ACER TravelMate 4101Lmi - výkonný a cenově výhodný notebook |
autor: Kuchař Martin , publikováno 1.6.2005 |
Společnost ACER je na našem trhu dobře známa a tomu svědčí i fakt, že již několik let vede žebříčky v počtu prodaných notebooků v české republice. My se nyní podíváme na velmi úspěšnou řadu 4100 (konkrétně notebook 4101LMi) jež je postaven na osvědčené technologii Centrino a chlubí se solidním výkonem a dlouho výdrží baterky.
{mospagebreak title=ACER, notebooky a řada 4100}


Horní strana notebooku.

Zmíněný čelní pohled na notebook.
{mospagebreak title=Detailní pohled}

Pohled na čelní stranu s porty, reproduktory a indikačními LED.

Levá strana notebooku. Povšimněte si prosvítajícího chladiče.

Vypalovačka působí velice nenápadně a splývá s profilem přístroje.

Zadní strana.

Levý kloub jež drží TFT panel.

Tlačítka jsou velice vkusně provedené a jejich ovládání je dle mého poměrně praktické.


Strana s DVD-RW mechanikou.

Program Norton-AntiVirus.

Ovládání je opravdu velmi jednoduché.
{mospagebreak title=Testy}

Procesor se taktuje v rozmezí od 600MHz do 1,6GHz. Zde je vidět maximální možný takt. (Pro zvětšení klikněte)

Zde vidíte minimální možný takt procesoru ( 600MHz ) jež odpovídá minimální spotřebě. (pro zvětšení klikněte)

Naměřená hodnota programem CPUmark je 193 bodů, což je na notebook více než krásná hodnota.

Porovnání výkonu Pentia M s jádrem Dothan s ostatními procesory.

Nikterak oslnivý výsledek testu z programu 3DMark03.

Graf porovnání výkonu různých mobilních grafických akcelerátorů. Kraluje Radeon 9700.
{mospagebreak title=Detailní parametry a závěr}

<>
ACER je jedna z deseti největších firem, jež se zabývá výrobou osobních počítačů. U nás působí od roku 1998 a od té doby se několikrát umístila v čele žebříčku v počtu prodaných notebooků. V roce 2003 zastupovala dokonce 37,14% počtu všech prodaných osobních PC. Od dob vzniku se ACER již dostal do podvědomí mnoha zákazníků a získal si jejich oblibu a důvěru. My se dnes podíváme na notebook jež je svou cenou snadno dostupný i pro běžné uživatele.
Notebooky z modelové řady 4100 jsou velice spolehlivé a jsou především určeny pro práci v kanceláři a na cestách. Jejich tenké provedení dokazuje, že jsou opravdu vhodným pomocníkem pro podnikatele z malých, středních i velkých firem, kteří touží po výkonu a mobilitě, jež je dána právě technologií Centrino.
Tato řada je opět provedena v osvědčeném designu "Folio" na který jsou již zvyklí uživatelé notebooků z modelových řad Aspire 1800, TravelMate 3500, 4000 a 4500. Spoléhá na kvalitní obal s pěkně zaoblenými rohy s líbivým designem a pěkným stříbrno-černým (stříbrná barva má lehký nádech do zelené a modré barvy - záleží na úhlu odrazu světla) barevným provedením. Především bych vyzvednul kvalitně provedené pouzdro, jež je celé zaoblené a nehrozí tedy nějaké nepříjemné škrábnutí o hranu a podobně. Snad jen mohl být obal poněkud robustnější a silnější - především ze zadní strany displaye je plast velice měkký a snadno se prohýbá.
Testovaný kousek byl ACER TravelMate 4101LMi vybaven Pentiem M 730 o taktu 1,6GHz (2 MB L2 Cache a podporou technologie Enhanced IntelŽ SpeedStepŽ ) v chipsetu 915PM/915GM Express s 533 Mhz FSB. Notebook byl osazen 2x256MB RAM DDR-333MHz, HDD 60GB a grafickou kartou IntelŽ Graphics Media Accelerator 900 (sdílená paměť až 128MB). Ocenitelné jsou určitě také i DVD-RW mechanika, 10/100Mbit síťová karta, 56kbps modem a 802.11g WiFi karta (IntelŽ PRO/Wireless 2200BG ).

Výčet podporovaných technologií.
Rozhraní notebooku je také velice široké. Můžete nalézt celkem 3 USB 2.0 porty, 1x FIR (infračervený port), 1x VGA, 1x PCMCIA II, 1x S-VIDEO, 1x IEEE 1394, 1x Modem (RJ-11) port , 1x Ethernet (RJ-45) port, 1x reproduktor/sluchátka/line-out a 1x mikrofon/line-in .

Horní strana notebooku.
Z tohoto výčtu bych tedy především pochválil S-VIDEO výstup a IEEE 1394 Fire Wire. Z hlediska HW výbavy pak musím pochválit Intel Graphic Media Accelerator 900 jež zvládá MicrosoftŽ DirectXŽ 9.0 a DualView
Design a ergonomie
Notebook je na první pohled velice pohledný a estetický. Zavřené víko je zcela hladké a utváří dojem čistoty. Malé stříbrné logo ACER v levém spodním rohu jen dokresluje celkovou estetičnost.Bohužel při detailnějším prozkoumání může mnoha lidem začít připadat příliš plastově a uměle. Tento pocit působí na uživatele prakticky z každého pohledu. Nejpěknější je však podle mého názoru čelní pohled, kdy vidíte úzký profil notebooku a decentně provedené vyvedení konektorů pro připojení sluchátek, mikrofonu, jednoho USB a FIR.

Zmíněný čelní pohled na notebook.
Z hlediska ergonomie je především potřeba zmínit klávesnici Acer FineTouch s ergonomickým zakřivením pod úhlem 5° a 88 klávesami. Ta je pro psaní velice příjemná už je pro to, že zdvih kláves je minimálně 2,5mm a pro ovládání kurzoru slouží další 4 šipky ve tvaru obráceného "T". Klávesnice obsahuje 12 funkčních kláves, 4 kurzorové klávesy, dvě tlačítka Windows, vestavěnou numerickou klávesnici jež se aktivuje pomocí klávesy Fn (Function) a samozřejmě také uživatelsky konfigurovatelné tlačítka.
Dle mého názoru jsou však velice nešikovně zvoleny výstupy pro sluchátka a mikrofon. Pokud má uživatel notebook na klíně, pak je problematické tyto jacky využít a pokud je přeci jen zapojíte, pak kablík nepříjemně překáží a konektor tlačí.
Rozměry jsou 364 (š) x 279 (h) x 38,9 (v) mm a váha 2,91kg. To jsou hodnoty poměrně vysoké a tím pádem notebook není příliš vhodný na nějaké dlouho přenášení. Především je tedy vhodný pro uživatele jež potřebují být mobilní, ale na druhé straně notebook přenáší pouze v rámci budovy či kanceláře.
{mospagebreak title=Detailní pohled}
Nyní se detailně podíváme na všechny strany tohoto stroje hezky postupně. Začneme čelním pohledem kdy na notebooku vidíme dva malé stereo reproduktory o výkonu 2x 2W. Mezi nimi pak jsou všechny audio vstupy a výstupy (výstup na sluchátka, vstup na mikrofon a linkový vstup), dále pak jeden ze tří USB 2.0 portů, FIR (infračervený port), dvě indikační LED a dvě tlačítka pro aktivaci Bluetooth (dodáno pouze u některých modelů) a WiFi.

Pohled na čelní stranu s porty, reproduktory a indikačními LED.
LED indikují zda je notebook zapnutý a zda je napájen ze sítě nebo baterie. Pravá z těchto dvou diod ukazuje levá stav notebooku - zelená barva značí zapnutý stav, když je zhasnutá tak je vypnutý a pokud svítí oranžově, tak je notebook v úsporném režimu. Druhá, levá dioda pak svítí pokud je napájen z baterie a je zhasnutá když je notebook připojen k elektrické sítí skrze adaptér.
Pohled z pravé strany skýtá nejvíce portů a konektorů. Najdeme zde dva zbývající USB 2.0 porty, FireWire konektor, RJ45 a RJ11 porty pro připojení k síti a telefonní lince, S-VIDEO výstup a zdířku pro vsunutí PCMCIA karty. Nepřehlédnutelná je také mřížka, jež slouží pro odvod teplého vzduchu od procesoru (pokud se zadíváte pozorněji, tak za touto mřížkou jde zřetelně vidět měděný pasivní chladič).

Levá strana notebooku. Povšimněte si prosvítajícího chladiče.
Levá strana pak neskýtá nic neobvyklého. Jediné co zde najdete je dvouvrstvá DVD vypalovačka od společnosti QSI. Je provedena v klasickém slim formátu jež je v noteboocích zcela běžný.

Vypalovačka působí velice nenápadně a splývá s profilem přístroje.
Nakonec jsem si nechal zadní stranu. Zde se nachází poslední potřebný konektor - jak již možná mnoho z vás tuší tak se jedná o VGA port pro připojení externího monitoru či data-projektoru. Prakticky celou zadní stranu ale zabírá Li-ion baterie, která je opět provedena tak, aby co nejvíce splynula s tvarem pouzdra notebooku a nijak nenarušovala jeho pěkný vzhled. Samozřejmě že na zadní straně ještě najdete vstup pro napájení a bezpečnostní zámek kompatibilní s klíčem Kensington.

Zadní strana.
Za zmínku ještě stojí dva pohledy. První z nich je detail na kloub displeje. TFT panel je uchycen čtyř bodovým systémem přes tři klouby, kdy dva krajní drží display vždy v jednom bodě a třetí kloub pak po jednom bodu z pravé a levé strany. Pokud je notebook zavřený, tak klouby lehce pruží, aby při nárazu nedošlo k poškození ale vše bylo měkce tlumeno. Otevíráni jde nejprve zlehka ale po částečném otevření je potřeba jednou rukou přidržovat spodní část notebooku a druhou rukou zvedat TFT panel.

Levý kloub jež drží TFT panel.
Druhým zmíněným detailem jsou čtyři programovatelná tlačítka a indikační LED, jež se nachází v levém horním rohu přístroje. Tlačítka si můžeme díky obslužnému softwaru naprogramovat dle libosti a jejich stiskem pak zapínat oblíbené programy apod. Standardně jsou naprogramována tak, že levé je ponecháno prázdné a je potřeba si pro něj funkci přiřadit, druhé pak zapíná ACER eManagement, třetí zapne webový prohlížeč a čtvrté e-mailového klienta. Indikační LED pak ukazují Num-Lock, Caps-Lock a Scroll-Lock statusy.

Tlačítka jsou velice vkusně provedené a jejich ovládání je dle mého poměrně praktické.
TFT displej a multimédia
Nyní se trochu podrobněji podíváme na kvality TFT panelu a integrovaného audia. Použitý display se svou velikostí řadí někam do průměru v této řadě notebooků. Jeho parametry 15" XGA TFT LCD s rozlišením 1024 x 768 bodů však nejsou nikterak oslnivé, ale na běžnou práci a přehrávání filmu bohatě postačující.
Pozorovací úhly jsou poměrně kvalitní. V horizontální rovině se dá TFT panel pozorovat i z velmi ostrého bočního úhlu bez toho, aby docházelo k ztmavování části obrazu či barevné negaci. Horší už je to ale u vertikální roviny, kdy display je pěkně čitelný a barevně vyvážený prakticky pouze v malých odchylkách od ideální polohy.

V základním režimu je TFT nastaven do rozlišení 1024 x 768 a to jak v 16bit tak i v 32bit barevné hloubce. Pokud je však například u her potřeba rozlišení snížit, je možno si vybrat ještě interpolované 800 x 600 kdy je obraz díky elektronice roztáhnut opět na celou velikost obrazovky. Bohužel v tomto rozlišení již dochází k velkému rozmazání a "rozpixlování" jednotlivých částí obrazu. Obnovovací frekvence je 25ms ą 2ms což je běžná hodnota u notebooků.
Ani zvuk není u tohoto modelu nijak ojedinělý. Integrovaný zvukový kodek podporuje pouze stereo formát zvuku, takže o nějakém prostorovém poslechu si můžete nechat pouze zdát. Vestavěné reproduktory mají 2x 2W ale i při tak nízké hodnotě na základní poslech hudby vcelku postačují. Samozřejmostí je výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon a linkový vstup. Jak již jsem se zmínil v sekci ergonomie tak tyto vstupy bohužel ale nejsou umístěny příliš zdařile.
Nakonec jsem si pro tuto sekci nechal DVD vypalovačku, jež podle mého také do sekce multimédia rozhodně spadá. Mechanika (QSI SDW-082S) je přímo integrovaná v notebooku a lze ji nalézt na jeho levém boku. Otevíráni i zavírání je zcela běžné a její hlučnost je také v normálu.

Strana s DVD-RW mechanikou.
- Dual Layer DL
- 8x DVD+R (zápis)
- 8x DVD-R (zápis)
- 2,4x DVD+R DL (zápis)
- 4x DVD+RW (zápis)
- 4x DVD-RW (zápis)
- 24x CD-R(zápis)
- 24x CD-RW (zápis)
- 8x DVD+R a DVD-R (čtení)
- 24x CD-R (čtení)
K základní výbavě notebooku ACER TM4101LMi patří i nějaká ta softwarová výbava. Především je to ACER ePower Management, Norton Anti-Virus, NTI Backup Now 3 a také NTI CD & DVD Maker.
Mezi nejvíce zdařilé a ceněné patří program ACER ePower Management, jež má na starosti ovládání taktu procesoru, jasu displeje a podobných věcí, což přináším úsporu tolik potřebné energie v baterii.
V základním menu máme možnost si volit mezi několika profily, jež odpovídají různé zátěži. Pokud to vezmeme od nejvýkonnějšího po ten nejméně výkony pak je to následovně - Entretaimnet (zábava), Presentation (prezentace), Word Processing (psaní textu) a Maximum Batery Life (max. výdrž baterie ). Každý z těchto profilů si však můžeme podle chutí a potřeb ještě individuálně upravovat. Můžeme si plynule měnit jas displaye, takt procesoru (ve čtyřech krocích), nastavovat dobu po které se má vypnout HDD apod.
Jako další přichází na řadu antivirus Norton. Ten se svými kvalitami řadí někam na pomyslný střed kvalitních anti-virových programů. Za zmínku stojí především kvalitně provedený live-update jež poskytuje uživateli maximální možnou ochranu díky každodenní automatické aktualizaci virové databáze.

Program Norton-AntiVirus.
Jako další užitečný program pak mnoho uživatelů určitě bude považovat ACER Launcher Manager pomocí nějž je možné přiřazovat čtyřem tlačítkům pod displayem zvláštní funkce jako jsou zapnutí internetového browseru, prohlížeče pošty či ePower Managementu.

Ovládání je opravdu velmi jednoduché.
Nakonec jsem si nechal dva dodané programy od společnosti NTI. Konkrétně jsou to NTI Backup NOW a NTI CD & DVD Maker. Tyto programy dokáží nahradit mnoho jiných externích programů a především Backup Now dokáže v mnohých případech doslova "zachránit krk". Pomocí něj totiž můžete vytvářet zálohu systému, jež si potom vypálíte například na DVD a v případě problému se jen k této záloze vrátíte a tím vše snadno a rychle vyřešíte.
NTI CD & DVD Maker je také velice kvalitní. Kvalit Nero Burning ROM sice zdaleka nedosahuje ale i tak dokáže poskytnou kvalitní základnu pro vypalování CD a DVD. Hned v základním menu si můžete vybrat, zda chcete vypalovat hudbu, video data a nebo zda chcete CD či DVD pouze zkopírovat na jiný disk nebo vytvořit image.
Softwarová výbava je tedy u tohoto notebooku příjemná. Sice nedosahuje hodnota jako některé jiné notebooky ale v této cenové kategorii je nadprůměrná.
{mospagebreak title=Testy}
Tento notebook je díky použité výpočetní technologii velmi kvalitní a spolehlivý. Jedná se o srovnatelný výkon s ostatními notebooky založenými na platformě Centrino a osazenými Pentiem M. Konkrétně se jedná o procesor IntelŽ PentiumŽ M Dothan s 2 MB L2 Cache a podporou technologie Enhanced IntelŽ SpeedStepŽ taktovaný na 1,6GHZ. Základnou je čipová sada Intel 915PM/915GM Express s 533 MHz FSB. Podporovány jsou paměti typu soDIMM ve dvou slotech a to až do kapacity 2GB - testovaný model měl 2x256MB tudíž celkem disponoval 512MB RAM na 333MHz.

Procesor se taktuje v rozmezí od 600MHz do 1,6GHz. Zde je vidět maximální možný takt. (Pro zvětšení klikněte)

Zde vidíte minimální možný takt procesoru ( 600MHz ) jež odpovídá minimální spotřebě. (pro zvětšení klikněte)
Nespornou výhodou však zůstává technologie Enhanced IntelŽ SpeedStepŽ jež umožňuje taktování procesoru za běhu notebooku na základě aktuálního vytížení CPU což přináší nemalou úlevu baterii a tím i její delší výdrž. Konkrétně u tohoto modelu procesoru je na základní frekvenci nastaveno FSB na 133MHz a násobič na 12 - to tedy odpovídá frekvenci procesoru 1596MHz. Naopak při nejnižším taktu je pak FSB pouze 100MHz a násobič 6 - to je ve výsledku 600MHz.
Následuje test výkonu procesoru velice známým programem CPU Mark 99. Tento program velice spolehlivě a kvalitně vytíží procesor a tím udává objektivní hodnoty.

Naměřená hodnota programem CPUmark je 193 bodů, což je na notebook více než krásná hodnota.

Porovnání výkonu Pentia M s jádrem Dothan s ostatními procesory.
Jak je vidět, tak tento procesor se i přes své relativně nízké taktovací frekvence umístil velice solidně. Je to dáno jeho perfektní architekturou a také relativně vysokou pamětí Cache o velikosti celých 2MB. Pentium M dokonce porazilo ADM Barton 2500+ (přetaktovaný na 3000+ což je 1,99GHz) jež je v dnešní době jeden z běžných "stolních" procesorů.
Grafická karta
Zde již notebook obsadil pouze velmi nízké příčky. Je to dáno především integrovanou grafickou kartou (IntelŽ Graphics Media Accelerator 900) jež sice dokáže sdílet až 128MB systémové paměti což ale nikdy nedokáže vyvážit výkon samostatných grafických čipů. Z technických parametrů této karty je potřeba zmínit přímou podporu Direct-X 9.0 a Dual View ( možnost sledovat obraz na dvou obrazovkách zároveň a nebo si mezi tyto obrazovky například rozdělit pracovní plochu). Bohužel však vzhledem k výkonu grafické karty mi přijde Direct-X 9.0 poněkud zbytečné neboť hry a aplikace na něm postavené stejně nedokáže tento notebook kvalitně zvládnout.
Testován byl pomocí programu 3D MARK 2003 a Aquamark3. Naměřené výsledky zcela odpovídají předpokládaným hodnotám. Nejsou nikterak oslnivé ale při využití notebooku při práci v kanceláři, prezentacích, psaní textu, prohlížení filmů a poslechu hudby tyto hodnoty bohatě postačují.

Nikterak oslnivý výsledek testu z programu 3DMark03.

Graf porovnání výkonu různých mobilních grafických akcelerátorů. Kraluje Radeon 9700.
Z testů je tedy více než patrné, tento notebook rozhodně není žádnou hrací sestavou. Jeho výkon však je zcela postačující pro veškeré kancelářské aplikace a pro sledování multimédií. Přímá hardwarová podpora MPEG-2/DVD a možnost využívat zároveň LCD i externí CRT display jsou velice praktické a podle mého daleko ocenitelnější než například dalších 500 bodů v 3D Marku.
Výdrž baterie
Acer TM4101LMi je osazen 65W Li-ion baterií s poměrně slušnou výdrží. Podle výrobce je notebook schopen vydržet až 5,5hodiny nepřetržitého provozu. Pro plné nabití je potřeba 1,5 hodiny ve vypnutém stavu a 4,5 hodiny pokud s notebookem pracujeme.
Test byl prováděn pomocí přehrávání DivX 4 filmu. Použitý kodek v počítači byl DivX 5.05 a film byl se stereo zvukem komprimovaným do formátu mp3 a jako přehrávací program skvěle posloužil klasický Windows media player. Jas displeje nastaven na 45% a výkon celého počítače byl v režimu Word-Processing. Přehrávání DivX filmu bylo zvoleno proto, neboť dokáže po celou dobu testování využívat prakticky stejné výpočetní zdroje a tím tedy podat nejobjektivnější výsledek, který zhruba odpovídá klasické práci jako psaní dokumentu, brouzdání na webu apod.
PCtuning Battery Test 1:
3h : 58min
hodnocení: velmi dobré
3h : 58min
hodnocení: velmi dobré
V druhém testu jsem opět nabil baterii na kapacitu 100%, nastavil jas monitoru i výkon procesoru na maximum a nechal ve smyčce běžet program 3D Mark 2001 čímž jsem simuloval maximální zátěž po určitou dobu.
PCtuning Battery Test 2:
1h : 42min
hodnocení: dobré
1h : 42min
hodnocení: dobré
Tento výsledek je u dnešních notebooků spíše nadprůměrný. Je to dáno zčásti použitím technologie Centrino ale především díky procesoru Pentium M a integrované grafické kartě.
{mospagebreak title=Detailní parametry a závěr}
Procesor | Pentium M 1,6GHz (jádro Dothan) |
Čipová sada | 915PM/915GM Express s 533 MHz FSB |
Operační paměť | 2x 256 MB DDR-333 SDRAM |
Pevný disk | ATA/100, 60GB HDD |
Grafický adaptér | IntelŽ Graphics Media Accelerator 900 |
Display | 15" XGA TFT LCD s rozlišením 1024 x 768 bodů |
Optická mechanika | Integrovaná DVD+/-RW mechanika ![]() |
Komunikace | 1x 10/100 Ethernet, 56K ITU V.92 modem, WiFi 11Mbit a 54Mbit |
Hmotnost | 2,91kg |
Rozměry | 364 (š) x 279 (h) x 33,9/38,9 (v) mm |
Rozhraní
3 x USB 2.0
1 x Infrared port, SIR-115.2Kbps, IrDA V1.1
1 x Headphone-out & SPDIF combo jack
1 x Microphone-in
1 x audio Line-in
1 x VGA port/Mini D-sub 15-pin VGA
1 x RJ11 Modem
1 x RJ45 LAN
1 x Video-S a kompozitní videosignál
1 x Type II PCMCIA Slot
1 x IEEE 1394 port
1 x Infrared port, SIR-115.2Kbps, IrDA V1.1
1 x Headphone-out & SPDIF combo jack
1 x Microphone-in
1 x audio Line-in
1 x VGA port/Mini D-sub 15-pin VGA
1 x RJ11 Modem
1 x RJ45 LAN
1 x Video-S a kompozitní videosignál
1 x Type II PCMCIA Slot
1 x IEEE 1394 port

ACER nám v řadě 4100 přinesl zajímavý model, jež se svými parametry a cenou řadí na vrchní příčky v této kategorii notebooků. Dlouhá výdrž baterie, vysoký výkon procesoru a spousta možností propojení s okolním světem a to buď pomocí 10/100 ethernet portu, WiFi a nebo skrze tři USB 2.0 porty či dokonce FireWire. Jak již bylo řečeno, tento stroj není určen jako PC pro hráče, ale spíše jako kvalitní multimediální základna vhodná i pro práci a kancelářské aplikace.
třída notebooky - hodnocení | hodnocení (max.5) |
celkový výkon | 3 |
ergonomie | 4 |
vybavení | 3,5 |
kvalita provedení | 4 |
cena | 4,5 |
výdrž baterií | 4,5 |
CELKEM | 3,91 (velmi dobré) |
náhrada desktopu | 5 = jako desktop |
výkon procesoru | 4 |
výkon paměti | 4,5 |
výkon grafiky 2D | 3 |
výkon grafiky 3D | 2 |
možnosti rozšíření | 3 |
ergonomie | 4 |
CELKEM | 3,41 (dobré) |
ACER TravelMate 4101LMi | |
Klady | Zápory |
+ cena | - prohýbání zadní strany displaye |
+ pěkný design | - audio jacky vyvedeny zepředu |
+ dlouhá výdrž baterie | - slabý výkon grafické karty |
+ kvalitní klávesnice | |
Orientační cena: 26500,- bez DPH |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
- velkej notebook
- tezkej notebook
- malej display
- maly rozliseni
- nizkej vykon
sakra kde je nejaky plus? Jako jo pokud v tom bude 1280*800+ X600 - X700 tak pak pochopim tu velikost ale k cemu je tohle??? Mam IBM X40 s lepsima parametrama
A nevim co se vam nelibi na velikosti - 15'' je dnes bezny standard - porad lepsi nez 15,4'' v pomeru 16:9 apod... priznavam ze rozliseni neni zrovna to cim by se notebook mohl chlubit ale jak jsem jiz rikal - pro veci na ktere je tento stroj urcen je 1024x768 bohate dostacujic...
je to ale otazka vkusu...
- pre notasy s 15-15.4" displejom je hmotnost 2.5 az 3 kg uplne bezna. Pochopitelne, su tu aj sub-notebooky, ale to je zs ina kategoria...
- tento notas sa dodava aj s inymi displejmi a grafikami, osobne som ale neprisiel na chut kadejakym sirokouhlym spotvoreninam s podivnym rozlisenim
- Tento isty notas, len s grafikou X600 sa predava v Nemecku za ~830 az 850 Euro (koncova cena, vratane dane), co povazujem za velmi primerane. Tazko najdes notas s podobnymi parametrami a podobnou cenou. Ale iste, IBM X40 (alebo Dell, Asus, Toshiba) za viac ako dvojnasobnu cenu by aj mal byt lepsi :-)
unreal 2004, Batle for the midle earth) a nemůžu se rozhodnout (nikde nejsou recenze) mezi Acer TravelMate 4102WLMi a Acer Aspire 3023WLMi. Liší se jenom procesorem Intel Pentium M vs. AMD Sempron 3000+ a grafická je
ATI Mobility Radeon X700 64MB vs. ATI Mobility Radeon X700 128MB, cena 35 402,- vs. 33 237,- Nemá někdo osobní zkušenost? Díky moc za odpovědi.
WXGA 1280 x 800, DVD-+RW, 256MB, ATI Mobility Radeon 9200 32MB
Důvod: displej 16:10, lepší graf. karta s vlastní pamětí, výkon, cena cca: 20720 bez DPH nebo
Hewlett-Packard nx9105 - PG692EA
WXGA 1280 x 800, DVD-+RW, 512MB, nVidia GeForce 4 420 Go 32MB
Důvod: displej 16:10, lepší graf. karta s vlastní pamětí, výkon, cena cca: 22090 bez DPH.
Výkon v 3DMarku 2003 - 3682 bodů (X700 64MB). Na paření není vůbec čas, takže v reálu to bohužel posoudit nemůžu.
Výdrž baterie jsem zatím jen zhruba testoval jen při plným vytížení procesoru (SETI - 1WU cca 1hod 50min) a výdrž je asi 2 hodiny (přičemž cca 1h provozu byla s vypnutým LCD, disk jel pořád, grafika nebyla zatěžována).
Cena sice neni dvojnasobna, ale 25232Kc (1E=30.4Kc, podla CNB) a ~35000Kc (s dph) je predsa len rozdiel, ked teda neberieme do uvahy navyse aj rozdielne graficke karty...
displej!!! malo sviti - na ostrejsim slunci fakt bida i pri max jasu - pozorovaci uhly taky bida... jednoznacne nejvetsi slabina... klavesnice se pri zavrenem viku opira o obrazovku - muze dojit k poskrabani, audio - repracky jsou zoufalost sama to by tolik nevadilo jako vystup na sluchatka - prebuzeny? vydrz na baterie cca 2h... ale celkove neni spatny, ale uprimne receno nevim jestli bych do nej sel znova
plusy:
- dobra cena vzhladom na vybavu
- vydrz na baterie (moja 4601 vydrzi min 3,5 hod - programovanie, internet... 4101 s intel grafikou odhadujem 4,5 - 5 hod)
- je pekny (subjektivne)
hlavne nevyhody
- 4200 rpm disk ... pomaleeeee
- rozmiestnenie portov!!!!! mam pripojenu mys + LAN - vsetko na pravej strane - kable zmensuju priestor pre jazdenie mysi. Acery mali vzdy porty vzadu a na lavej strane, neviem preco ich to zmenili... nove modely 8000 uz maju porty znovu na lavej strane
- cely notebook je z dost makkeho plastu, prehyba sa, dokonca sa bojim drzat ho zatvoreny iba 1 rukou aby som ho prilis nestlacil a nieco nezlomil... je to bakelitak.
- v zatvorenom stave sa display dotyka klavesnice - nie stale, ale uz pri miernom zatlaceni.
-dost sa zahrieva - notebook na kolenach je po chvili neprijemne horuci... a to este nehram hry
hlavna vyhoda: je to notebook
aj napriek vsetkym nedostatkom som viac-menej spokojny. Keby som kupoval teraz - nebudem setrit a kupim si IBM, DELL, Toshibu alebo nieco overene.
NB se ser. portem se moc nedělá.
Sehnal jsem akorát dva jeden od HP (50.000) a druhý (80.000)a nemužu si vzpomenout na firmu.
Osobně si myslím že pod 40.000 se nedostaneš.
Co se tyce integrovany grafiky i Ati7500 je lepsi nez tohle, nejde o 3D ale tohle uzira pamet z RAM a samozrečjme snizuje vykon celeho systemu.
A sakra je to ACER!!!!!!!! To se musej vsichni spalit nez jim to dojde?
tohle je obrovska krava a pritom tu neni jediny duvod proc by to tak melo byt. Recenzovany kus je nejsilenejsi konfugurace v teto rade notebooku.
http://notebook.cz/model/UMAX/VisionBook-5000CSX-UN50C-ABBAAC
da se sehnat pod 40tis bez DPH je to sice taky shit jako acer ale aspon vykonej
Opravdu hodnotna recenze.
Nemá náhodou P-M 730 (2 MB) takt 1,7 GHz?
Mám doma P-M 725 (2 MB) o taktu 1,6 GHz.
Kde nastala chyba?
Tom
Tak tenhle fakt ujde za 25000 bez DPH
NB se seriovymi porty najdes napr. u HP ci Dellu, Dell tim ma vybavene D510, D610, D8xx a dalsi typy.
O vydrz mi zas tak moc nejde...prevazne na nem budu pracovat doma,ale budu si ho brat i na dovolenky ci k babicce...
Budu vytvaret WWW stranky a ruzne jine prezentace...
Budu se divat na filmy...jak normalni stahnute dily STARGATE z internetu,tak prepalene dvd atd...
Obcas...vyjimecne si zahraju nejakou tu hru...např. vsechny nove rady NHL od EA SPORTSGTA, Vice City...Anebo zkusim ruzne jine hry jestli budou fungovat...
Dal delam praci,ze vytvarim ruzne animovane gif obrazky a ruzne veci co me napadnou obcas.
Dale casto stahuju z internetu...hlavne filmy a dily ruznych serialu.Takze bych ocenil kdyby notebook zvladal bez problemu jet 48hodin v kuse kdyz je to treba...
A nejcasteji ze vseho sem na internetu...jak na diskuznim foru,tak chat,ICQ,moje www stranky atd...
Zajimalo by me jestli na tohle staci a je vhodny tenhle notebook?Muzete pomoct...
Doma mam pevnej PC...o vykonnosti: Pentium 4 1,4GHz,256MB RIM,40GB HDD,32MB Ati Radeon All In Wonder.
Podle parametru vypada tenhle notebook vykonnejsi nez muj stolni PC,ale podle vasich prispevku ne...tak nevim...
Co se tyce vypninani po 5 minutach pri sledovani filmu...to me docela znepokojuje...opravdu se to da nastavit?
A taky me znepokojuje to,ze na ten display neni temer vubec videt...doufam,ze kdyz ho budu mit v aute na kline ci obyvaku na gauci tak na nej uvidim pohodlne...no nevim nevim.
Ale jestli je tento notebook opravdu vykonnejsi nez muj stolni PC a bude zastavat vse co zastava muj PC a i lip...tak to je dobre...
Prosim...poraďte...děkuji