Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené PC sestavy pro hráče – léto 2015
Doporučené PC sestavy pro hráče – léto 2015
autor: Petr Kupský , publikováno 15.7.2015
Doporučené PC sestavy pro hráče – léto 2015

Když se řekne léto, snad každému se vybaví dovolená nebo prázdniny. Na čas můžeme hodit povinnosti za hlavu, a máme více času i na hraní. Dokonalý herní zážitek si ovšem žádá odpovídající hardware. Pokud vás čeká upgrade či pořízení nové sestavy, můžete se inspirovat našim návrhem několika čistě herních počítačových sestav.


Úvod

Konec školního roku je za námi a prázdniny jsou již v plném proudu. Pokud netrávíte volný čas pobytem v přírodě, s přáteli, nebo kutilstvím, možná využijete služeb jednoho z největších žroutů času, kterým je herní počítač. V takovém případě jste si jistě na dlouhé dny a večery pořídili nejnovější herní tituly, takže o zábavu máte postaráno. Jenže ouha, vaší zastaralé počítačové sestavě již docházejí síly a z dokonalého zážitku se stává frustrace. Je tedy nejvyšší čas pro upgrade, nebo pořízení výkonnější sestavy. Takže omrkněte, kolik peněz ukrývá prasátko, případně se ještě jednou pochlubte rodičům s pěkným vysvědčením, a podle toho pak nahlédněte do odpovídající kategorie našeho přehledu počítačových sestav, co by se dalo pořídit.

Vydání přehledu doporučených počítačových sestav pro léto 2015 jsme původně plánovali ještě před závěrem školního roku. Jenže nakonec jsme vyčkali na uvedení nových grafických karet od AMD a jejich usazení na trhu. Kvůli tomu se letní přehled opozdil.

Naposledy jsme vám přehled počítačových sestav přinesli v březnu tohoto roku. I nyní použijeme stejnou koncepci, zaměřenou výhradně na počítačové sestavy vhodné pro hraní her, což je nejčastějším důvodem pořízení počítače do domácnosti. Začneme výchozí cenovou kategorií okolo 12 000 Kč, u které se můžeme pustit do kterékoliv ze současných her a skončíme nejvyšší kategorií s částkou nad 40 000 Kč.

Kromě dvou nejvyšších kategorií si vždy představíme dvě varianty sestav na procesorových základech Intel a AMD. Grafickou kartu použijeme vždy jen jednu, aktuálně tu nejvýhodnější, bez ohledu na výrobce čipu. U zvolené grafické karty bude v tabulce pro srovnání uveden její přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen na testovací sestavě se šestijádrovým procesorem i7, a proto je označen pouze jako orientační. Tabulky sestav budou opět doplněny o návrhy alternativních komponent, kde si zájemci o grafickou kartu z jiného tábora jistě vyberou. Kromě alternativních komponent vám vždy vyčíslíme případnou hodnotu sestavy doplněné o operační systém a DVD mechaniku. Nově k tomu přidáme doporučení vhodné myši, klávesnice a monitoru, přestože tyto periferie jsou většinou otázkou osobního vkusu zákazníka.

Co je nového

Na začátek si ve zkratce zrekapitulujeme, co se na trhu s počítačovými komponenty za poslední tři měsíce událo. U procesorů jsme se několika novinek v desktopu dočkali. Začátkem června v rámci Computexu Intel představil nové procesory Broadwell, které pasují do desek platformy LGA 1150 s čipovou sadou H97 nebo Z97. Jde o čtyřjádra Core i7-5775C(R) s podporou HT, Core i5-5675C(R) a Core i5-5675R bez HT. Všechny tyto modely mají 65W TDP a poměrně výkonnou grafiku Iris Pro 6200 s integrovanou pamětí eDRAM o kapacitě 128 MB. Modely s písmenem C mají odemčený násobič pro taktování. Současně byly pro platformu LGA 1150 vydány čtyřjádrové procesory Xeon s podporou HT, ovšem jejich doporučené ceny jsou mnohem vyšší, takže nebudou pro použití v herní sestavě zajímavé. Aktuálně je možné procesory Broadwell předobjednávat, ovšem zaváděcí ceny jsou ve srovnání s Haswellem zcela absurdní (a je nerozum připlácet hlavně za lepší integrovanou grafiku, kterou u herní sestavy neužijete).

AMD v červnu vydalo refresh APU procesoru Kaveri A10-7870K, který dostal nové pojmenování Godavari. Zvýšená efektivita procesoru umožnila zvýšení základních taktů o 100 MHz a použití výkonnější grafiky při zachování stejného TDP. U grafiky byla nově přidána podpora technologie Freesync a VSR (virtuální zvýšení rozlišení). Výrazně se zlepšily možnosti taktování procesoru, neboť jádro je k rozvaděči tepla přiletováno, takže jde mnohem lépe chladit.

Doporučené PC sestavy pro hráče – léto 2015

Velké porce novinek jsme se dočkali v oblasti grafických karet. Oba dominantní výrobci grafických čipů vydali zbrusu nové špičkové modely. V polovině března nVidia vydala luxusní GTX Titan X. Za cenu okolo 30 tisíc korun dostaneme plnohodnotné jádro Maxwell doplněné o 12 GB pamětí GDDR5. Předchozí generace Titan byla exkluzivní zejména kvůli možnosti využití plného výpočetního výkonu při výpočtech s dvojitou přesností. Tuto možnost už nový Titan X překvapivě nenabízí a výpočetní výkon v double precision je na 1/32 single precision, tedy stejný jako u jiných herních karet s architekturou Maxwell. Když nVidia vydala koncem května lehce ořezaný model GeForce GTX 980 Ti za cenu o jednu třetinu nižší, stal se Titan X prakticky zbytečným – smysl má už jen pro ty, kdo potřebují 12 GB paměti. Díky zmenšení objemu grafické paměti na polovinu a mírnému ořezání jádra dokáže GTX 980 Ti při stejném TDP pracovat na vyšších taktech, což částečně kompenzuje horší parametry GPU. A přetaktované nereferenční modely ve výsledku Titan X výkonem pokoří.

Doporučené PC sestavy pro hráče – léto 2015

Momentálně čekáme, kdy nVidia zaplní velkou mezeru v nabídce v nižší střední třídě pod GTX 960. Nejbližšíí nižší modely jsou GTX 750(Ti), které mají od GTX 960 velký cenový i výkonnostní odstup a nemohou výkonem konkurovat novým grafikám AMD střední třídy. Podle posledních spekulací je náhrada v podobě GeForce GTX 950 už na obzoru. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
86 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.