Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru
Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru
autor: Michal Šimonek , publikováno 23.7.2014
Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Na PC Tuningu se obvykle věnujeme spíše dražším výkonným procesorům. Dnes se podíváme na nový Intel Core i3–4150 z rodiny Haswell Refresh, který bude vítaným zpestředním pro všechny, kteří vybírají mezi levnějšími procesory – nestojí totiž ani tři tisíce. A neušetříte jen na pořizovací ceně, ale i na elektřině – spotřeba je prostě skvělá.


Procesorová novinka Haswell je tu s námi už od jara 2013, po roce se ukázal její refresh a na Computexu vše završila trojice procesorů vhodných k taktování – Core i5-4690K a i7-4790K zvané Devils Canyon a také výroční model Pentia s odemčeným násobičem (označení G3258).

Haswell Refresh je spíše taková z nouze ctnost, aby se vůbec dělo něco nového. Broadwell prostě a jednoduše nabral zpoždění a bylo třeba vyplnit mezeru. Většina procesorů z rodiny Haswell Refresh dostala o 100 MHz vyšší takty při stejném orientačním příkonu, cena naštěstí zůstala podobná níže postaveným modelům roku 2013. I Core i3-4150 je jedním z nich. Na tomto místě nebudeme podrobně rozebírat architekturu, tomu jsme se už věnovali v dřívějších článcích, třeba v recenzi Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Na spodní straně procesoru neuvidíme nic nového. Přesně 1150 kontaktních plošek a pár kondenzátorů.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

V modelové řadě Intel Core i3 pro LGA1150 dnes najdete celou škálu procesorů. Aktuální nabídka zahrnuje bezmála deset modelů – od úsporných i3-4130T až po procesor s vysokým taktem 3,7 GHz označený jako Core i3-4360. Procesory se vzájemně liší ještě integrovanou grafikou. V některých je HD 4600 a v jiných HD 4400. Zajímavý je i rozdíl ve velikosti L3 cache. Nižší modely mají zpravidla 3 MB a ty vyšší o mají vyrovnávací paměť o velikosti 4 MB.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Procesor je v dostání v líbivé krabičce, která obsahuje boxovaný chladič a nálepku. Testovaný Core i3-4150 získáte v našich končinách za obvyklou cenu kolem 2750,- Kč s DPH.

Takto vypadá die procesoru Core i3, větší levou část tvoří iGPU a část vpravo jsou potom dvě jádra, cache L3 a zbylá logika procesoru. Plocha čipu (die size) je přibližně 130 mm².

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Jak už jsem zmínil, procesory jsou vyráběné ve dvou variantách – se 3MB cache L3 ( včetně dnes testovaného Core i3-4150) a se 4MB cache L3. Následující grafický náčrt koresponduje s fotografií výše. Zde však lépe vidíme jednotlivé části procesoru. začerněná část je pak samotná iGPU.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Čipsetová řada

Novým čipsetem, který je pro uzamčené procesory díky ceně výhodnější, je Intel H97 Express. Hodí se pro běžnou sféru do menších kanceláří a domácích PC s osazenými procesory Celeron, Pentium G a Core i3/i5/i7 s uzamčenými násobiči. Nepodporuje v drtivé většině taktování a na omezení narazíte i u pamětí – podporuje jen moduly s taktem do 1600 MHz (nejsou zde vyšší děličky). To však u procesorů nižších řad ani tak nevadí. Naopak podporuje speciální funkci Intel small business advantage. Více v tabulce níže.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

čipset Intel H97

A co nového přináší letošní čipset vyšší série, Intel Z97 Express? Těch novinek vskutku není mnoho. Tou asi nejpodstatnější pro nás, uživatele, je podpora procesoru Intel Haswell, Haswell Refresh (včetně Devils Canyon) a budoucí generace procesorů Intel Core 5. generace. Ten by se ale měl v desktopu ukázat až zhruba za 8 měsíců. Vidíme nový Intel Managmenet Interface ve verzi 9.1 a podporu IRS pro disky PCIe a boot guard (ochrana při bootování). Umožňuje osazení disků s rozhraním M.2 komunikujících přes dvě linky PCIe 2.0 z PCH, díky čemuž lze dosahovat přenosové rychlosti až 10 Gb/s. Samotné disky M.2 disky mají buď rozhraní SATA, anebo PCIe, u toho dávejte při výběru disku pozor. Disky jsou navíc charakterizovány několika čísly, které uvádějí standardizovaný rozměr šířky a délky samotného zařízení v milimetrech (nejčastěji 2242, 2260, 2280).

Původně se také počítalo s podporou SATA Express, ale oficálně zahrnutá není a proto ji najdeme jen na některých deskách, dle uvážení výrobců. Pozitivní je, že některé konektory SATA Express lze využít i pro zapojení disků s klasickým rozhraním SATA.

Grafické výstupy na highendové desce se Z97 nejspíš využije jen málokdo, i přesto podporují zapojení tří monitorů a nechybí ani podpora rozlišení 4K. Procesor oficiálně podporuje paměti v o frekvenci 1600 MHz v dvoukanálovém zapojení, včetně nízkonapěťových. S využítím profilů XMP pak zvládá většina procesorů i paměti na frekvecních vyšších než 2400 MHz. Intel Z97 je také určený primárně pro modely procesorů z řady K, umožňuje nastavit skokové děličky pro BCLK, tzv. strapy a obecně ladění procesorových částí z hlediska taktů i napětí jednotlivých okruhů.

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Čipset Intel Z97

Intel Core i3-4150: Haswell Refresh v lidovém procesoru

Tabulka s porovnáním obou čipsetů 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.