Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené PC sestavy pro hráče – jaro 2015
Doporučené PC sestavy pro hráče – jaro 2015
autor: Petr Kupský , publikováno 12.3.2015
Doporučené PC sestavy pro hráče – jaro 2015

Jaro je obvykle obdobím, kdy se mnoho počítačových sestav neprodá. Vánoční špička je za námi a do letních prázdnin je ještě daleko. Případnou investici komplikuje také aktuálně nevýhodný kurz koruny. Jak tedy nepříznivé podmínky ovlivní návrh herních sestav v několika cenových kategoriích? A co dnes za své peníze pořídíte?


Úvod

Astronomická zima končí těsně před půlnocí dne 20. března. Je tedy nejvyšší čas pro představení počítačových sestav pro jaro 2015. Naposledy jsme vám obdobný přehled počítačových sestav přinesli minulý rok v prosinci. I nyní se budeme držet zaměření výhradně na počítačové sestavy vhodné pro hraní her, což je nejčastějším důvodem pořízení stolního počítače do domácnosti. Začneme výchozí cenovou kategorií okolo 12 000 korun, u které se můžeme pustit do kterékoliv ze současných her a skončíme nejvyšší kategorií s částkou nad 40 000 Kč.

S výjimkou dvou nejvyšších kategorií si u každé představíme dvě varianty sestav na procesorových základech Intel a AMD. Grafickou kartu použijeme vždy jen jednu, aktuálně tu nejvýhodnější, bez ohledu na výrobce čipu. U zvolené grafické karty bude v tabulce pro srovnání uveden její přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen na testovací sestavě se šestijádrovým procesorem i7, a proto je označen pouze jako orientační. Tabulky sestav budou opět doplněny o návrhy alternativních komponent, kde si zájemci o grafickou kartu z jiného tábora jistě vyberou. Kromě alternativních komponent vám vždy vyčíslíme případnou hodnotu sestavy doplněné o operační systém a DVD mechaniku.

Ostatní periferie (klávesnice, myš, reproduktory a monitor) jsou otázkou osobního vkusu zákazníka, takže do výběru prozatím zahrnuty nebyly. Možná k tomu dojde později, v některém z pokračování seriálu.

Na začátek si jako obvykle ve zkratce zrekapitulujeme, co se na trhu s počítačovými komponenty za poslední tři měsíce událo. U procesorů, základních desek a RAM modulů se nestalo nic důležitého, co by zájemce o herní počítačové sestavy mohlo aktuálně uvést do střehu. Intel oznámil zpoždění příchodu 14nm desktopových procesorů „Skylake“, které dorazí na trh někdy ve druhém pololetí tohoto roku. AMD koncem února oficiálně představilo technologii budoucího APU Carrizo, jež bude vybaveno novými procesorovými jádry Excavator. Očekávána je vyšší energetická efektivita.

Doporučené PC sestavy pro hráče – jaro 2015

Naopak na poli grafických karet bylo nepoměrně živěji. V dobrém i špatném smyslu se o to zasloužila společnost Nvidia. Tím dobrým počinem bylo vydání grafické karty střední třídy GeForce GTX 960 s architekturou Maxwell. Její vydání však neprovázelo stejné nadšení jako uvedení GTX 970, která při vypuštění na trh nabídla oproti soudobým kartám mnohem lepší poměr ceny a výkonu. GTX 960 je opět velmi úspornou grafickou kartou se slušným výkonem ve své třídě. Určitou nevýhodou je osazení pouze 2 GB GDDR5 paměti, komunikující skrze užší 128bitovou paměťovou sběrnicí, což u moderních herních titulů může omezovat výkon při nastavení vyššího rozlišení, než je Full HD. Nicméně na trhu se již aktuálně objevují také varianty se 4 GB GDDR5 pamětí. Jestli budou v kombinaci s úzkou sběrnicí výrazným přínosem, ukáže čas.

Kdyžž byly začátkem října 2014 oficiálně vydány grafické karty GeForce GTX 980 a GTX 970, byla verze 970 v médiích prezentována jako slabšší, částečně ořezaná verze GTX 980. Podle tehdy uváděných technických parametrů se obě karty liššily zejména počtem stream procesorů a texturovacích jednotek. Současně byla prezentována totožžná velikost 4 GB GDDR5 paměti, 64 ROP a stejná propustnost paměti 224 GB/s.

Na přelomu roku se na diskuzních fórech začaly ozývat hlasy nespokojených majitelů GTX 970, poukazujících na to, že jejich grafická karta se podezřele brání využívání celé kapacity paměti nad hodnotu 3,5 GB. Následně vyšlo najevo, že namísto 64 inzerovaných ROP je aktivních pouze 56 a že 4GB paměť je oproti té v GTX 980 rozdělena na dva oddíly, které se výrazně liší kapacitou a propustností. Primární oddíl s kapacitou 3,5 GB komunikuje po 224bitové části sběrnice maximální rychlostí 196 GB/s, sekundární oddíl s kapacitou 0,5 GB komunikuje po 32bitové části maximální rychlostí jen 28 GB/s.

Doporučené PC sestavy pro hráče – jaro 2015

Problém je v tom, že podle všeho není možné k oběma oddílům přistupovat zároveň. Pokud je tedy grafika GTX 970 nucena zapisovat data do pomalého 0,5GB segmentu paměti, v tu chvíli je veškerý datový přenos k pamětem omezen na 28 GB/s z inzerovaných 224 GB/s. Tak výrazný pokles paměťové propustnosti během herního využití grafické karty se obvykle projeví stutteringem, neboli občasnou prodlevou ve zobrazení následujícího snímku. Aby se tomuto nepříjemnému efektu předešlo, ovladače grafické karty GTX 970 pomalý segment paměti využívají co nejméně, případně jej zaplní daty, která se příliš často nemění. Proto se v herních titulech GTX 970 projevuje prakticky jako grafická karta se 3,5 GB paměti.

Zákazníci, kteří si grafickou kartu GTX 970 vybírali pouze podle prezentovaných technických parametrů a ne podle recenzí, mohli předpokládat, že GTX 970 bude v náročných titulech a ve vyšším rozlišení výkonem o něco blíže ke GTX 980, než ve skutečnosti je. Někteří rozhořčení zákazníci se proto rozhodli svou grafickou kartu vrátit, někteří jsou dokonce odhodláni se soudit. Ostudou společnosti Nvidia je, že po prvotních recenzích, ve kterých byly uvedeny mylné údaje, nijak veřejně nereagovala a neuvedla je na pravou míru. Ušetřila by si tím pozdější trapné a nepřesvědčivé zdůvodňování takzvaně s křížkem po funuse.

Do výběru počítačových sestav pro jaro 2015 výrazně zasáhl další výrazný pokles kurzu koruny. Zatímco v polovině prosince 2014, v době vydání předchozího přehledu počítačových sestav, jsme za jeden americký dolar zaplatili 22 korun, nyní na začátku března 2015 již za něj dáme téměř 26 korun. Ceny počítačových komponent bohužel kurzové pohyby následují, takže musíme počítat až s 10–15% zdražením některých komponent oproti konci minulého roku.

Pojďme se už podívat, jak se zmíněné zdražení promítlo do výběru doporučených počítačových sestav. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
84 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.