Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla
autor: Tomáš Šulc , publikováno 4.1.2008
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla

V minulém testu notebooků jsme pro vás otestovali tři multimediální notebooky pro občasné hráče. Dnes pro vás máme něco maličko jiného. Notebook z dílen Fulitsu-Siemens Computer (FSC) je levnější (20 000Kč s DPH), ale přesto splňuje všechny základní předpoklady pro kvalitní kancelářský notebook. Jaký vlastně ale ve skutečnosti je?


Notebooky firmy Fujitsu-Siemens nejsou v ČR nijak populární ani příliš diskutované. Hodně se mluví o Aceru, rozebírají se ASUSy, sleduje se HP a Lenovo a tak se modely Fujitsu-Siemens objevují nejčastěji jako výsledek vyhledávání podle zadaných kriterii - kdy si výslednou tabulku seřadíte podle ceny. Neříkám že notebooky FSC (Fujitsu-Siemens Computers) jsou nejlevnější, jejich řada Amilo nebo Amlilo Pro se ale do těsného výběru vždy dostane. Pojďme se na jeden takový notebook podívat...

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 (pro zvětšení klikněte)

V dnešním testu jsme se podrobně podívali pouze na jediný model - Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545. Stejně jako v minulém testu je i Amilo Pro V3545 notebookem s 15,4" displejem a hmotností necelé 3kg. Jeho určení je však maličko jiné než přenosný počítač pro občasné hraní. Jedná se o počítač s cenou okolo 20 000Kč určený pro kancelářskou práci. Notebook by tedy měl mít kvalitní klávesnici a touchpad. Je tomu opravdu tak? Než vám to prozradím, podívejme se, co se skrývá pod kapotou tohoto stroje.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská sílaFujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská sílaFujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla

Notebook je postaven na předposlední generaci platformy Intel Centrino (konkrétně Napa / PM945). Je vybaven dvoujádrovým  procesorem z řady Intel Core 2 Duo, v tomto případě T5300, který pracuje na frekvenci 1733MHz. Použitá je čipová sada Intel i945PM (northbridge) s Intel 82801GBM IHC7-M (southbridge).

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla

V testovaném modelu bylo celkem 1GB RAM. Ty jsou poměrně nešťastně rozloženy do dvou 512MB modulů. Pokud bude případný majitel chtít v budoucnu RAM upgradovat na 2GB (což je pravděpodobné), bude muset oba moduly vyměnit. 1x1GB by notebooku slušelo daleko více. Jinak se jedná o nejtypičtější DDR2 notebookové paměti s frekvencí 667MHz a latencemi 5-5-5-15.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla

I dnes testovaný notebook je vybaven externí grafickou kartou. NVIDIA GeForce Go 7300 TC (jádro G72M) však ani zdaleka nemá výkon jako minule testované Mobility Radeony - na nějaké extra hraní notebook nebude. O tom mimo jiné svědčí 4 pipelines a 64-bitová paměťová sběrnice. Naopak podpora Pixel Shader 3.0 (DirectX 9.0c) potěší (otázkou však je, zda ji díky nízkému výkonu někdo využije).

Jako monitor byl použit již zmiňovaný širokoúhlý TFT panel s úhlopříčkou 15,4" a rozlišením 1280x800.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla

Pro úschovu dat je v notebooku 120GB pevný disk. Jeho výrobcem je Western Digital a jedná se o model WD1200BEVS. Je to klasický SATA 1.5Gb/s, 5400 otáček za minutu, 8MB cache. Tedy průměr který ani nezklame, ale zároveň ani nenadchne.

V notebooku je dále instalovaná optická mechanika od PBDS (výrobek společností Philips a BenQ, Philips BenQ Digital Storage). Jde o standardní DVD vypalovačku, která dokáže číst i zapisovat na všechny formáty CD i DVD. Při práci (čtení i zápis) je mechanika hodně hlučná, což mi třeba při psaní s tichým poslechem hudby přes sluchátka dost vadilo. Dalším neduhem této mechaniky je, že celý notebook mírně rozvibrovala (nic vážného, ale člověk to cítí a nepůsobí to dobře).

Přístroj je dále vybaven čtečkou paměťových kareta spoustou vstupů a výstupů. Ty si můžete přečíst v tabulce a jejich polohu si ukážeme v další kapitole na podrobných fotografiích. Jednu specialitku jsem si však ještě zmíním. Tou je čtečka SIM karet na spodní straně notebooku. Tu můžete použít například pro bezpečný přístup k internetovému bankovnictví či mnoha dalším věcem. Její polohu si ukážeme za chvíli.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3545 - kancelářská síla 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
110 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 51.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.