Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Vybíráme a... ladíme notebook - 1. část
Vybíráme a... ladíme notebook - 1. část
autor: Kwolek Jirka , publikováno 31.7.2007
Vybíráme a... ladíme notebook - 1. část

Dnešní článek není žádnou recenzí notebooku, ale spíše souborem nápadů a postřehů, které jsem jako redaktor PCtuningu učinil před a po koupi svého druhého "přenosného stroje". Nejen že jsem si poměrně pečlivě vytipoval vhodnou HW konfiguraci, ale našel jsem si takové HW utility, které mi život s mým novým pomocníkem ještě více usnadnily. A pokud to funguje mě, tak to může prospět i Vám...


Zatímco můj první notebook byl relativně nákladnou záležitostí (stál 30 000Kč - přesněji 25 000Kč bez DPH), podruhé (cca před týdnem) jsem volil mnohem obezřetněji. Nechci říct, že tehdy jsem byl hloupý a rozhazoval peníze zbytečně, to ani ne, ale doba velmi pokročila a dnes můžete v široké nabídce cenově stlačených modelů vybrat snadněji než broskve na stánku...

Klíčem ke správné sestavě je znát předpokládané použití

Svůj notebook používám jako přenosnou kancelář a zvykl jsem si jej zapojovat jak v práci tak doma k velkému LCD, myši a klávesnici. Takovou cestu jsem zvolil po několika dřívějších létech pokusů o efektivní přenos a synchronizaci veškerých dat mezi redakci a domovem (a to ani nemluvím o nutnosti zakoupit programy pro dva počítače - přičemž zapnutý bývá vždy jen jeden).

Zkoušel jsem řadu utilit a postupů ale vždy jsem narazil na nedokonalosti synchronizačního procesu - synchronizace trvala příliš dlouho (mám několik rozepsaných článků, rozeditované fotky, downloady nových utilit) nebo nezahrnovala veškerá data (například bookmarky prohlížeče, historii ICQ...). Ve finále jsem zjišťoval, že data sice mám, ale zrovna na jiném PC. Jistě namítnete, že dnes, narozdíl od roku 2004, s pomocí rychlých a levných flash disků je takový úkol hračkou a budete mít pravdu, pokud ale k mé pracovní rovnici připočtete občasnou potřebu práce na cestách (služebky), je odpověď jen jediná - je třeba zřídit mobilní kancelář.

Vybíráme a... ladíme notebook - 1. část
Je mi líto brachu, po dvou létech už nejsi ve (výpočetní) formě...

První notebook (Acer TravelMate 4000 s Pentiem M na 1.6GHz, DDR, ATi Radeon M9600) jsem pořídil především na služební cesty. Po jeho koupi jsem zjistil, že jeho výkon pro kancelářské nasazení postačuje, přičemž mobilita je věcí k nezaplacení. Tedy přesněji řečeno, jeho výkon mi tehdy postačoval - dnes, kdy začínáme pracovat na videu se stal účinnou brzdou mé práce.

Požadavky na nový notebook

Požadoval jsem abynový notebook měl tyto vlastnosti:

  • :-) byl levnější než ten minulý (cena bez DPH by se měla vejít pod 20 000Kč),
  • byl vybavený dvoujádrovým procesorem (aby zvládl i občasnou editaci videa),
  • s dvoukanálovým řadičem paměti (1GB DDR2 s možností instalace dalšího 1GB),
  • vybavený diskrétním (nikoliv integrovaným) grafickým akcelerátorem s DVI výstupem,
  • LCD 15,4" s rozlišením minimálně 1280x800 - nižší rozlišení už je i na cestách "za trest"
  • s 80GB nebo ještě lépe s 120GB diskem,
  • jako malou třešničku jsem si přál lepší zvukovku než ten "šumák" v Travelmate 4000.

Požadavky na bateriový chod nebyly z mé strany vysoké - zkušenosti s Acerem ukazovaly, že na cestách mi stačí cca 2-2.5h bateriového provozu (1 film + drobná administrativa). Z trojčlenky cena / výkon / mobilita jsem mohl ustoupit nejvíce v otázce mobility.

Dosadil jsem mou rovnici do aktuálních ceníků notebooků (a výprodejů) a vyšel mi ASUS F3Jr s dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo T2080 1.73Ghz a mobilním Radeonem X2300 (což je přeznačený X1350) za bratru 16 500Kč bez DPH (19 640Kč včetně DPH). Na konkrétním typu / řadě přitom příliš nezaleží - notebooků je dnes tolik a jejich výroba je tak unifikovaná, že až na malé výjimky (np Lenovo / ex IBM...) je v podstatě jedno, po jaké značce sáhnete (bavíme se o nižší a střední třídě).

Poznámka: notebook ASUS F3Jr nijak neprosazuji - dnes je například cenově stejně zajímavý Fujitsu Siemens Amilo Pi1536 s procesorem Core Duo T2250 (2MB paměti chache L2). Musím ještě zmínit, že faktickým nástupcem modelu ASUS F3Jr je dnes řada A8Jr, která místo procesoru Intel Core Duo používá novější Core 2 Duo (řada T5xxx, Merom) - je však k mání za podstatně vyšší cenu, 22 700Kč bez DPH (27 000 včetně 19% DPH). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
360 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 163.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.