Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety 3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní
3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní
autor: Tomáš Šulc , publikováno 27.12.2007
3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní

Hledáte přenosný počítač na práci, školu a občasné hraní s cenou do 30 000Kč včetně DPH? Pak je dnešní článek určen právě vám, otestovali jsme pro vás tři takové notebooky od Aceru, Asusu a společnosti ASmobile.


Notebooky sice nejsou určené na hraní počítačových her a pokud náhodou ano, jsou to většinou modely od Alienwaru v ceně okolo 100 000Kč, ale znáte to. Kdo z vás, kteří ve škole nebo v práci používáte notebook, se například o polední pauze nechtěl odreagovat při demolování protivníků ve Flatoutu nebo ukázat kolegům či spolužákům svůj skill při smykování v Need for Speed.

Otestovali jsme pro vás tedy trojici notebooků s cenou do 30 000Kč včetně DPH, které by měly tyto požadavky splnit. Pojďme si tedy jednotlivé modely představit.

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní
Acer TravelMate 5720G (pro zvětšení klikněte)

Prvním notebookem, který jsme si vzali na paškál je Acer TravelMate 5720G. 3kg těžký notebook s matným 15,4" velkým displejem je podle Aceru určen pro každodenní použití právě do práce nebo do školy.

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní
Acer TravelMate 5720G (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní

Notebook je postaven na platformě Intel Centrino Duo. Je tedy vybaven dvoujádrovým procesorem z řady Intel Core 2 Duo, konkrétně modelem T7300 pracujícím na frekvencí 2.0GHz (200x10). Použita byla čipová sada Intel PM965 Express (platforma Santa Rosa).

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní

Operační paměti má notebook k dispozici celkem 2GB SO-DIMM DDR2, která pracuje na frekvenci 667MHz. Obsazeny jsou oba 2 sloty (tedy 2x1GB), pokud budete chtít v budoucnu dokoupit z jakéhokoliv důvodu další RAM, budete muset jeden modul vyjmout a nahradit jej větším.

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní

Jak jsem již nastínil v úvodu, všechny testované notebooky mají plnohodnotnou grafickou kartu, v tomto případě je to ATI Mobility Radeon X2500. Ten do značné míry vychází z  Mobility Radeonu X1700, je to jeho upravená verze (o tom mimo jiné značí stejné jádro M66). Podobnost názvu s plnohodnotnými Radeony HD2000 je tedy čistě marketingová a na DirectX 10 nebo akceleraci videa si raději nechte zajít chuť.

Na druhou stranu odvození z mobilního Radeonu X1700 by mohlo být jakousi zárukou výkonu. Samozřejmě, žádný highend to nebude, ale na občasné hraní by karta měla postačit.

Jako monitor byl použit již zmiňovaný širokoúhlý TFT panel s úhlopříčkou 15,4" a rozlišením 1280x800.

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní

Dále se dostáváme k záznamovým zařízením. Jako pevný disk posloužil Western Digital Scorpio WD1600BEVS s kapacitou 160GB, SATA 1.5Gb/s rozhraním, 8MB vyrovnávací paměti a rychlostí otáčení ploten 5400 otáček za minutu.

Jako optická mechanika byla použita jednotka od LG, konkrétně model GSA-T20N s ATA rozhraním. Jedná se o klasickou DVD vypalovačku, o rychlostech zápisu u jednotlivých typů médií je myslím zbytečné nějak dlouze povídat, snadno si je můžete dohledat na obrázku.

Přístroj je dále vybaven čtečkou paměťových karet, webovou kamerkou a spoustou vstupů a výstupů. Ty si můžete přečíst v tabulce a jejich polohu si ukážeme v další kapitole na podrobných fotografiích.

3x cenově dostupný notebook pro občasné hraní 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
260 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 102.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.