Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené sestavy a monitory – duben 2012
Doporučené sestavy a monitory – duben 2012
autor: Tomáš Hort , publikováno 6.4.2012
Doporučené sestavy a monitory – duben 2012

nVidia vydala GTX 680 jako konkurenci k AMD HD 7970, pevné plotnové disky stále zlevňují, stejně tak SSD disky. Procesory AMD Phenom II již na trhu definitivně skončily a u Intelu už se čeká na 22nm Ivy Bridge. Operační paměti i přes bankrot Elpidy zatím zdražily jen minimálně a komponenty celkově stále zlevňují díky levnému dolaru...


Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Cenový vývoj za poslední měsíc je poměrně dobrý. Po zdražení na necelých 19 korun na začátku března se dostavil pokles a dolar se aktuálně pohybuje mezi 18,50 a 18,70 koruny. I díky tomu jsme se mohli v březnu těšit lehkému zlevňování všeho v oblasti počítačů. Situace se však může rychle obrátit, na trzích nejde situaci vůbec odhadovat dopředu. Ceny některého zboží se odvozují z ceny eura, které aktuálně stále oslabuje a k 4.4. je na 24,60 za korunu, přičemž v průběhu měsíce už bylo i pod 24,50.

Největší březnovou událostí bylo opět představení grafických karet. Okolo nich je vždy mezi uživateli zajímajících se o IT největší povyk. A tentokrát byl o to větší, že novou kartu nepředstavilo jen AMD, ale už i nVidia, ač zatím pouze do nejvyššího segmentu. nVidia GTX 680 je high-endový kousek, který měl před vydáním jasný cíl - dostat se výkonem před AMD HD 7970, která již na trhu od začátku roku je a měla pozici nejvýkonější jednočipové grafické karty. nVidia si to nenechala líbit a GTX 680 vydala pěkně nataktovanou již v základu na 1006 MHz se 100MHz Turbo režimem a tím o pár procent v základu zbytečně málo nataktované AMD HD 7970 utekla. Na recenzi GTX 680 se můžete podívat na PCTuningu zde.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2012
Grafická karta Asus GTX 680 2 GB

Na světlo světa je ještě před tím, na začátku března, dostaly dva levnější a tím i zákazníky očekávanější modely HD 7850 a HD 7870, které na trhu nahrazují HD 6950 a HD 6970. Výkon je u nich o něco vyšší a cena velmi podobná. HD 7850 se prodává okolo 5500 korun, HD 7870 od 7500 korun. Spotřeba v klidu je nižší než v případě starších modelů a s tím i teploty, za což může hlavně nový 28nm výrobní proces.

Situace v oblasti pevných disků se ustaluje a ceny pravidelně po malých krůčcích klesají. Naposledy na začátku tohoto týdne zlevnil Western Digital své HDD o 3 až 5 procent v závislosti na modelu, což se začne u koncových prodejců brzy projevovat. Aktuálně seženeme 500GB modely za cenu okolo 1800 korun, 1TB typy za cenu okolo 2300 korun a 2TB archivy již od 2700 korun, což je u všech o přibližně 100 korun méně než minulý měsíc.

Dodávky už od všech výrobců chodí v mnohem větších počtech než v lednu a únoru, ale jsou stále dost nárazové a nestíhají pokrývat poptávku, aktuálně hlavně u speciálních serverových či RAIDových řešení. Podle společnosti Western Digital by se situace měla po povodních zcela narovnat v září / říjnu tohoto roku, kdy by měly být dodávky HDD stejné, jako před přírodní katastrofou, stejně tak i ceny by se měly vrátit tam, kde byly. Nic to však nemění na tom, že Seagate už u některých HDD snížil záruku na 1 rok a Western Digital na dva roky.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2012
Pevný plotnový disk Western Digital Caviar Blue

Ceny se snižují také u SSD disků, kde už nejlevnější 64GB (60GB) modely stojí okolo 1800 korun a 128GB (120GB) typy klesají stále blíže třem tisícům korunám. Na trhu se postupně objevují nové modely, které však zatím nepřináší nic moc nového. V poslední době jsme mohli vidět například Intel 520, který jsme měli na PCTuningu v recenzi zde, a novinkou je i Kingston V+200, jehož test přijde brzy.

Horkou novinkou, která se v těchto dnech objevuje na trhu, je Kingston HyperX 3K, což má být levnější varianta již známého SSD Kingston HyperX. Intel do prodeje posílá model Intel 330, o kterém se také dozvíte více v některém dalším testu SSD disků. V druhé polovině roku se navíc můžeme těšit na velkou změnu. Intel uvede na trh 20nm NAND flash čipy, které by měly opět výrazně snížit ceny SSD, a to už na hladinu, která by měla být dostupná i většině běžných uživatelů, kteří chtějí urychlení systému, ale stávající ceny za dostatečně veliké SSD (tzn min. 60GB) se jim zdají stále vysoké.

Pomalu se také blíží vydání nové řady procesorů Intel, které se vyrábí na nejpokročilejší výrobní technologii 22 nm. Procesory Ivy Bridge jsou nástupci Sandy Bridge čipů. Mají totožnou architekturu, jen menší výrobní technologii, což by mělo vést k nižší spotřebě a větším možnostem přetaktování. Přesné datum uvedení prvních modelů zatím není známo.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2012

Na druhou stranu na trhu již definitivně skončily procesory AMD Phenom II X4 a X6, jejichž poslední kusy ještě v minulém měsíci byly na skladech koncových prodejců. Pokud se tak nyní budete chtít koukat po čistě desktopovém procesoru AMD, musíte už vybírat pouze z nabídky levnějších starších AM3 modelů Athlon II či Phenom II X2, vyšších a nejnovějších FX (Bulldozer) nebo A4, A6 nebo A8 (Llano) procesorů s integrovaným grafickým jádrem.

Základní desky se až na malé výjimky nepotýkají s žádnými výrobními problémy a jejich situace je v podstatě stále stejná. Vyvíjí se ale jejich kvalita a stabilita, protože s pokročilými technologiemi je možné osazovat za stejnou cenu kvalitnější součástky. Dříve jsme byli zvyklí na to, že levnější modely nebyly vždy úplně perfektně zpracovány, což už se dnes v podstatě nestává.

U platformy Intel je logicky v nabídce mnohem více modelů než u několikanásobně méně rozšířené platformy AMD. Došlo však ke změně v tom směru, že s poměrně velkým očekáváním od procesorů Bulldozer bylo vydáno mnohem více dražších základů s AMD čipsety, než tomu bylo v minulosti. S paticí AM3+ už také zcela skončilo účinkování společnosti nVidia na trhu čipových sad.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2012
Nejvyšší modely základních desek Asus s čipsetem Intel X79 nepotěšily malým ventilátorem jižního můstku

Po oficiálním vydání platformy Intel Sandy Bridge E se socketem 2011 a čipovou sadou X79 nás nepotěšila přítomnost malých ventilátorů na některých základních deskách Asus (Sabertooth nebo Rampage IV Extreme). Osobně jsem si myslel, že doba ventilátorů na čipových sadách skončila s rozvojem nižších výrobních technologií jejich čipů již před pár lety...

Po bankrotu velkého výrobce paměťových čipů Elpida se čekalo zdražení operačních pamětí, které sice na nové modely z výroby přišlo, ale stávající sklady stále zdražení víceméně odolávají. Ceny stouply jen o pár desítek korun, takže uvidíme, zda se trh rychle zahojí, nebo zda výrobci využijí situace a zvýší si své poměrně nízké marže, ke kterých v průběhu minulého roku velkým zlevňováním dospěli. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
68 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 32.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.