Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?
Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?
autor: Orel Petr , publikováno 12.3.2003
Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?
Letošní rok ve světě procesorů přinese mnoho, ale nejvíce překvapení nás čeká na konci roku (milých i nemilých). Kromě toho, že AMD možná už konečně uvede Athlon 64, tak Intel horečně připravuje následníka Northwoodu - Prescotta. V procesorovém světě to bude malá revoluce, protože nejenom se zvýší frekvenční možnosti procesoru, ale také Intel dosavadní architekturu NetBurst od základu "překopal" ... {mospagebreak title=Vývoj v letošním roce}

Vylepšíme vše, nejenom frekvenci procesoru!

Zhruba před měsícem byl uveden nový Athlon XP s jádrem Barton. Jednalo se o první procesorovou novinku letošního roku. A určitě určitě nezůstane jedinou: pomineme-li brzy uváděný Banias "mobilní" Pentium M, čeká nás letos ještě "serverový" AMD Opteron (ten nás ale příliš nezajímá), Athlon 64 a konečně nové Pentium s jádrem Prescott.

O Hammeru jsme toho napsali již tolik, že snad ani nemá cenu dále se o něm zmiňovat. Připomenu snad jen, že se jedná o výrazněji upravený Athlon s dalšími "dodatky" jako řadič pamětí přímo v čipu, absence FSB atp.

V poslední době se stalo okolo Hammer v zásadě jen to, čeho se všichni příznivci AMD obávali - procesor byl opět odložen. Někomu v AMD konečně došlo, že technologie SOI je natolik převratná, že bez zkušeností s ní není možné vyrábět čipy opravdu masově. Výtěžnost je tak slabá, že se uvedení čipu nevyplatilo (ten bude mít mimochodem asi 180 mm čtverečních, což je na dnešní poměry gigantické číslo). Nakonec to tedy dopadlo tak, že AMD zavolalo na pomoc (za 46 milionů USD) techniky z IBM, kteří již s SOI vyrábějí čipy PowerPC. Ostatně IBM technologii SOI vymyslelo.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Nedávno updatovaná roadmap AMD ukazuje, že ClawHammer bude jen přechodné řešení. Dříve bylo v plánu za první pololetí vyrobit pouze několik set tisíc čipů a masově je na trh dodat až ve třetím čtvrtletí. Nyní je jako datum uvedení stanoveno září. AMD se chce soustředit na Opteron, který jim má přinést více peněz a který nemusí nutně pracovat na tak vysoké frekvenci jako Athlon 64, aby se prosadil.

Intel může být letos relativně v klidu. Již minulý rok uvedl Pentium 4 na 3,06 GHz a letos završí řadu Northwood modelem 3,2 GHz.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Zhruba v květnu by měly být uvedeny procesory Northwood s 800 MHz FSB a technologií Hyper-Threading. Bude se jednat o modely 2,4, 2,6, 2,8, 3,0 a 3,2 GHz. Ty společně s čipovou sadou i875P a i865 ovládnou high-endový trh. AMD proti nim v současnosti nemá co postavit, jediný jejich "jistý" čip je Barton 3200+. Ten má používat 400 MHz FSB a jeho frekvence bude s největší pravděpodobností 2,2 GHz (možná to bude i víc, závisí to na tom, jakou výtěžnost AMD bude mít).

Většina lidí byla zaskočena překombinovaným model numberingem u Bartonu s FSB 333 MHz, kde čip 3000+ byl v mnoha případech překonán starším modelem 2800+ a někdy se vyrovnal s 2700+. Větší cache přinesla zlepšení jen někdy a podle tohoto "někdy" AMD nastavilo modelová čísla. Barton na 2,2 GHz nejen že by v některých případech nepřinesl téměř žádné zvýšení výkonu proti Bartonu 3000+, ale navíc by ho i tentokrát překonal Thoroughbred 2800+. A to je zde ještě jeden důležitý faktor v neprospěch tohoto procesoru - neexistuje jediná čipová sada, která by ho podporovala. Ani zatím neuvedený KT400A 400 MHz FSB neumí (bude snad KT400B ?) a nForce 2 má při přetaktování významné problémy se stabilitou, nehledě na to, že čipset samotný se rapidně zahřívá.

Jestliže Barton 3000+ se jakž takž vyrovnal Pentiu 4 na 3,06 GHz, nemá Barton 3200+ s frekvencí 2,2 GHz proti 3,2 GHz Pentiu 4 šanci. Gigahertz frekvenčního rozdílu je příliš veliký. A nic na tom nemění ani fakt, že 3,2 GHz sežere odhadem 97W a vyšší frekvenci u Northwoodu už ani Intel nemůže uvést. Ne protože by takový čip nezvládnul vyrobit (s velkými obtížemi by to určitě šlo), ale protože by opět musel změnit specifikace pro základní desky - limit 70A by už prostě nestačil.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Jestliže High-end trh ovládne Intel, v low-endu se naopak spíše uchytí AMD. Jejich Athlony XP 1700+ a 1800+ jsou dnes vynikající volbou, protože AMD v low-endu poskytuje za méně peněz více muziky. Celeron může konkurovat opravdu jen reálnou frekvencí a spletitými dohodami s prodejci počítačů. My procesor spíše nedoporučujeme, protože AMD v low-endu poskytuje více za méně peněz.

Přelomový konec roku

S přihlédnutím k známým faktům lze pouze konstatovat, že výkon procesorů letos bude stagnovat. Vyšší frekvence FSB sice zvýší v některých případech celkový výkon, ale vyšší frekvenci procesoru či architektonické změny vyšší FSB nahradit nemůže. Kde chybí frekvence procesoru, tam se nedá nic dělat. Bylo to tak již v případě Athlonů XP Palomino, které byly pro přetaktování nevhodné, bude tomu tak i letos u většiny ostatních čipů. Intel vyčerpal frekvenční potenciál Northwoodu již minulý rok a letos může tak maximálně zvyšovat frekvenci Celeronů. AMD je na tom s Thoroughbredy a Bartony obdobně.

Jediné zlepšení lze letos očekávat až od nové generace procesorů - čipů ClawHammer (Athlon 64) a Prescott. Hammer má vytáhnout výš technologie SOI, která snižuje spotřebu čipů až o 30 procent, tudíž umožňuje vyšší frekvence. A to je pro AMD životně důležité, protože kdyby Hammer letos skončil na frekvenci 2 GHz, jakž takž by se vyrovnal nejrychlejším Northwoodům, ale Prescott bude mnohem "tužší" oponent.

{mospagebreak title=Prescott - oficiálně}

Prescott

Čip Prescott je pokračováním architektury NetBurst. Jakožto předposlední Pentium 4 v řadě (po něm bude jen Tejas, pak Intel uvede zcela novou architekturu Nehalem) je to trumf Intelu pro letošní rok. A nebude to ledajaký trumf. Zatímco Northwood je hodně podobný dnes přes dva roky starého čipu Willamette s přidanými dvěma 128 kByte bloky cache druhé úrovně (celkem tedy 256 kByte cache) a vylepšenou výrobní technologií, Prescott je krokem vpřed mnohem větším.

Co zatím víme o Prescottu přímo od Intelu:

 • 90nm výrobní technologie
 • frekvence od 3 do 5 GHz
 • zvětšená L1 data cache na 16 kByte
 • zvětšená L2 unifikovaná cache na 1 MB
 • zrychlení celočíselných výpočtů
 • zlepšená předpověď větvení kódu
 • zlepšený pre-fetch mechanismus
 • vylepšený power-management
 • vylepšený Hyper-Threading
 • další buffery pro Write Combining
 • 13 nových instrukcí (PNI - Prescott New Instructions)
 • bezpečnostní technologie La Grande

Již na první pohled je to poněkud razantnější změna. Northwood víceméně využil výborné 0,13ľm technologie k dosažení vysokých frekvencí a jinak to byl procesor ne nějak zvlášť dobře navržený. Prescott se spolehne nejen na novou technologii, ale i na zlepšení v architektuře. Konečně!

Popis vylepšení

Jak jsem si měl možnost ověřit u Nortwoodu i Celeronu, cache hraje v případě Pentia 4 jednu ze zásadních rolí.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

S větší cache roste u Pentia 4 výkon. Ani 512 kByte L2 nestačí k tomu, aby bylo výpočetní jádro plně vytíženo. Protože Prescott opět zdvojnásobí velikost L2, dojde díky tomu bez pochyby ke zvýšení výkonu na stejné frekvenci oproti Northwoodu.

Stejný efekt jako větší L2 cache bude mít bez pochyby dvojnásobná L1 - ta činí u Willamette i Northwoodu směšných 8 kByte (pozn.: tolik měly už 486ky), U Prescottu to tedy bude 16 kByte. Jsem zvědavý na výsledek Linpacku, jak moc se křivka stane strmější.

Zlepšená předpověď větvení, zlepšený pre-fetch a zrychlení celočíselných výpočtů = další nárůst výkonu. Zdá se, že Intel konečně hodlá zlepšovat tolik kritizovaný údaj o počtu instrukcí vykonatelných za takt - údaj známý pod zkratkou IPC. Všechny tyto technologie se k tomu přičiní. Zlepšená předpověď větvení kódu zabezpečí méně časté zahazování (nesprávných) výsledků a tím pádem vyšší využití jednotek, zlepšený pre-fetch zajistí méně čekání na paměť RAM a konečně zrychlení násobení celých čísel u již tak dost rychlých ALU jednotek učiní z Prescottu patrně nejrychlejší x86 procesor na celočíselné výpočty.

K dalším vylepšením (Hyper-Threading, power-management, La Grande, buffery) zatím nejsou žádné informace. V praxi se tak ví "že to bude lepší", ale neví se jak moc a jak toho chce Intel dosáhnout. Konkrétně třeba Hyper-Threading byl u Northwoodu ve značně legračním provedení, když procesor potřeboval Windows XP se Service Pack 1 na to, aby vůbec byl schopen spouštět aplikace jen s minimálním poklesem výkonu a nikoliv s třeba 20 procenty "záporného" výkonu, jak tomu někdy bylo při použití Windows 2000. Pokud by Prescott dokázal například obsluhovat jednotlivé thready na úrovni řízení využití jednotek, mohlo by to znamenat velký krok vpřed. Ale jak říkám, zatím nejsou k dispozici žádné informace, jak chce Intel tuto technologii vylepšít.

90nm výrobní proces

... je logickým pokračováním současného 0,13ľm (nebo chcete-li 130nm).

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Oproti 60nm přechodům u 0,13ľm nabízí nová technologie přechody pouze 50nm a napětí kolem 1,2V. To umožní rychlejší přepínání tranzistorů a menší spotřebu, tudíž vyšší maximální frekvence.

Samotné 50nm přechody by jistě nedokázaly katapultovat Prescott k frekvenční hranici 5 GHz. Intel nejen že použije namísto současných šesti vrstem tranzistorových mezispojů vrstev sedm, ale navíc má připravenou technologii Strained Silicon (mohli bychom přeložit jako napnutý křemík).

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Při průchodu elektronů skrz různé materiály dochází k jejich zpomalování vlivem magnetických polí a nutnému vyhýbání se jádrům. To znamená, že takový elektron je bržděn a ztrácí svojí rychlost.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Technologie Strained Silicon profituje z méně husté struktury materiálu. Elektrony tak mají při průchodu materiálem méně překážek. Tím se jejich pohyb stává znazší a zrychluje se.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

V praxi to znamená 10 až 20 procent zlepšení, což je velmi citelné. Přitom náklady na aplikaci této technologie jsou jen 2 procenta. Dále je zajímavé, že přechod na 90nm výrobní proces si vyžádá upgrade pouze 25 procent zařízení továren. Při ceně jedné takové továrny kolem 2 miliard USD je to nezanedbatelná úspora.

{mospagebreak title=Prescott neoficiálně}

O čem se zatím spekuluje...

Velice zajímavé informace (nebo spíše domněnky) o Prescottu přinesl Hans de Vries ze stránky Chip Architect.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Schéma současného Northwoodu. V horní části jsou čtyři bloky L2 cache po 128 kByte (celkem tedy 512 kByte), zelenou jsou označeny ALU jednotky, modrou barvou FPU jednotka a konečně červenou Trace cache - ta uchovává 12 tisíc OPs a její velikost se dá odhadovat na 50 až 100 kByte.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

První dostupná fotka čipu Prescott (oproti Northwoodu výše otočené o 180 stupňů). Zatímco u Northwoodu si Intel s designem hlavu nedělal a jednoduše přidal větší cache, u Prescottu je tomu zcela jinak. Větší cache je zde také, ale hlavně - došlo k přeskupení jednotek. Northwood (a částečně i Willamette) trpěl lokálním přehříváním a jeho životnost asi nebude nijak zázračná, protože po přetaktování už několik kusů umřelo.

Změny v FPU

První věc, které si lze všimnou, je zcela přeskupená FPU jednotka. Intel se k tomuto již vyjádřil na oficiálním slidu...

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

...  na Intel Developer Forum Spring 2003, takže to není až tak překvapení. Reorganizace uvnitř FPU jednotky má zajistit menší koncentrace tepla a tudíž i možnost dosažení vyšších frekvencí.

Mimo předělání FPU jednotky je z obrázku výše zřetelná ještě jedna věc - v rámci přeskupení jednotek uvnitř čipu došlo k posunu ze středu až zcela na kraj.

ALU jednotky - že by 2x tolik?

V ALU jednotkách má dojít k zrychlení násobení. Je zde ovšem ještě jedna zajímavá věc.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Fotka ALU jednotky u Willamette. Dva bloky vlevo jsou 8 kByte L1 datová cache.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

To samé u Northwoodu - žádná změna.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

A nyní Prescott. L1 cache se zvětšila na 16 kByte, zajímavé je ovšem také to napravo. Něco tu evidentně přebývá nebo lépe řečeno se zdá, že tu je vše dvakrát. Znamená to snad, že Prescott bude mít všechny ALU jednotky zdvojené? Takový zásah do architektury by znamenal rapidní nárůst výkonu. Je to ovšem docela pravděpodobné, protože to s největší pravděpodobností byly právě ALU jednotky, co zabránilo efektivnímu nasazení technologie Hyper-Threading u Northwoodu. Když by čip měl dvojnásobné množství ALU jednotek, Hyper-Threading by ve spoustě případů začal vykazovat významné nárůsty výkonu. A že Intel Hyper-Threading vylepší, o tom už víme.

Větší Trace cache?

Hans při srovnávání fotky Prescottu a Northwoodu narazil na ještě jednu zajímavou věc - je dost dobře možné, že čip bude mít zvětšenou a rychlejší Trace cache. Ta uchovává na microOPs dekódované instrukce. Tyto microOPs se pak používají jako vnitřní instrukce jednotkám.

Je známé, že čipy Willamette a Northwood mají Trace cache schopnou zapamatovat si 12 tisíc microOPs. Tato Trace cache je schopná za jeden cyklus vypustit do výpočetní části až tři microOPs. 12 tisíc děleno třemi dává 4096 řádek po třech OPs, každý cyklus je možné přečíst jednu řádku.

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Porovnáním velikostí L2 cache (u které velikost známe) a Trace cache došel Hans k závěru, že Trace cache je v Prescottu poměrově větší. Nahlédnutím do dokumentu ohledně CPUID Instrukce je možné zjistit příslušné výstupní hodnoty CPUID instrukce ohledně cache:

Jaký bude nástupce Pentia 4 (Prescott)?

Výstupní hodnota 70 (v hexa) znamená 12 tisíc microOPs. Tuto hodnotu mají jako výstup čipy Willamette a Northwood. Pakliže ale uvažujeme větší Trace cache (ale ne zase až tak moc), je jedinou možností 16 tisíc microOPs. Prescott tak patrně bude mít Trace cache o něco větší.

Nyní ovšem další úvaha. Při 12 tisících OPs máme 4096 řádek po 3 OPs. Jestliže bude cache pro 16 tisíc OPs, nemůžeme mít 5461,3 řádek (16384 / 3). Jednak protože to není celé číslo a zároveň protože to není mocnina dvou, takže by se s takovou hodnotou špatně pracovalo. Logicky závěr je tedy takový, že 16384 / 4096 = 4. Toto lze provést. Při větší Trace cache a zachování počtu řádek dostáváme čtyři OPs na řádek, tj. maximálně čtyři OPs vyslané za cyklus. Takové zlepšení by ale opět mělo nezanedbatelné pozitivní důsledky pro výkon! A tato úvaha je i poměrně rozumná - o pár řádek výše jsem psal o možném zdvojení ALU jednotek. Víc ALU jednotek při stejném maximálním počtu instrukcí za cyklus by bylo vcelku k ničemu, tak proč jednoduše Trace cache neurychlit?

Závěr

Po shlédnutí prvních informací o Prescottu je mi jasná jedna věc - Northwood byl proti němu jen "ušmudlaný kus křemíku" s uspěchanou architekturou. Že Intel uvedl Hyper-Threading již v Northwoodu a že brzy uvede Northwood s 800 MHz FSB, to je drobnost proti tomu, co přinese Prescott. Ten nejen že bude mít všechno tohle, ale zároveň to bude čip s nízkou spotřebou a výrazně vyšším výkonem na stejné frekvenci.

Mám pocit, že kdo si letos koupí za těžké peníze 3 GHz Northwood, bude po spatření výsledků Prescottu hodně litovat.

Zdroje: Chip Architect, Intel

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
12.3.2003 06:00:51   0.0.0.xxx 98
"Mám pocit, že kdo si letos koupí za těžké peníze 3 GHz Northwood, bude po spatření výsledků Prescottu hodně litovat"

Proc litovat? Tak si proste koupi prece prescota az bude za tech vic nez pul roku dostupny ne? To mam jet trictvrte roku na pomale masine jen proto abych usetril 200-300 euro? Spis budu rad ze jsem zvolil platformu ktera ma budoucnost ne? Buhvi kde bude amd az se lidi dozvi ze hammer nebude ani letos...
BTW: 7205 je super, vsem doporucuju.
12.3.2003 06:50:29   0.0.0.xxx 87
A nasledne kde bude vyvoj a ceny Intelu az AMD padne, ze... :-(
12.3.2003 07:49:42   0.0.0.xxx 99
Az na to, ze Prescot ma novu patica a nove chipset-y... Novy chipset bude potrebovat aj novy Northwood - s HT 3.06 uzx novy chipset potrebuje a co este Northwood s vypelpsenym HT?

Ze Opteron nikoho nezujima? Famy hovoria, ze Opteron 100 rady (Znacenie Opteron xyz - x max pocet CPU v systeme bez podpory MP v chipset-e -podla toho su definovane rady, y- vykon v rade Opteron, z -vykon voci inym architekturam) ma kokurovat najvykonnejsim P4 - dokonca podla URL http://www.amd.com/us-en/assets/con tent_type/DownloadableAssets/FINAL_AMD_Bob_Rivet_Morgan_Stanely_Conf.pdf
str 19 ma dokonca konkurovat PIII... a naopak 800 radu ma konkurovat Itaniu...

K tomu, ze Athlon 64 nebude len tolko, ze bude - a nebol lebo sa cakalo na nieco taketo, co donuti M$ k podpore x86-64 v desktop WIN:

Tadpole Computer may end up as a big fish in the small pond of 64-bit notebooks.
On Monday, the company announced that its management had bought out the firm, in the process luring heavyweights such as Bruce Borden, the co-founder of 3Com, and Spencer Worley, a former engineer at Apple, to the team. Borden will serve as Tadpole's chief scientist; Worley will be asked to run the company's engineering team.

Since 1994, Tadpole has designed notebooks around an odd mix of microprocessors: the desktop Pentium, a PowerPC, the 64-bit Alpha, and Sun's 64-bit Sparc chip. Traditionally, Tadpole has offered its products to the government, combining exceptionally high-performance computing and mobility. Next up? The mobile Athlon 64, due in the second half of 2003.

"I keep reading about companies struggling," said Mark Johnston, chief executive of Tadpole. "We're having a great time. I think the big reason is the security market is very receptive to qualities and functionality that's traditionally only been offered in the desktop environment."

Traditionally, the company's products have cost between $15,000 and $20,000. Now, Tadpole is searching for a more downmarket niche, and hopes to expand its product offering with cheaper computers for commercial customers in the $4,000 range later this year.


Johnston also said that its first multiprocessor Sparc notebooks would be shipping by the end of this month or early in April, and the company plans to support Sun's multicore products, he said.

Tadpole's notebooks replicate the Sun keyboards, which differ from their Wintel counterparts. Because Sun doesn't need to deal with designing drivers for things like PC Card slots, the Tadpole engineering team in Cambridge; Carlsbad, Calif.; and Cupertino, Calif., spends much of their time designing in CD-ROM support and other portable features.

"The theme is 64 bits to go," Johnston said. Tadpole also spends considerable resources on improving the security and accessibility of its notebooks, designing in biometrics and mirroring parts of the server to replicate the work environment of a Solaris box while on the road. Borden's role is to design a "network accelerator", improving connectivity further.

And then there's cooling, no small feat when workstation-class computers are crammed inside of a portable chassis. "The cooling system looks like something out of an art gallery," Johnston said.

Still, even Tadpole's engineers have their limits. That's why customers shouldn't expect to see an Itanium-powered Tadpole notebook anytime soon. A mobile Athlon 64 box, however, is another matter. A notebook is expected soon after AMD introduces the mobile Athlon 64 in the fall.

"We can cool 60 to 70 watts, not 100 watts," Johnston said.

As part of its cost reduction strategy, Tadpole will borrow an idea used by other top-tier notebook markers and began outsourcing its production lines, Johnston said

(ZDROJ: http://www.extremetech.com/article2/0,3973,923730,00.asp)
12.3.2003 07:58:40   0.0.0.xxx 98
jenze vse jen teorie, praxe jsou jen odklady. Az bude tak bude, zatim neni a jentak nebude.
Navic kde berete jistotu ze intel bude mit jine ceny a vykony kdyz tu amd nebude? Intel uz ted ceny AMD neprizpusobuje, je to pro nej bezvyznamny hrac a soupere ma jinde. Hlavne zije s tim ze jen inovaci donuti k upgradu a tedy ziskum a to uz po nekolik let. A mooruv zakon nema s konkurenci na trhu nic moc spolecne.
12.3.2003 08:07:34   0.0.0.xxx 89
v momente kdy spickova deska pro intel stoji 300euro tak je preci jedno ze se meni i chipset a deska.
je dobre ze se intel nedrzi zuby nehty starych platforem jak to dela amd.
12.3.2003 08:13:53   0.0.0.xxx 88
Mno nevím, ale takovýchto "nadšených" recenzí před vydáním jsem četl už tuny. Na vyvozování závěrů a superlativ bych počkal až to bude realita. Mimo to vyvozovat takovéto závěry z prezentace Intelu... přeci jen tam nenapíšou, že to bude stát zaprd :-) (což netvrdím).
12.3.2003 08:27:28   0.0.0.xxx 89
Jojo, na PCTuning (drive Zive.cz) jsou na takovehle vestby specialisti a koukam, ze uz to nejni jen Herr Dudek. Co si tak vzpominam, tak vestili napriklad grafickou velkou rijnovou revoluci pro GF FX (chachachacha), prulom Matroxu s Perhelii (hohoho), prevalcovani AMD Northwoodem (chichi) a podobne pic*viny. Ze je to jeste bavi :-/ Jeste ze dneska zacina CeBIT, vypada to, ze tady fakt nemaj o cem psat, tak cucaj z prstu :-/
12.3.2003 08:30:36   0.0.0.xxx 89
Ty jsi akcionar Intelu, ze nam tady siris takove bludy? Koho zajimaj predrazene "spickove" desky pro Intel? Z tebe musej mit v Intelu radost, presne takovym pakum jako jsi ty prodavaj ty svoje desky, ktere podporuji jen jeden typ CPU... Ze to Intel nemontuje rovnou na ty desky :-0
12.3.2003 08:38:24   0.0.0.xxx 98
S tym Cebit-om to nebude take strasne... Hned na uvod AMD oznamilo 12-13 novych CPU pre notebook-y - medzi nimi 5 pre Thin & light market(prvych 5 CPU od AMD pre tento Trh) 5 pre mainstream (AMD tam zacalo zaciatkom roku) a 2 pre doteraz najsilnejsi AMD trh s mobile CPU (desktop replacement) z toho jeden na jadre BARTON... K tomu oznamenia o notase na baze athlon 64 a dalsich 8 server-och na baze Opteron...

AMD PARTNER Einux said it was introducing eight Opteron based models which it will announce at CeBIT in Hannover.
But the firm warned that we should not write about these servers until it is the 12th of March, towards the end of its notification.

It is already the 12th of March in many spots on the globe, so we're all right there, then.

Ak sa o tomto neda pisat - navyse prave bezi tlacovka Intel-u o Centrino-e...
12.3.2003 09:51:51   0.0.0.xxx 89
Už jste viděli srovnání těchto CPU? Nato že P4 stojí na CC 22000 a AMD je o 2000 dražší tak je to docela nářez. To že AMD mělo vyhrát ve hrách tady neplatilo a překonalo P4 jen v UT. Ve všech ostatních testech bylo úplně v prčicích.
12.3.2003 10:21:28   0.0.0.xxx 98
hmm...barton 3k+ je o 2000 drazsi nez p4 3,06g v cc, ale u nas stejne(17000 s dph) mimochodem na co mi je 3g procesor?! to si radsi poridim xp1800 a radeon 9x00 k tomu
12.3.2003 11:20:20   0.0.0.xxx 89
na co mi je mercedes kdyz muzu jezdit skodovkou? ... nevidis v tom trosku paralelu?
12.3.2003 11:57:16   0.0.0.xxx 99
"Novy chipset bude potrebovat aj novy Northwood - s HT 3.06 uzx novy chipset potrebuje a co este Northwood s vypelpsenym HT?"

Co je to za kec? P4 3,06HT si v pohodě vystačí s 845PE a stávajícím socketem...Laskavě tu nešiřte bludy!
12.3.2003 12:11:43   0.0.0.xxx 98
O zmene Socket-u som pri 3.06Ghz P4 nehovoril- samozrejme je ten isty, ale na HT potrebujes upravu northbridge na podporu HT
12.3.2003 12:26:54   0.0.0.xxx 89
Spíše na co je mi Ferrari či Lamborghiny když můžu jezdit Škodárnou... ale nejsou na to u nás silnice / aplikace / pochybuji, že užíváš nějaký extra soft.
12.3.2003 14:22:11   0.0.0.xxx 98
Takhle už nejednou mluvila spousta lidí, no v drtivé většině případů (nepamatuji se jediný, abych byl přesný), se nakonec potvrdila moje teorie. Konkétně třeba Northwood - vám se nezdá, že by AMD v minulém roce pořádně zatopil? Měli snad největší ztrátu v historii!
12.3.2003 14:26:14   0.0.0.xxx 79
Ty troubo jeden natvrdlej kupuj si shit AMD a nas INTELáky nech na pokoji.Pokud nemáš peníze na kvalitní desku + pořádný procesor je to jen tvoje věc.Pokud tady něco plácáš o předraženém CPU tak se podívej na první ceny "slavného" BARTONA 3000+ (19890,- bez DPH velkoobchod) a dodací lhůta??? ta je možná "ve hvězdách".Buď rád že je tu INTEL se svými pokrokovými technologiemi a že si za to musíš "trochu" připlatit je věc jiná.Jen tak mimochodem pokud si koupíš kvalitní desku (ASUS , ABIT ,..) a např. dobrý kousek 2.4GHz P4 za 5080,- bez DPH a vcelku bez problému ji přetaktuješ na hranici okolo 170-180FSB (jen tak pro tvoji zajímavost kamarád ve firmě má kousek který šlape na 195FSB) tak máš CPU někde okolo 3.3-3.4GHZ za vcelku rozumnou cenu.A co koupíš od AMD za 5000,- bez DPH ???? Haha možná tak nějakou šunku XP2400.A srovnávat kvalitu základních desek je dnes vcelku zbytečné protože pokud kupuješ kvalitu jak pro INTEL tak pro AMD tak dáš za desku stejně okolo 5tis bez DPH.
12.3.2003 14:42:00   0.0.0.xxx 99
Lidi vysvětlete mi k čemu je to že Intel má 3.2Ghz když si ho žádný smrtelník nekoupí snad jen pár zazobanců, lidi spíše zajímá zlatá střední cesta a to je dneska 2200 - 2600 Athlon nebo P4. Ale v této výkonostní skupině si každý dvakrát spočítá co si koupí jestli P4 nebo AMD. A v tomhle AMD vyhrává.
12.3.2003 15:42:43   0.0.0.xxx 910
P4 3GHz zadny novy chipset nepotrenuje (vetsinou staci upgradovany bios), v pohode jede na x let starem (a stale dobrem) i850 (pripadne i850e). Naproti tomu u AMD musis porad dokola porad menit s procesory i desky a chipsety, patice jsou sice porad stejne, ale desky musis menit tak ci tak.

Co se tyka zajimavosti Opteronu, tak asi tak, tento proceror neni nicim zajimavy (exituji jine lepsi moznosti), navic vzhledem k tomu kdy se objevi na trhu (konec mozna uz tohoto roku), je absolutne nezajimavy (ono cim by asi tento mamuti moloch mohl zajimavy, ze?). Konkurence oproti P4??? ty si myslis ze si nekdo bude kupovat procesor za ctyrnasobnou cenu s polovicnim vykonem??? Konkurence oproti Itaniu ??? delas si srandu??? Jak asi bude nejaka zastarala x86 architektura konkurovat modernimu 64bit procesoru. Jedine kde mozna opteron bude mit uplatneni jsou levne linuxove nedulezite servry.

x86-64 a MS. MS zadny 64bit OS pro x86-64 nema a ani v dohledne dobe neplanuje (a plany MS vetsinou sahaji minimalne na 4 roky dopredu). Jedine 64bit OS od MS jsou a v dohledne dobe budou je pro platformu IA64. Jedine co MS ve spojeni s x86-64 hodla predvest (nekdy), je 32bit OS WinXP Pro s podporou 64bit x86-64 (tedy ze na tomto procesoru bude vubec fungovat, a ze na nem pujdou spoustet 64bit aplikace tretich firem), tedy neco jako byl Win3.0 (16bit OS s podporou 32bit procesoru).
12.3.2003 15:56:21   0.0.0.xxx 108
Co to je za kecy, že s každým procesorem AMD se musí měnit deska??? Mám 2,5 roku starou MSI K7T Turbo a jede v ní vše od Durona 600 do XP2600.
12.3.2003 16:51:46   0.0.0.xxx 89
Utri si sliny a dej si sprchu. Psal jsem o predrazenych deskach holenku (i kdyz pro CPU to plati taky). Pokud vykrikujes neco cenach, tak se podivej do libovolneho ceniku a srovnej ceny iNTEL vs AMD. ADM 2400+ koupim v krame (NE ve velkoobchode) za 5000 i S DPH. Mimochodem hnupe, proc si myslis, ze je to shit? A udelejte si s Hlavsikem jasno v tech cenach, kvalitni deska za 5000 bez DPH NENI 300 euro. Mimochodem, vsadim se, ze beru vic nez ty.
12.3.2003 17:20:10   0.0.0.xxx 98
S prispevkem souhlasim, az na to ze skutecne existuje os pro 64 bit platformu a je jim Windows XP 64-bit edition (beha na nem zejmena intanium)
Jinak Intel Rullezz
12.3.2003 17:39:59   0.0.0.xxx 89
No nebudeme se hadat o cenách XP2700 BOX (4709,- bez DPH) velkoobchod EXTRAPOINT a pokud se podiváš na INTEL P4 2.4BOX (5080,- LEVI) tak asi není co řešit.Já ti chctěl jen nastínit že je blbost koupit si "shit" drahý AMD než mít INTEL P4 který jde tak skvěle taktovat i ty nejhorčí kousky jedou v pohodě na 160FSB.Proto ten "shit" AMD.Bohužel XP2400 už moc taktovat nejde a pokud si budeš chtít koupit kvalitní základní desku tak dáš stejnou cenu jak za desku na AMD tak i na INTEL tedy pokud nekupuješ shit jako je ESC , ... .Nevím co máš s deskama za 300E to je s vysokohorskou přirážkou ne? Nejkvalitnější deska pro INTEL je v současné době považována asi ASUS P4G8X za (5800,- bez DPH LEVI) tak alespon napiš co jsi měl na mysli za těch 300E.Vím že se ti to přijímá těžko ale bohužel AMD dosti citelně strácí dech a pokud se podíváš na podíl trhu tak je to pro INTEL celkem směšná konkurence.Sám bych byl rád kdyby se AMD konečně vyhouplo s něčím "pořádným" protože pokud tu nebude skutečná konkurence pro INTEL tak ceny půjdou opět nahoru a INTEL bude mít prakticky monopol a to asi nechce nikdo z nás.Ale i tak VIVA INTEL.

P.S. Prosím pokud chceš s někým diskutovat tak trochu na úrovni a ne jako nějaký "sprostý hlupák" :-)
12.3.2003 17:48:05   0.0.0.xxx 99
ano, uvedl jsem "... JSOU a v dohledne dobe budou jen pro platformu IA64.".
Jinak k dnes existujicim OS pro IA64: jijich vycet je asi takovy: MS Windows 2000 Advanced Server 64bit LE v1.2, MS WindowsXP Pro 64bit, HP-UX 11i, a nejake ty linuxy. Dale kazdou chvili tu bude 64bit Windows 2003 Server.
A co je pro x86-64: nic, a nejaky ten nedodelany linux.
12.3.2003 17:51:02   0.0.0.xxx 98
tech trista mohlo byt placnute z vody to ze stoji super desky min je jen plus a dava tomu co bylo napsano jeste vetsi vahu.
Nejlepsi desky ma http://www.supermicro.com/ a tu pod 300euro nesplasite takze je tech 300€ treba takovy stred no.
12.3.2003 17:53:43   0.0.0.xxx 88
jo, a prave proto existuje neco jako bios, ktery uplne normalne lze stahnout z internetu (nevidana vec), a do pocitece nahrat. No a zrazu tu mame podporu HT.
u AMD se to resi tak ze udela novy chipset, napr. KT400 > KT400A > KT400B ... , a pak se koupi nova deska ... (ale socket stale zustava ... ;) )
12.3.2003 17:58:12   0.0.0.xxx 99
Ma pravdu Eagle, NW zatopil AMD poradne, holt jejich outsourcovany navrh athlonu stary peknych par let a permanentni neschopnost vymyslet neco vlastniho se zacinaji projevovat tim silneji cim vice dochazi designu tohodle procesoru dech.
Nejvetsi pruser bude az (pokud) amd toho A64 uvede, zjisti se ze je pomalejsi nez brutalne nabouchanej Presscot. To bude hodne blby. Navic se zde zacina uplatnovat praxe ze cim mensi mas market share, tim rychleji ho ztracis... Pred casem se amd chlubilo jake ma velke zakazky od prednich vyrobcu PC a planovali market share 30procent, ted maji zpatky 15 a klesa, zadny velky prodejce stanice s AMD realne nenabizi, na notebook s amd narazite taky zridka - spis vubec.
12.3.2003 18:02:43   0.0.0.xxx 89
k cemu? Zeptej se tech 80 procent lidi co kupuje intely k cemu...? Postavit business model na tom ze prodavam za par slupek procaky overclockerum je hodne nedomysleny plan na ktery AMD dojede. Uvedomte si ze prodavaji svoje procaky za smesny ceny (radsi 5€ nez nic), a stejne jejich podil na trhu klesa, intel je drahy jako prase a topi se v penezich. 80 procent prodanych procaku od AMD jsou slupky za 80€ a min a na tom se neda vydelavat. na tom si trosku prodlouzi svoje krecovite drzeni se v "over minority market share" ale je to spatny business model. Hodne spatny a hodne kratkodoby.
12.3.2003 18:04:04   0.0.0.xxx 98
MSI a K7T ... tak to ti fakt nezavidim ...
jinak toho kolotoce chipsetu sis asi nevsiml??? KT133, KT133A, KT266, KT266A, KT333, KT333A, KT400, KT400A, KT400B, ...
Jinak mam doma jeste desku Abit BX6r2 ve ktere jsou bezproblemu vsechny procesoru PII, PIII a Celerony (mimo P4 celeronu), tedy frekvencni rozptyl 233MHz az 1.4GHz.
Jinak dodam ze na i starsich (a vsak stale asi nejvykonejsich) deskach s i850 a i850e funguji vsechny procesory P4, vcetne tech nejnovejsich s HT.
12.3.2003 18:05:35   0.0.0.xxx 89
zridka.
12.3.2003 18:38:52   0.0.0.xxx 98

no jo jenze to si nesmis kupovat takovy smejdy jako VIA
ale nForce2 nebo SIS 745(oficialne nepodporuje 166)


PS:tohle je klasika - chipsety pro AMD zname akorat od VIA, ac to jsou smejdy
PSS: VIA u me skoncila svoji chybou s IDE a ztracenim dat (kdyz jsem to zjistil stihl jsem prodat desku a koupil SIS735 a byla to moje nej deska)

12.3.2003 18:40:20   0.0.0.xxx 89
Uvidíme, zuřiví a zaslepení Intelisté, uvidíme. Může být, že ClawHammery budou už v době uvedení stát /ve srovnání s Prescottem/ za prd. A třeba to bude špička, cenově výhodnější než předražený Intel, kterému se mnoho fanatiků klaní. To se teprve ukáže. Buď AMD v podstatě skončí, než Intelu aspoň trochu natrhne prdel. Na to, aby ho zlikvidovalo nemá dost peněz i kdyby mělo lepší procesor. Inteláčtí fanatici velmi dobře tuto firmu živí, než ohledu na jakoukoli racionalitu.
12.3.2003 18:44:30   0.0.0.xxx 99
no teda nevim, ale Linux se mi nezda jako nedodelany, ale spis jako stale se vyvijejici - narozdil od Woken ktery se vydaj a potom neni nic vydet a za 1-3 roky vyjde nova verze
PS: linux vypada nedodelane protoze se stale dodelavaji nove funkce - jako u woken HP-UX atp. (jenze tam to je videt jednou za cas a naraz)
12.3.2003 18:50:17   0.0.0.xxx 98
jinak mimochdem, intel hodla asi tak za rok zmenik socket i u prescotu

u tech chipsetu jsi zapomel na ostatni vyrobce :-))
a mimochodem i845 ma asi 8 revizi a ta prvni [pradne neumela ani 133 FBS :-)))
12.3.2003 19:57:50   0.0.0.xxx 89
Jsem zaryty Intelak a popravde receno mu fandim od jakziva, ale posledni me dva procle byly od AMD a duvod? Nac nabuseny procl, kdyz nezbidou penizky na grafiku, desku, pameti, disk a treba za usetrenejch par tisic si koupim neco multimedialniho a dal si budu bzucet na A XP1700/2700, coz pro mne pri FSB 180MHZ a pametech 400 MHz neni zadny Low end... Ale az budu bohaty dareba tak Intel se v mem PC usidli... na Prescotta slintam, tak uvidime co letosni nebo spis pres rocni brigada hodi - U nas asi vede AMD a pak Celerony. A zavsim je to, ze jsme jen chudy statecek a malo kdo z nas ma 400 euro na proclak a namisto toho koupi athlona za 1950KC s DPH ...
12.3.2003 20:02:20   0.0.0.xxx 98
Andre,naprosto souhlasím,je to tak.
12.3.2003 20:15:34   0.0.0.xxx 99
Tak mě napadá jestli taky takovéhle diskuze byli když Intel prodával 486 120MHz a chystal se představit Pentium 133MHz. Taky se lidi ptali na co to je? Já si myslím že teď 3.2 GHz využijí overclockeři, lidi v profesionálních videostřižnách a za pár měsíců si takovehle procesor půjdem bez mrknutí oka koupit - co že to je zase za šmejd, jen 3.2 vždyť už mají 5.3 a na co to vlastně je? O tom to je. Jezdíš šádou 105? Fáčko bylo dobrý ale felda se posunula o krok čili POKROK!!!!! A o tom to je. P.S.: nepoužíváš náhodou MS-DOS 4.0?
12.3.2003 20:18:29   0.0.0.xxx 98
Sis je dobry, ale porad je to strasnej rozdil od intelu.
nforce2 je nejlepsi pro AMD, ale kdo zakusil cistokrevnyho intela (zvlast nektere posledni cipsety) tak mi da za pravdu ze neni druhy intel na trhu and v cipsetech.
12.3.2003 20:21:49   0.0.0.xxx 98
Jo jenze kdyz nekdo nema prachy na prosazeni na trhu nema prachy ani na poradny vyvoj, vysledek vidime sami.
Ja mam k zaslepenemu intelistovi HOOODNe daleko, spis z tebe mluvi zoufaly zaslepenec AMD kteremu zacina pomalu dochazet ze AMD je na tom hodne blede a pokud se nespoji s NVIDII tak je odvarene na vzdy. I kdyby melo procaky desetkrat lepsi.
12.3.2003 20:27:29   0.0.0.xxx 89
Mas pravdu.
ja rozhodne nemam pocit ze jsem nejaky top performance consumer, ale pocitace se mi zdaji strasne pomaly porad. Navic je zde pravidlo, cim vice toho PC umi, tim vice se s tim da delat a tim vice veci na ktere ti PC nestaci se da objevit.
Ja treba delam skin pro Windows XP zalozeny na virtualni realite a 3D oknech, otaceni atd, a bych treba chtel aby dnesni nejvykonnejsi pocitac mel tolik vykonu aby tendle interface bezel bez drastickeho ubirani vykonu programum a misty CPU load 100procent a viditelneho nedostatku vykonu.
Zkuste si pustit Windows XP na 486 (ja to zkousel) a prejet pres tlacitko start je utrpeni.
12.3.2003 20:34:26   0.0.0.xxx 99
S tim souhlasim, nikdo netvrdi ze delas spatne, proste na to nemas a jednas podle toho. To je zodpovedne a i rozumne.
Blbost je kdyz nekdo na intel nema kricet ze intel jsou predrazeni zmr*i, AMD je nejlepsi, atd. Uvedom si ze lidi jako ty je hodne, a to je problem AMD. Nemuzou zdrazit protoze by si je nekoupil uz nikdo, a na druhou stranku dokud nezdrazi nebudou mit nikdy penize. Kvalita firmy se pozna tehdy kdyz mas stejne drahy srovnatelny komponenty a stale mas zakazniky. Viz treba paralela BMW x Mercedes x Audi.
Navic Intel neni zadny moloch, kdyby dnes AMD vylezlo s Athlonem 128 (treba by zasahl sponzoring z IBM - coz nejde protoze intel je s ibm jedna ruka) ktery by drtil P4 ve vsech padech, za mesic tu mate 90nm procaky na 4 GHz a novou definici standardu ve forme dvou HT procaku.
12.3.2003 20:52:40   0.0.0.xxx 98
Z údajů, které jste dali o poměru velikosti cache(C) k trace cache(TC) lze odvodit, že velikost trace cache nebude 16K-uops, ale spíše 32 a dle mého názoru 36K-uops!!!
Proč? - Zhruba stejný poměr velikostí by u stejné velikosti TC a C (např 512:12) měl být zachován ať použijete jakýkoliv výrobní proces. Vzhledem k tomu,že vel. C se zdvojnásobila a poměr se zvedl ve prospěch TC, musí být velikost TC u Prescota více jak 24K-uops. Konkrétně : (2,4/1,6)*(1024/512)*12=36
12.3.2003 22:06:11   0.0.0.xxx 88
Hmmmh to jsem zvědav, jak dlouho mu ten procák tak rychle poběží. SNDS se sice projevovalo zatím jen při zvednutí napětí CPU, ale zvýšením frekvence se teplota zvedá taky. Né tak rapidně, jako s napětím, ale zase je velký frekvenčí rozdíl. u CMOS technologie vzoreček (řekl bych, že to bude u CPU podobné):
"P = Uexp2 * C * f"
P - ztrátový výkon
C - přechodová kapacita
f - kmitočet

Shit AMD kvůli přetaktování??? Mno tak za 1610,- bez DPH 1700+ thoroughbred B0 na EPOXu na 2600+, FSB 180. Přecházím z EPOXa na Abita (má změnu napětí chipsetu - nechce se mi pájet odpory na stabilizátor napětí chipsetu na EPOXu) a uvidím. FSB snad půjde výš. Přinejhorším zkusím nejet ve dvojkanálu. Teplota CPU při 100% vytížení a zvednutém napájení na 1,75 je 41stC při tichém chladiči s 2400 rpm. Chtěl bych vidět něco podobného na P4 (nepočítám vyjímky)!

Každý máme svoje priority, ale shrnovat AMD je shit a P4 super, nebo naopak je blbost. Něco je lepší na to, jiné zase na to.
12.3.2003 22:19:54   0.0.0.xxx 89
Přeně naprosto sdílím tvůj názor.
12.3.2003 22:34:53   0.0.0.xxx 99
No tak si pořid XP1800 na tom přeci není nic špatného ale k tomu se zajisté hodí i ATI 9X00 no ale dej pozor , místo toho X které jsi tam napsal zcela záměrně by jsi tam měl doplnit ještě 0 a nebo maximálně 5 protože takového RADEONA 9700 PRO svým "ubohým" XP1800+ jen těžko "nakrmíš".Na REDEONa 9700 PRO už je třeba min 3.06 P4 a více jinak to nemá smysl si ho ani pořizovat (vyhozené peníze) protože pokud nemáš dostatečně výkoný CPU (mimochodem ani čistá 3.06 ještě nevymáčkne z RADEONa max) tak je ti to stejně k ničemu.To je lepší a také asi nejvhodnější si pořídit buď G4 TI4200 (kterou lze fantasticky nataktovat , zejména pak 64MB LEADTEKa A280 , která jede bez větších problémů na 325/620 za 4300,- bez DPH LEVI )a nebo tak max R9500 ať už normal a nebo PRO verzi.
12.3.2003 22:38:05   0.0.0.xxx 99
Jsou lidi, kteří provozují AXP na KT133, takže jste mimo.

Jasně. Tento procesor není ničím zajímavý a proto je kolem něho takový humbuk.
Existují lepší možnosti - a že by jste uvedl jaké? Takováto argumentace je směšná.
"Zastaralá architektura..." ble ble ble... nejlepší je odsoudit ještě před narozením.
Hehe levné linuxové nedůležité servery.... na jednu stranu říkáte, že je Opteron drahý a pak tu plácnete o uplatnění v "levných nedůležitých linx. serverech"

To, že pro Opterona nebude zatím přímo OS od Mrkvosoftu není podle mne zase tak velký problém. Opteron je mířen do segmentu Serverů a kdo to se serverem myslí opravdu vážně, tak se MS ani nedotkne aby se nenakazil :-). P.S. nevíte, proč hlavní servery MS jednou na Linux/Unix technologii?? :-))))
12.3.2003 23:26:14   0.0.0.xxx 98
no a takto to dopadne, ked si nuly myslia , ze su odbornici. Riesenie nikde, len zbytocny flamewar. A my, normalny zakaznici sa mozme len usmiat a vyberat si podla vykon/cena/spolahlivost/podpora
12.3.2003 23:32:01   0.0.0.xxx 89
ty si frajer, nechces ist pracovat priamo pre najvacsie firmy na svete? Vsak o teba sa musia bit s tvojimi perfektnymi vedomostami.Ze sa vobec zahadzujes s blbymi amatermi ako sme my, vsak ty uz si clovek na "uplne inej urovni"
12.3.2003 23:34:55   0.0.0.xxx 98
na co mat skodu superb ked mozes mat mercedes triedy A
13.3.2003 01:45:01   0.0.0.xxx 99
To jsou vsechno jenom blby kecy, ani takto rychla grafika by se neztratila, kazdopadne AXP1800+ jdou vcelku bezne pretocit na 2600-2800+ a na nForce2 v dualu to slape paradne. Neni problem nahodit 6xAA, 16xaniso a natweakoat dalsi eyecandy primo pres registry, aby se grafika neflakala...
13.3.2003 08:41:34   0.0.0.xxx 99
Prosim Ta, co to trepes... Opteron ma termin 22.4.2003 vydania na party AMD v New York City... 16.4.2003 vyjde oficialny release SuSe 8.2, s oficialnou podporou x86-64, urceny pre "know-nothing home users"

10300 Opteron-ov je uz u Cray Research - AMD a Cray vyvijaju spolu pre Sandia National Laboratories (de facto Vyskumny Ustav Modernych Zbrani Ministerstva Obrany USA) superpocitac REDSTORM na modelovanie a vyvoj jadrovych zbrani a ich vybuchov... Cena je cca. 4,5 mil. USD Ak je toto nevyznamny a lacny Linux server tak neviem...

A vies, ze sa mylis s tym vykonom... podla predbeznych testov bol Athlon 64 Paris (256kB L2cache) na frekvencii 800Mhz pri pouziti DDR333 RAM zhruba tak vykonny ako 1,6Ghz P4.. Startovacia frekvencia Athlon 64 ClawHammer(1MB L2cache ,Paris sa mozno neuvedie, alebo ak ak tak ako Duron 64) bude okolo 2GHz a cena najvykonnejsieho modelu by mala byt v rozmedzi 500-700 USD pri 1000 kusom odbere...
Dalsi test - oba boli nezavisle na AMD -tecchannel- zistil, ze stvorprocesorovy system na baze Opteron 800Mhz ma v IBM DB2 o 40% vyssi vykon ako stvorprocesorovy system na baze 2,4Ghz Xeon!!!!! Ono je to dane tym, ze Opteron ma X-kanalovy radic DDR RAM, kde x=2*pocet_procesorov_v_systeme, kedze kazdy CPU ma dvojkanalovy radic RAM(Athlon 64 ma len jednokanalovy)a moze vyuzivat radic akehokolvek CPU v systeme..., Bohuzial toto plati zatial len pre maximalne 8 procesorovy system... Suhlasim, ze Opteron bude mat cenu okolo 1000USD , co je voci P4 dost, ale voci CPU Itanium je to malo... A cim je x86-64 zaujimava - 1.gaming Epic potvrdil, ze novy engine Unreal Turnament bude vyzadovat 64 bit CPU, Ostatne firmy potvrdili, ze x86-64 zrychluje vyvoj hier o 30% pri sucastnom zvyseni vykon o 30%... Counter Strike uz ma server pre x86-64 a je o tych 30% vykonnejsi ako na IA32 od oboch vyrobcov... 2. RAM- prekrocena je 4GB hranica a v automatizacia sa uz rok pouzivaju 1GB a najnovsie 2GB RAM v systeme - 4GB budu o chvilu
3. Zlozite vypocty...

Navyse ekonomika - firmy maju povacsinou x86 soft a ak by presli na x86 nekompatobilnu platformu stratili by vela penazi-ale oni uz novy soft chcu 64 bit.. O tom je x86-64...
Ono intel mi pripada ako keby opakoval chyby,co urobili Digital a Motorola- nepozerat na zakaznika, ale len na technicku vyspelost vyrobku -nezaujima ma co chce zakaznik
13.3.2003 09:54:49   0.0.0.xxx 98
Ja s urazkama nezacal (kdo tady psal o natvrdlej troubach?). Tech 300 eur za desky vypotil Hlavsa, ne ja. Prijde mi nefer srovnavat cenu XP 2700 a IntelP4 2.4, proc nesrovnavas P4 2.4 s XP 2400+ - to uz pro Intel nevyzniva tak dobre,ze? (Uz to neni rozdil 300, ale cca 1500 Kc za stejne vykonny procak.) Navic, proc operujes s cenama z velkoobchodu, to je pro normalniho uzivatele nedostupna cena!!! Taky by bylo fer brat cenu od JEDNOHO dodavatele - to umim taky, prolez ceniky a vybrat si jen to, co se mi hodi. Dneska sezenes dobre desky na AMD i za 3 5000 s DPH (v krame, ne u LEVI), napriklad ASUS A7V8X (nechces mi doufam tvrdit, ze ASUS je shit?). Netvrdim ale, ze podobne vykonnou desku za stejne prachy nejde sehnat i pro Intel (napr. P4S533-E).

Mozna te prekvapi, ze ne kazdy posuzuje kvalitu CPU podle moznosti pretaktovani. Naopak, tohle zajima jen MIZIVOU cast (promile) zakazniku. Taky ne kazdy potrebuje 3 GHz CPU Intel za 22 000 Kc. Spouste lidi staci "jen" 2 GHz procesor od AMD za zlomek te nehorazne Intelovske ceny - stejne ten 2 GHz vykon jeste dlouho nevyuzijou, maximalne za 2 roky ve hrach. AMD sice momentalne ztraci dech, co se tyce maximalnich frekvenci, nicmene verim, ze jde o docasny stav. Ver mi, je i v tvem zajmu, aby AMD bylo uspesne, jinak tady za par let budes nadavat, jak je tvuj milovany Intel drahy a jak pomalu "inovuje". To uz bys nerval VIVA Intel :-/
13.3.2003 13:47:20   0.0.0.xxx 98
Asus JE bohužel shit. Sláva a lesk těchto desek už jsou pryč,v poslední době je Asus prostě SHIT.
13.3.2003 15:31:30   0.0.0.xxx 89
Podle ceho tak soudis? Odesla ti jedna deska, tak si vsechny zavrhnul?
13.3.2003 19:59:48   0.0.0.xxx 98
No je vidět podle tvé "unikátní" reakce že jsi opravdový odborník.Prosím pojmenuj nějakou dle tvého názoru lepší základní desku než je ASUS.Myslím že jich bude opravdu ale opravdu velice málo a "bůh" ví jestli vůbec nějaká.Možná by jsi si měl nejprve dobře rozmyslet co napíšeš protože tohle je opravdu "PERLA".
13.3.2003 20:15:22   0.0.0.xxx 89
Malá chybička se vloudila já měl samozřejmě na mysli XP2400+ a ne jak jsem uvedl XP2700 který stojí 9500,- bez DPH.Pochopitelně že srovnání P4 2.4 vs XP2400+ vyznívá pro každého z nás trochu jinak.Cenový rozdíl je pouze 300,- kč bez DPH nevím kde jsi vzal 1500,- to je nesmyls.Ptáš proč operuji pouze s cenami jednoho prodejce odpovím ti zcela jednoduše protože od LEVI odebíráme zboží za několik miliónů ročně a tak nám dává nejlepší ceny.A nemusíš se bát protože pokud já něco nakupuji pro sebe i pro firmu tak jsem dostatečně obeznámen s cenami snad všech velkoobchodů u nás.Máš pravdu že ASUS je jednička a né jak tvrdí poněkud vyšinutý "JEFF" že je shit v tom se asi shodneme.

Máš pravdu že né všichni posuzují kvalitu CPU dle přetaktování ale mohu ti zaručit toto : Pokud se jedná o jednotlivce který si za své těžce vydělané peníze přijde koupit PC a rozhoduje se o platformě AMD or INTEL tak pokud se cenově srovnají obě nabídky sáhne většinou po INTEL a to hlavně z hlediska jeho snadné přetaktovatelnosti a hlavně stabilitě , atd... hledisek je mnohem více.

Ale pozor pokud se jedná jen o trochu větší firmu a nebo podnikatele tak v 90% vyžadují platformu INTEL (prodejní statistiky) a to hovoří samo o sobě.Prostě a jednoduše INTEL je "živ" právě z této skupiny nebo chceš-li sorty zákazníků.A na ten zbytek 10-15% zvysoka kašle protože to jsou pro něj vcelku "neperspektivní" zákazníci.To jsou ti tvý jak píšeš "Spouste lidi staci "jen" 2 GHz procesor od AMD za zlomek te nehorazne Intelovske ceny " no prostě těch 10-15% losser custom. :-))))

Další tvůj velký omyl je ten , cituji "Taky ne kazdy potrebuje 3 GHz CPU Intel za 22 000 Kc." )) opravdu se mýlíš protože pokud koupíš za 6.tis P4 2.4 tak ji velice lehce dostaneš na ony 3GHZ a to za cenu 6 tis.

No prostě si argumentuj jak chceš nakonec sám zjistíš že je daleko výhodnější si koupit P4 2.4 než AMD XP2400+.
13.3.2003 20:18:56   0.0.0.xxx 99
S tvojí poslední větou "Ver mi, je i v tvem zajmu" NAPROSTO souhlasím.Budu jedině rád pokud AMD "opět zvedne" hlavu a pokud by se podařilo společnosti získat třeba alespoň 30% trhu tak ceny obou společností budou daleko daleko jinde a o hodně příznivější i pro ty méně movité z nás.SOUHLASÍM proto s tvojí poslední myšlenkou vše by po tom bylo levnější!!!!
13.3.2003 20:39:23   0.0.0.xxx 99
Asus už dávno není, co kdysi býval. Za poslední dobu vydal několik problémových desek (P4S8X, P4T533, A7N8X) a nějak se nemá k zodpovědnosti. Problémy jsou především s nastavením BIOSů, kde si s tím Asus opravdu hlavu nedělá a hlavně ani nezkouší, zda to funguje. Kdyby zkoušel, nemohl by vypustit P4S8X neschopné práce s DDR333 a A7N8X s nefunkčním Q-Fan a problémy s ukládáním nastavení Setupu BIOSu. Tohle všechno jsou pro mě dost pádné argumenty k tomu, abych si Asus nekoupil.
13.3.2003 20:51:22   0.0.0.xxx 89
Já mám naprosto jiné zkušenosti protože poslední tři desky (P4B533E , P4PE , P4G8X ) byly a ještě jsou špičkami ve své třídě a s tím asi souhlasíš.Rád bych aby konečně někdo (objektivně) uvedl které základní desky jsou lepší než ASUS.Jak jsem uvedl bude jich pravděpodobně jen velmi velmi málo a bůh ví jestli vůbec nějaká.
13.3.2003 21:01:36   0.0.0.xxx 88
Podle prodeje soudíte která platforma je lepší?? Ono je to celkem jasné a plno lidí kolem mě chce intel, ale když si s nimi dáte řeč, tak zjistíte, že HW moc nerozumí a ví, že dřív byl "jedině intel". A taky byl, ale už není. Jenže lidé mají pořád v uších "Intel, Intel, Intel". Proto jej kupují. Taky jsem měl AMD P 133 a chtěl Intel. Pak měl iC300A, 366A, 600A a pak Duron, teď XP. Jsem vždy pro to, co je nejlepsí a také to podle mne mám a je mi jedno, zda je to Intel, nebo AMD. Dřív byl opravdu nej Intel, teď ale podle mne AMD (a taky jej zákazníkům doporučuji), ikdyž teď opravdu trošku (ale jen trošičku) strácí frekvenčně dech.

S přetaktováním jsem už psal výše a stabilitě?? Další fáma minulosti. AMD je na tom teď cca stejně.

2600+/2700+ za 2.000,- nebo 3.0GHz za 6.000,- je frekvenče velice malý rozdíl, ale cenově trojnásobek.
14.3.2003 07:11:39   0.0.0.xxx 89
Very old info...

Podiel AMD na trhu x86 podla Garner Data....
Celkovo mobile
Q2 2001:15% 2%
Q3 2001:17% 4%
Q4 2001:19% 6%
Q1 2002:17% 6%
Q2 2002:15% 5%
Q3 2002:11% 4%
Q4 2002 18% 12%

T.j. mas velmi stare info - a teraz ak AMD ma 25W mobilny CPU s napatim 0.986V a planuje este v tomto roku uviest 16W mobilny CPU na 0.13 mikronu a suska sa o prechode Barton-a na 0.13 mikron SOI na ktoru bol povodne vyvyjany, a tak dava 10/25 tepla a spotery oproti 0.13 mikronu bez SOI - t.j. mozno bude mat AMD 6.4W mobilny CPU s ratingom 1800+ To by mohol byt Transmenta Crusoe killer (5.5W)... A to nemusi byt vobec nerealne ved AMD Alchemy Au 1100 ma na 500Mhz spotrebu 0.25W. AMD kupilo Alchemy Semiconductor(firmu zalozenu vyvojarmi Digital-u, ktory nechceli ist do Intel-u alebo Compaq-u) v I.2001, dnes je to AMD Personal Conetctivity Solutions Group, vyvoj procesorov pre spotrebnu elektroniku na instrukcnych sadach MIPS32 a MIPS64 - cim bola
posilnena enklva byvalych spickovych vyvojarov digital-u u AMD
Dirk Meyer, Rich Heye,Greg Hoeppner o noveho sefvyvojara AMD,ktorym je Rich Witek, ktory za 17 rokov , co robi vo vyvoji VLSI CPU ziskal 22 patentov v oblasti CPU, cache a navrhu architektur - bol spoluarchitekt DEC ALPHA, narvhol architektury, ARM, PowerPC,DEC Prism,DEC VAX a VAX vectors, bol sefarchitekt vyvoja StrongARM, prvych dvoch CPU Alpha a uPRISM. A to este bol konzultantom a oponentom pri vyvoji niekolkych dalsich CPU...
C.V. su tu
http://www.amd.com/us-en/Corporate/VirtualPressRoom/0,,51_104_570,00.html

stanice mozno nie su s AMD, ale AMD spravilo zaciatkom roka tah, ze MP2400+ bolo a 20USD lacnejsie ako XP2400+, ale teraz je to uz spat...
no ale cennik tu http://www.mrsmaintenance.com/pdf/cat.pdf
viac menej zodpoveda, ze Athlon 64 ClawHammer bude uvedny na predpovedanych frekvenciach (2.0,2.1,2.2Ghz alebo 2.0,2.2 a 2.4Ghz) ale tie rating-y pri uvedenu su fakt ohromne 2,2(2.4)Ghz bude 3800+ hned v den uvedenia v IX-X.2003
14.3.2003 07:48:00   0.0.0.xxx 99
frekvenciach (2.0,2.1 a 2.2 Ghz alebo 2.0,2.2 a 2.4 Ghz) Podla cennika vsak budu mat ratingy 3400+,3600+ a 3800+... To je celkom slusne

A k tomu toto http://zdnet.com.com/2100-1103-992420.html
Advanced Micro Devices will market its Opteron processors by the numbers.
The chipmaker on Thursday announced a new matrix of model numbers for its forthcoming 64-bit chips for workstations and servers. Instead of using a four-digit model number, similar to the scheme for its Athlon XP processor for PCs, the company chose to identify the new chips with a three-digit model number--resulting in models such as the AMD Opteron 140 Series--as a way to depict each particular chip's capabilities.

Opteron, AMD's next generation of high-end chips, is set to debut on April 22. The chips will be a key part of the company's efforts in 2003 to gain new business customers and also to return to profitability.
AMD said that before finalizing the new Opteron model numbers, it consulted with its computer manufacturer customers and also its business customers and got favorable responses.

The chip is expected to start at speeds of about 2GHz. But the new model numbers don't reflect clock speed. Instead, they show whether a given chip is designed for single- or multiple-processor servers and then point to its performance relative to other chips in the same family, the company said.

The new Opteron lines will include the 100 Series, for single-processor machines; the 200 Series, for dual-processor systems; and the 800 Series, for computers using up to eight processors. The individual chips will start their numbering at 40, so under the new nomenclature there would be a model 140, a model 240 and a model 840. As chip speed increases, so would the model number--a model 142, for instance, would be faster than a model 140, and a model 144 would be faster still.

The new Opteron model numbers continue AMD's efforts to change people's thinking away from using clock speed as the only measure of a chip's performance. The company calls the computer industry's obsession with clock speed the "megahertz myth."
14.3.2003 10:55:28   0.0.0.xxx 98
windows 2003 server ma mat podporu x86-64
rovnako ako Win xp -64 bit ma bit v IX.2003 a pre AMD by stacilo aby SuSe 8.2 (mimo ine aj s M$ Office pre Linux)splnilo svoj ciel byt OS pre "know nothing home user", lebo games pre 64 bit Linux uz su a este budu
14.3.2003 11:53:11   0.0.0.xxx 98
Barton 3000+ je již k dostání,takže ve hvězdách je asi jen to kdo vyhodí tolik prachů za to CPU :-)
dejv
14.3.2003 14:53:17   0.0.0.xxx 88
ja vas ludia nechapem, serte na blbe +ka ved vseci vieme o co ide. Porovnajte skutocne frekvencie, napriklad 1700+ s 1500 p4 a potom hovorte ze amd je shitt. Ten shitt je o 50 % rychlejsi !!!
16.3.2003 22:27:15   0.0.0.xxx 99
Mam dojem, ze sem videl testy, ve kterych vykon Radeonu 9700 prilis na vykonu CPU nezavisel...
16.3.2003 22:33:34   0.0.0.xxx 99
Ty nejses normalni...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.