Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD Phenom II X6 1055T - šest jader téměř pro každého
AMD Phenom II X6 1055T - šest jader téměř pro každého
autor: Jakub Carda , publikováno 30.6.2010
AMD Phenom II X6 1055T - šest jader téměř pro každého

V dubnu tohoto roku jsme si představili první šestijádrový procesor společnosti AMD, Phenom II X6 1090T. S ním ovšem přišel na trh také nižší model 1055T, taktovaný na 2,8 GHz. S menším zpožděním vám přinášíme rozbor jeho výkonu a můžeme určitě prozradit, že nabízí opravdu zajímavý poměr výkonu a ceny.


Na trhu s procesory se konečně po dlouhé době objevil velmi zajímavý produkt z dílen AMD. Není třeba zdůrazňovat, že konkurenční Intel Core i7 dostal sobě rovného soupeře i když nejvyšší model 980X trhu stále kraluje. Ovšem cena (24 000Kč) za kterou je Extreme procesor prodáván, je poměrně neadekvátní a jelikož Intel jiný šestijádrový procesor nenabízí zde se dostávají ke slovu procesory AMD. Model 1055T se nyní pohybuje cenově kolem 5 200Kč a nejvyšší 1090T s odemčeným násobičem je k mání za 7 700Kč.

AMD Phenom II X6 1055T - šest jader téměř pro každého

Šestice fyzických jader může mnohdy bez problémů překonat Hyper Threading u čtyřjádrových čipů Core i7. Pochopitelně je třeba uvést, že výkon na takt, je u procesorů AMD o něco nižší, nežli u stejně taktovaného Core i7, to je ale celkem bezvýznamné jelikož se procesory už poměrně dávno frekvencí neporovnávají. Dlouho už také své procesory AMD ani neoznačuje ratingem a tudíž je velmi těžké říci bez ověření testů, který konkrétní model bude výkonnější.

AMD Phenom II X6 1055T - šest jader téměř pro každého

Velkým plusem procesorů Core i7 byl takzvaný Turbo Boost, který zvyšoval výkon v singlethreadových aplikací přetaktováním procesoru. Šestijádrové procesory AMD Thuban již také disponují touto technologií a cena, za kterou se momentálně prodávají, rovněž souhlasí s podobně výkonnými procesory Intel. Celkově tak lze říci, že AMD vyplňuje i vyšší třídu desktopových procesorů, určenou pro nejnáročnější uživatele.

Jak si konkrétně povede dnes testovaný Phenom II X6 1055T a kam je přesně zařazen si ukážeme dále ve výsledcích testů. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
68 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 30Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.