Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB
Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB
autor: Tomáš Šulc , publikováno 9.12.2011
Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB

Náš nedávný test vlivu frekvence a časování na výkon počítače ukázal, že kupovat výkonné a drahé paměti nemá pro drtivou většinu uživatelů velký smysl. Půjčili jsme si proto celkem celkem sedm levných paměťových kitů s celkovou kapacitou 8 GB a zjistili, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Vyplatí se nekoukat jen na cenu, ale připlatit si?


Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB

Ceny operačních pamětí DDR3 se v posledních měsících dostaly na úplné dno. Opakuje se tak stejná situace jako před pár lety u pamětí DDR2, kdy si za velmi nízké ceny můžete koupit enormní kapacity. Zdá se až téměř neuvěřitelné, že 2× 4 GB DDR3 s frekvencí 1333-1600 MHz dnes koupíte okolo tisíce korun s daní, velmi rychlé moduly s frekvencí okolo 2 GHz pak přibližně za dvojnásobek této sumy. Pro srovnání: před dvěma roky jsem 3× 2 GB DDR3 1600 MHz CL8 kupoval za necelé tři tisíce a šlo přitom o jednu z nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB

Není divu, že se v této situaci spousta uživatelů ptá, zda má stejně jako dřív kupovat nejlevnější dostupné paměti, anebo zda není lepší si připlatit za větší kapacitu a rychlejší čipy. Co se týče kapacity, dnes už opravdu nemá smysl kupovat v minulých letech tolik oblíbené 4GB kity. Za příplatek okolo čtyř set korun totiž můžete mít dvojnásobných 8 GB, které vystačí opravdu na cokoliv. Stejně tak je ale nesmyslné kupovat paměti více. Mít v počítači dříve neuvěřitelných 16 GB operační paměti (a jen za dva tisíce) zní sice opravdu lákavě, jako běžný uživatel však takové množství nemáte šanci naplnit a to ani s výhledem do dalších let (ono i s naplněním 8 GB budete mít „potíže“).

Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB

Podobné je to s rychlostí. Na jednu stranu není žádný problém za poměrně malý příplatek zakoupit rychlé paměti s frekvencí 1866 MHz a výš, ovšem jak ukázal nedávný podrobný test, v praxi se výkon počítače zvýší naprosto minimálně a výraznější rozdíly jsou jen při komprimaci dat/kompresi videa. Připlácet za rychlé paměti tedy nemá smysl a jestliže chcete ušetřené peníze přeci jen utratit za počítačový hardware, kupte si raději o něco výkonnější procesor či grafickou kartu. Paměti vám bohatě postačí se základní frekvencí 1333 (maximálně 1600 MHz).

Velký srovnávací test levných DDR3 pamětí s kapacitou 8 GB

Výše jsme si zdůvodnili, proč jsou paměťové kity 2× 4 GB s frekvencí 1333 MHz ideální volbou. Zbývá odpovědět na poslední otázku, které konkrétní paměti zvolit. Ve výkonu rozdíl pochopitelně nebude, při stejné frekvenci i časování musí paměti na stejné podat identické výsledky. Je ale v praxi výraznější rozdíl mezi pamětmi s chladiči/bez a mezi jednotlivými značkami? To jsou hlavní otázky, na které by měl dnešní test odpovědět. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
51 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.