Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Máme novou metodiku – test prvních 7 procesorů
Máme novou metodiku – test prvních 7 procesorů
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.5.2011
Máme novou metodiku – test prvních 7 procesorů

Už hodně dlouho slibujeme novou, přepracovanou metodiku měření výkonu procesorů. Jelikož se blíží uvedení architektury Bulldozer od AMD, museli jsme dát metodiku dohromady před jejím příchodem na trh. V dnešním článku si ji podrobně představíme a podíváme se na výkon sedmi procesorů v ní změřených.


Máme novou metodiku – test prvních 7 procesorů

Současná metodika měření procesorového výkonu je s námi už od roku 2008, je tedy tři roky stará. Za svou existenci jsme v ní změřili přes 40 procesorů, od těch nejlevnějších až po ta nejvýkonnější procesorová monstra. Tři roky jsou v počítačovém odvětví hodně dlouhá doba – skoro až věčnost. Abych připomněl, jak čas letí, v roce 2008 kralovala výkonu grafických karet GeForce 9800 GTX a na trh se chystala GeForce GTX 280 a Radeon HD 4850. Ano, je to už dlouho...

Vzhledem k měnícím se aplikacím a potřebám uživatelů, bylo nutné starou metodiku obměnit a zmodernizovat. Je to ovšem těžký úkol a musí se udělat ve správnou dobu, kdy je relativně dlouhá mezera mezi uváděním novinek. Nejdůležitější věc v nové metodice, je totiž otestování co největší škály současných procesorů pro srovnání s těmi budoucími. Jak už jsem řekl, doba a aplikace se vyvíjí a z aplikací využívající pro svůj chod jedno nebo dvě jádry, je nutné spíše hledět na multi-thread výkon. Ne, že by těchto aplikací bylo více než před lety, vývojáři jsou stále líní, ale uživatelé se změnili. V začátcích naší metodiky měl málokdo čtyřjádro, jelikož ta byla na trhu teprve krátce a byla drahá. Dnes je to jiné, při současných cenách je mezi vámi jistě už převaha čtyřjádrových procesorů, mnozí sáhli v nabídce výrobců ještě výše.

Správná metodika ale nemůže sestávat pouze z multi-thread aplikací, i když by mnozí namítali, že ano. To totiž neodráží současný stav software, ne každá aplikace umí využít všechna procesorová jádra, která má k dispozici. Test tedy musí reflektovat reálnou situaci na trhu, ne bezhlavě nasazovat pouze multi-thread aplikace. V naší nové metodice máme dvě třetiny testů, jež umí využít čtyři a více jader CPU. Zbylé aplikace to neumí a jsou zde pro ukázání výkonu jediného jádra a porovnání i v tomto směru.

Naše metodika je kompromisem mezi profi využitím procesorů a domácím uživatelem. Nebudu nic zastírat, v podstatě jsem se inspiroval na svém oblíbeném serveru Techreport, jejichž metodiku jsem z velké části přejal. Také závěrečné hodnocení se v tomto směru změnilo. Každý procesor bude ohodnocen jedno číselným verdiktem ve třech kategoriích. První bude aritmetický průměr ve všech testech, ten je zde jen pro informaci a kontrolu. Druhý index zohlední domácí využití počítače, hry, komprese, převod videa, hudby a další. Třetím číslem bude pak hodnocení z pohledu profesionála, kde zohledníme rendering, výpočty a další ne příliš často doma využívané aplikace. Náš test procesoru tedy bude v hodnotící tabulce nést trojici výsledků, každý si vybere ten svůj. Jelikož nás čeká opravdu dlouhý článek, posuňme se dále. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
105 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 46.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.