Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
autor: Tomáš Šulc , publikováno 9.8.2011
Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti

Na rychlejším procesoru poběží kratší dobu výpočty, na lepší grafice pojedou rychleji hry a s větším množstvím RAM můžete pracovat ve více programech současně. Přemýšleli jste ale nad tím, jaký je přínos operační paměti s vyšší frekvencí a lepším časováním? Jasno v tom má málokdo, proto jsme vše důkladně proměřili a máme pro vás zajímavé výsledky.


Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
lepší grafická karta = lepší detaily a vyšší framerate

Když si kupujeme nový počítač (anebo vylepšujeme ten současný), vždy se ohlížíme za jediným cílem: za co nejméně peněz zvýšit co nejvíce výkon. Podle toho také vybíráme, jakou konkrétní komponentu vyměníme. Pokud nám jedou špatně počítačové hry, pravděpodobně sáhneme po nové grafické kartě. Když trvá převod videa pro mobil příliš dlouho, koupíme si nový procesor. Pro rychlejší start aplikací a operačního systému sáhneme po výkonnějším pevném disku a tak podobně.

Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
paměti s vyšší frekvencí a lepším časováním = ?

Asi si říkáte, že to všechno je přece zřejmé na první pohled. Výše popsané situace sice ano, náš dnešní problém však ani zdaleka tak jasný není. Je jím totiž otázka, jestli vůbec a případně jaký je vliv frekvence a časování operačních pamětí na výkon vašeho počítače. Když se totiž podíváte do nabídek internetových obchodů na dnes nejrozšířenější paměti DDR3 s celkovou kapacitou 4 GB, dají se pořídit levné 1333MHz paměti s časováním CL9 za cenu okolo sedmi set a stejně tak lze koupit i paměti s certifikovanou frekvencí přes 2000 MHz a ještě sníženým časováním na CL8, za které dáte víc jak čtyřnásobnou částku.

Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti

Pokud tedy přemýšlíte o nákupu nových pamětí, pravděpodobně budete řešit otázku, zda zvolit paměti levné s horší frekvencí i časováním a raději ušetřit, anebo spíš sáhnout po modulech dražších a výkonnějších. A právě to se pokusíme v dnešním testu rozlousknout. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
113 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 54.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.