Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
autor: Kwolek Jirka , publikováno 27.8.2003
Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
Notebook týdne: Na PCtuningu jsme recenzovali notebook s mobilním Pentiem 4-M (Premio 3010N), s Athlonem XP-M (nx9005)... dnes je na řadě model s procesorem Intel Pentium M (jádro Banias). Na recenzi k nám dorazil notebook BRAVE NoteLine 710 od společnosti ProCa který využívá i další komponenty patřící do řady Intel Centrino™ - základní desku s čipovou sadou i855(zde GM) a síťovou kartu Intel PRO/Wireless 2100. Potvrdí se dlouhá výdrž notebooku? {mospagebreak title=Centrino a BRAVE NoteLine 710} 

Možná vás překvapí, že se jedná o notebook českého výrobce, ve skutečnosti je situace poněkud méně zajímavá - dnes, přes nespočet nabízených značek, je konstrukce notebooků záležitostí nemnoha specializovaných firem. Na stejných výrobních linkách specialistů ODM (Original Design Manufacturer) dálného východu se často střídají různé značky. Zadavatel si vybere některý z již ověřených "podvozků" výrobce a na ten se, podle jeho přání, osadí upravená "kabina" a voilá, nový značkový model je na světě. Tuto cestu volí většina (i velmi renomovaných) výrobců, přístup firmy ProCa je tedy velmi logický - občas se jen stane, že mezi rozdílnými modely lze najít podobné rysy nebo vlastnosti (NoteLine 710 se velmi podobá modelu NEC / Packard Bell EasyNote E5, informace ukryté v HW registrech vedou k firmě MiTAC).

Identický notebook vybavený 15" displejem se jmenuje NoteLine 715.

Intel Pentium M - technické rozdíly a detaily

Na tomto místě by se slušelo říci, jaký je rozdíl mezi procesory Mobile Pentium 4, Mobile Pentium 4-M a testovaným Pentiem M (bez číslice 4).

Procesory Mobile Pentium 4 (a Celerony), které za názvem nemají "-M" jsou prakticky desktopovými procesory přizpůsobenými pro práci v mobilních zařízeních - díky podpoře sběrnice až 533MHz a možným vysokým frekvencím (až 3.06GHz, napětí Vcc se pohybuje od 1.2 k 1.55V; tyto procesory v šetřícím režimu běží typicky na 1.6GHz) jsou předurčeny především pro práci v režimu, kdy jsou připojené k elektrické síti.

S energii baterii zacházejí šetrněji mobilní Pentia 4-M, které jsou více optimalizované pro bateriový režim (Vcc je 1.2 - 1.3V, v šetřícím režimu běží typicky na 1.2GHz). Posledním typem je procesor využívaný jako "motor" pro platformu Centrino, Pentium M (bez číslice 4), který je pro bateriový provoz přímo vyvinutý.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Procesor Pentium M (IntelŽ PentiumŽ M Processor Datasheet) vyvíjený pod kódovým označením Banias je prakticky prvním skutečným... "mobilním" procesorem (ne jak ostatní, které vznikly ze zpomalených desktopových verzí se sníženým napájením). Od klasických Pentii 4 poměrně hodně liší - lze v něm najít prvky nerealizovaného procesoru Timna i částí podobné jádru Pentií III. Zásadní změny byly provedeny v těchto oblastech:

 • výkonové - Pentium M využívá 2 x 32kB L1 (datová a instrukční cache) příruční paměti první úrovně a 1MB L2 cache (ATC). Použité jsou technologie jako Advanced Branch Prediction, Data Prefetching a optimalizace jako Micro-ops Fusion a Advanced Stack Management (detaily Intel dodnes částečně tají).

 • úspory energie - procesor dokáže odpojit a deaktivovat některé části jádra a optimalizuje vykonávání kódu. Nový SpeedStep nabízí několik "power-management" režimů procesoru, procesor může pracovat v pěti rozsazích lišících se napájením a taktováním. Nejvýkonnější 1.7GHz model Pentia M je při 600MHz (LFM, Lowest Frequency Mode) napájen 0.95V, při 1.7GHz (Highest Frequency Mode) využívá 1.48V.

 • pouzdro a spolupráce s čipovou sadou - využívá se pouzdra Micro-FCPGA a nově i Micro-FCBGA. Při návrhu se počítalo i lepším navázáním CPU na čipovou sadu - tyto dva prvky by měly spolupracovat mnohem lépe.

Pentium M využívá 400MHz sběrnici. K dispozici jsou dnes (září 2003) procesory od 1.3 do 1.7GHz. Existují také Low Voltage a Ultra Low Voltage modely, které jdou s napájením a frekvencí ještě poněkud níže (1.2GHz a 900MHz s Vcc 0.84V). Výrobní proces je 0.13um s měděnými spoji (copper interconnect).

Centrino - co možná nevíte

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Je poměrně velký rozdíl mezi označením Intel Centrino™ a samotným procesorem s jádrem Banias - Pentium M. Centrino je název kompletní platformy která obsahuje tyto základní komponenty: Pentium M, čipovou sadu i855 a bezdrátový (WiFi) LAN adaptér Intel PRO/Wireless 2100. Výrobce může použít označení Centrino pouze tehdy, když použije všechny vyjmenované komponenty - v opačném případě (pokud se použije jiná čipová sada) se jedná "pouze" o systém s procesorem Pentium M.

NoteLine 710-715

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
Testovaný notebook byl vybaven 14" displejem s rozlišením 1024x768

{mospagebreak title=Technické specifikace}

Koncepce Brave NoteLine 710

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebook můžeme téměř zařadit do kategorie "all-in-one" (vše v jednom) s příklonem k vyšší mobilitě (hmotnost je 2.5kg), floppymechanika je však externí.

All-in-one

Notebooky all-in-one obecně nepatří mezi ty, které si kladou za cíl maximální miniaturizaci (což sebou stejně přináší spoustu technických problémů) - naopak cílem je umístit na notebook maximum funkcí a portů. I když v tom případě jsou rozměry a hmotnost poměrně dobrá: 32x 28x 2.5cm při hmotnosti 2.5kg.

Technická data

Zajímavé detaily jsem zvýraznil modrou barvou.

 Model

HP Compaq nx9005

 procesor  Intel Pentium M (1.3 -1.7GHz), 1MB L2 cache, 400MHz FSB
 osazen je model 1.3GHz
 čipová sada  chipset i855GM + ICH4-M
 paměť  DDR PC2100, dva sloty (max 1GB, osazeno 512MB)
 harddisk (HDD)  vyměnitelný 2.5" /9.5mm HDD, podpora Ultra DMA 100
 výměnný modul (optical storage)
 CD-ROM, DVD-RW
 volitelné: DVD-ROM, DVD/CD-RW combo (8x16x10x24),
 floppydisk (FDD)  externí volitelná FDD mechanika s bootováním
 displej - velikost  14.1" - typ NoteLine 710  15" - typ NoteLine 715
 displej - rozlišení  XGA, 1024x768  XGA, 1024x768
 video akcelerátor  integrovaný, Intel Extreme Graphic 2
 klávesnice:  
 počet kláves  87 kláves, 6 speciálních
 zdvih kláves  2.7mm
 polohovací zařízení  Touch Pad s 6tlačítky (2 + ovl. kříž)
 wireless LAN (bezdrátová síť)

 Intel PRO/Wireless
 802.11b s anténou integrovanou v rámu diplaye

 I/O porty  InfraRed, IrDA 1.1
 externí VGA  ano
 TV výstup  ano, S-Video (PAL/NTSC)
 audio I/O  mikrofonní a sluchátkové I/O, digit. audio výstup
 USB  3 x USB 2.0
 PCMCIA / PC card  1 x Type II
 LAN  Ethernet, 10/100 Mbps LAN
 modem  V90/56 modem
 FireWire, IEEE 1394  ano
 audio  kodek AC97 2.1 (SigmaTel C-Major), stereo
 napájení
 baterie  Sanyo 8UR18650F 
 8-článkový Li-Ion battery pack, 14.8V 4400 mAh
 provoz na baterie (údaje výrobce)  4.5 h (podle zatížení)
 rychlonabíjení  3 h (systém vypnut)
 AC adaptér  univerzální, 90-260V, 50-60Hz
 rozměry  32x 28x 2.5cm
 váha  2.5kg

Specifikace se mohou, v závislosti na konkrétní konfiguraci, lišit.
Notebook byl vybaven operačním systémem Windows XP Professional.

Hlavními přednostmi tohoto notebooku jsou paměti DDR a, procesor Pentium M a integrovaná WiFi síťová karta. Platforma Centrino je příslibem dlouhé provozní doby v bateriovém režimu.

Specifikace ukazují na to, že NoteLine 710 není příliš vhodný (zejména kvůli integrované grafice a stereozvuku) jako platforma pro náročnější 3D hry (nad DirectX 7) a multimediální nasazení, výkon procesoru je příjemným překvapením - je schopen kdykoliv zaskočit za "stolního" kancelářského PC-bratrance.

{mospagebreak title=Design notebooku}

Po exkurzi do technické dokumentace se podíváme trochu blíže na provedení testovaného notebooku:

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Jak vidíte na následujících obrázcích, NoteLine 710 patří mezi poměrně štíhlé notebooky - výška nepřesahuje 2.5cm. Bez destrukčních testů je těžké předpovědět odolnost těla notebooku - řekl bych však, že se nejedná o model určený do drsného terénu. Přesto mě celková robustnost příjemně překvapila - nic nevrže, neprohýbá se ani neskřípe.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Barva notebooku je modře-stříbřítá s mírným perleťovým efektem.

NoteLine 710 - porty a konektory

Porty notebooku nejsou nijak dodatečně chráněné - na druhou stranu, případné krytky jsou tím prvním, co v běžném provozu "odejde" jako nejdříve.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
levá strana: napájení, VGA, S-Video, 2x USB 2.0, LAN, PC-Card Type II

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
pravá strana: CD-RW/DVD combo, USB 2.0, IEEE 1394 (FireWire), IrDA

Optická mechanika je umístěná v pravé části notebooku. Toto umístění mám osobně velmi rád, i když šuplík v otevřené pozici vyjíždí nad podložku myši.

Zámek víka je jednoduchý, víko drží na třech závěsech.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
zadní část: naleznete zde modem a výdech chladiče

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
Přední část: "lock", 5 funkčních tlačítek (lze ovládat CD i při zavřeném NB),
čtečka pam. karet MS, SM, DS a MMC (4in1), audio IN a OUT

Po zhlednutí předcházejících obrázků vás nepřekvapí, když řeknu, že celý notebook rozhodně nepůsobí jako kvádr šedého levného plastu. Naopak, klidně s ním můžete i do společnosti lepších notebooků a rozhodně se za něj nemusíte stydět.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
na víku jsou "zopakované" LED diody indikující funkce notebooku

Spodní část notebooku je nečekaně "členitá", díky tomu je tloušťka spodní části notebooku místy jen 1.5cm.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Chlazení procesoru využívá jednu "heat-pipe" pro přenos tepla z pasivní části do aktivního chladiče. Socket je světle modrý, větrák chladiče přečerpává vzduch z levé strany (je tam "sání") směrem dozadu.

Pokud demontujete baterii zjistíte, že bez ni je notebook v horní části jakoby vykousnutý.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
pokud na obrázek kliknete, načte se vám detailnější fotografie o rozměrech 1020x820

Prostor pro paměti je snadno přístupný - pod víčkem uprostřed notebooku naleznete 2 sloty SO-DIMM pro moduly pamětí typu DDR266. Dále zde naleznete prostor pro MiniPCI modul Wi-Fi, ve spodní části je 2,5" disk.

{mospagebreak title=NoteLine 710 - provedení a ergonomie}

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooku nelze nic podstatného vytknout - no snad až na to, že klávesnice by mohla být umístěna poněkud výše (brání tomu baterie).

Největší výhradu jsem měl k nečekaně vysoké koncentraci tepla ve spodní části notebooku tam, kde je umístěný procesor. I když procesor hospodaří s energii dobře, díky malé šířce je emitované teplo hůře distribuované do těla NB. S notebookem je problém dlouhodobě pracovat pokud vám bude ležet celou dobu na klíně.

Klávesnice

Klávesnice tohoto notebooku nebude, lidem kteří znají specifika klávesnice notebooků (zdvih cca 3mm), činit problémy. Líbily se mi oddělené klávesy kurzorového kříže, poněkud méně se mi líbilo (zastaralé) umístění klávesy Fn tam, kde někteří výrobci umisťují Ctrl. Také umístění tlačítek Home, End, PgUp, PgDown budou vyžadovat trochu zvykání.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Touch Pad

Touch Pad je jediným analogovým ovládacím prvkem notebooku. Uvnitř má ovládací kříž který v praxi příliš nedokáže nahradit kolečko myši.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

{mospagebreak title=Obraz - grafika a TFT}

Použitý 14" TFT panel patří mezi lepší displeje. Pokud si vzpomenu na 14" displej notebooku nx9005 musím konstatovat lepší pozorovací úhly, jas a kontrast.

Poznámka redakce: notebooku by více slušel 15" displej o rozlišení 1400x 1050.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Obraz testovaného panelu byl pro mě milým překvapením. Panel nwměl problémy s vyhlazovaním fontů metodou ClearType.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Použitým videoakcelerátorem je integrovaný akcelerátor Intel Extreme Graphics 2. I když jeho výkon patří mezi integrovanými grafikami mezi ty lepší (předstihnul dokonce Radeona IGP 320) v 3D akceleraci se nevyrovná diskrétním externím grafikám s vyhrazenou paměti (jakými jsou Mobilní Radeony 7500, 9000, 9600 nebo karty GeForce 4 Go atd.).

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Grafické jádro je stejné jako v případě čipsetu 865G (Springdale). 3D renderovací engine je poměrně vyspělý, chybí mu však moderní funkce (jednotka T&L), Vertex a Pixel Shadery. Výkon rozebereme v další kapitole.

Disk

Testovaný notebook byl vybaven velmi kvalitním harddiskem - 2.5"/9.5mm vysokým 40GB diskem Toshiba MK4019GAX (5400ot./m) - lze jej samozřejmě nahradit jiným typem s jinou kapacitou.

{mospagebreak title=Chlazení notebooku a jeho šetřící režimy}

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
modul procesoru se nachází v pravé části notebooku

Testovaný notebook byl vybaven procesorem Pentium M 1.3GHz s 1MB L2 cache. Procesor používá technologii Intel Enhanced Speed Step. Při 600MHz, v režimu LFM (Lowest Frequency Mode) je tento procesor napájen napětím 0.956V, při 1.3GHz (Highest Frequency Mode) využívá 1.388V. Static Deeper Sleep Voltage je 0.75V.

Procesor procesor podle zatížení dokáže měnit napájecí napětí a pracovní frekvenci - od minimálních 600MHz až po maximum, 1.3GHz v pěti krocích (600, 800, 1000, 1200, 1300MHz).

Při běžné práci byl notebook velmi tichý - průměrná frekvence se pohybovala kolem minimálních hodnot, použitý regulovaný ventilátor byl velmi tichý a při běžném provozu jen zřídkakdy přecházel do režimu vyšších otáček a i v tomto režimu nebyl notebook nijak hlučný.

Intel Enhanced SpeedStep

Intel SpeedStep je, stejně jako AMD PowerNow!, technologií prodlužující délku práce notebooku při napájení bateriemi tím, že dynamicky volí výkon procesoru podle aktuálních požadavku. Je totiž evidentní, že nároky na výkon procesoru jsou jiné v průběhu práce s textovým editorem, kdy systém většinu času čeká až stisknete další klávesu (a systém může běžet na min. frekvenci) a jiné tehdy, když provádíte výkonově náročnou kompresi videa nebo když hrajete 3D hru.

Máte notebook? Nezapomeňte na nastavení odpovídajícího napájecího profilu!

To jak se systém chová (šetřící režimy notebooku) lze nastavit v Ovládacích panelech Windows XP (s notebookem je dodáván právě tento operační systém, k dispozici jsou ovladače i pro jiné os). Zjistil jsem, že mnoho uživatelů dosud nemá tušení, že výkon procesoru, jeho přidělování a vypínání jednotlivých komponent ovlivňuje současně nastavené tzv. napájecí schéma - lze je zvolit v záložce "Power Schemes" (Napájecí profily).

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Procesor notebooku může, podle nastavení ve Windows XP, pracovat ve třech šetřících a výkovových režimech:

 • pouze na minimální frekvenci (tento režim využívá schéma "Maximální úspora baterii" nebo "Prezentace"),
 • v režimu s dynamickým přidělováním výkonu (np. schéma "Přenosný počítač / Laptop", frekvence se pohybuje od 530-1660MHz),
 • v režimu kdy procesor běží na maximální frekvenci (schéma "Max. výkon")...

...přičemž systém dokáže zjistit, kdy je napájen sítí a kdy bateriemi.

Dynamické přidělování výkonu předvádí firemní utilita Frequency ID Util.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Poznámka: V praxi je přepínání natolik transparentní, že nepoznáte, jede-li notebook na normální nebo úsporné frekvenci.

Výdrž baterii - konstantní zatížení

Pro účely testování výdrže bateriového provozu notebooků jsme u nás zavedli novou testovací metodiku. Tou je kontinuální přehrávání stejného filmu uloženého na disku ve formátu DivX. K tomuto úkolu je totiž třeba odvést určité množství "výpočetní práce", která v čase prakticky stálá a poměrně snadno "změřitelná" (měří se doba přehrávání videa do "uspání" notebooku) ale docela dobře reprezentuje běžné zatížení procesoru.

NoteLine v bateriovém režimu pohání 8 článkový Li-ion akumulátor o napětí 18.8V s kapacitou 4.4Ah (4400mAh).

Test1

Testovalo se s nainstalovaným kodekem DivX 5.02 - přehrával se film ve formátu DivX 4 (zvuk: stereo v mp3). Obraz se zobrazoval na panelu notebooku v okně 720x576 (nepoužívali jsme externí TV / VGA výstup), jas byl nastaven na střední hodnotu. Notebook byl nastaven do režimu "Presentation", baterie byly nabité na max. kapacitu.

PCtuning Battery test 1:
4h : 08min,
hodnocení: velmi dobré

Výdrž baterii - výdrž / výkon

Metodika druhého testu je rozdílná - test probíhá takto: systém je zatěžován CPU úkoly po dobu jedné minuty, poté následuje 2min pauza. V zátěžové době záleží na procesoru, kolik práce stihne - proto jsou k dispozici dva údaje: výkon a doba do vypnutí notebooku.

Notebook byl nastaven na maximální úsporu baterii (běžel vynuceně na minimální frekvenci) - v tomto testu jsme totiž preferovali výdrž baterii.

PCtuning Battery test 2:
3h : 35min, měrný výkon CPU 1845 bodů

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Poznámka: tento test zatěžuje notebook více než výkonově nenáročné psaní textů nebo občasné brouzdání Internetem. Pro simulaci mírného zatížení připravíme rozdílnou metodiku.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Procesor Pentium M taktovaný i nejnižší frekvencí 600MHz je překvapivě výkonný. 60 bodů CPUmarku 99 není vůbec špatný výsledek!

{mospagebreak title=NoteLine 710 - výkony a závěr}

CPUmark 99

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

 • Athlon XP-M (Throubread) 2000+, max. úsporný režim (530MHz) - skóre 25 bodů,
 • Athlon XP-M (Throubread) 2000+, max. frekvence režim (1660MHz) - skóre 133 bodů,
 • Premio 3010N s 2GHz Mobilním Pentiem 4 - skóre 118 bodů,
 • Pentium M (Centrino), max. úsporný režim (600MHz) - skóre 61 bodů,
 • Pentium M (Centrino), max. úsporný režim (1300MHz) - skóre 149 bodů,

Tento test ukazuje jak některým algoritmům svědčí 1MB cache a optimalizace Pentia M (ze sady Centrino). I další testy potvrzují, že Pentium M je při stejné frekvenci výkonnější než mnohem výše taktovaná Pentia 4. Pro Intel je paradoxně dobře, že Pentia M nejsou navržené pro dosahování vysokých frekvencí - jinak by hravě deklasovaly vyšší Pentia 4.

Sandra 2003 a PCmark 2002

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
pro srovnání: mobilní 2GHz Pentium 4-M dosahuje hodnot 5220/1110

Je vidět, že výpočetní výkon použitého procesoru je, vzhledem k taktování, nečekaně vysoký. Pokud bychom lineárně interpolovali tento výkon na dvojnásobný takt, získali bychom procesor s taktem 2.3GHz a domnělý výkon by mohl dosáhnout 8600 Dryhstone a 3500 Whetstone.

Propustnost paměti

Nesmíme zapomenout, že část propustnosti paměti "odčerpává" sdílená paměť s integrovanou grafikou.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

AIDA32

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Výkon paměťového subsystému je... na úrovni čipové sady KT400! - na mobilní sadu je to velmi dobré.

PCmark 2002

To že procesory Pentium M jsou ve výkonové oblasti něco zcela nového dokazují i výsledky testu PCmark 2002, kde se základní model 1.3 blíží Athlonu 2000+, čipset i855G dává jiným mobilním čipsetům také "lekci" ve vysoké propustnosti paměti (s pamětí DDR266 a jednokanálového řadiče paměti se už mnohem víc vymáčknout nedá).

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
NoteLine 710, Pentium M 1.3

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem
HP nx9005, Athlon XP-M 2000+

DiskSpeed32

Tento test "je" především o použitém harddisku - nehledejte souvislost s procesorem.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Výkon použitého disku Toshiba MK4019GAX je dán otáčkami disku (5400ot/min.), které ve tomto konkrétním případě patří k vyššímu notebookovému standardu - disky 7200ot./m. jsou zde velmi vzácné.

Grafika - 3D Mark 2001 a 2000

Overall Scores

1024x768 x32b 1842
1024x768 x16b 1921
800x600 x32b 2513
800x600 x16b 2457

Výkony odpovídají integrované grafice Intel Extreme Graphics 2 - jsou naštěstí o dost vyšší než ty, které poskytuje grafika v jiné populární čipové sadě SIS 650 (Premio 3010N, 2GHz Pentium4, 3DMark 2001, 1024x 768x 32b dosáhl 1160 bodů).

Starší 3DMark2000 ukazuje, že ze starými hrami (Half Life, Quake III, Unreal Torrnament) si notebook nejspíše stále ještě poradí. Zdá se však, že na poslední hity můžete s klidem zapomenout.

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

PCmark 2002

Overall Scores

CPU Score 4320 (Premio 3010N s 2GHz P4-M: 4641)
Memory Score 4067 (Premio 3010N s 2GHz P4-M: 3664)
HDD Score 574 (Toshiba MK2018GAS 4200ot.: 378)

Závěr

Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

Notebook na mě zanechal dobrý dojem. Nejdříve mi připadal příliš tenký a křehký, ale dvoutýdenní praxe ukázala, že to je naštěstí pouze první dojem. Velmi příjemně překvapil použitý panel - u některých notebooků máte dojem, že integrovaný panel je nouzovým řešením - tady však ne, panel, světe div se, můžete používat v každodenní práci :-) Nejvíce mi vadilo zahřívání pravé strany notebooku - ve většině případů byl notebook umístěn na stole takže jsem to nevnímal, nedokážu si však představit, že bych dlouhodobě pracoval s notebookem na klíně.

Co se týče nových Pentii M (hlavní součásti medializované platformy Centrino), lze konstatovat, že se jedná o velice výkonné procesory. Testovaný model 1.3 prakticky odpovídá výkonu Pentia 4 pracujícího na frekvenci 1.8 - 2GHz.

Překvapením je, že nový mobilní procesor Intelu se rozhodně nechová jako Pentium 4 - naopak, programy více optimalizované pro P4 tomuto procesoru vůbec nesedí (příkladem nechť je slabý výkon v testu "Internet Content Creation" SysMarku 2002). Naopak, bude to působit jako rouhání, ale mám dojem, že "Banias" je podobný ...Pentiu III nebo... Athlonu XP (zejména tím, jak efektivně dokáže využít každého taktu procesoru - dokonce lépe než vyjmenované procesory). Toto srovnání notně pokulhává protože se jedná o procesor optimalizovaný pro mobilní nasazení - v tomto světle je předcházející přirovnání opravdovou poklonou.

V našem test výdrže baterií jsme dosáhli v prvním testu času přes 4h. Umožnil to dobrý výkon procesoru, kterému v bateriovém režimu stačil takt 600MHz. Příjemným zjištěním bylo, že i na tomto taktu procesor ukazoval ostré drápky (nemluvě o dynamickém zvyšování taktu na maximum).

P.S. Pokud by notebook byl osazen akcelerátorem Radeon 9000 rázem by byl vhodný i pro 3D hry. Kvalitní displej 1400x1050 by tento notebook posunul minimálně o třídu výše.

Notebook NoteLine 710 je typickým představitelem notebooků postavených na platformě Centrino. Vzhledem k tomu, že byl použit jak procesor i čipset (WiFi adaptér) lze předpokládat, že se výkonem nebude lišit od svých - i více značkových - bratranců. To pochopitelně platí i o integrované grafice. Také doba práce na baterie odpovídá především velikostí a stavu baterie - spotřeba notebooků s logem Centrino se od sebe tak moc lišit nebude.

Zdá se, že ProCa vsadila tímto typem (710 a 715) na jistotu - nemusí se trápit s výkonem, výdrží, kompatibilitou. Navíc je zde popularita platformy Intel Centrino.

Cena notebooku NoteLine 710 se stejným procesorem je (26.8.) 39 900 bez DPH.

Pro:

 • příznivá cena,
 • výkonný procesor,
 • kvalitní displej,
 • výkonný disk.

Proti:

 • integrovaná grafika příliš nezáří
 • notebook "topí"
Notebooky - hodnocení hodnocení (max. 5)
celkový výkon: 4
ergonomie: 4
vybavení: 4
kvalita provedení: 4,5
cena: 5
výdrž na baterie: 4,5
CELKEM 4,3 (výborné)

 

Náhrada desktopu 5 = jako u desktopu
výkon procesoru: 4
výkon paměti: 4
výkon grafiky 2D: 3
výkon grafiky 3D: 2.5
možnosti rozšíření: 3
ergonomie: 3
CELKEM 3.25 (dobrá)

Notebook zapůjčila firma ProCa
Notebooky: ProCa NoteLine 710 s Centrinem

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
27.8.2003 00:10:07   0.0.0.xxx 3316
Ten Banias vypadá jako spojení Pentia III se sběrnici P4 a Athlonem. Ha, ha... to se bavím... jsem zvědavý, kam se dostanou s frekvencí
27.8.2003 07:58:08   0.0.0.xxx 1514
Ja ako zaryty AMDckar musim uznat ze sa to Intelu podarilo. Konecne nejde za kazdu cenu cestou zvysovania freq,ale procak "viac" rozmysla... Ten princip okukali urcite od AMD :-)
27.8.2003 08:43:08   0.0.0.xxx 1313
Nechapu, proc se na Pctuningu porad objevuji recenze notebooku, kdyz si takovy notebook malokdo koupi. Neni na tom nic zajimave. PCtuning by mel byt o necem jinem, ale tohle fakt moc lidi nezajima. Radeji vic testu pameti, zdroju, chladicu, desek. A neco trosku originalniho, co na pctuning pritahne lidi.
27.8.2003 10:16:16   0.0.0.xxx 1416
Navic tu byla anketa, ktera pro jistotu dnes zmizela aby ji nahradila jina, kde se lidi jasne vyjadrili ze notebooky ne! Az moc to necim zavani!
27.8.2003 10:29:37   0.0.0.xxx 1516
Vyborná recenze NB, kvalitni, podrobna, vycerpavajici !!
NB si budou ukusovat cim dal vetsi porci trhu, muzete nesouhlasit, ale to je taky to jediny co s tim muzete delat ) Jeste do nich poradny grafiky a bude to dílo !!!
dekuju autorům. jen víc takovyých recenzí !!!
27.8.2003 10:56:02   0.0.0.xxx 3115
kdyz je notebook drazsi nez 30.000,- s DPH, tak uz me nezajima at je to co je to. Uzitna hodnota pro me neni takova, abych si koupil sebedrazsi podobnou hracku. A tak je to myslim u vetsiny lidi... Drahy NB jsou pouze pro snoby a vyrobci to dobre vi.
27.8.2003 11:08:22   0.0.0.xxx 1515
Což jsem ani nečekal (tedy ten poměr v anketě, přičemž 25% řeklo "Rozhodně ano").
Nebudeme na ty notebooky tlačit - asi stále budou ale zmenšíme rozsah recenzí - tato by vydala na 1/5 knížky. Jinak budeme se dál držet PC.
27.8.2003 11:24:53   0.0.0.xxx 1514
Lebo Petium III-M s rozsirenim FSB na metodu QDR (teda rovanku ako ma P4)a optimalizaciou sptoreby...
Avsak provnavat EnhancedSpeedStep (z roku 2003) s PowerNow! (z roku 1999) mi pripdada ako neadekvatne. lebo to takmer nejde porovnavat hoci princip cinnosti je, ako bolo uvedene, totozny... 4 roky je aj v mobvbile CPU velmi dlhy cas...
27.8.2003 11:31:17   0.0.0.xxx 1314
Osobne nechapu postoj lidi ktery si tu stezujou na pritomnost NB na PCT ... Kdyz se mi neco nelíbí tak to nečtu ne ???? Neverim, ze by pritomnost NB "omezila" ostatni clanky na PCT..... My,ktery NB zajimaj si to radi prectem a ty co to nezajima to prece cist nemusi. Nikdo je nenuti. :-)
27.8.2003 11:31:45   0.0.0.xxx 1414
je za posledne 4 roky asi jediny CPU od Intel-u, ktory nebol bud technickym (Pentium 4, NetBurst Celeron) alebo komercnym (Itanuim I a II)prepadakom a nebol modifikaciou predchadzajuceho typu CPU (jadra Coppermine,Tulatin,...)
A vyzera to tak, ze aj dlho este bude jedinym podarenym CPU od Intel-u v tomto obdobi... Ved Prescot ma priemenru spotrebu 103W(maximum 115-120W -oproti 55W Opteron 244) a Dothan - naslednik Banias-u sa posunul na neskor o stvrt az pol roka oproti povodnemu planu...
27.8.2003 11:47:12   0.0.0.xxx 1615
Proc vam vadi recenze notebooku? Ja si je rad prectu. A to nejen proto, ze v nejblizsi dobe koupi NB planuji. Recenze NB na PCT jsou jedny z nejlepsich na ceskem internetu! A proc rikate, ze si dnes NB koupi malokdo? Kolik jste nastrkal ruznymi tuningy penizku do vasi stolni skatule?? Myslim, ze za tuto cenu uz byste mel krasny mobilni elegantni notebook. Ceny sly za posledni dobu neskutecne dolu, a tak se zacnou (a uz zacinaji) NB stavat IMHO stale popularnejsi a casem bude bude mit svuj NB kazdy. Btw. znate dnesni trend prodeje stolnich skatuli vs. notebooku? NB se prodavaji stale vice a PC stale mene. Proc asi? Je dobre, ze PCT tento trend respektuje. Pred casem jsem vas magazin prestal cist, protoze ty vecne testy chladicu, mainboardu atd. me uz unavovaly. Clovek se pak vic stara o PC jako takove, nez aby na nem neco poradneho delal. Temito recenzemi NB jste me opet prilakali zpatky!
27.8.2003 15:26:31   0.0.0.xxx 1615
U notebooku je jeden z nedulezitejsich parametru vubec zaruka. Coz jsem v clanku nejako minul. popripade informace o moznosti prikoupeni zarucni doby. KVALITA a dostupnost servisu. Kdo mel/ma NB jiste vi o cem mluvim. Specielne u takoveho nonname jako ProCA!!! Technickych parametru habadej ale z hlediska uzivatele a/nebo spravce nic moc.
27.8.2003 17:43:45   0.0.0.xxx 1413
jo asi to tak bude - jen si zapomel na pridani SSE2 jednoty a to ze od AMD je okoukanej Power Managemant. AXP-M umej myslim ze 4 skokovy snizovani frekvence a voltaze.

PS: kdy se vezne Athalon64 v 32bit modu a nataktuje se na 1.3-1.7 Ghz a dointegruje se do nej AMDckackej PowerManagemant (PowerStrike nebo tak neco) - vyleze vam z toho 0.13 Banias jako vystrihnuty :-))))))
27.8.2003 17:53:58   0.0.0.xxx 1413
sam jsem rad ze sezenu 5000, ale s timhle nazorem nesouhlasim.

Znam par lidi ktery maj drahy NB a da se rict, ze jsou vzdy sluzebni a maji ledi kterym by se nejaky levnejsi NB rychle rozpadl.
Kdo nikdy nevidel NB od IBM a neco levnejsiho vedle sebe, asi nikdy pepochopi v proc jsou ty IBMky tak drahy

PS: notaka bych si koupil hned, jen bych na nej musel mit penize - skola studentum NB zrovna moc nedava
27.8.2003 21:15:07   0.0.0.xxx 1416
Holt vime od koho Intel opisoval. :-)
27.8.2003 21:23:24   0.0.0.xxx 1515
Nezbyva nez souhlasit.
27.8.2003 23:44:06   0.0.0.xxx 1515
jen si to představte, mít třeba Pentium M se speedstepem ve velký bedně ve který na to stačí dát jen větší pasiv a uchladí se to náramně, to by se ušetřilo na chlazení (a taky na účtech za elektřinu např během nočního stahování s vypnutým monecem...)

Dyk tenhle drobeček má asi podobnej výkon jako můj Duron 1,2GHz, kterej mi stačí na všechno (brzdí předpotopní GeForce 256
28.8.2003 15:12:20   0.0.0.xxx 1515
z procy nemoze byt nic dobre...
29.8.2003 03:05:40   0.0.0.xxx 1814
pokial ste este neskusili volnost laptopu spojenu s dobym vykonom ktoreho vysledkom je prijemny pocit dobre minutych peniazkov (a nie comenie do Velkeho CRT s pomerne nizkym rozlisenim a vedla toho leziacu huciacu skrinu a mnozstvo kablov) tak to coskoro skusite
29.8.2003 22:03:06   0.0.0.xxx 1616
no nechapu k cemu je x tupnove snizovani freq, bud to jede na plny vykon a udela to hned, nebo to nedela nic a tim padem to nezere skoro nic, ale neco mezi je naprd, nez to prekrokuje tak uz mohl byt vypocet davno hotovy
29.8.2003 22:05:56   0.0.0.xxx 1414
tak si kup ecsku a po 14 dnech si ji pribij na zed protoze ti shorela jak papir
29.8.2003 22:08:49   0.0.0.xxx 1314
no neco podobneho tu uz jednou bylo, a jmenovalo se to tualatin (vykonem na urovni P4 a Athlonu na stejne freq), moc netopil, a cenove to taky nebyla takova hruza, sak se to koneckoncu montovalo i do desknote notebooku
30.8.2003 19:46:33   0.0.0.xxx 1614
Peto,

promin mi tu uprimnost, ale jsi zapsknuty chudacek. Pises svoje slaboduchy prispevky kam se da, vsude se v nich muzes z toho AMD zesrat a delas ze sebe odbornika.
To te musel ten Intel nejak poradne nasrat anebo mas uchylku byt zcela bez sebe z firmy, ktera jedine co umi je prodelavat penize .....

3.9.2003 18:02:13   0.0.0.xxx 1716
Mate nekdo s timno bookem naky zkusenosti? Uvazuju o jeho koupi a ocenil bych jakykoli postrehy.
Diky moc

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.