Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo
Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo
autor: Aleš Kaňák , publikováno 21.8.2012
Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo

Zhruba před rokem jsme pro vás připravili test, který jasně ukázal, že vysoká frekvence pamětí nemá až tak zásadní vliv na výkon a za dražší kity se nevyplácí připlácet. Jestli toto platí i dnes, si ukážeme v testu dvojice naprosto odlišných pamětí. První testovaný kit se snaží hrát na energetickou úsporu, druhý na extrémní takt.


Dnešní recenzí bych chtěl navázat na zhruba rok starý test redakčního kolegy Tomáše Šulce, který se zaměřil na vliv rychlosti pamětí a časování na výsledném výkonu. V té době byly rychlejší paměťové moduly abnormálně drahé a s rostoucí frekvencí se výsledná cena pomalu násobila. Vyplatilo se tak investovat maximálně do kitů o frekvenci 1600 MHz, protože pár procent výkonu za to opravdu nestálo. U 1333MHz modulů se navíc dala ušetřit nějaká ta stokoruna. Daleko lepší bylo ušetřené peníze investovat do výkonnějšího procesoru nebo grafické karty. To platí i dnes, ale...

Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo

Naštěstí pokrok nelze zastavit a nyní se dají za podobnou (ne-li lepší) cenu sehnat 8GB (2×4) paměťové kity. Ceny rychlejší modulů se navíc posunuly výrazně směrem dolů a mezi 1600, 1866 a 2133 MHz kity často není skoro žádný cenový rozdíl. Někdy se dokonce paradoxně stane i to, že rychlejší kit je zároveň levnější.

 

Abych co nejvíce demonstroval rozdíl ve výkonu, tak jsem pro dnešní test zvolil naprosto odlišné paměťové kity ve všech ohledech a to:

  • provozním napětí
  • frekvenci
  • kapacitě
  • ceně / dostupnosti
  • velikosti pasivního chladiče
  • cílové skupině

V recenzi vás tak čeká škálování výkonu v rozdílných testech počínaje frekvencí 1333 MHz až po velice brutální metu 2800 MHz. Nebudete ochuzeni ani o přetaktování obou paměťových kitů a myslím si, že některé výsledky vás opravdu překvapí.

Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo

V dnešním testu uvidíme následující dvojici DDR3 operačních pamětí:

  • Kingston LoVo 2×4 GB 1600 MHz (KHX1600C9D3LK2/8GX)
  • Kingston HyperX T1 2×2 GB 2800 MHz (KHX2800C12D3T1K2/4GX)


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.