Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Test levných procesorů - 3x do 3000 korun s daní
Test levných procesorů - 3x do 3000 korun s daní
autor: Z. Obermaier , publikováno 10.5.2009
Test levných procesorů - 3x do 3000 korun s daní

Společnost AMD uvedla nový dvoujádrový Athlon X2 7850, vycházející z architektury Phenom (K10). Je taktován o 200 MHz výše, což výrazně napomůže k vyššímu výkonu. My tento procesor postavíme proti čipům C2D E7400 a Pentium E5400 od konkurence a podíváme se, jak jsou karty rozdány v nejnižším segmentu trhu.


Poslední dobou jsme několik testů procesorů uvedli, vždy se ale spíše jednalo o nejvyšší modely s vysokými cenami. Dnešní test bude ze zcela odlišného soudku. Zapomeňme pro dnešek na výkon a ceny procesorů Core i7 a vrhněme se do vod, které jsou důvěrně známé většině z vás - na test dvoujádrových procesorů střední nižší třídy. Ne každý totiž potřebuje vysoký výkon čtyřjádrových procesorů, zejména hráčům stále bohatě postačí dvoujádrový čip.

Hlavním kritériem dnešního testu je cena procesoru. Středobodem recenze je nový Athlon X2 7850 Black Edition, který pořídíte pod 1800 Kč s DPH. Kolem této ceny jsem také vybíral procesory konkurence, které proti novince od AMD postavíme. Ideální zástupci jsou Dual Core Pentium E5300, E5400 za 1900-2200 Kč s DPH a o necelou tisícikorunu dražší Core 2 Duo E7400. To je nejdůležitější čtveřice dnešního testu. Vzhledem ke stejným frekvencím 2,8 GHz u procesorů Athlon X2 7850 a Core 2 Duo E7400 jsem zvolil tuto dvojici jako rovnocenné rivaly. V testu ale najdete i další procesory, abychom měli s čím porovnat výkon a ceny.

Test levných procesorů - 3x do 3000 korun s daní

Pokud dnes stavíte levnější počítač, který bude sloužit převážně k hraní her, je čtveřice zmíněných procesorů vskutku zajímavou volbou vzhledem k ceně. Ne každý si může dovolit investovat do drahých dvoujader nebo vyšších procesorů, ale i tací si chtějí dobře a plynule zahrát. Jak si ukážeme, ani procesor v ceně kolem 2000-3000 Kč není pro hráče špatnou volbou a při výběru z této cenové relace vám zbude více prostředků na lepší grafiku. V tuto chvíli se jako ideální doplněk jeví nový Radeon HD 4770 nebo pak až krapet výkonnější GeForce GTS 250. Záleží ovšem v jakém rozlišení hrajete.

Zdali se při vašem výběru přikloníte k platformě Intel nebo AMD už necháme na vás, náš test vám ale budiž nápomocen v rozhodování. Na závěr vám opět doporučíme některé kompletní sestavy. Kromě poměru ceny a výkonu samotných procesorů, zhodnotíme i celé modelové sety komponent. Ze všeho se ale podívejme na ceny dnešních procesorů, které jsem sestavil do přehledných soupisů v následující kapitole. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
193 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 77.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.