Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Vyhlášení soutěže o Core i7 Extreme Edition
Vyhlášení soutěže o Core i7 Extreme Edition
autor: Václav Vlček , publikováno 14.8.2009
Seznam kapitol
1. Správné odpovědi
2. Vylosovaní výherci
Vyhlášení soutěže o Core i7 Extreme Edition

Několik týdnů jste mohli hlasovat v naší soutěži a pokud jste správně odpověděli, mohli jste vyhrát jeden z nejvýkonnějších desktopovách procesorů. Jeho cena přesahuje dvacet tisíc, ale i další ceny byly určitě zajímavé. Správné odpovědi i vylosované výherce najdete v dnešním vyhlášením.


V minulosti byly většinou otázky v našich soutěžích poměrně jednoduché, ale tentokrát jsme se hodně snažili, aby to výherce neměl snadné. Pojďme se tedy podívat, jaké odpovědi byly správné a proč.
 

O kolik se zvedne frekvence procesoru Core i7 díky technologii Turbo Boost, pokud je BCLK na standardní hodnotě (systém není přetaktovaný) a zatížené je pouze jedno jádro?
Začneme na první pohled snadnou otázkou, ale i tady se skrývá záludný chyták. Prvně tu máme BCLK frekvenci. Ta je u nepřtaktovaného procesoru 133MHz. Ve většině případů pak funguje Turbo Boost tak, že zvedne frekvenci všech jader procesoru o jeden stupeň neboli "bin", jak to nazývá Intel. Pokud ale procesor pracuje za optimálních podmínek a je zatíženo pouze jedno jádro, tedy počítá nějakou single-thread úlohu, může Turbo Boost zvednout frekvenci jednoho jádra až o dva biny. Tedy celkově o 266MHz.

Vyhlášení soutěže o Core i7 Extreme Edition

Jakého typu je Intel Smart cache L3?
Druhá otázka je potom jednoduchá, odpověď najdete třeba na stránce wikipedie věnované procesorům i7. Je to Inclusive.

Jaká je maximální propustnost QPI v GB/s při frekvenci 3,2GHz?
Opět poměrně jednoduchá otázka, na kterou najdete rovnou odpověď přímo na wikipedii. Pro jistotu ještě výpočet najdete i zde:

  • 3.2GHz
  • x 2 bits/Hz (double data rate)
  • x 20 (QPI link width)
  • x (64/80) (data bits/flit bits)
  • x 2 (bidirectional)
  • / 8 (bits/byte)
  • = 25.6 GB/s
     

Tedy celková prostupnost je 25,6 GB/s oběma směry.

Kolikrát je přibližně rychlejší procesor C2D E8400 (3GHz) než populární model starší generace Intel Pentium 4 630 (3GHz) v benchmarku PCMark 2005 CPU?
Všechny potřebné informace najdete v CPU charts na stránkách tomshardware.com. Dneska stále populární Intel C2D E8400 má 7648 bodů, starší Pentium 4 jenom 3805. Tedy odpověď je jednoduchá, dvojnásobně.

O kolik procent je přibližně rychlejší čtyřjádrový procesor C2Q Q6600 (2,4GHz) než jednojádrový Intel Pentium 4 630 (3GHz) v benchmarku 3DMark06 CPU?
Tady je otázka poměrně záludná. Nové čtyřjádro získalo v testu 3507 bodů, kdežto starší jednojádrový procesor  Pentium 4 jenom 905. Jeho výsledek tedy vezmeme jako základ, 100%. Teď otázka zní, o kolik procent je rychlejší nový C2Q. Celkově dosahuje výkonu 387,5% (3507/905*100), ale my jsme se ptali o kolik procent je rychlejší a to je pouze 287,5%. Tedy správná odpověď je 250-350%.

Správné odpovědi tedy byly B A A B B. Celkově hlasovalo 4489 čtenářů, ovšem pozor. Protože otázky byly opravdu záludné, dostali jsme jenom 198 správných odpovědí! Takže šance vyhrát procesor byla opravdu velká, pokud jste si dali tu práci a všechny odpovědi měli správně. Podle očekávání se nejvíce lidí nachytalo právě na poslední otázku, kde odpověděli C tedy 387,5%. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
39 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 16.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.