Hlavní stránka Hardware PC sestavy Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
autor: Tomáš Šulc , publikováno 4.4.2013
Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu

Dnes testovaná počítačová sestava rozhodně nebude pro každého. Na její pořízení byste totiž potřebovali půlroční průměrný plat. Za tuto cenu však dostanete trojici grafických karet GeForce GTX Titan, šestijádrový procesor Intel Core i7 Extreme, 32 GB RAM či 4TB pevný disk v kombinaci s 240GB SSD. Je Lynx Tripple Titan počítačem snů?


Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
že byla GeForce GTX 670 původně určena do segmentu střední třídy, je například z návrhu plošného spoje patrné na první pohled

O tom, že se nVidii současná architektura Kepler povedla, asi není sporu. Výkon mají jednotlivé čipy dokonce tak dobrý, že si společnost dokonce může dovolit prodávat karty původně určené do střední třídy jako highendové modely GeForce GTX 660 Ti/670 a 680. Nejvýkonnější a největší čip GK110, který měl být původně určen pro tyto karty, se proto minulý rok nabízel jen v segmentu výpočetních grafických karet. Zde jsou velmi vysoké marže a do superpočítačů si vědecká centra tyto karty často pořizují v počtech až několika tisíc kusů.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu
nVidia GeForce GTX Titan

Přesto se nVidia nakonec rozhodla čip GK110 přeci jen uvést i pro trh herních grafických karet. Před několika týdny tak vyšla GeForce GTX Titan. Zvláštní název karty má dva důvody. Jednak v řadě GeForce 600 už nezbylo vhodné číselné označení. Dalším důvodem je snaha nVidie jasně říct, že Titan nemá na trhu konkurenci a jde o výjimečný produkt. To je svým způsobem rozhodně pravda. GeForce GTX Titan je s přehledem nejvýkonnější jednočipovou grafickou kartou současnosti, která se téměř vyrovná i duální GeForce GTX 690. Odpovídá tomu samozřejmě i cena, nVidia si za své top produkty nechává již tradičně řádně zaplatit. V případě Titanu začíná cena na 24 tisících s daní. To je na poměry grafické karty cena skutečně extrémní a v posledních letech nevídaná. Pokud se nemýlím, byla poslední jednočipovou kartou s koncovou cenou přesahující dvacet tisíc GeForce 8800 Ultra v roce 2007. Její cena přitom poměrně rychle spadla a nakonec se běžně prodávala okolo 17 tisíc s daní.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu

GeForce GTX Titan je extrémní grafická karta sama o sobě. Karty jsou však současně vybaveny dvojicí SLI konektorů a je tedy možné zapojit dvě až tři karty současně v jednom počítači. Právě to udělal jeden z největších českých velkoobchodů s hardwarem eD System a pod svojí značkou Lynx uvedl na trh počítačovou sestavu Lynx PowerMedia Tripple Titan. Už jen z toho, že trojice Titanů stojí přibližně 70 tisíc korun s daní je zřejmé, že by mělo jít o výjimečnou sestavu, která případného zákazníka uchvátí. Není proto divu, že nabídce na recenzi tohoto počítače jsme nemohli odolat.

Lynx Tripple Titan — extrémní výkon za extrémní cenu

Nejzajímavějším údajem bude pro většinu čtenářů pravděpodobně cena, uvedu ji proto hned ze začátku. Doporučená koncová cena je 120 tisíc korun bez daně, tj. přibližně 145 tisíc korun s daní. To je cena, za kterou si téměř můžete koupit některé z nejlevnějších nových aut v nejnižší výbavě, nebo poměrně slušný ojetý vůz nižší střední třídy. Není sporu o tom, že aby Lynx PowerMedia Tripple Titan obhájil svou cenu, musí jít o výjimečný počin. Sluší se přitom dodat, že jde skutečně jen o cenu samotného počítače, součástí balení nejsou jakékoliv periferie. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
66 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 30.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.