Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené sestavy a monitory – červenec 2012
Doporučené sestavy a monitory – červenec 2012
autor: Tomáš Hort , publikováno 9.7.2012
Doporučené sestavy a monitory – červenec 2012

Kurz eura a dolaru rychle osciluje, a ceny se nám tím pádem mění velmi často. Na trh ještě nedorazily APU AMD Trinity a už se hovoří o jejich nástupcích, v prázdninovém očekávání jsou i grafické karty AMD HD 7990 a Nvidia GTX 660. Pojďme se podívat, jak to vypadá s aktuálními cenami a produkty v doporučených sestavách na měsíc červenec.


Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru a euru. Cenový vývoj se za poslední měsíc měnil hodně, ale v souhrnu jsme na začátku července tam, kde jsme byli na začátku června. V prvním červnovém týdnu došlo k posílení koruny vzhledem k oběma světovým měnám, což se změnilo v druhé polovině měsíce, kdy euro a dolar zaútočily na svá několikaletá maxima vůči koruně. Ke konci června se situace naštěstí vrátila do průměru posledních měsíců, takže aktuálně zase počítačové produkty lehce zlevňují.

Stejně jako květen nebyl ani červen měsícem, kdy by se na počítačovém trhu stalo něco převratného. Nevyšel žádný hodně zajímavý produkt, nestala se věc, která pozmění dění v IT sféře. Aktuality, které si můžete každý den číst v pravém sloupci našeho magazínu, jsou plné zajímavých článků o nových produktech, ale v červnu nic převratného. Osobně mě zaujalo hlavně vydání nereferenční edice grafické karty HD 7970 v podání Asusu s názvem Matrix.

Doporučené sestavy a monitory – červenec 2012

Herní a taktovací nadšence zaujala hlavně informace, že karta má 20fázovou napájecí kaskádu. PCB je do výšky rozšířeno, aby se na něj všechny nereferenční úpravy vešly. Nechybí tříslotový DirectCu II chladič a zapojit můžeme bez použití redukce až šest monitorů. Zatím nebyly oznámeny takty, se kterými karta na trh přijde, ale při takových dimenzích napájení se dají očekávat hodnoty minimálně 1100 MHz na jádře a 6000 MHz na GDDR5 pamětech.

Na trh se dostaly také jiné komponenty, které však pouze doplňují již uvedenou nabídku produktů výrobců. Z grafických karet je to třeba luxusní MSI Lightning v provedení jak HD 7970, tak už i GTX 680. Objevila se také nová ultimátní deska Asus ROG Maximus V Formula Z77 pro nové procesory Intel Ivy Bridge. No prostě toho je poměrně dost, ale nic velkého.

Na velké události se musíme podívat do budoucnosti, ale naštěstí vůbec ne vzdálené. Někdy na přelomu července a srpna by mohla být představena očekávaná mainstreamová grafická karta Nvidia GTX 660, na kterou čeká mnoho herních nadšenců jako na konkurenční model pro AMD HD 7850 a HD 7870. Do této chvíle je totiž konkurencí pro tyto karty už hodně stará GTX 570. Dorazit by také možná měla, ač tuto informaci zatím nikdo najisto na rozdíl od GTX 660 nepotvrdil, duální konkurence nejvyššího segmentu pro GTX 690. AMD nejdříve HD 7990 prezentovalo, jakože bude, pak, že nebude, a teď se čeká, že by se to nakonec mohlo opravdu podařit.

Ač na trh ještě nedorazily nástupci APU procesorů AMD Llano v podobě AMD Trinity, už se hovoří o nástupcích zanedlouho uvedených nástupců. 32nm APU Trinity, které bude využívat vylepšené procesorové architektury PileDriver a grafické části z aktuálních čipů AMD HD 7000, bude v roce 2013 nahrazeno APU s kódovým označením Kaveri.

Doporučené sestavy a monitory – červenec 2012

To bude využívat už třetí generaci procesorové architektury Bulldozer zvané Steamroller a grafická část bude vycházet z budoucích karet AMD HD 8000. Výkon integrovaného grafického jádra by se měl v té době dostat přes dnešní AMD HD 7750, což už zní velmi dobře a je na co se těšit.

Těšit se v dalších měsících můžeme také na vydání levnějších modelů procesorů Ivy Bridge, v jejichž portfoliu jsou aktuálně stále jen dražší čtyřjádrové CPU. Po Ivy Bridge se pak už dočkáme nových modelů s architekturou Haswell, to už je však opět píseň příštího roku.

V oblasti operačních pamětí se ceny oproti předešlým měsícům lehce zvýšily, za což mohl hlavně kurz ale také lehké zvýšení ceny paměťových DDR3 čipů. Na trhu pevných plotnových disků se zastavilo zlevňování a aktuálně se zdá, že se na ceny před povodněmi v Thajsku HDD nedostanou v září či říjnu, ale mnohem později. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
62 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 28.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.