Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000
Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000
autor: Martin Bielak , publikováno 21.9.2016
Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000

Intel Braswell, „SSD“ typu eMMC, malá kapacita RAM, to jsou stručné charakteristiky většiny nových levných kompaktních notebooků. Ale existují i repasované stroje, které slibují „za málo pěněz hodně muziky“. Ale je tomu opravdu tak? Porovnáme levné nové stroje od Asusu, Aceru a Lenova s obdobně drahým repasovaným notebookem.


Je už to skoro devět let, co v říjnu roku 2007 uvedl ASUS svůj první levný Eee PC. Od té doby utekla spousta vody, ale kategorie levných kompaktních notebooků je stále velmi oblíbená. Nové procesory Intel s architekturou Braswell s nízkým TDP a levná eMMC uložiště umožnila srazit cenu těchto notebooků velmi nízko. Spolu s operačním systémem Windows 10 Home začínají ceny už pod hranicí 6 tisíc. Pokud tedy sháníte jednoduchý notebook pro surfování po internetu a základní kancelářskou práci, mohly by vás tyto modely zaujmout. Avšak traduje se, že tyto levné notebooky jsou téměř nepoužitelné, a že i obyčejná kancelářská práce je na nich utrpením. Tedy mají tyto levné notebooky co nabídnout, nebo je lepší se jim vyhnout?

V podobné cenové hladině se prodávají i starší, tak zvané repasované notebooky. Jedná se o bývalé TOP modely, tedy lze očekávat kvalitní materiály a zpracování. Tyto repasované notebooky jsou často vybaveny procesory s architekturou Arrandale, Sandy Bridge nebo novější. Ale jsou i po letech dostatečně výkonné a je jejich konstrukce natolik odolná, aby na ní i několikaleté používání nezanechalo vážné poškození? A co baterie, není už léty provozu opotřebována na tolik, že je třeba mít notebook téměř neustále připojený do zásuvky?

Asi nejdůležitější otázkou pro koncového uživatele je zjistit, co je výhodnější. A právě na to se podíváme v dnešním testu,ve kterém proti sobě postavíme dva 11,6" notebooky,  Lenovo IdeaPad Yoga 300-11IBR White a ASUS VivoBook E200HA-FD0006TS, dva 14" modely ASUS EeeBook E403SA-WX0004T a Acer Aspire ES14 Diamond Black. A s těmito čtyřmi novými notebooky srovnáme repasovaný 12,5" HP EliteBook 2560p.

Srovnání HW parametrú

Hned ze začátku se podíváme, jak jednotlivé modely vypadají „na papíře“.

Repasovaný notebook proti kompaktním strojům za 8 000

Hardwarové parametry už tedy stručně známe a můžeme se pustit do podrobnějšího představení jednotlivých modelů. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
46 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.