Hlavní stránka Hardware PC sestavy Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
autor: Tomáš Šulc , publikováno 24.6.2013
Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini

Počítače už dávno nejsou velké, hlučné a nevzhledné. S rozvojem platformy Mini-ITX se otevřela možnost postavit výkonný, malý a poměrně snadno přenositelný stroj na pomezí notebooku a klasického PC. V článku vám ukážeme jak na to a při té příležitosti otestujeme grafickou kartu Asus GeForce GTX 670 DirectCU Mini.


Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
typická skříň a chladič procesoru počítačů před deseti lety

Kdo hrál hry už před deseti či patnácti lety, jistě si pamatuje na dobu, kdy měl téměř každý doma herní počítač postavený v podobné skříni jako je Eurocase nad odstavcem. Šlo o nepříliš kvalitní levné skříně osazené podobně kvalitními zdroji, ve kterých se však často skrýval hardware za mnoho desítek tisíc korun. Žalostné bylo také chlazení osazených komponent. Ačkoliv spotřeba celého počítače byla ve srovnání s dnešními stroji stejné kategorie poloviční, hlučnost byla v klidu i zátěži vysoká. Komponenty se totiž často chladily velmi malými ventilátory, které se musely točit velkou rychlostí.

Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
počítač Fox Cult X2 z roku 2006

Situace se k lepšímu začala měnit v polovině minulého desetiletí. Průkopníkem v této oblasti u nás byla dnes již neexistující společnost Fox Computers, která na kvalitní skříně, na svou dobu velmi tiché chlazení a třeba i vyvazování kabeláže velmi dbala. Po velmi dobrých ohlasech tento trend zkopírovala jak většina ostatních výrobců hotových sestav, tak i uživatelé stavějící své sestavy doma.

Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
barebone Shuttle SX79R5 je možné osadit tím nejvýkonnějším hardwarem současnosti, velikost skříně je přitom srovnatelná s krabicí od bot

Dnes jsou požadavky jako tichý chod či vyvázání kabelů u sestav samozřejmostí a trend se posunul opět o něco dále. Většina hráčů dává v současnosti přednost herním počítačům střední velikosti (tzv. Midi/Middle Tower skříně), zvětšuje se však skupina těch, kteří upřednostňují malé stroje s pěkným designem. Důvodem může být jak snazší mobilita, tak i požadavek na stylovost.

Ať už jsou důvody zvýšeného zájmu jakékoliv, výrobci na požadavky zákazníků slyší. Malé skříně s možností osazení i velmi výkonného hardwaru nabízí dlouhodobě společnost Shuttle. Před rokem jsme kupříkladu testovali její barebone SX79R5, který jsme osadili šestijádrovým procesorem Intel Core i7-3960X a grafickou kartou nVidia GeForce GTX 680, nejvýkonnějším tehdy dostupným hardwarem.

Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini
Mini-ITX základní deska MSI B75IA-E33

Nevýhodou počítačů Shuttle je jejich potřeba speciálně navržené základní desky, chladiče procesoru a zdroje, z čehož vyplývá i jejich vyšší cena. V posledních letech se však začíná prosazovat univerzální formát desek Mini-ITX. Ten pro své potřeby v roce 2001 vytvořila společnost VIA Technologies. Dnes v tomto formátu existuje řada základních desek od předních výrobců, přičemž nabízejí veškeré technologie srovnatelné s velkými deskami formátu ATX. Liší se jen menším počtem slotů pro paměti, počtem SATA konektorů, PCI Express konektorů a podobně.

Stavíme malý herní počítač + test karty Asus GTX 670 Mini

Z výše uvedeného je zřejmé, že se na platformě Mini-ITX dá bez problémů postavit plnohodnotný herní počítač. Ostatně ukázala to před časem i společnosti nVidia se svým počítačem Little Monster. Cíl dnešního článku je podobný — ukázat a zdůvodnit výběr vhodných komponent pro malý a výkonný herní počítač vyšší střední třídy a v závěru i změřit jeho výkon. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
59 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.