Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
autor: Vlček Ondřej , publikováno 14.7.2004
Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Dnešní článek je pro PCtuning docela netypický. I dnes se bude jednat o precizní elektroniku, tentokrát se ale bude jednat o menšího "bratrance" PC (konkrétně PDA ASUS MyPal A716) ve spojení s malým satelitním modulem GPS. Co z tohoto dua, a mapového programu PocketKim vznikne, dozvíte se právě v tomto článku. Mimochodem to bylo asi poprvé, kdy na služebních cestách nechtěl nikdo řídit - všichni chtěli "navigovat"... {mospagebreak title=O PDA a navigaci obecně...}

Tento článek tak trochu trpí rozdvojením osobnosti. Část je věnována popisu digitálního asistenta (i tak bychom mohli přeložit zkratku PDA - Personal Digital Asistant) ASUS MyPal A716, část je věnována poslednímu hitu těchto dní - "levné" satelitní navigaci. Je na vás, jestli článek přečtete celý, nebo jestli si vyzobnete jen tu část, která vás zajímá nejvíce.

PDA a navigace

Nejsem člověkem který bez PDA neudělá ani krok. Naopak, po prvních zkušenostech s těmito minipočítači (ještě v době Windows CE 2.0) jsem je zařadil do kategorie "hi-end hračky". Prostě jsem se trochu v této věci zasekl a čekal na tu správnou "killing application", aplikaci, která mi ukáže, jaký potenciál v těchto digitálních otrokářích / outlookářích ve skutečnosti dřímá. Nepřesvědčilo mě přehrávání mp3 (které umí specializování konkurenti o dost lépe), ani video v nízkém rozlišení, nevzrušovalo mě ani rozhraní Bluetooth...

Bod zlomu

Bodem zlomu byla až skutečně použitelná česká satelitní navigace - no řekněte, kdy by odolal recenzi, v jejíž průběhu budete moci koukat na vaši malou šípečku pádící mapou rodného (ale i cizího města). Komu by se nelíbila představa, že s blouděním je konec. A nakonec - kdo by neměl rád systém za který automobilisté připlácejí i 60 000Kč...

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Základní navigační sadu - ASUS MyPal A716 a Blutoothový modul GPS firmy Holux poskytla k recenzi firma LEVI International. Později jsem taky obdržel mapový program PocketKim CZ (ten zaslaly firmy LEVI a Sunnysoft s.r.o) ve verzi CZ Pro (mapa ČR s plány 140 měst).

Začněme nejdříve obecným úvodem do problematiky satelitní navigace GPS...

{mospagebreak title=Abeceda satelitní navigace}

Tuto část jsme částečně převzali (s jejich souhlasem) ze stránek firmy Sunnysoft. Pojednává o základech této problematiky - pokud jste v této věci kovaní, přejděte k další kapitole.

Úvod

Již se Vám někdy stalo, že jste zabloudili v neznámém terénu a nemohli najít cestu zpět? Že jste našli skvělé místo, kde rostou houby, a teď si nemůžete vzpomenout, kde přesně to bylo? Nebo při hledání adresy ve městě, kde jste poprvé, stále jezdíte dokola a pořád nemůžete natrefit na tu správnou ulici?

Aby se Vám takové věci nestávaly jsou tu GPS přijímače. GPS (Global Positioning System) byl původně určen pro potřeby Americké armády, aby každý voják přesně věděl kde se v danou chvíli nachází a kterým směrem se má vydat. Jeho počátky se kladou do 70. let, v plné konstelaci satelitů nutné pro globální pokrytí pracuje od poloviny let devadesátých. Provozovatelem a garantem systému jsou státní organizace ve Spojených státech, konkrétně U.S. ministerstva obrany a dopravy. Vybudování systému a jeho provoz není nikterak levnou záležitostí. Cena jedné družice se pohybuje v řádu desítek miliónů USD, roční provozní náklady přesahují 15 miliard USD. Takto precizní a špičková technologie pak umožňuje přesnou navigaci neomezeného počtu uživatelů kdykoliv a kdekoliv na světě. Uvolnění systému pro civilní užívání se ukázalo jako více než rozumné. Další vývoj systému, přístrojů a aplikací, je dnes z velké části v rukou civilního segmentu - veřejném i soukromém sektoru, který celý proces vývoje a výzkumu velmi urychlil.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Jak to funguje?

GPS neboli Globální polohový systém (Global Positioning System), je družicový pasivní dálkoměrný systém. Systém GPS tvoří síť družic (24 družic), kroužících na přesně specifikovaných oběžných drahách a vysílajících speciální kódované informace. Tyto informace přijímá uživatel pomocí speciálního přístroje - přijímače GPS, který je zpracovává a na jejich základě vypočítává okamžitou pozici (také, pokud získá údaje ze čtyř satelitů také i nadmořskou výšku) uživatele.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Tech Talk

Poloha se určuje pasivním způsobem. Přijímač GPS se satelity nekomunikuje jen přijímá signály a z nich dopočítává pozici. Satelity vás tedy nesledují - dokonce nemohou zjistil kolik přijímačů jejich signál využívá (informace pro ty, kteří trpí stihomamem).

Moderní přijímače (jako testovaný modul Holux GR-230) jsou schopné sledovat signál až 12 (!) satelitů. GPS modul nebo jeho anténa (pokud je externí) musí z principu "vidět" oblohu - v místnosti polohu tedy nezjistíte. S toho taky plane nutnost umístění modulu například v automobilu - většinou však stačí jeho umístění na zadní plato nebo na palubní desku pod přední okno. V průběhu testu jsme se signálem neměli prakticky žádné problémy - většinou jsme využívali signál 5 - 8 satelitů.

Přesnost určení polohy SPS (Standard Positioning Service) je typicky 5 - 25m. Využitím služby SBAS (Space Based Augmentation System), jakým je například evropský EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) je možné zpřesnit určení pozice na okruh 2 - 5 m!  Díky tomu lze ještě přesněji zjistit polohu, azimut i elevaci (a následně při periodickém záznamu hodnot, také rychlost, ujetou trasu, průměrnou rychlost a podobně).

GPS přijímače

Klasické specializované GPS přijímače se dají rozdělit do několika skupin

 • RUČNÍ - nejširší oblast přijímačů vhodných pro turistiku, cestování, navigaci do auta. Jedná se o jednoduché přístroje na loď, paragliding, auto, kolo. Jsou cenově výhodnější než specializované modely, široká škála přístrojů, mezi kterými se dá vybírat.
 • NÁMOŘNÍ - neboli tzv. "mapové plottery", přístroje většinou s větší obrazovkou vhodnou pro zobrazení vyššího detailu, často pouze s externím napájením. Občas kombinované se sonary.
 • APLIKAČNÍ - GPS přijímače pro aplikace jako je řízení přesného času počítačových sítí, sledování pohybu objektů (kdy se data přenášejí telefony GSM).
 • LETECKÉ GPS - pro použití v letadlech. jsou vestavěné nebo ruční, hlavní odlišností je, že obsahují vestavěné letecké mapové prvky (Jeppesen databáze, VOR, NBD...)

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
přesné měření polohy dokáže nahradit spoustu klasických leteckých přístrojů

GPS přijímače pro kapesní počítače

Výhody GPS pro PDA:

 • velmi levné,
 • velké množství mapových podkladů,
 • jednoduchá obsluha pomocí dotykového displeje,
 • možnost širšího využití PDA (ne pouze pro navigaci).

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Navigace pomocí PDA a GPS - jak to funguje

Do PDA se jednoduchým způsobem nainstalují mapy, GPS přijímač (dle typu viz. níže) propojíme s PDA, spustí se mapový software, v mapě se objeví Vaše pozice a navigace může začít. Vše je velice jednoduché a ovládání je intuitivní.

Typy GPS přijímačů pro PDA

Kabelové GPS přijímače

Tento GPS přijímač se skládá ze tří navzájem propojených kabelů. Jeden konektor se zasune do PDA, druhý konektor se zasune do cigaretového zapalovače, na konci třetího kabelu je krabička (GPS přijímač) která se položí (přisaje nebo přimagnetuje) na palubku vozu případně na střechu a navigace může začít. Nevýhodou tohoto systému je, že musí mít 12V napájení (nedá se použít mimo automobil).

GPS do CF (Compact Flash) slotu

Tento přijímač je velmi kompaktní a jeho použití je opět velmi jednoduché. Pouze se zasune do CF (Compact Flashového) slotu v PDA, a navigace může začít. Nevýhodou tohoto systému je, že GPS přijímač vyčnívá o cca 3cm z kapesního počítače a zároveň se z PDA napájí, čímž snižuje výdrž baterie PDA.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

BT (Bluetooth) GPS přijímač

Nejrozšířenější a nejvíce prodávaný GPS přijímač. Propojí se s kapesním počítačem pomocí technologie Bluetooth. GPS přijímač má vlastní baterii, která vydrží 9 hodin v provozu. Bluetooth je bezdrátová technologie, která spojí dvě zařízení až na vzdálenost 10m bez jakýchkoliv kabelů. Největší výhodou tohoto přijímače je jeho univerzálnost. Dá se spojit s jakýmkoliv zařízením, které je vybavené BT technologií (notebook, různé druhy PDA), dá se používat jak pro navigaci v autě tak pro pěší turistiku nebo cykloturistiku.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Tento přijímač se ve skutečnosti vejde do dlaně...
Tyto GPS moduly jsou často nazývané "GPS Mouse"

Mapy pro Českou Republiku a Slovensko

PocketKim

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230 Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Nejpodrobnější vektorová mapa silniční sítě ČR a SR, obsahuje vyhledávání ulic až ve 140 městech, vyhledávání obcí, umožňuje plánování tras až do 38000 bodů. Plánování trasy je možné dvěma způsoby:

 • Provozně výhodná - je trasa po nejlepší silnici. Trasa vede především po silnicích vyšších tříd, a to i za cenu mírného prodloužení trasy,
 • Nejkratší je nejkratší spojnicí zadaných míst. Trasa často povede po silnicích nižších tříd a místních komunikacích.

Výsledkem výpočtu je itinerář trasy (seznam míst), naplánovaná trasa se zvýrazní (orámuje) v mapě. Spočítané trasy lze ukládat a později znovu použít. Při naplánování trasy jste informováni o její délce v kilometrech. Při propojení s GPS přijímačem získáte kromě vaší okamžité polohy i další informace: geografickou polohu (zeměpisnou délku a šířku), nadmořskou výšku, okamžitou rychlost, kurs (azimut), směr pohybu a zbývající vzdálenost do cíle cesty. Dále získáte jednoduchou navigační funkcionalitu: zvukové upozorňování na blížící se odbočku, automatické hlídání odklonu od trasy vás zvukovým signálem upozorní na špatné odbočení.

Poznámka: Testovali jsme právě tento navigační software (viz. dále). Podle informace vývojářské firmy (Tranis s.r.o) do konce roku bude systém PocketKiM doplněný i o hlasovou navigaci a databázi hradů a historických památek.

PalmKiM (pro PalmOS)

PalmKIM je mapový software pro PDA s operačním systémem Palm OS 5 a vyšším. Obsahuje podrobnou vektorovou mapu silniční sítě ČR nebo SR a plány ulic až 140 měst v ČR nebo 38 měst v SR. Mapa ČR dále obsahuje vrcholy hor, hrady, zámky, vodní plochy a železnice. Uliční plán Prahy zahrnuje také trasy metra s vyhledáváním stanic. PalmKiM umožňuje přidávání vlastních uživatelských objektů do mapy a jejich vyhledávání. Místa, ulice a uživatelské objekty v mapě lze rychle vyhledávat podle názvu. Program obsahuje funkci zaměření souřadnic (GPS). Po připojení jednotky GPS k PDA zobrazuje polohu, rychlost a kurs v mapě. Komfort používání PalmKiMu zvyšuje volitelná instalace vrstev mapy, podpora paměťových karet (VFS) s automatickou správou paměti, podpora D-Pad a HiRes režimů 320x320, 320x480 a 480x320 (Portrait a Landscape - pouze s Palm API).

Smartmaps (pro Pocket PC i Palm OS)

Tyto mapy jsou asi nejvíce podobné klasickým "papírovým" mapám. Prodávají se v několika variantách. Velmi zajímavá je např. Praha a okolí 1:15 000, nebo celá Česká republika včetně 20 000 km cyklistických tras v měřítku 1:100 000. V této mapě se nedají plánovat trasy po silnici a mapa neumí navigovat, plánování tras se dá nastavit tak, že do mapy vložíte ručně body přes které chcete projíždět. Při propojení s GPS modulem Vám ukazuje aktuální polohu a směr pohybu.

Přednosti:

 • rychlé zobrazování podrobných map
 • profesionální kartografický vzhled
 • přesná kalibrace pro použití s GPS
 • vyhledávací rejstříky sídel, ulic a tur. objektů
 • vždy několik úrovní mapových podkladů
 • uložení map na rozšiřující karty SD/MMC/CF

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230 Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Mapy pro Evropu

Zde je k dispozici celá řada neuvěřitelně pokročilých řešení. Mezi nejznámější patří Route 66 Europe, TomTom CityMaps a TomTom Navigator 3 (s 3D zobrazením trasy a hlasovou navigací v několika jazycích).

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230 Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Bude zajímavé sledovat, jak se zahraniční vývojáři budou pouštět do nových států EU.

{mospagebreak title=ASUS MyPal A716}

Pokud se rozhodnete ke koupi obou testovaných zařízení, přinesete si s sebou domů dvě nevelké krabice.

V krabici s PDA MyPal A716 najdete:

 • PDA Asus MyPal A716 s baterii

 • dokovací stanici - tzv. kolébku

 • synchronizační USB kabel (PDA můžete připojit i přímo)

 • zdroj a napájecí kabel

 • ochranné pouzdro s opaskovou sponou

 • dvojici CD ROMů

 • dvě příručky - základní popis přístroje a detailní návod k obsluze, obě anglicky

 • záruční kartu

Musím říci, že PDA doprovázející naši navigační sadu není žádné ořezávátko, naopak patří k dnešní špičce. Model MyPal A716 je špičkovým typem nejen u ASUSteku, patří mezi to nejlepší co dnes můžete ve světě Microsoft Windows Mobile (dříve Pocket PC) získat. Počítejte se mnou:

 • procesor: Intel PXA 255-400MHz (s možnosti řízení taktu, zrychlená interní sběrnice),
 • paměť: RAM 64MB, interní paměť Flash 64MB
 • možnost rozšíření paměti: sloty Secure Digital a Compact Flash Typ II
 • displej: podsvětlený (8 úrovní), transreflexivní TFT 3.5", 240 x 320px, 65 536 barev
 • porty:
  - minijack stereo,
  - WiFi (802.11b),
  - Bluetooth,
  - IrDA (až 4Mbps),
  - slot Compact Flash II (možnost osazení: Flash, rádio, fotoaparát, GPS...),
  - slot SD (SecureDigital),
  - mikrofon,
  - synchronizační a komunikační port USB
 • akumulátor: Li-Ion 1500mAh
 • standardní vybavení: kolébka USB, kabel USB, nabíječka, CL adaptér
 • hmotnost: 197g
 • rozměry: 78 mm x 135 mm x 17,6 mm
 • Microsoft Pocket PC 2003

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
MyPal A716 je designově opravdu povedený kousek

Baterie, kterou nadělil Asus typu A716 je kapacitou docela slušný macek. To mu, společně se sníženou intenzitou osvětlení a řízeným výkonem CPU, vystačí na papírových 19 hodin provozu. Praxe ukazuje, že při normálním provozu vystačí na "pouhých" 10-12 hodin, čímž převálcuje mnoho konkurentů. Pokud patříte mezi opravdu hardcore uživatele, jistě nepohrdnete náhradní baterií (volitelné příslušenství) s kapacitou 3000 mAh. S takovou baterií už si vystačíte i na dlouhé zimní večery nebo zaoceánské lety.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Dokovací stanice (nebo také česky kolébka) je vyrobena z černého plastu a díky její robustnosti, váze a gumovým podložkám nemusíte mít obavy z nechtěného popojíždění po stole. Je jen škoda, že o samotném PDA to tvrdit nelze. Na hladkém stole si musíte dát pozor, aby vám vaše nová hračka nesklouzla na zem. ve spodní části má PDA dva konektory. První je datový (USB), druhý samozřejmě napájecí. Napájet můžete stanici buď z externího zdroje, nebo pomocí USB kabelu. Ve druhém případě vám k počítači vedou dva dráty a zaberou hned 2 USB porty. Dobré je, že výrobce nepoužil u stanice žádnou redukci, a proto je možné jak datový, tak napájecí konektor připojit přímo do PDA.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Ochranné pouzdro je podle mého názoru poměrně zdařilým kompromisem mezi designem, účelností a ochranou. Vrchní materiál je z režné látky, vnitřní látka se podobá sametu. pouzdro se zavírá a otevírá koženkovým krytem s všitými magnety a kapsou na paměťové karty. Pouzdro se upevňuje na pásek (ve vodorovné poloze) kovovou sponou potaženou látkou.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

A716 zakoupíte s již nainstalovaným Windows Mobile 2003, který je obsahem prvního CD. Ten v sobě zahrnuje například:

 • operační systém Windows CE 4.2,

 • kalendář, kontakty, email klient,

 • Pocket Internet Explorer,

 • Pocket Word, Excel, poznámkový blok,

 • File Explorer,

 • Pocket Windows Media Player 9.0,

 • Bluetooth Manager atd.

Popis OS najdete na těchto stránkách firmy Microsoft.

Druhé CD obsahuje bonusový software. Nepochopitelně některé programy, jako např. Pocket RealOne Player, nejsou na CD ve skutečnosti obsaženy, najdete zde pouze internetové odkazy. Jedná se vždy ale o programy volně šířitelné. CD tedy obsahuje:

 • PaPaGO5! - mapa Taiwanu, Map King - mapa Hong Kongu

 • Pocket Painter - grafický softík

 • PresentationDX - prohlížeč PowerPointových prezentací

 • Money Tracker - na správu kreditních karet (výdajů)

 • Engineering Calculator - že by kalkulačka? ;-)

 • RealOne Player - media přehrávač

 • Pocket Acrobat Reader - PDF dokumenty na PDA

 • Pocket Book - nástroj ke čtení e-booků

 • hry: Dung Cleaner, Reversi, Guess Color a Gobang

 • Monster SIP a Monster Chinese - podpora rozsypaného čaje

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

{mospagebreak title=GPS modul HOLUX GR-230}

GPS modul byl pro nás docela překvapením. To, že se s PDA nebo notebookem "konektí" bezdrátově (Bluetooth) jsme věděli. Překvapilo nás, že v praxi stačí nabít interní akumulátor (k dispozici je nabíječka využívající USB, stejně jako automobilový CL adaptér), zapnout a hodit na palubní desku do rohu - o vše ostatní se postará PDA / notebook.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
připojení GR-230 je možné i USB 1.1

V krabici s modulem GPS najdete:

 • samotný GPS receiver GR 230XX,

 • instalační CD (driver + ukázková aplikace pro PDA),

 • opravdu stručný návod,

 • spoustu kabeláže

Stránky výrobce jsou zde.

Jelikož se obsluhou (ne tak funkcemi) jedná o velice jednoduché zařízení, postačí na vysvětlení jen pár řádků:

Přístroj je vyroben kompletně z plastu, jen krytky konektorů a protiskluzné podložky jsou gumové. Nemusíte se tedy obávat ani při špatném počasí. Přístroj podle výrobce totiž zvládne i nějakou tu kapku vody.

Celé zařízení má dva konektory. Jeden na externí anténu, druhý je datový + napájecí. Potěšující je systém nabíjení, ze kterého by si mohlo vzít příklad mnoho jiných výrobců. Jako napájecí slouží standardní kabel USB, který připojíme přímo do PC, nebo do přiložených redukcí. Jedna je ze sítě 230V, druhá pak z 12V auto zásuvky (CL adaptér). Jako přídavek najdeme v krabici i několik zástrčkových redukcí pro cesty do zahraničí.

Zařízení se spouští posuvným ovladačem a jeho stavy signalizuje čtveřice diod.

SymbolBarvaStatusPopis
BluetoothModráBliká3 krát/1sHledání zařízení
1 krát/3sStandby
1 krát/1sPřenášení dat
BaterieČervenáSvítíSlabá baterie
ZelenáSvítíNabíjí se
N/ANesvítíNormální stav
GPSOranžováSvítíZaměřování
BlikáPozice zaměřena

Něco málo srozumitelného ze specifikací:

 • SiRF Star IIe/LP chipset

 • 12 paralelních zaměřovačů (až 12 zaměřených satelitů najednou)

 • určení nové pozice probíhá co sekundu (1Hz refresh)

 • Li-On akumulátor na 12-9 hodin provozu

 • hmotnost 70 gramů

 • konektor externí antény (pro montáž do auta pokud nechcete přístroj na palubovce)

 • využití zpřesnění pozice SBAS (EGNOS) - viz. Abecada GPS navigace

 • přesnost: <2.2m horiz. <5m vert. v 95% měření, 0.1 m/s u rychlosti, 1 μs u času

Následující kapitola popíše PDA ASUS MyPal A716 mnohem podrobněji. Pokud vás zajímá jen navigace, můžete tuto kapitolu přeskočit...

{mospagebreak title=ASUS MyPal A716 podrobně}

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Na horní straně přístroje nalezneme kromě odnímatelné antény WiFi (trochu připomíná mobil) také "garáž" pro stylus a dva (!) sloty na paměťové karty. Jeden je určený pro SD/MMC, druhý pro CompactFlash typ I i II.

V dnešní době můžeme do slotu CF sehnat opravdu rozličná zařízení (nabízí se srovnání se slotem PCMCIA v noteboocích). Jako příklad lze uvést kromě paměťové karty CF také modem, GPRS modem, již zmíněný all-in-one GPS systém, síťovou kartu apod.

Jako poslední avšak pro mnohé neméně důležitý je na přístroji 3.5 mm jack na připojení sluchátek. Přehrávači musím udělit významné plus za velmi kvalitní audio výstup vhodný i pro citlivější sluchátka.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Ze stran je přístroj osazen trojicí ovládacích tlačítek nahrazujících běžněji používaný jog dial (známý např. z telefonů firmy Sony). Dvě tlačítka jsou skrolovací, druhé pak slouží jako potvrzení. Pod trojicí tlačítek najdeme tlačítko softwarového resetu a kryt infraportu pracujícího do rychlosti 4 Mbps! Jako poslední se na levé straně nachází zámek baterie. Na druhé straně přístroje je napájecí konektor.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Vespod PDA je umístěný jak jinak než než datový konektor určený buď pro připojení do kolébky nebo přímo k USB kabelu. Napravo je mikrofon, který občas nahradí unavené ruce.

Z přední strany najdeme (kromě displeje) joypad a 4 funkční tlačítka. Pro ně připravil ASUS zajímavé rozšíření. Můžete si pro každé z nich zvolit hned dvě funkce. Jednu pro krátké a druhou pro delší (asi sekundové) stisknutí. Funkci pro delší stisk lze nastavit i pro boční potvrzovací tlačítko. Získáme tak celkem devět funkčních tlačítek místo standardních čtyř.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

V neposlední řadě je vedle tlačítek také reproduktor, který postačí i při přehrávání hudby či videa. Pro kvalitní poslech ale rozhodně doporučuji sluchátka. Při pohledu na obrázek jsem si vzpomněl na poslední maličkost a tou je hlavní vypínač :o)

Ve specifikaci je uvedeno 2x64 MB paměti. První je typu Flash ROM, nepotřebuje tedy napájení a je v ní nahraný operační systém. 25 MB z této paměti je ale volných a označených jako Flash Disk. Můžete si v něm uchovávat svá nejcitlivější data, která zůstanou zachována i při vybití obou baterií. Druhých 64 MB paměti je typu RAM a je sdílená pro software a data. Standardně je z ní volných 55 MB.

A716 - software

První věc která vás na PDA (pokud takové zařízení neznáte) zaujme je fakt, že zapnutí přístroje trvá stejně "dlouho" jako vypnutí a to zhruba čtvrt sekundy.

První věc se kterou se při prvním zapnutí seznámíte je obdoba desktopu u tradičních Windows, obrazovka se jmenuje "Today" (Dnes) a najdete na ní pár odkazů. Informace o majiteli, organizér schůzek, příchozí poštu a úkolovník. Ke všem odkazům se ale samozřejmě dostanete i z nabídky Start.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Do ní se vejde až devět libovolných programů dle uvážení. Pokud umístíte nějaký program do nabídky start, zmizí tento odkaz ze standardní složky Programs.

Standardní programy

V následujících odstavcích se seznámíme s programovým vybavením, které budeme používat nejčastěji.

File Explorer

Je klasický průzkumník sloužící k jednoduchému kopírování, mazání, přejmenování a spouštění souborů.

Internet Explorer

Není asi třeba představovat. Zmíním snad jen užitečnou funkci fit to screen, která vměstná nejdůležitější okno stránky právě do šířky displeje (např. okno pro článek u našeho webu). Škoda jen, že i přes rychlé připojení probíhá načítání obsahu dost dlouho. Odhaduji tak rychlostí ISDN modemu.

Calendar

Vypadá tak hezky, že bych ho (ač to normálně nedělám) rád používal. Rozdělit obrazovku můžete na: 1 den, 5 dní, měsíc, půl roku. Už při volbě pěti dní se zobrazí také časová osa, můžete tak přidávat úkoly nebo domluvené schůzky.

Notes

Pokud nechcete zakládat dokument ve Wordu, ale jen si něco rychle poznamenat, je vhodné použít poznámkový blok.

Co místo klávesnice?

U notesu zmíním možnosti vstupu. Jsou to čtyři hlavní způsoby vkládání textu, které se využívají při veškerém ovládání PDA:

 • Block Recognizer

 • Keyboard

 • Letter Recognizer

 • Transcriber

Keyboard je klasická klávesnice zobrazená ve spodní části přístroje. Text se vkládá vyťukáváním jednotlivých znaků. Tato volba je v mnoha případech stále nejrychlejší.

Ostatní tři pracuji jako OCR (rozpoznávání grafických symbolů), kde nejpropracovanější (a nejnovější) je volba Transcriber. Funguje tak, že vás nechá psát stylusem souvislý text a až po delší pauze ho převede na znaky. Výhodnou je, že nemusíte psát po jednotlivých znacích, ale i po větách. Máte taky možnost (byť jen manuálně) OCR naučit na své písmo tím, že u každého písmena z volby v menu zaškrtnete, jestli ho píšete tak či tak.

Nevýhodou je ale spojení rozpoznávání znaků s následným rozpoznáváním slov, což u anglického operačního systému nám způsobuje menší problém (OCR se snaží napsané slovo najít v databázi a zamění ho s nejpodobnějším). Slušně psané anglické věty přeloží téměř dokonale, české s velkými chybami. Rozpoznání slov lze ale vypnout.

Jako další vstup pro poznámkový blok můžeme s výhodou použít hodně citlivý mikrofon.

Pocket Word a Excel

Jsou zjednodušené verze klasických programů s možností převodu mezi normální a pocket verzí. Excel disponuje jednoduššími výpočetními funkcemi.

Pictures

Jednoduchý prohlížeč obrázků, který automaticky vyhledá soubory ve všech složkách. Umí upravovat jas/kontrast, ořezávat a otáčet. U prohlížení můžete použít zoom nebo slideshow.

Calculator

Věřím, že při použití standardní kalkulačky se procesor moc nezapotí. Kromě klasických výpočtů má totiž jen odmocninu, procenta a funkci 1/x. Pro opravdové počtáře bych doporučil vědeckou kalkulačku na bonusovém CD.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Tato bonusová kalkulačka propočítá rozhodně víc!

Media Player 9

Přehrává hudbu v MP3 a WMA a video ve formátech ASF či WMF. Čili převážně Microsoftí záležitosti. Pokud chcete přehrávat i MPEGy a další formáty, máte možnost použít nespočet volně šířitelných media playerů. Např: RealOne, PocketTV

Games

Jistě správně tušíte. Ani zde Microsoft nezapomněl integrovat svůj tolik oblíbený Solitaire :o) Jako druhou hru zvolil Jawbreaker, kde máte za úkol odstraňovat postupně skupiny stejně barevných teček a tím získávat body. Musím uznat, že je to přes svou jednoduchost opravdu hodně zábavná hra.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Nastavení

Mezi nejdůležitější volby nastavení patří následující:

 • funkčních tlačítek

 • hesel

 • menu

 • zvuku

 • osvětlení

 • pamětí

 • napájení

Pro vytvoření představy si prohlédněte pár screenshotů:

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Základní obrazovka nastavení PDA

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
                                     Info o přístroji                    Rychlost CPU můžete nastavit manuálně nebo automaticky

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Správa paměti a programů (task list)                            nastavení podsvícení displeje      

{mospagebreak title=ASUS MyPal A716 - komunikace s okolím} 

Tady si Asus opravdu na nic nehraje. Dostal do vínku veškeré komunikační prostředky, které si lze pro mobilní zařízení představit.

USB

USB je pro většinu uživatelů základní spojovací článek mezi PDA a PC. Jeho používání je také nejsnazší a nejpohodlnější. Ihned po připojení kolébky nebo samotného PDA budete vyzváni k instalaci komunikačního software ActiveSync (zde ve verzi 3.7.1). Během pár vteřin tak budete moci přístroj procházet a navzájem synchronizovat. PDA si automaticky převezme připojení k internetu, můžete tak okamžitě začít využívat IE nebo streamované video ve WMP9.

IrDA

Jak jde vidět z obrázku, PDA používá rychlý IR přenos FIR s přenosovou rychlostí až 4 Mbps. K infra přenosu snad není co dodávat. Je tak jednoduchý, že na něm myslím není co nepochopit nebo pokazit.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

WiFi

Přístroj je vybaven integrovanou síťovou kartou standardu 802.11b. Ani po několika hodinách se nám ale nepodařilo přístroj připojit k síti typu Ad-Hoc (peer to peer). Nikde v návodu jsme nepřišli na to, jak PDA přidělit pevnou IP adresu (možná jsme špatně koukali ?). Přístroj stále vyžadoval přítomnost DHCP serveru. Zkusili jsme infraskturní síť na které DHCP běželo (to je typické pro WiFi připojení k Internetu ve vybraných kavárnách, na letištích...). Na tu proběhlo připojení bez (ehm...) problémů.

Správu WiFi má na starosti aplikace WifiMe, která vypadá takto:

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Bluetooth

Jestliže jsme s nastavením WiFi měli menší problémy, BlueTooth nás naopak mile překvapil. Jeho správu má za úkol Bluetooth Manager firmy Widcomm. Po spuštění zobrazí spárované zařízení a aktivní připojení. Mimo nastavení nabízí položku Connect!, kde máte možnost pomocí sedmi průvodců připojit nové zařízení. Např: nalézt nové zařízení, vytvořit partnerství s mobilním telefonem, připojit headset nebo nahradit USB při použití ActiveSync. (Poslední je velmi šikovná funkce, která nám uklidí ze stolu kabeláž).

Připojování zařízení funguje bez větších problémů. Ty menší jsou nepochopitelné, ale odstranitelné. Například při vytváření spojení s mobilním telefonem SE T630 musíte vyhledat na mobilu PDA, pokud to uděláte opačně (na PDA připojíte mobil) funguje sdílení souborů jen jednostranně.

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

{mospagebreak title=Jádro pudla - GPS navigace v praxi}

Připojení GPS Holux k PDA je velice rychlá a jednoduchá záležitost. Díky za to! Protože je tuto operaci občas zopakovat, když si spolu přístroje přestanou rozumět. Během pár dní ale "tak nějak" nevědomky přijdete na to, kdy k tomu dochází a stává se to spíš výjimečně. Celá operace trvá odhadem tak 20 vteřin. Necháte vyhledat nové zařízení Bluetooth, vyberete GR 230 a zvolíte jedinou nabízenou službu (Connect).

Program GPS Viewer, dodaný k Holuxu, je velmi jednoduchý a je dobrý spíše k otestování funkčnosti GPS než k dennímu použití. Zobrazuje jen základní informace jako pozici, nadmořskou výšku, rychlost a směr pohybu.

Pro otestování praktického provozu jsme si zapůjčili "autoatlas" PocketKIM 2.7 firmy Tranis. O komunikaci PDA-GPS není třeba mnoho psát. Většinu času mělo zařízení (přes přední nebo zadní okno automobilu) zaměřeno 5 - 7 satelitů najednou. Při jízdě lesem spadlo výjimečně číslo na 4 a při jízdě otevřenou krajinou, jsme párkrát zaznamenali i 8 satelitů zároveň. GPS posílá při zaměřování přes BlueTooth zhruba 15 KB dat za minutu, což zatíží linku jen minimálně.

PocketKIM disponuje těmito vlastnostmi a funkcemi:

 • Automapa ČR (firma má k dispozici i SR verzi) v měřítku až 1:1250

 • Ulice 72 měst (verze M), ulice 140 měst (verze PRO)

 • Plánování provozně výhodné nebo nejkratší trasy, včetně možnosti zadávat libovolný počet průjezdných bodů

 • Vyhledávání ulic

 • Poskytuje informace získané pomocí GPS: geografickou polohu, nadmořskou výšku, okamžitou rychlost a kurs (azimut)

 • Zobrazení aktuální polohy v mapě včetně směru pohybu

 • Upozornění na odbočku zvukovým signálem při přiblížení ke křižovatce, na které je nutné odbočit

 • Hlídání odklonu od trasy upozorní zvukovým signálem při odchýlení se od naplánované trasy o více než nastavenou vzdálenost. Při nerespektování odchýlení od trasy přepočítá novou cestu

 • Informuje o vzdálenosti k cílovému místu (kilometrové i časové)

 • Logování jízdy do textového souboru

Ukázka designu:

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Plánování trasy probíhá takto: zobrazíme mapu, najdeme výchozí město,Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
zvolíme město cíle (popřípadě město, kudy chceme projet) a nakonec můžeme přepínat mezi itinerářem a mapouLetní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Vyhledávání ulic
Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Něco málo z nastavení KIMu

To by bylo vše z teorie, ale jak to funguje v praxi? Jako zkušební trasu jsme zvolili cestu Opava - Ostrava - Luhačovice a zpět. Plánování trasy je opravdu jednoduché a (po chvíli) docela intuitivní. Rozdíl mezi nejkratší a provozně výhodnou vyšel něco pod 20 km na 145 km vzdálenosti. Zmapování cest je docela podrobné, ve městech řekl bych dokonalé. Problémem jsou vesnice, kde je většina z nich označena tečkou a nemají navíc zobrazeny všechny vjezdy a výjezdy. S ohledem na to, že téměř celá trasa obvykle prochází silnicemi vyšší třídy a fakt, že program nezabírá v PDA ani 9 MB, lze toto omezení lehce přejít.

Narozdíl od bitmapových map, se vektorové mapy PocketKiM chovají opravdu vzorně. Orientují se automaticky ve směru jízdy (a vždy tedy zobrazují reálný stav kolem automobilu) a před křižovatkami automaticky mění měřítko. Pokud přijedete na křižovatku "T" zobrazí vám mapa vždy správnou situaci. Prostě navigace jako stvořená pro blondýnky ;-)

Současná verze programu bohužel zvukově nesignalizuje (pro jízdu "naslepo"), kterým směrem se má na křižovatce odbočit (s předstihem tedy signalizuje jen okamžik odbočení) - matoucí je, že se na displeji zobrazuje vždy stejná ikonka s šipkou vlevo a tak je nutné občas kouknout na mapu. Nová verze má tento nedostatek údajně odstranit.

Poznámka: Ideální by byla hlasová navigace ve stylu rallye: 200m křižovatka, odbočit vlevo...

Zajímavá situace nastává při přejetí odbočky (vychýlení se ze směru). Program zlostně zavrčí a po chvíli přepočítá novou trasu. Stalo se nám ale, že ze zbývajících 80 km udělal téměř 200. Ve chvíli, když jsem si už myslel něco škaredého, ale program překvapil a přepočítal trasu znovu. Doporučil nám otočit se zpět a pokračovat v předchozí trase.

{mospagebreak title=Závěr}

Ze začátku jsem měl s ovládáním PDA trochu problémy. Po dvou dnech jsem se ale s přístrojem dokonale sžil. Je totiž třeba pochopit změny oproti PC. Například pravý horní křížek aplikaci nevypíná, ale jen minimalizuje apod.

Po grafické a výkonové stránce je A716 velmi povedený přístroj. Pro svůj obrovský výkon hravě zvládne i nejpropracovanější hry pro PDA, viz testy (Spb Benchmark):

Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230
Zvětšete si jednotlivé testy: Celkový, Cpu, Grafický, Paměťový, Synchronizační

Vadou na kráse mohou být (ve srovnání s miniaturními PDA) snad o něco málo větší rozměry a hmotnost. Výkon, výdrž při práci na baterie, robustní kovový design a mohutné síťařské vybavení ale tyto nectnosti jistě zastíní.

Navigace

Co se týče použití při navigaci, jedná se prakticky o plnohodnotný systém na jaký jsme zvyklí z drahých přístrojů montovaných do aut (zejména tehdy, použijeme-li speciální automobilový držák PDA).

Poznámka: Je nutné říci, že ani u nativních navigací nejsou v případě ČR mapy tak podrobné jak by si řidiči přáli. Automobilové systémy (a mapy dodávané na CD nebo DVD) jsou navíc často navzájem nekompatibilní. Zde překvapivě (a mnohem více než ve světě PC) platí, že není navigace jako navigace - liší se mapy BMW, Mercedesu nebo VW (stačí se podívat do odborných diskuzí).

Jediná poznámka míří k nepříliš šťastnému ovládání PDA (body musíte zadat tužkou / stylusem v klidu na parkovišti), také podrobnost map není zatím zcela dokonalá - nemluvě o stále malé databázi orientačních bodů (jedná se np. o čerpací stanice, bankomaty, hotely - to se časem ale jistě změní). Také propojení s informačním systémem monitorování hustoty dopravy není u nás zatím vyřešené.

To vše je ale ale otázkou času (a peněz). Cena a další možnosti použití přihrávají míč navigace na stranu PDA.

Spolupráce MyPal A716 s modulem GPS GR 230 je, až na malé překážky u navázaní spojení, bezproblémová. Přístroj v terénu neustále lokalizuje pozici doslova jako netopýr.

Použití PDA k navigaci není samozřejmě limitováno jen přídavným GPS modulem firmy Holux umístěném v automobilu. Mapy lze stejně dobře použít také pro pěší nebo cyklistické výlety. Stačí jen použít jiný software (české cyklotrasy jsou již také k dispozici) a místo recenzovaného GPS modulu jiný, skladnější. Zde se nabízí možnost využít malé GPS moduly určené pro CF slot.

Na závěr jistě čekáte ceny přístrojů a já mohu s klidem konstatovat, že jsou (ve srovnání s firemní autonavigaci) více než přívětivé:

ASUS MyPal A716

12 742,- *
Baterie 3000 mAh1 119,-
HOLUX GR 230 
Pocket KIM 2.7 PRO4900,-

*Pozn. ceny jsou uvedeny bez DPH 19%.

Za zapůjčení PDA ASUS MyPal A716 a Bluetooth modulu Holux děkujeme firmě:
Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

Za spolupráci děkujeme firmě:
Letní navigace: PDA Asus A716 + GPS Holux 230

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.7.2004 13:29:25   0.0.0.xxx 1214
Dobrá recenze. Je dobre,ukazat taky neco jinyho nez procesory a grafiky :-) Tohle tema me pri vyletovani po republice ted v lete zajima. :-) Ohledne ty ceny - chybi tam cena toho GPS modulu.Nebo to je vcetne v tom SW?? to se mi nezdá.
13.7.2004 13:37:57   0.0.0.xxx 1413
Jj, ta cena by me taky zajimala, protoze v ceniku Levi maji jen Kouwell, coz neni znacka se kterou bych chtel mit neco spolecneho. Ale jinak na cesty, myslim ted predevsim do zahranici, to musi byt super. Ja teda nemam problem s navigaci v aute, ale nekdy se mi stane, ze se na mape zapomenu a pak si myslim, ze jsem uplne jinde nez jsem v realu. A to se pak divim, kdyz odbocka, ktera mela prijit za 10km je uplne hned
13.7.2004 13:38:06   0.0.0.xxx 1312
Ano super clanok, dik. Ta cena GPS je v CZ cca 6000 s DPH.
13.7.2004 15:28:36   0.0.0.xxx 1613
Nazdar, musím pochválit tenhle pěkný článek, tak trošku z jiného soudku, než obvykle, ale rozhodně se mi líbil.
Jinak bych rád dodal, že při serfování jsem narazil na zajímavou kombinaci PDA&GPS tzv. v jednom, koukněte na http://www.sectron.cz/gp/cz/pro/outdoor/ique3600.html, jaký na to máte názor?
13.7.2004 16:21:07   0.0.0.xxx 1414
a kedy tu bol naposledy clanok naozaj o tuningovani?
13.7.2004 17:22:04   0.0.0.xxx 1412
chladice na pameti ;-)
13.7.2004 18:52:37   0.0.0.xxx 1713
... protoze je to jako PDA docela pomale a zastarale. Za tu cenu mi prijde vyhodnejsi napr. prave tenhle ASUS + libovolny GPS modul (treba ta CF verze, at to vypada podobne). Ale ten Garmin ma malou pamet, pomaly CPU a o wifi, BT nebo podobnych veceh si muze nechat jen zdat. Je proti A716 opravdu HODNE zastaraly.
25.4.2006 23:33:18   200.118.2.xxx 22
Souhlas! Taky ta cena je dost velka. To uz radsi snad ten nav4all, to me vyjde mnohem levneji a navigovat v CR nebude problem.
14.7.2004 13:42:52   0.0.0.xxx 1314
no já se přiznám, že se mi recenze moc nelíbila. Teda ne že by to nebylo zajímavé, ale já se během pročítání třikrát vrátil, jestli jsem náhodou nekliknul na nějaký jiný článek, protože je kapitola o voze, pak o koze, pak o kole, pak o rohách a pak o jízdě (jestli mi rozumíte). Prostě bych uvítal spíš zvlášť recenzi Asusu, zvlášť recenzi GPS a základní použití a pak zvlášť recenzi kompletního řešení s prezentací mapy.
Ale jinak je to dobrý, určitě si to také pořídím, škoda jen zatím té nedopracovanosti. V navigaci v autě mi to ukáže i do kterého pruhu na silnici se mám zařadit a hlásí to přesně jako v rallye - tedy: za 500 m zahněte doprava; zařaďte se do pravého odbočovacího pruhu,za 200m odbočte ...
A sranda je když neodbočíte - minutu vás na každém křížení přemlouvá abyste se otočili a vrátili a pak počítá (což je mimochodem dost zdlouhavé).
Jo a hlavně je to napojené na rádio - u nás to zatím nefunguje, ale třeba v německu stahuje přes rds automaticky kde jsou uzavírky a zácpy a přepočítává trasu tak abyste nestáli ve frontách a to zatím žádný PDA systém neumí.
14.7.2004 15:07:03   0.0.0.xxx 1413
... ale te mapy, ktera na nem bezi. Zajimalo by me, jestli muzu na PDA spustit nejakou opravdu vychytanou mapu (napr tu co mate v aute vy). Sla by totiz pripadne nahrat na CF kartu. Ty se dnes delaji v opravdu slusnych velikostech. Sice ta cena... ale beru to jen z hlediska, jestli by to fungovalo...
14.7.2004 15:34:19   0.0.0.xxx 1313
Ted jsme se vratili z pomerne velkeho okruhu po D, FR, ES, I a A s vyuzitim podobne sestavy a musim rict, ze je to fakt super. Nekdo vyse psal, ze se v klasicke mape vyzna - to ja taky - ale mapu v meritku 1:2500 nebo mene si do auta asi tezko vezmete. Neni sice podrobna, ale alespon vidite kudy jedete a vidite smer, podle ktereho se da ledasco ve spojeni s klasickou mapou urcit a hlavni trasy tam vzdycky jsou. Pouzivali jsme program TomTom a TomTom Citymaps Europe. Navic GPS makala i zavrena v palubce bo v batohu. Obcas se ve lepsim meritku stava, ze jedete v poli, ale to neni az tak na zavadu.
Jinak bych precejenom uvedl jednu nevyhodu: celkem otravne je neustale spojovani BT GPS s iPAQem. Situace by asi byla lepsi, kdyby clovek cele zarizeni nevypinal (behem navstevy nejakeho mesta atp.).
15.7.2004 13:30:03   0.0.0.xxx 1313
jestli myslíš tu funkci těch uzavírek - shodou okolností jsem včera ńěkde četl o nějakých nových tomtom mapách, které umí ukazovat uzavírky a zácpy a podle nich přepočítávat cestu. Informace to stahuje přes GPRS. Určitě to ale zatím má informace jen na některých místech někde v americe, ale zřejmě se blýská na lepší časy a za dva roky to tu třeba budem mít taky
15.7.2004 13:30:05   0.0.0.xxx 1414
Používám Ipaq 1940, k němu BT GPS modul Navitech, pro české cestování recenzovaný PocketKim Pro, pro výlety za hranice AutoRoute od TomTom a konečně pro speciální mapy OziExplorer. Na palubce mám držák PDA Dicota (jiný se mi nepodařilo sehnat). GPS Navitech má krom nízké ceny (kolem 6t.) výhodu v autoadaptéru, který má rozdvojku právě pro Ipaqy (stačí pak jeden zdroj), internímu LiOn článku (vydrží cca 8 hodin, akorát na procházku po neznámém místě) a bundlované externí anténě. Venkovní i sebemenší anténa je důležitá, zvlášť když má auto na předním skle kovovou vrstvu k odrážení slunečního záření - na palubce nechytím ani družici.

PocketKim je super, 140 detalních měst po ulici se hodí, už několikrát jsem se takto vymotal z dopravní zácpy. V malém detailu mapa dobře poslouží i u předvídání zatáček a serpentin.
AutoRoute (levné, cca 2t.) je už starší produkt od TomTomu, ale má výhodu v mapových podkladech i pro východní Evropu: Obsahuje Maďarsko, Chorvatsko, Slovenvko i další. Zvláštností je, že čím víc na východ, tím přesnost map klesá, v centru Maďarska se místy sekala i o 5km, zato v rakouských Alpách se rozdíly oproti skutečnosti snižují na jednotky/desítky metrů.
OziExplorer je specifický sw, kam lze nakonfigurovat mapu dle vlastní potřeby, stačí znát některé souřadnice zdroje a formát, ve kterém byl pořízen. Pak se na PC provede transformace a ve výsledku je možné získat třeba mobilní turistickou mapu Transylvánie.

Na funkčnost si nestěžuji, občas je sice potřeba restartovat PDA (když se vypne PocketPC s puštěným PocketKime a zapnutou BT komunikací), ale nijak to nesnižuje pomoc, kterou GPS mapový podklad řidiči dává. Nicméně nedoporučoval bych takové řešení méně technicky zručným uživatelům (třeba mým rodičům:-), určitá, byť laická znalost problémů PC, PPC i GPS je asi nutná:-)
4.9.2004 20:37:15   0.0.0.xxx 1513
Asus umí dělat dobré výrobky a to nejen známé desky, tak také třeba notebooky a PDA, 620BT byla navíc cenově výhodná a tak podobně je na tom i 716. Myslím si, že koupí velkou chybu neuděláte!
22.11.2004 21:59:36   0.0.0.xxx 1414
Mam A716tku a potřeboval bych poradit jak s češtinou respektive kde ji vezmu.Predem dik
10.1.2005 22:03:25   0.0.0.xxx 1414
Používám taky 1940 a se stejným problémem,v čem je chyba?V rychlosti procesoru nebo v paměti?Já jezdím na R66-je to super ale až na to časté vytuhnutí když komplet vypnu a potom chci znovu zapnout musím restartovat.
10.1.2005 22:13:36   0.0.0.xxx 1414
Neskutečná neschopnost distributorů R66 v česku mě tak dožrala že sem si lokalizaci do češtiny udělal sám.Stahnout Wavy do PC a přežvanit tu německou frajlu mě s natočením zpet do PDA trvalo 2 hodiny.A už navádí sice s mým blbým hlasem ale česky.
28.8.2005 11:17:47   193.58.195.xxx 1513
Prosím pomozte mi niekto zohnat cesstinu do route 66 2003
2.3.2005 21:41:25   0.0.0.xxx 1313
Lidi shanim nejaky softiky na wifi pro PDA konkretne pro Wokna Mobile 2003 nemohli by ste mi nejak poradit?

Mooc diky Diablo_13
27.4.2005 17:41:09   0.0.0.xxx 3512
je tzo cca 4 tisice.alespon tak tomu bylo pred pul rokem.
bouzel mam problem s nalezenim satelitu,jinak je to krasna hracka )

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.