Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Nákupní průvodce - vybíráme notebook
Nákupní průvodce - vybíráme notebook
autor: Martin Přibyl , publikováno 7.1.2008
Nákupní průvodce - vybíráme notebook

Stačí se podívat do prodejních statistik, a zjistíte, že se dnes notebooků prodá více, než hotových počítačů. Navíc s rostoucí výrobou klesá jejich cena - v případě těch nejzákladnějších modelů už pomalu atakuje hranici 10.000 Kč (bez DPH). Dalo by se téměř říci, že si dnes přenosný počítač může dovolit každý. Pokud se i vy chystáte k nákupu nového notebooku, přinášíme vám pár rad a doporučení...


Notebooky jsou hitem poslední doby. Jejich výkon dnes již tolik nezaostává za běžnými stolními počítači (to pochopitelně neplatí v oblasti náročných 3D her), jsou však dostatečně přenosné (velký počítač asi na chatu nepovezete) a při tom zvládnou většinu úkolů, které od osobního počítače požadujete. Na druhou stranu miniaturizace něco stojí, a pokud budete klást nadstandardní požadavky, budete muset za ně odpovídajícím způsobem zaplatit.

Nákupní průvodce - vybíráme notebook
17" MSI GX700 zvládne většinu nových her (má GeForce 8600M GT s 512MB DDR3)
cena bohužel není nijak lidová (i když se jedná o stále přijatelných 29 500,- Kč s DPH)

Základní otázka zní... (tj. jako obvykle)

Základní otázkou, kterou si musíte před zahájením výběru položit, je: "Kolik peněz budu mít k dispozici?". Je nutné se smířit s tím, že notebook, který by hladce zvládl nejnovější hry, za 10 000 Kč prostě nekoupíte. Proto musí stanovení rozpočtu jít ruku v ruce s tím, co je dnes na trhu. Musíte si také předem ujasnit, co především od nového počítače očekáváte.

To neplatí jenom pro hráče, ale pokud například děláte v programech typu CAD, nemusela by vám np. integrovaná grafická karta stačit. Časem taktéž nemusí stačit ani 2 GB RAM, které má běžný laptop jako strop. Za "pár" korun nekoupíte ani ultra mobilní notebooky (12“, 13,3“) – úmyslně vynechávám relativně jednoduchý ASUS EEE, který nepovažuji za plnohodnotný přenosný počítač (klasickému 12“ kousku se svými možnostmi prostě nevyrovná) - test zde: ASUS Eee 701 - test nejmenšího notebooku na světě .

Co na druhou stranu zvládne opravdu každý současný notebook, jsou "kancelářské aplikace", brouzdání internetem, přehrávání hudby a videa (opravdu se nemusíte bát, že by i ta nejslabší integrovaná grafická karta nedokázala přehrát DVD nebo DivX) a samozřejmě na něm "dáte" i nějakou tu hru - i když nejspíš ne nejnovější a ne na plné detaily či s vyhlazováním.

K rozpočtu je dlužno podotknout, že investicí do počítače výdaje nekončí – hodit se vám pravděpodobně bude minimálně ještě malá myška a brašna nebo batoh tj. něco, v čem bude laptop cestovat (pokud tedy máte zálusk na nějakého 20“ giganta typu HP Pavillion HDX Dragon nebo Acer Aspire 9920G, brašnu potřebovat nebudete – v tomto případě už se jedná spíš o křížence notebooku s desktopem, jehož mobilita je více než diskutabilní).

Tip PCtuningu: Vzhledem k tomu, že notebooky jsou svépomoci prakticky neopravitelné je výbornou věcí speciální rozšíření záruky (ze 2 na 3 nebo 4 roky) nebo záruka typu „Next Business Day“ (opravený nebo vyměněný počítač dostanete hned druhý pracovní den) případně „Accidental Damage“ (záruka bude aplikována i v případě, že laptop „rozstřelíte“ sami). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
321 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 146.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.