Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP
Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP
autor: Tomáš Šulc , publikováno 30.1.2012
Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

V dnešním krátkém testu se podíváme na dvě řady operačních pamětí. První jsou moduly Geil EVO Corsa pracující na frekvencích 1866 až 2166 MHz. Konkurenční Kingston zase nabízí paměti řady PnP pro méně zkušené uživatele – stačí je totiž zasunout do desky bez nutnosti nastavování hodnot v BIOSu.


Úvodem

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Ačkoliv jsme po vydání článků Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti a Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB neměli v plánu v dohledné době dělat další test pamětí, rozhodli jsme se pro malou výjimku a krátkou „dvojrecenzi“. Ozvala se nám totiž společnost Geil s nabídkou testu nových modulů EVO Corsa, které by měly být díky nízkému pracovnímu napětí 1,5 V ideální volbou pro procesory platformy Sandy Bridge. Obligátní vyšší napětí 1,65 V totiž u těchto procesorů Intel kvůli riziku poškození paměťového řadiče v procesoru nedoporučuje a maximální doporučené napětí je právě 1,5 V.

Shodou okolností se navíc přihlásila také společnost Kingston s pamětmi řady HyperX PnP (Plug & Play). Také v tomto případě jde o paměti vhodné pro procesory architektury Sandy Bridge (pracovní napětí je opět 1,5 V), hlavní přínos modulů by měl ale být ve vhodnosti pamětí pro méně zkušené uživatele. Paměti totiž nevyžadují ruční nastavení hodnot, parametry jsou uloženy v řídícím SPD čipu a základní deska je umí sama rozpoznat a nastavit.

Geil EVO Corsa 1866 MHz 2× 4 GB

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Jako první si představíme moduly EVO Corsa od společnosti Geil. Řadu EVO Corsa Geil představil společně s Enhance Corsa v druhé polovině minulého roku jako cenově dostupné rychlé DDR3 paměti s nízkým pracovním napětím 1,5 V. Tato kombinace z nich dělá ideálního kandidáta pro náročné uživatele na platformě Sandy Bridge (sockety LGA1155 a LGA2166). Osadit je však samozřejmě lze do libovolné desky s podporou DDR3 pamětí.

Paměti se prodávají v balení po dvou a čtyřech modulech (dual / quad channel) s kapacitou 2-4 GB na modul a frekvencí 1866 či 2166 MHz efektivně. Celkem se tedy nabízí osm kombinací, přičemž na test jsme dostali nejprodávanější kombinaci dvou 4GB modulů s efektivní frekvencí 1866 MHz. Cena balení označeného GOC38GB1866C9DC se pohybuje okolo 1300 Kč včetně DPH, příplatek proti levným 1333 / 1600 MHz pamětem se stejnou kapacitou se tedy pohybuje okolo přijatelných dvou až tří set korun.

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Po vybalení pamětí vás v první řadě zaujme velký hliníkový chladič, ve kterém je efektně vyražený nápis EVO. Protože paměti v základním nastavení pracují jen s napětím 1,5 V, byla teplota čipů v zátěži díky rozměrnému chladiči velmi nízká a pohybovala jen okolo 35 °C. Po zvýšení napětí na 1,65 V pak vzrostla na 40 °C.

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Pod chladičem se ukrývá standardní zelené PCB s osmi paměťovými čipy po každé straně. Čipy na sobě nesou značení AMIN1134 a číslo GL1L256M88BA15BN, ze kterého bohužel není možné rozšifrovat žádné další informace o jejich původu.

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

První screenshot z programu CPU-Z ukazuje základní nastavení pamětí uložené v řídícím SPD čipu pamětí. Uloženo je jednak několik specifikací JEDEC, přičemž nejvyšší nastavení je 1600 MHz při časování 9-9-9-27 a pak specifikace dle XMP standardu. Právě ty v sobě nesou nejvyšší certifikované nastavení pamětí frekvence 1866 MHz při časování 9-10-9-28 a pracovním napětí 1,5 V. Stejné časování mají i výkonnější moduly s certifikovanou frekvencí 2166 MHz.

Minitest pamětí — Geil EVO Corsa a Kingston HyperX PnP

Samozřejmě jsem vyzkoušel také přetaktování pamětí, při kterém jsem zvýšil napětí z 1,5 na 1,65 V. Při tomto nastavení se mi podařilo paměti stabilně dostat na hodnoty výkonnějších modulů ze stejné řady, tedy frekvenci 2133 MHz při časování 9-10-9-28. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
23 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.