Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní
AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní
autor: Michal Šimonek , publikováno 5.6.2013
AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

AMD Trinity vyšlo v říjnu loňského roku pro desktop a už nyní tu máme jeho dočasného nástupce. AMD Richland, který osadíte do stále aktuálního FM2 socketu. Po vlně testů a hodnocení Haswellu se tak podíváme i na procesorovou novinku od AMD. Je to zcela jiná platforma – určená především pro multimediální zábavu s dostatečným výkonem.


O procesorech Trinity bylo napsáno vše podstatné napříč internetem a také pochopitelně nechyběla zdejší recenze od Aleše a nebo můj návod na přetaktování APU Trinity. Ten ostatně platí také pro dnešní refreshovanou verzi . Dnes tu však máme AMD Richland, konkrétně dorazil k testování produkt AMD A10-6800K s otevřeným násobičem.

Procesory AMD "Richland"

Richland do desktopu přichází po osmi měsících od uvedení celkem symapatického procesoru Trinity. Už na začátek mohu říci, že se jedná o lehce vylepšené Trinity, a to hlavně z hlediska vyšších taktů a hlavně taky funkčnosti úspory energie. V krátkosti se na všechny významné změny podíváme.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

Trinity balancovalo takty CPU a iGPU dle zahřívání, ale má na die jen pár sensorů a takty při velkém zatížení iGPU mohly jít rapidně dolů na CPU tak, že aplikace/hra byla limitována nízkým CPU taktem. Richland by měl mít něco jako predikci o jak náročnou úlohu se jedná a jaký je potřeba vytvořit poměr mezi taktem CPU a iGPU. Další změnou jsou ony sensory a technologie zvaná Hybrid Boost. Richland jich má celkem po 5 na core units a v jejich blízkosti a 7 na iGPU. Tím pádem bude lepší přehled o teplotách a přizpůsobení taktů.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

Zajímavé je přidání dalšího P-state, tedy nějakého mezi P1 a P2. Změnil se i základní takt v klidu. Nás nadšence bude zajímat i vylepšený IMC, s nativní podporou až 2133 MHz 1.5V DRAM v desktopu.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

Pokud se podíváme na samotné rozložení die, všimneme si, že více než polovinu zabírá část pro integrované grafické jádro. Tento koncept rozšiřování velikosti grafického jádra není pouze koncepcí AMD, ale také Intelu. Zkuste se někdy namátkově podívat, jaký pokrok nejen ve výkonu, ale i co do obsahu plochy zaznamenala Intelovská HD grafika od Sandy Bridge až po čerstvý Haswell. Ale zpět k Richlandu a jeho iGPU části. Jeho součástí je také HD Media akcelerátor pro přehrávání videí a jejich konverzi. Dále je tu komunikační grafický paměťový řadič. Grafické jádro spadá pod VLIW4 architekturu, kterou můžeme vidět u moderních AMD karet současné a nedávné doby. Podpora DX11 je samozřejmostí stejně jako akcelerace přehrávaných videí, podpora tří zobrazovacích zařízení v režimu Eyfinity také.

Grafický čip u nejvýkonnějšího modelu HD 8670D má kmitočet jádra na 844 MHz (A10-5800K má HD 7660D s 800 MHz). Samotný procesor Richland disponuje více než 1,3 miliardami tranzistorů a včetně jeho grafického jádra je velikost die kolem 246 mm². Protože i Richland (stejně jako Trinity) vychází z architektury Bulldozer, má základní stavební jednotku jeden modul. Ten obsahuje dvě jádra se společně sdílenou L2 cache a pochopitelně i zde je stejně jako u Bulldozeru či Vishery sdílená FP jednotka. V samotných jádrech došlo k nějakým změnám a mají přiřazemé kódové značení "Piledriver", jímž přísluší 32nm technologie výroby HKMG.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

Použil jsem obrázek z Trinity, jelikož základní rozdělení je identické. Procesorová část obsahuje paměťový řadič (resp. na procesor je navázán tento řadič), který nativně umí až 2133 MHz paměti při napětí 1,5 V, taktéž i paměti s velmi nízkými hodnotami napětí 1,25 V. Každý modul procesoru disponuje svou vlastní L2 cache o velikosti 2 MB.

V die u procesorové části nalezneme také PCIe linky, zobrazovací digitální rozhraní a hlavně inovovaný unclock. Ten je nazvaný jako integrovaný jednotný northbridge (UNB), komunikuje nejen s procesorem, ale pomocí GMC i s grafickým jádrem. I tak jej lze tweakovat stejně jako například u Phenomů. Má tedy svou GPU (GNB) část a procesorovou část (CNB).

Procesory AMD Richland mají rozšířenou podporu ISA instrukcí. Ta zahrnuje FMA4, FMA3, AVX, AES a XOP. Spíše pro zajímavost, loni spolu s Trinity přibyla podpora AMD Memory Profile, což je obdoba Intelovských XMP. Uvidíme, jak vysoké RAM takty zvládne Richland, Trinity zvládal s trochou doladění i 2400 MHz XMP.

Čipset

Pro patici FM2 existují celkem tři čipsety. Dva známe z loňského roku pro APU Llano a socket FM1. Těmi jsou A55 a A75. Tyto čipsety se tak dočkaly svého využití také na nové platformě Virgo FM2.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní

Nově jsme se dočkali v říjnu 2012 vyššího A85X . Procesor s jižním můstkem komunikuje skrze sběrnici UMI. Většina PCIe linek je součástí procesoru, FCH má další 4 linky PCIe x1 a dokáže obsloužit například až 8 SATA/eSATA 6G portů, 4x USB 3.0 a 10 USB 2.0 atd. FCH zprostředkovává skrze převodník i analogový signál. V čipsetu je také integrován generátor taktu, to může být limitujícím faktorem při taktování sběrnice, jelikož ovlivní veškeré ostatní výstupní zařízení a jejich možnou nefunkčnost. Nechybí ani komunikace s IO. Poslední podstatnou věcí čipsetu A85X, kterou nesmíme opomenout je podpora AMD CrossfireX (2x 8 PCIe 2.0) a rozšířený RAID standard. A85 je rozhodně povedený čipset.

AMD APU Richland – naboostované Trinity na hraní 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.