Hlavní stránka Hardware PC sestavy Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba
Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba
autor: Z. Obermaier , publikováno 22.3.2016
Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba

Dnes se v testu podíváme na poslední, třetí výkonnou herní sestavu za čtyřicet tisíc korun. Jde o řešení společnosti Alza s posvěcením od nejstaršího profesionálního hráčského klanu u nás. Už jen to je příslibem zájmu a prodejů. Krom rozboru a podrobného testu vás čeká i závěrečné srovnání všech tří počítačů.


Počítače Alza Legend by eSuba

Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba

Než se podíváme na hlavní téma této kapitoly – sérii počítačů Alza by eSuba, jen krátce zopakujme zadání našeho testu počítačů. Hlavním faktorem je cena. Tentokrát jsme měli hranici 40 000 Kč s DPH.To je solidní startovní cena počítače opravdu herního, zcela dostačujícího pro HD monitor a více (už také 2560 × 1440). Pro výrobce je samozřejmě cenové omezení výzva, jelikož výkon dnes neleží jen na CPU a GPU. Důležitý je také disk, množství paměti a třeba i operační systém (hlavně u herního stroje). Zadání bylo následující:

  • počítač s co největším výkonem ve hrách v dané ceně
  • maximální cena 40 tisíc korun včetně daně, limit by neměl být překročen
  • v ceně musí být licence na operační systém Windows 7 nebo Windows 8-10
  • hodnotit budeme i příslušenství a nebo hry zdarma, vše navíc se počítá
  • počítač musí být možné reálně zakoupit
  • hodnocen bude výkon nejen ve hrách, kvalita sestavení a provozní vlastnosti

První počítač, který prošel testem před dvěma týdny, byl model Level 4 od Mironet. Týden poté jsme se podívali na nejvyšší model LynX Grunex UltraGamer. Poslední sestavu pak přinášíme dnes, jde o model Alza Legend by eSuba.

Všechny tři systémy jsou opravdu solidními herními stroji (i když se s daným rozpočtem nedají dělat přímo zázraky). Dá se říci, že všechny počítače jsou skoro stejné. Dva mají výkonnější procesor Core i7-6700 v základu, ale nejde taktovat. Třetí počítač má Core i5-6600K, sice slabší ale odemčený – tudíž si ho můžete přetaktovat sami. Ve dvou najdete GeForce GTX 980, jeden stroj je vybaven GeForce GTX 970. Všechny mají SSD disky, solidní zdroj i skříň. Jak uvidíte v testech, jde o vskutku pěkné stroje. Podívejme se nejprve obecně, co poslední z nich nabízí:

Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba

Naše dnešní recenze se týká počítače Alza Legend by eSuba, ten náleží do loňské řady počítačů by eSuba. eSuba je bezesporu největší progamingový klub u nás, který podporuje řadu mladých hráčů a má výsledky. Jeho největší sláva je pryč, ale přeci jen má v ČR stále slušné jméno, hlavně mezi velmi mladými lidmi. Alza (i jiní výrobci v minulosti) vsadili u herních počítačů právě na jejich jméno s tím, že se budou počítače dobře prodávat – není to sice všelék, ale stále jméno táhne a nějaké prodeje tam jsou.

Počítač, který poslala Alza do testu, vznikl už v roce 2015, a použité komponenty jsou poplatné době vzniku. Vetšina komponet je sice zánovní, ale použitá grafická karta byla dobrou volbou v roce 2015, pro nové hry už je slabší. Hlavně zvolený model (v podstatě referenční karta) není a nebyl pro podobně koncipovanou sestavu dobrý ani v roce 2015. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Výrobce nabízí sestavy tři, s různými cenami. Základní model RARE je osazen Core i5-6400 a grafickou kartou GeForce GTX 750 Ti. Za dvacet tisíc je to doslova výsměch, hlavně při pohledu na grafickou kartu, která dnes neutáhne nic. To prostě na hraní nemá smysl kupovat. Sestava s názvem EPIC je už lepší, dá se říci, že docela v pohodě. Odpovídá sestavám, které jsme testovali před vánoci. I cena je rozumná, tedy zde žádný problém. Nejvýkonnější stroj LEGEND má skvělý základ v podobě odemčeného CPU Core i5-6600K, pamětí a nejlepší desky ze všech testovaných. Grafická karta GeForce GTX 970 ale už notně zaostává, chtělo to změnu na výkonnější model. Stále to je použitelné, ale k odemčenému CPU a zbytku systému je už GeForce GTX 970 brzdou. Cena je solidní, nejnižší ze všech tří testovaných strojů.

Testy herních sestav za 40 tisíc: Alza Legend by eSuba

Jelikož jde o herní stroj, a ještě pod záštitou eSuba, nesmí chybět herní obsah a příslušenství. Na počítači jsou před instalované tři hry, které vidíte na obrázku. Také už má hráč nainstalované klienty největších herních platforem, ty vidíte v dolní řadě. To ovšem není vše, k počítači dostanete herní myš Asus ROG Sica a kupón na hru Tom Clancy´s The Division, který Nvidia momentálně přikládá k osazené grafické kartě. To jest dárky v hodnotě 3000 Kč. Také záruka 3 roky se hodí a nebývá standardem, jak už víme z minulého testu počítače LynX. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
56 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.