intel!
Hloupy Ivane, kecas to tady bud z blbosti (lepsi pripad) nebo za penize Intelu (horsi pripad).
29.1.2003 15:25:14   0.0.0.xxx 77
Ty čtyři AMD jsem odpalil během posledních dvou let. První to bylo, proto, že jsem nasel příliš velké množství teplovodivé pasty. V dalších případech špatné nasazení chladič (mezi procesorem a chladičem byla vzduchová kapsa). Nehody se stávají, zejména, když procesory přehazujete několikrát za den. JD
29.1.2003 15:28:51   0.0.0.xxx 76
Na toto téma jsem psal ve svém článku AMD Hammer: Nahá pravda.

Athlon 64 budou stát stejně jako dnešní procesory - 200 - 600 USD, Athlon 64 Paris nekde kolem 100 - 200 USD a Opterony kolem 1000 USD a vic.

Procesory budou v retailu k dispozici až v druhé polovině roku 2003, v první polovině se objeví asi jen v OEM a to jen velmi omezeně. JD
29.1.2003 15:40:01   0.0.0.xxx 67
Pěkný čtení, ještě lepší, kdyby bylo vlastní. Asi nejste profíci, takže vás to nijak netrápí, že kradete někomu jeho práci, ale pochybuju že by Honza maloval grafy s francouzskejma popiskama.
Nikde není ani zmínka o původu těchto grafů, přece to není zas takovej problém, nebo se za to stydíte??
29.1.2003 15:56:59   0.0.0.xxx 65
ano P4 je opravdu povedene, jednak se snim da bezproblemu dosahovat vysokych frekvenci kolem 4GHz (nedulezity udaj), coz znamena ze intel ma momentalne absolutne nejrychlejsi x86 (to je ten dulezity udaj). K cemu mi je procesor ktery sice na frekvenci 1.4GHz je rychly jako 2GHz intel, kdyz intel uz prodava frekvence 3GHz.
Pentium bylo docela uspesne (i presto ze prvnich par kusu za urcitych oknosti se seklo pri deleni asi na dvacatem desetinem miste, a navic ti tento procoser zdarma vymenil (proc?)). PentiumIII? jake problemy mas konkretne na mysly? A asi zapominas ze intel (na rozdil od amd) ty procesory skutecne vymyslel ...
29.1.2003 16:07:44   0.0.0.xxx 56
poznamenam jen to ze merit latence podle mBench, je trochu mimo misu, latence pameti je totiz silne zavisla (predevsim u SDR/DDR pameti) na aktualnim vytizenosti pametove sbernice, jinak receno latence bude pri 1GB/s jina nez pri 2GB/s. Jedinym rozumnym porovnamim je tedy podle 2D grafu.
29.1.2003 16:20:01   0.0.0.xxx 77
Nemyslim si, ze by v AMD neudelali jediny poradny procesor. Kdyz uz jsme u tech technologii. Na to, ze Intel spolupracuje s HP, jejichz PARISC byly (a jsou) spickove stroje ... to teda Pentia 4 nic moc. A to nemluve o skoupenem dusevnim vlastnictvi zkrachovale firmy DEC (procesory alpha).
Tech osm hodin nijak nesouvisi s minulym casem. Takova situace je v kazdem velkem podniku.
A i nadsenci muzou delat veci profesionalne.
29.1.2003 16:47:12   0.0.0.xxx 77
Primarne je K8 navrzena tak, aby co nejlepe vyhovovala stavajicim a budoucim aplikacim pro bezny trh. Coz se AMD s x86-64 bezpochyby podarilo (narozdil od IA64). Microsoft ani nikdy ciste x86-64 OS pro verejny segment delat nebude, protoze 64bit OS jsou domenou serverovych systemu. To, ze ale prinese podporu 64bitovych instrukci do sveta beznych OS bude znamenat moznost zvyseni vykonu pro tyto procesory AMD (proto musi Intel mezitim zvysovat alespon frekvenci. Jenze tenhle hon na gigahertze musi jednou zakonite skoncit - a co pak Intele?)
A k tem 64bitovym OS, linuxy uz takove jadro maji (v.2.4.19rc1 x86-64)
29.1.2003 17:30:55   0.0.0.xxx 66
nechci se nejak moc zapojovat do teto diskuze, je to porad to same dokola... jen bych se te rad zeptal... na co ti je Intel P4 na 3,0 bo dokonce 4,0GHz? Pokud odpovis ze na (de)kodovani videa, rekni mi popravde... delas opravdu s videem nebo to je jedina vymluva kterou intelaci mohou pouzit?

Jsem zastancem AMD, takze mam radost z toho ze 1,4 od AMD natrhne prdel 2,0 od Intelu, svedci to o vymakany technologii (kdyby to bylo obracene, asi bych z toho radost nemel, ale uznal bych, ze to maj vymakany). Mam i radost z toho ze je to zrovna porovnani techto frekvenci, protoze si nedokazu predstavit rozdil mezi 3 a 4 gigovym procesorem....

Urcite sem chtel jeste neco dodat, ale uz sem to zapomel ;-)
29.1.2003 17:39:02   0.0.0.xxx 57
HP, PArisc, ia64, DEC nemaji prece nic spolecneho s x86. A co se tyce ia64, tak hlavnim prinosem HP bylo knowhow (dale, zkusenoti s 64bit, pristup k pa-risc, klientela, ...), samotny vyvoj (jak architektury ia64, tak procesoru itanium) si musel intel oddrit sam, vysledek (itanium) se nejvice podobal NE pariscu (ke kteremu mel pristup), ale alphle ev8 (ktera v te dobe jeste ale patrila compaqu). Navic o architekture ia64, lze rici ze je revolucni, a tedy kus udelane prace (tedy nejedna se jen upravovani predesleho (286..468,k5..k).
Prinos dusevniho vlastnictvi firmy DEC se projevi tak za 2 roky, kdy budou uvedeny nove procesory IA64 s nekterymi technologiemi a za pomoci vyvojaru z alphy.
Co se tyce 8 hodin, tak neplati to jen pro velke, na tom moc nezalezi, jde spise o povahu prace, tedy urednici, radovi zamestnaci atd urcite jo, ale o sve spickove vyvojare pecuje kazda firma mnohem vice, a stejne tak jim dava prostor pro creativitu, atd. ...
29.1.2003 17:39:36   0.0.0.xxx 67
Strucne receno - pekna blbost
29.1.2003 17:46:46   0.0.0.xxx 77
plne souhlasim, spalit procesor dokaze akorat lama a to v techto pripadech:
-jen neco zkousi a chladic drzi rukou nebo nenasadi vubec, protoze jeho test prece bude trvat jen par vterin...
-nasadi chladic obracene, myslim tim ze ho otoci o 180° a chladic pak nedoleha
-v nekterych pripadech muze dojit k poskozeni pri pouziti prilis poddimenzovaneho chladice, ale spise dojde jen k zatuhnuti....

to same se da rici o olamanych hranach... to se da udelat jen pri otaceni, naklaneni a jinych neprirozenych operaci s chladicem, pri normalnim nandavani se to nestane... a ze sem uz nasadil a sundal 100vky chladicu...

takze reci o samovzniceni AMDcka nebo se samorozpadajicim jadru muzou sirit akorat lamy a ti, co se snazi poskodit AMD.

P.S.: nejsem placenj AMDckem :-)
29.1.2003 17:50:42   0.0.0.xxx 65
heh, kde zijes, ja uz mam asi mesic, mozna dva, Alfa verzi :-)
njn, nectes, nevis, neznas mapu :-)
29.1.2003 17:54:36   0.0.0.xxx 55
mas pravdu na co je mi pocitac, kdyz mam kalkulacku (nemyslis ze vyvoj jde vpred?). A relalne, existuje mnoho (tim nerikam ze vsechny) pouziti kde je vykon zasadne dulezity, a existuji taky pouziti kde vykon je dulezitejsi nez cena.
Asi ti zkazim radost, ale intel ma delsi dobu procesory, ktere pri 1GHz natrhnou prdel 2xsmp 2GHz od amd ... ;)
Jinak nevidim duvod proc mas radost z toho, ze procesor od amd ktery je pomalejsi nez od intela, bude drazsi nez ten od intela ...
29.1.2003 18:05:11   0.0.0.xxx 76
Podivejte se nakonec článku. Používání obsahu cizích článků ... ano, nejlepší by bylo samozřejmě mít testy svoje, ale to bohužel nejde. Proto musíme brát odjinud. neberte však tento článek jako recenzi, ale jako článek, který odhaluje některé info ohledně tohoto tématu. Z toho důvodu jsme použili cizí grafy arozhodli jsme se nedělat svoje, prtoože chceme, aby šlo vidět, že nejsou naše. Informace jsme přebrali, ale hlavní důvodem proč jsme to udělali je to, abychom českým čtenářům přinmesli zajímavý článek. Mimochodem, kolik z vás umí francouzky? JD
29.1.2003 18:06:12   0.0.0.xxx 77
Bohužel museli jsme vycházet z převzatých výsedků. Pokud budeme testovat Hammera my, tak se dočkte více in-depth testů. JD
29.1.2003 18:09:17   0.0.0.xxx 66
ano, K8 je delana pro bezny spotrebni segment (ale ma nejake plany i na servrovem trhu (asi pro pobaveni)).
Ano taky si myslim ze MS nikdy cisty x86-64 OS delat nebude, protoze tahle platforma nema budoucnost (to koneckoncu naznacuje i samotne amd (amd (spolu s transemntou) ma v planu pripravit novy zpetne nekompatibilni vliw procesor, otazkou je jestli do te doby amd (diky srandickam jako x86-64) nezkrachuje)). Na druhou stranu MS uz ma hotovy (a na dalsich se pracuje) jiny cisty 64bit OS, konkretne pro IA64, a miri sim jednak na servrovy trh (Win2000 server 64 LE, Win .NET server), tak i na trh desktopu (WinXP 64).
64bitu samo o sobe neznamena zadne zvyseni vykonu, pouze rozsiruje adresovatelny prostor. Ale intel pri tehle (zasadni) situaci prechazi i na moderni architekturu (ia64) ktera ma budoucnost a prinasi vykonovy uzitek. AMD opet zvolilo zastaralou x86 architekturu, bez vazne budoucnosti a vykonostniho potencialu.
30.1.2003 06:05:38   0.0.0.xxx 55
Ale stejne by ho mohli udelat treba tam nakej narus bude
30.1.2003 08:59:49   0.0.0.xxx 66
Skoda, ze nebol testovany 4xOpteron, lebo podla technet-u je narast vykonu Hammer vyraznejsi pri multiprocesorovych systemoch vid. Benchmark na zmienenom spravodajskom web-e, kde bol system 4x Opteron @800Mhz o 40% vykonnejsi ako system 4x Xeon 2,2Gz... A vzhladom na to, ze Athlon 64 bude debutovat okolo 2 -2.2Ghz s PR3400 a do konca roku 2003 ma mat PR 4000+
A to uz nehovorim o tom, ze Newisys ma pripraveny demo system pre Hammer na frekvencii 5Ghz... Hovori sa o roku 2005, kedy by mal byt tento system "vypusteny"...
Navyse koncom roka ma byt oficialne uvedeny Hypertransport 2.0 s prenosom 20 GByte/s po jednom 16bit HT kanali... HT1.0 ma 6.4GB/s... Na vyuzitie tejto vymozenosti staci malo modifikovane jadro Hammer a aj malo modifikovany chipset.. Doska moze ostat ta ista... Rovnako ostane rovnaka patica..
Prenos dva kanalu kazdy po 20Gbyte/s je praktickym minimom na riadenie jadrovej elektrarne,co je jedina aplikacia, na ktoru dnesne cislicove pocitace nestacia... Opteron ma 3 kanaly... Teda testovany 64 bit. Duron nebude nikdy nasadeny voci P4 3Ghz ale voci Celeronom... A na ne ma uplne v pohode...
K marketingu AMD... Hector de Jesus Ruiz, to AMD uz naucil.. Vid sutaz o Athlon64 zrebovana okolo 2.4.2003, najnovisie sutaze: Kto kupi 10 Athlon XP in box od oficialnych partnerov AMD, ten bude zaradeny do zrebovania o nakladiak/dodavku na prevoz CPU... Kto tak urobi v severnej Amerike dostane ku kazdym 10 ks Athlon XP in Box 1 ks Athlon XP neboxovany...
Takze reklama funguje... Je fakt, ze UMC zdrzalo AMD vo vyrobe.. Uz je konecne pripravene na vyrobu Athlon XP (Barton) a mozno aj Hammer, ale priprava trvala 12 namiesto 5 mesiacov..
Navyse este aj IBM bude vyrabat CPU pre AMD...
A aby toho nebolo dost Fab 25 v Austin-e, ktora do polovice roku 2002 vyrabala CPU vyraba uz len Flash pamate, ale v januari 2003 zvyslia vyrobu flash pamati v celom koncerne AMD o 200%... Takze AMD nevykrvaca, len tak lahko a nabvyse bude schopna plnit poziadavky trhu v kategorii objem.. Len vyroba u UMC zvysi kapacitu vyroby CPU o 600%....
30.1.2003 11:28:27   0.0.0.xxx 77
Pockej to si trochu vedle, ne?? Athlon64 ma byt jako duron?? To jako bude vlajkova lod AMD Duron? a bude se srovnavat s celeronem?? Co se teda bude srovnavat s P4? Opteron?? To bude teda dobrej cenovej rozdil )
30.1.2003 11:30:56   0.0.0.xxx 76
No tak to se pletes Ivane. Jde o zkusenosti, postupy reseni apod. Dnesni procesory Intelu i AMD jsou uvnitr RISCove. Na Pentii 4 pracovali i lide z HP. Tento procesor by byl dobry, kdyby jej nemuseli predcasne vydat, kvuli AMD a jeji K7.
To, ze 64bit neprinese zvyseni vykonu me pobavilo. 64bitove instrukce zpracovavaji 2x tak vetsi mnozstvi dat za stejnou dobu jako 32bit, takze narust vykonu urcite bude (tim nechci rict, ze dvojnasobny, to ne).
Ano, o spickove vyvojare pecuje kazda firma, ale atmosfera v malem 10ti clennem tymu a mnohonasobne vetsim bude diametralne odlisna.
30.1.2003 11:35:04   0.0.0.xxx 65
Pokud vim tak se AMD zatim nepodarilo vyrobit jedine jadro Hammer, ktere by 2GHz zvladlo. A ta cena bude urcite satanska, takze normalni uzivatel bude mit z hammera tak akorap kulovy! Priznejte si kolik z vas ma na to koupit si treba P4 3,06GHz a co teprve o dost drazsi hammer? Jak rikam normalnim lidem to bude knicemu!
30.1.2003 12:06:56   0.0.0.xxx 76
vykonovy narust tam samozdrejme bude, ovsem ne zduvodu samotnych 64bitu, ale protoze bude k dispozici vetsi pocet registru. Presto v praxi tento vykonovy rozdil nebude nijak velky ...
30.1.2003 12:26:52   0.0.0.xxx 66
Myslim, ze v AMD neplanovali uvest Opterony na serverovy trh pro pobaveni. V jejich prospech hraje obrovska modularita, nizky prikon a neposledne take cena. Nemyslim si, ze AMD udela na serverovem trhu diru, ale uplatneni tam zcela jiste najde.
Microsoft nikdy system ciste pro x86-64 delat nebude, ne z toho duvodu, ze by tato platforma nemela budoucnost (coz si nemyslim), ale ciste z duvodu obchodniho. Bezne operacni systemy se nevyplati sit na miru nejake jine platforme nez x86. Tedy ani na platformu, ktera zabira v beznem verejnem segmentu nekolik desitel procent. Uz to, ze Microsoft prinasi do techto systemu podporu x86-64 svedci o tom, ze tato technologie ma co nabidnout.
IA64 je trosku jina situace. Tady se chce Microsoft vyvest s Intelem do sveta serveru. Casy systemu s procesory alpha s WinNT jsou uz davno tytam a Microsoft si toho je vedom. Stale vice spickovych serverovych systemu bezi na UNIXech.
30.1.2003 12:30:48   0.0.0.xxx 77
ano x86 uz od dob amd K5 a intel PPro (PII) pouzivaji microops (tedy vnitrne pracuji podone jako risc procesory (dnes ciste risc procesory ale taky uz asi nenajdes)), ale nevim co stim ma spolecne HP. Nevim ze HP nejak pracovalo na P4 (urcite ne, jestli jo hod link), ale docela urcite ne, proc taky, HP prece nema zadne zkusenosti s x86 procesory, navic kdyz moc nepracovali ani na itaniu, tak proc by meli pracovat na p4 se kterou nemaji nic spolecneho.
Ano 64bit muze dosahnout o neco vyssich vykonu, diky tomu ze dokaze zpracovat vice dat, jen ze to jen za urcitych okolnosti, a tyhle okolnosti v praxi nenastavaji. U celociselne aritmetiky je 32bitu maximalne dostacujici, vetsinou az zbytecne moc, vetsinou bohate dostacuje 16bit. Ppokud je potreba pocitat s vetsimi cisli pak je vyhonejsi pouzit veci jako fpu, mmx ci sse, pokud potrebuje zpracovat vice mensich cislel nejednou pak je idelani neco jako mmx a sse. V praxi se tedy celociselne 64bit aritmetiky prakticky vubec nepouziva.
A kdo rika ze uvnitr velke firmy nemuzou pracovat v malem deseti clennem tymu?
30.1.2003 12:32:33   0.0.0.xxx 56
Az ten chladic budes 100x sundavat a zase pridelavat na JEDEN procesor, tak to na nem poznas :o)
30.1.2003 12:58:36   0.0.0.xxx 66
No neni to tak jednoduche. Modularita sice je, ale tezce pouzitelna, s operetony nejde stavet ciste smp reseni (bude to spise neco podobne architekture numa), tedy lze sice postavit system se spousty opterony, ale vykon nebude dobry (jinak receno, ma smysl stavet max 4cpu stroje). A taky jeste vzhledem k tomu ze dnes je cim dal vice popularni scale-right reseni na ukor scale-up, prestava byl modularita vyhodou. Prikon vzhledem k vykonu, taky neni nijak dobry, spise naopak. Cena, neni nijak vyhodna, konkuruje mozna drahym 64bit risc resenim nikoliv vsak v trhu kde ma potencionalni sanci uspet (cena nejlevnejsich systemu s opteronem ma byt kolem $10000). Vzledem k tomu ze MS ve svych servrovych OS x86-64 nepodporuje a v nejblizsi dobe ani podporovat nebude, tak lze predpokladat ze uspech na servrovem poli bude minimalni. Tedy jedna oblast tu je, a to jsou linuxove nekriticke farmy.
No pocinani MS je vcelku pochopitelne, a je tak trochu predezvou toho co jem uz parkrat rikal, pokud x86-64 prezije, tak jeste dalsich 10 let se tu budeme patlat s 16/32/64bit zastaralima programama. Co se tyce IA64 tak MS pro nej nedela jen servrve OS, ale i klientske (viz WinXP Pro 64bit.ed.).
30.1.2003 13:08:37   0.0.0.xxx 66
fakt si me oslnil vypoctem ze pro rizeni atomove elektrarny je potreba procesor s HT o 20GB/s, takze pro temelim o dvou blocich bude potreba amd s HT3.0 o 40GB/s ..... ;))))
Nastesti ze nedelas v temeline, to uz by nam davno spadl ...
30.1.2003 14:05:12   0.0.0.xxx 76
Mno, HP a Intel spolupracuje spolu uz daleko dele a daleko vic nez si myslis Ivane. (viz napr. http://www.cs.clemson.edu/~mark/epic.html).
Ty jsi tu instrukcni sadu vzal hodne hopem. Krome instrukci pro matematicke vypocty v pevne a plovouci radove carce jsou i dalsi, napriklad pro praci s pameti a pravy ty tezi hodne z sirsi architektury.
Ano pokud rozdelis lidi do mnoha malych kolektivu, musis mezi nimi vytvorit taky urcitou hierarchii a prave ta je jadrem veskerych svaru (znam to z praxe, z vysokych skol (nejen z pohledu studenta) a ted i z mezinarodni korporace).
31.1.2003 12:38:00   0.0.0.xxx 56
Ja si myslim, ze to neni spatny napad prekladat clanky a pridat k nim napriklad vlastni hodnoceni apod... Ostatne to delaji snad vsechny servery.
2JDudek : ja francouzsky umim

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.